Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Francuskie plany kwantowe, warte prawie 2 miliardy euro

ghost666 24 Jan 2021 15:00 708 2
 • Francuskie plany kwantowe, warte prawie 2 miliardy euro
  Emmanuel Macron prezentujący
  francuską strategię kwantową
  Dwa lata po ujawnieniu francuskiego planu działania w dziedzinie sztucznej inteligencji, prezydent Francji Emmanuel Macron (na zdjęciu po lewej) przedstawił krajową strategię dotyczącą technologii kwantowych. Pięcioletni plan o wartości 1,8 miliarda euro ma na celu sfinansowanie badań w dziedzinie obliczeń kwantowych, komunikacji i detekcji.

  "Strategia kwantowa ma ogromne znaczenie" powiedział Macron podczas przemówienia wygłoszonego 21 stycznia w Centre for Nanoscience and Nanotechnologies (C2N) w Paris-Saclay we Francji. "Podobnie jak sztuczna inteligencja, mikroelektronika, zdrowie, energia i technologie kosmiczne, technologie kwantowe są jednymi z nielicznych kluczy do przyszłości, które Francja absolutnie musi mieć pod ręką" mówił prezydent. Francuski rząd inwestować będzie 200 milionów euro rocznie przez następne pięć lat, czyli łącznie 1 miliard euro. Pozostałe 800 mln euro będzie pochodzić ze zobowiązań podjętych przez graczy przemysłowych (500 mln euro), fundusze europejskie (200 mln euro) i inwestorów obracających się wokół francuskiego ekosystemu startupów (100 mln euro). "Potrajając nasz roczny wysiłek finansowy, już teraz dołączamy do czołowej trójki krajów kwantowych [po Stanach Zjednoczonych i Chinach]" stwierdził Macron.

  Francuska strategia kwantowa opiera się na dwóch głównych osiach. "Pierwszy to globalny i zintegrowany rozwój technologiczny, od badań podstawowych po industrializację" mówił Macron. "Drugim jest wzmocnienie francuskiego ekosystemu innowacji w jej europejskim środowisku, w szczególności poprzez rozwój kapitału ludzkiego oraz rekrutację, szkolenie i przyciąganie najlepszych zarówno w publicznych badaniach, jak i w przemyśle".

  Aby wdrożyć strategię, 430 mln euro zostanie przeznaczone na prace nad uniwersalnym komputerem kwantowym, a 350 mln euro na projekty dotyczące symulatorów kwantowych. Ponadto 320 mln euro zostanie przeznaczone na kwantowe systemy komunikacyjne, 250 mln euro na czujniki kwantowe i 150 mln euro na kryptografię kwantową. Wreszcie, ostatnie 300 milionów euro zostanie zainwestowanych w powiązane technologie kwantowe, takie jak kriogenika.

  W przypadku obliczeń kwantowych Macron powiedział, że plan będzie procesem wieloetapowym. "Po pierwsze, musimy przyzwyczaić się do korzystania z kwantowych symulatorów komputerowych, opracować komputer hybrydowy, zwłaszcza na potrzeby chemii i logistyki, sztucznej inteligencji, i to od 2023 r. Francja będzie gospodarzem pierwszej na świecie hybrydowej infrastruktury komputerów kwantowych. Będziemy również musieli wzbogacić nasz ekosystem deweloperów w tej dziedzinie, aby przewidzieć przyszłe przełomy". Ostatecznie, jak mówi Macron "Francja może być pierwszym krajem, który będzie miał kompletny prototyp komputera kwantowego ogólnego przeznaczenia". Plan ten jest w dużej mierze oparty na raporcie ze stycznia 2020 r. Zatytułowanym "Kwant: zmiana technologiczna, której Francja nie przegapi", który podkreślił doskonałość francuskich badań, ale także to, że kraj pozostaje w tyle pod względem inwestycji i transferu technologii do przemysłu.

  Wkrótce po wystąpieniu EE Times Europe skonsultował się z Éricem Mounierem, ekspertem kwantowym i analitykiem w Yole Développement, aby ocenić szanse Francji na sukces. "Francja jest światowej klasy gospodarką pod względem kompetencji w matematyce, krytycznej dyscyplinie w dziedzinie obliczeń kwantowych" powiedział. "Posiadamy również dużą wiedzę z zakresu inżynierii i oprogramowania, które są kluczem do rozwoju komputerów kwantowych". "Główną słabością Francji jest - jak zawsze - uprzemysłowienie, a przekroczenie przepaści w postaci komercjalizacji badań i rozwoju jest we Francji wciąż wyzwaniem".

  Z pewnością istnieją przyczyny do nadziei, biorąc pod uwagę, że, jak zauważył Mounier, "jesteśmy silni w badaniach i rozwoju, zwłaszcza w zakresie technologii kwantowych, a komputery kwantowe znajdują się w planach rozwojowych niektórych francuskich graczy przemysłowych". Należą do nich Atos, firma usługowa i konsultingowa IT, oraz Pasqal, startup budujący komputer z pełnym stosem, działający na neutralnych atomach w strukturze 3D. Ponadto, powiedział Mounier, Francja ma wielu potencjalnych użytkowników komputerów kwantowych na rynkach bankowym, ubezpieczeniowym, finansowym i lotniczym. Wskazuje miedzy innymi na AXA, Thales, BNP Paribas i Airbusa.

  Długoterminowa wizja wymaga również opracowania systemu edukacji, który zapewni młodym ludziom umiejętności i wiedzę niezbędne do zaspokojenia potrzeb kraju w zakresie badań kwantowych i konkurowania w globalnej gospodarce. "Musimy zatrzymać talenty, musimy również zachować pewne technologie, abyśmy nie byli zależni od dwóch głównych krajów, które z nami konkurują" powiedział Macron. "Musimy zachować we Francji i Europie każde ogniwo tego łańcucha".

  Źródło: https://www.eetimes.eu/french-president-details-e1-8b-quantum-plan/

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  rashid5 wrote:
  ghost666 wrote:

  "Potrajając nasz roczny wysiłek finansowy, już teraz dołączamy do czołowej trójki krajów kwantowych [po Stanach Zjednoczonych i Chinach]" stwierdził Macron.


  Czwórki, zeby być bardziej precyzyjnym.

  https://sciencebusiness.net/news/qubit-get-ahead-germany-racing-catch-quantum-revolution


  Właśnie brak Niemców - było nie było chyba największego potentata naukowego w Europie - mnie zastanowił, no ale to cytat. Wydaje mi się, że to zabieg bardziej polityczny... Jednak obecnie w Europie to te dwa kraje (DE i FR) będą narzucały tempo rozwoju i drenowały uczelnie w innych rejonach kontynentu (a przynajmniej UE).