Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Migomat Einhell BT GW190D nie podaje drutu

25 Jan 2021 14:03 348 16
  • Level 9  
    Jak w temacie , zburzyło się dziadostwo i nie chce współpracować . Przy włączaniu przycisku na rączce słychać przekaźnik ale drutu nie podaje . Przekaźnik JQX-29F-A działa , napięcie sterowania ok 6v . Po stronie styków 417 V AC (?) niezależnie od przełącznika w rączce . Przy zmostkowaniu - brak reakcji podajnika . Silniczek podajnika nie dostaje wogóle napięcia . Podpowie ktoś gdzie szukać przyczyny ?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 29  
    Jak nie dojdziesz do ładu to rozkręcę swój. Wymieniałem ten przekaźnik i założyłem R 15 bo oryginał był osiągalny tylko z całą płytką.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 9  
    trojan 12 wrote:
    Jak nie dojdziesz do ładu to rozkręcę swój. Wymieniałem ten przekaźnik i założyłem R 15 bo oryginał był osiągalny tylko z całą płytką.

Oryginalny przekaźnik wymieniłem jakieś 1,5 roku temu na 80A (kosztował ok 30zł ) i działał bez problemu . Teraz na brzęczku miernika też działa więc to chyba nie przekaźnik . Ale nie mam napięcia na wyjściu z płytki sterownika na silniczek podajnika . Nie mam schematu . I skąd te ponad 400V na stykach .....
  • Level 29  
    Załączają główny transformator a bez niego nie ma napięcia do zasilenia podajnika. 6 V to za mało, przekaźnik jest 12V to mogło podpalić styki.
  • Level 9  
    No i kicha .... Przekażnik wymieniony na nowy , objawy b/z .... Ktoś podsunie jakiś pomysł ?
  • Level 39  
    Na zasilaniu 230 V działa poprawnie?
    Sprawdź zasilanie sterownika przy 400 V – sterownik jest wówczas zasilany przez trafosilnik (wentylator).
    Oryginalny sterownik posiada stycznik do transformatora i przekaźnik do silnika podajnika. Napięcie na cewce stycznika musi być w okolicach 12 V, przy tak niskim napięciu (6 V) nie załączy się przekaźnik od podajnika.
  • Level 9  
    BANANvanDYK wrote:
    Na zasilaniu 230 V działa poprawnie?
    Sprawdź zasilanie sterownika przy 400 V – sterownik jest wówczas zasilany przez trafosilnik (wentylator).
    Oryginalny sterownik posiada stycznik do transformatora i przekaźnik do silnika podajnika. Napięcie na cewce stycznika musi być w okolicach 12 V, przy tak niskim napięciu (6 V) nie załączy się przekaźnik od podajnika.

Nie mam 230V , nawet ślad zaginął .... Na złączu sterownika 2 i 3 pin są zmostkowane , pomiędzy nimi a pinem 5 napięcie skacze od 2V z groszem do ponad 4 ... W/g schematu który mam (a jest w podanym linku poniżej ) piny do silniczka podajnika to 6 i 7 . Tyle , że mam inną wersję sterownika niż na schemacie . U mnie jest A 48712 ...

Dodano po 3 [minuty]:

ALIBABA I wrote:
    Nie masz schematu jak piszesz mam wrażenie że to jest to, https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3312243.html#gallery

