Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasłuch straży pożarnej, mało słychać - Uniden UBC355LTC z anteną Diamond X200

Galletf1 25 Jan 2021 17:36 702 6
    Galletf1
    Level 2  
    Mam skaner Uniden UBC355LTC, do tego antenę Diamond X200, kabel nie wiem jaki, ale jest go ok. 18 m. Sprzętu używam tylko i wyłącznie do nasłuchu straży pożarnej. Antena zamontowana jest na dwupiętrowym bloku na rurze o wysokości ok. 2 m w malutkiej miejscowości na obszarze równinnym bez większych wzniesień, nizin itp. Do komendy mam w linii prostej jakieś 15 km. Na tym sprzęcie słyszę inne komendy oddalone nawet ok. 60 km ode mnie, jeśli nadają ze stacji bazowej. Problem jest ze słyszalnością korespondencji prowadzonej z samochodów. Nie słyszę tego, co nadają, nawet jeśli samochód jest ok. 10 km ode mnie. W czym może tkwić problem?

Czy mam rozważyć wymianę skanera, kabla czy anteny na coś innego? Budżet powiedzmy, że w ramach rozsądku jak dla amatora i laika mnie nie ogranicza.

I jeszcze jedna sprawa: wiem, że straż w całym województwie nadaje w analogu, a mimo to niekiedy słyszę charakterystyczne trrrrr trrrrr trrrrr, jak jedna z komend nadaje. Czym to jest spowodowane?

Proszę o pomoc. Podobne tematy przeczytałem już na forum, ale żadnych konkretów nie znalazłem.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    JacekCz
    Level 38  
    1. To jest DOBRA antena krókofalarska, zoptymalizowana na 144MHz (ogarniając wspólnym projektem 430 MHz), i u strażaków na 13x MHz POWINNA już działać gorzej.
    2. 18m kabla "nie wiadomo jaki" oraz "kupiony nie wiadomo kiedy" (czyli rozumieć nie wiadomo jak z wnikającą wilgocią) to już nastawiamy się straty kilka decybeli.
    3. Na nasłuch samochodów nie ma (dobrych) sposobów, to tak już będzie (w ogólnych ramach)

Optymalizując kabel, może antenę (ja ci tego nie powiem) zyskasz jakieś dB (bardziej 3-5 niż 10), gdy skuteczność anteny na samochodzie od porządnej wieży antenowej jest "do tyłu" o kilkanaście dB.

4. trr, trr, obawiam się że masz nieaktualne wieści o analogu
    Galletf1
    Level 2  
    JacekCz wrote:

1. To jest DOBRA antena krókofalarska, zoptymalizowana na 144MHz (ogarniając wspólnym projektem 430 MHz), i u strażaków na 13x MHz POWINNA już działać gorzej.

Rozumiem, że jeśli nasłuchuje okolice 148-149 MHz ta antena powinna mi wystarczyć. A jeśli kupiłbym antena tylko na zakres powiedzmy 144-174MHz bez tego 430MHz bo tego nie używam, czy mogłoby to pomóc i mógłbym lepiej słyszeć?

2. 18m kabla "nie wiadomo jaki" oraz "kupiony nie wiadomo kiedy" (czyli rozumieć nie wiadomo jak z wnikającą wilgocią) to już nastawiamy się straty kilka decybeli.

Skaner, kabel i antenę kupiłem w zestawie na portalu aukcyjnym dlatego nie do końca wiem co to jest za kabel ale wydaje mi się "cienki" w porównaniu do "grubej" końcówki przy skanerze a jest tam o ile się nie mylę przejściówka UC-1/BNC i teraz jak odwinąłem taśmę izolacyjną to wydaje mi się to słabo zrobione bo widać druciki z kabla antenowego.

3. Na nasłuch samochodów nie ma (dobrych) sposobów, to tak już będzie (w ogólnych ramach)

Szkoda ale może coś tam uda się poprawić.

Optymalizując kabel, może antenę (ja ci tego nie powiem) zyskasz jakieś dB (bardziej 3-5 niż 10), gdy skuteczność anteny na samochodzie od porządnej wieży antenowej jest "do tyłu" o kilkanaście dB.

A o co chodzi z tymi decybelami bo nie wiem?

4. trr, trr, obawiam się że masz nieaktualne wieści o analogu

Tak jak pisałem jestem laikiem w temacie dlatego nie wiem dlaczego tak jest akurat w nasłuchu jednej komendy a inne słychać normalnie.

Moderated By c2h5oh:

Na przyszłość -proszę nie cytować w całości postu który jest powyżej.

adam72p
    Level 9  
    Po pierwsze efekt gorszej (lub braku) korespondencji z samochodu to jest normalny efekt. Samochody mają niżej anteny niż stacje bazowe i są to anteny z mniejszym zyskiem (dla laika: skupieniem sygnału). Że masz w prostej linii mniejszą odległość do stacji bazowej, wcale nie znaczy, że ją lepiej odbierzesz niż te dalsze. Na poziom sygnału odbieranego ma wpływ wiele czynników: ukształtowanie terenu, przeszkody (np. las) wysokość powieszenia anten - nadawczych i odbiorczych).
    Zutket
    Level 35  
    Galletf1 wrote:
    Problem jest ze słyszalnością korespondencji prowadzonej z samochodów. Nie słyszę tego, co nadają, nawet jeśli samochód jest ok. 10 km ode mnie. W czym może tkwić problem?
    A jaką masz pewność, że nadają i odbierają na tym samym kanale? Jeżeli korzystają z przemiennika, to nadawanie i odbiór odbywa się na różnych kanałach, stąd możesz słyszeć tylko jedną stronę.
    Galletf1
    Level 2  
    Zutket wrote:
    Jeżeli korzystają z przemiennika
    a o co chodzi z tym przemiennikiem? Co to jest?
    Może nie jasno się wyraziłem, korespondencje raz słychać a raz nie, w sensie, że np. jak zgłaszają wyjazd to coś tam słychać, później trochę urywa, są szumy itp, a za jakiś czas jak gdzieś się przemieszczą dolatuje cała korespondencja i później znowu urywa. Ale rozumiem, z wcześniejszych wypowiedzi, że tak już jest z nadawaniem z samochodów, że nie będzie to idealne, jak z stacji bazowej.
    Ale jeśli wymieniłbym kabel lub końcówki mogłoby chociaż trochę to pomóc?
    I czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym charakterystycznym trrr trrr kiedy nadaje jedna z komend? Zamiast słyszeć to co nadają słyszę tylko te trrr trrr ale dzieje się to tylko na jednej częstotliwości jednej komendy, na innych tego problemu nie ma?