Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2

magic9 25 Jan 2021 10:05 2055 2
 • Ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2
  Branża budowlana stale się rozwija, oferując coraz więcej możliwości oszczędzania na różnych etapach wznoszenia domu.

  Nowoczesność na porządku dziennym

  Wiele aspektów budowy domu jest zależnych od różnego rodzaju ustaw, rozporządzeń i przepisów – zdecydowanie warto być na bieżąco ze wszelkimi zmianami. Niedawno wprowadzono nowe warunki techniczne, które funkcjonują od początku 2021 roku. Mówią one o tym, że każdy nowo wybudowany dom ma spełniać szereg wymagań dotyczących energooszczędności i zużycia surowców naturalnych.
  Środowisko naturalne to kwestia, która obecnie powinna być priorytetem dla każdego z nas – szczególnie w przypadku tak znaczących inwestycji jak budowa domu. Ekologia to jednak zaledwie jedna z licznych zalet nowoczesnych projektów. Stawiając na najnowsze rozwiązania, możemy nie tylko przyczynić się do poprawy stanu naszej planety, ale także znacząco ograniczyć wydatki związane z energią.

  Jaki dom wybudować?

  Rynek nieustannie się rozwija; coraz więcej firm oferuje sprawną i profesjonalną budowę domu oraz wsparcie na każdym jej etapie. Możemy postawić na projekt proponowany przez jedną z takich firm lub skorzystać z planów oferowanych przez pracownie architektoniczne. Wybór jest naprawdę spory – bez problemu dopasujemy odpowiednie rozwiązania do własnych wymagań, oczekiwań i możliwości finansowych.
  Jeśli dysponujemy niewielką działką, prawdopodobnie niezbędna będzie budowa domu piętrowego. Dodatkowy poziom pozwoli nam z łatwością rozplanować wszystkie niezbędne pomieszczenia i utrzymać całość w zgodzie z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi. W przypadku posiadania stosunkowo rozległego fragmentu ziemi bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się budowa domu parterowego. Wszelkie koszty związane z budową kolejnych kondygnacji odchodzą w takiej sytuacji w zapomnienie, znacznie zmniejszając sumę opłat. Dodatkowo dużo łatwiej będzie zaopatrzyć nieruchomość w instalacje niezbędne do tego, by dom stał się w pełni pasywny, ekologiczny, a przede wszystkim – niezwykle oszczędny pod względem użytkowania energii i wszelkich surowców. Projekty domów parterowych to coś, z czym zdecydowanie warto się zapoznać, kiedy rozważamy budowę własnych czterech kątów.

  Ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2


  Jak oszczędzać energię?

  Zanim przystąpimy do urządzania domu, warto dokładnie przeanalizować, ile prądu pobierają poszczególne elementy jego wyposażenia. Kiedy zestawimy ze sobą wszystkie sprzęty, których regularnie używamy, można dojść do wniosku, że najwięcej energii zużywają te służące do ogrzewania domu oraz lodówka, pralka, kuchenka elektryczna i kilka innych. Dla przykładu, kuchenka elektryczna zużywa od dwóch do ośmiu kilo Watów, a przeciętny komputer tylko około 0,2 kW. Oświetlenie z żarówkami energooszczędnymi to około 0,07 kW, a ładowarka do smartfona od 0,0003 kW do 0,002 kW (w trybie ładowania). W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, by zaopatrzyć się w wymienione sprzęty w możliwie jak najwyższej klasie energooszczędnej, aby miesięczne koszty zużycia energii zredukować do niezbędnego minimum.

  Ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2


  Inteligentne rozwiązania, w które warto się zaopatrzyć

  Warto wspomnieć o tym, że żyjemy w czasach ogromnego rozwoju różnorodnych dziedzin. W ciągu ostatnich kilku lat ogromną popularność zyskały wszelkiego rodzaju inteligentne urządzenia, które możemy zamontować w domu, by wnieść więcej komfortu do naszego codziennego życia. Dodatkowo mogą przyczynić się do naprawdę sporych oszczędności w skali roku.
  Inteligentne systemy już niebawem będą nieodłączną częścią nowoczesnego budownictwa. Do tej pory utarło się przekonanie, że inteligencja domu zaczyna i kończy się na klimatyzacji – to jednak tylko jeden z niewielu elementów, w które możemy się zaopatrzyć. Należy wspomnieć również o mechanicznej wentylacji, żaluzjach z napędem oraz o zautomatyzowanych kotłach. Mniej popularnymi, ale równie przydatnymi dodatkami, są również wszelkie systemy alarmowe czy przeciwwłamaniowe. Jeżeli dysponujemy dużym ogrodem, warto postawić także na systemy nawadniające roślinność. W poszukiwaniu informacji związanych z tym tematem zapraszamy do lektury artykułu „Inteligentne rozwiązania w domu jednorodzinnym – przyszłość, która już tu jest”.

  Ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2


  Jak to działa i czy warto?

  Istnieje bardzo prosty warunek, który definiuje wszelkie rozwiązania w zakresie elektryki jako inteligentne – muszą ze sobą współpracować i współgrać. W innym wypadku ich zamontowanie zupełnie mijałoby się z celem. Dzięki owej współpracy możemy mieć pewność znaczącej oszczędności prądu czy ciepła, co wiąże się nie tylko z drastycznie zmniejszonymi kosztami, ale także dbaniem o środowisko naturalne.

  Ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2


  Jednorazowa inwestycja może się zwrócić już po kilkunastu miesiącach. To jeden z najlepszych powodów, by zaopatrzyć się w inteligentne rozwiązania, zwłaszcza że alternatywy nie zapewniają aż takich korzyści; nie tylko finansowych, ale również w zakresie komfortu użytkowania. Warto także podkreślić, że systemy smart home mogą dostosowywać swoje działania do naszych potrzeb. Jeszcze jakiś czas temu taka funkcjonalność wydawała się elementem fantastyki naukowej i odległej przyszłości, jednak już teraz rozwiązania tego rodzaju stają się zupełnym standardem na rynku – jest to bardzo dobra wiadomość dla każdego fana nowinek technicznych.

  [Artykuł sponsorowany]
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  magic9
  Editor
  Offline 
  Has specialization in: redaktor treści elektroda
  magic9 wrote 548 posts with rating 260, helped 9 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
 • OptexOptex
 • #2
  pawelr98
  Level 39  
  Cóż, trzeba przeliczyć ROI (return of investment) czyli czas zwrotu kosztów inwestycji.
  Inaczej mówiąc, jeśli wydamy 10000zł na jakiś "system inteligentny" to po jakim czasie zmniejszenie poboru energii (a przez to rachunków) zapłaci za ten system.

  Bo jeśli jest to 20-30 lat to nie ma co, poza może jakimś dodatkowym komfortem, który jest ciężko przeliczalny na pieniądze (zależy od indywidualnych preferencji i konstrukcji oraz wyposażenia domu).
 • #3
  GanzConrad
  Level 24  
  magic9 wrote:
  Oświetlenie z żarówkami energooszczędnymi to około 0,07 kilo Wata, a ładowarka do smartfona od 0,0003 kilo Wata do 0,002 kilo Wata (w trybie ładowania).

  Oświetlenie : 70W - ale gdzie? Sumarycznie w całym domu?
  Mój domowy przelicznik to około 5W/m² w łazience 8m² jest 60W...ładowarka do smartfona: 2W = 5V * 0.4A, takie ilości prądu to potrzebowały smartfony 10 lat temu... ;-)
  Nie czepiam się samych liczb, ale jeśli ktoś operuje konkretnymi Watami to powinien z głowy wiedzieć, że dla USB 1A to 5W, a współczesne smartfony korzystają już z USB typu C które pobierają nawet kilkadziesiąt W, a żarówką LED o mocy 10W to można oświetlić jedynie garderobę ;-)