Niestety , mam inną wersję (A 48712) . Nie bardzo się zgadzają układ pinów i poszczególne elementy ... ;( . Mam jeszcze rysunek odręczny od pepiczków , ale od 150 A i jeszcze go nie "gryzłem " ...
  • Level 39  
    Płytki sterowników od migomatów są w zasadzie kompatybilne, jeśli chodzi o złącze 7-pinowe oraz złącza transformatora/zasilania.
    Nie masz zasilania 230 V na płytkę, to nie będzie nic działało. Zauważ że zabezpieczenie termiczne odłącza zasilanie sterownika. Może też być uszkodzony przełącznik.
    W przełączniku na pozycji 230V płytka jest zasilana bezpośrednio z L1 i N.
    Na pozycji 400 V zasilanie spawarki jest z L1 i L2, napięcie 230 V do zasilania sterownika wydzielane jest z trafosilnika + kondensatora. Inne spawarki prod. chińskiej posiadają tylko kondensator przez co zasilanie jest niestabilne i w końcu doprowadza do spalenia transformatorka umieszczonego na płytce. Robiłem niedawno spawarkę znajomego w której pewien magik wymienił oryginalny wentylator 400/230 V na wentylator z mikrofalówki 230/30 V, transformator na płytce na trafo o napięciu wtórnym 10 V i przekaźnik samochodowy zamiast stycznika na 400 V. Po czasie wyszły jaja, bo tak jak u Ciebie napięcie zasilania po stronie wtórnej transformatora sterownika spadło poniżej progu zadziałania przekaźnika podajnika drutu.
    Przerobiłem układ połączeń przełącznika tak, aby na pozycji 400 V wykorzystywać przewód N do zasilania sterownika. Oczywiście wymagało to wymiany wtyczki z 4-pinowej na 5-pinową oraz podłączenia gniazda 5-pinowego u kolegi.
    Trzeba było przestawić jeden mostek blaszany, dodać dwa mostki z przewodu i zmienić miejsce przyłączenia przewodu L2. Schemat poniżej, pewnie nie każdy go zrozumie. Niestety nie zrobiłem zdjęć po przeróbce. Wentylator jest zasilany napięciem 230V.
    Migomat Einhell BT GW190D nie podaje drutu
    Dokładając mostek blaszany można dokonać usprawnienia, zasilanie transformatora spawalniczego w położeniu 230 V przepływa przez dwie pary styków zamiast jednej – zwiększona trwałość przełącznika.
  • Level 9  
    Dzięki Kolego za łopatologiczne wyjaśnienie ;) (nie jestem elektronikiem ) . Uzbrojony w Twoją wiedzę powędrowaałem do tego rzęcha i się okazało , że wentylator jest owszem 230/400 , w opisie ma 3 przewody ale z karkasu uzwojenia wychodzą tylko 2 . Z opisu wynika że zewnętrzne czyli na 400 . Dalej wentylator był podłączony do 3-gniazdowej kostki ale tylko tymi dwoma przewodami . Krótko mówiąc "nasi tu byli " .
    I tak jak pisałes , jakiś czas to działało (nie mam go od nowego tylko w rozliczeniu ) a teraz przestało. Jak nie załapię jakiegoś wentylatora o potrzebnych parametrach to spróbuję wykorzystać Twój patent . Schemat jako tako rozumiem , w razie problemów będe liczył na Twoją pomoc ;) Jeszcze raz serdeczne dzięki /
  • Level 9  
    Sorki , byłem na wyjeździe . Twoja diagnoza okazała się bezbłędna ! Podłączyłem na 230V i wszystko działa . Czyli nie jest uwalone nic więcej poza zasilaniem płytki ...
    Teraz mam prośbę o uściślenie Twojego patentu ... Na przełączniku 230-400 mostek 9-15 jest połączony z mostkiem 7-11 ? To nie jest kleks ? I drugie pytanie zworka - tuning jest na 12-16 ?[/quote]
  • Level 39  
    To podam kolejność przeróbki:
    9–13 — usunąć mostek stalowy
    11–15 — zamontować wcześniej usunięty mostek
    Przewód L2 podłączyć do zacisku 13.
    9–15 — połączenie za pomocą kawałka przewodu
    8–10 — połączenie za pomocą kawałka przewodu, ewentualnie można dolutować zworę na kondensator.
    Wentylator (230V) zasilać z przewodu czarnego i zielonego; przewód brązowy zaizolować. (Na zdjęciu wentylator od mikrofalówki)
    Migomat Einhell BT GW190D nie podaje drutu
    * 12–16 — tuning, dodatkowy mostek stalowy (pozyskany z innego przełącznika), sprawia że prąd na pozycji 230V przepływa przez dwie pary styków

Wiem, że można się pogubić w oznaczeniach zacisków. Łatwiej byłoby to przedstawić na zdjęciach.
    BTW. Rozmawiałem ze znajomym. Stwierdził że po poprawieniu odwrotnego podłączenia uzwojeń 230 i 400V spawarka zaczęła spawać większym prądem (z przełącznikiem ustawionym na jedną pozycję mniej). Stąd skreślone uzwojenia na moim schemacie.
  • Level 9  
    Nie , schemacik spoko czytelny tylko miałem wątpliwości dotyczace tej czerwonej kropki w zworze 9-15 . Ja tak zaznaczam ewentualne punkty połączeń i podejrzewałem że ta zwora jest połączona ze zworą 7-11 . Analizować mi sie nie chciało więc zapytałem . Idę poprzełączać i dam znać ....
  • Level 39  
    Bo funkcjonalnie to ten sam potencjał, ale dorysowałem czerwoną linią dodatkowy przewód.
    Migomat Einhell BT GW190D nie podaje drutu Migomat Einhell BT GW190D nie podaje drutu Migomat Einhell BT GW190D nie podaje drutu
    Tak wygląda numeracja zacisków przełącznika. Prócz tego opis i zdjęcia połączeń zrobionych "po mojemu" w stanie przed przeróbką zasilania 230V. Na podstawie zdjęć spawarki w stanie fabrycznym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1141481.html
  • Level 9  
    A teraz jakbyś mógł napisać co z tym dodatkowym pinem (wtyczka-gniazdo)....
  • Level 39  
    Normalnie, montujesz na przewodzie migomatu wtyczkę 5p. Dwie fazy, neutralny i ochronny.
    Jeśli nie posiadasz takiego gniazda w warsztacie, to musi być wymienione przez elektryka wraz z przewodem do rozdzielnicy (z czterożyłowego na pięciożyłowy).
  • Level 9  
    Przeróbka instalacji odpada , mam zamiar przebudowywać chałupę więc nie będe robił teraz czarów ... Przywrócę poprzednie połączenia i będę spawał na 230v . Dzięki za pomoc , gdybyś nie podsunął tego zasilania płytki to dalej bym się motał . A tak odzyskałem podłączenie na 230v .

Dodano po 8 [godziny] 41 [minuty]:

Tak mi jeszcze przyszło do głowy przewinięcie silniczka (powinien mieć dzielone uzwojenie 230/400) czyli 3 końcówki ale ktoś go odczepu pozbawił . Byłem dziś u gościa od przezwajania silników i przewinie cewkę jak ją zdemontuję . Montaż pewnie będzie musiał być b.precyzyjny ale dotoczę trzpień średnicy wirnika i musi "zaskoczyć " . Generalnie na razie spawa na 230V