Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami zewnetrznymi

Adiid89 25 Jan 2021 23:39 858 6
Optex
 • #1
  Adiid89
  Level 3  
  Witam jestem na etapie SSZ bede robił instalacje , i tu pytanie posiadam 7 rolet chciałbym każdą sterować lokalnie oraz wszystkimi centralnie we wiatrołapie, oraz jak juz iść z duchem czasu to z możliwością sterowania telefonem. Jakich sterowników użyć? Zastanawialem sie nad Zamelem. I tu pytanie bo są srp-02 i srp-03. Więc które musze użyć w 03 jest możliwość wpięcia centralnie w 02 nie ma takiej opcji, więc musze wszedzie użyć srp-03? I jak to po kolei podpiąć począwszy od zasilania. Dzieki Wielkie za pomoc. Chyba ze inną markę ktoś doradzi albo możliwości inne.
 • Optex
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Pytanie - w jakiej formie chcesz to sterowanie ze smartfona? Tylko centralne, tylko każdej rolety osobno, i jedno i drugie?

  Nie jestem szpecem, ale dla wyjaśnienia - rodzina sterowników nie wifi to :
  - SRP-01 - sterownik rolet kablowy z możliwością podpięcia kablowych przycisków lokalnych, kablowego przycisku centralnego lub sterownika SRP-03
  - SRP-02 - sterownik rolet kablowy z możliwością podpięcia kablowych przycisków lokalnych, bez możliwości podpięcia kablowego przycisku centralnego, z możliwością sterownia radiowego (extaFree) które, w zależności od sposobu dopisania pilotów może być lokalne, grupowe bądź centralne.
  - SPR-03 - sam nie steruje bezpośrednio roletą - podaje impulsy sterujące właściwym sterownikom lub grupie sterowników rolet (n.p. SRP-01), ma też odbiornik ExtaFree pozwalający na obsługę go pilotem.

  A WiFi - to SRW-01 - możliwość lokalnego sterowania kablowego oraz zdalnego przez WiFi i chmurę Supla.

  Masz opcję zmontowania sterowania lokalnego i centralnego kablowego ze sterownikami SRP-01+SRP-03 (przy czym centralnie będzie można sterować radiowo), lokalnego radiowego lub kablowego i centralnego radiowego SRP-02, WiFi lub kablowego lokalnego i WiFi centralnego sterownikami SRW-01.
 • Optex
 • #3
  sosarek

  Level 43  
  System alarmowy będziesz miał?
 • #4
  Adiid89
  Level 3  
  @kotbury juz sie zastanawiam czy nie pozostać przy samych przyciskach bo widzę że kombinacji jest :( a jakby przy każdej rolecie zamontowal sterownik Srw-01 a do centralnego przycisku srp-01. Nie wiek czy dobrze mysle ale wtedy miałbym pojedyncze rolety z mozliwoscia na wifi i centralny przycisk manualny.

  @sosarek Szczerze nie zastanawialem sie nad tym a może warto zainwestować w to, możesz coś na ten temat powiedzieć?
 • #5
  sosarek

  Level 43  
 • #6
  Adiid89
  Level 3  
  Szeregówkę posiadam z Ssz. Juz czytam i się doszkalam dzięki:)

  Dodano po 29 [minuty]:

  @sosarek Czyli powiedz mi jak Ty byś to wszystko zrobił aby było najlepiej. Masz 7 rolet i co byś Ty zrobil? Jak to popodpinał?

  Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

  @sosarek Czyli np jakbym zrobił taki system
  INTEGRA 128-WRL do tego ekspander Satel int-ors, 8 wyjść
  A Przy każdej rolecie Satel ASW-210 albo Zamel srw-01 nie wiem który
  Wtedy teoretycznie bede mial sterowanie lokalne z przycisków przy każdym oknie plus z poziomu manipulatora wszystkie rolety i do tego możliwość zdalnej kontroli. Dobrze mysle?
 • #7
  alfsky
  Level 10  
  Adiid89 wrote:

  @sosarek Czyli np jakbym zrobił taki system
  INTEGRA 128-WRL do tego ekspander Satel int-ors, 8 wyjść
  A Przy każdej rolecie Satel ASW-210 albo Zamel srw-01 nie wiem który
  Wtedy teoretycznie bede mial sterowanie lokalne z przycisków przy każdym oknie plus z poziomu manipulatora wszystkie rolety i do tego możliwość zdalnej kontroli. Dobrze mysle?


  A po co? Mając centrale Satela i int-ors możesz zrobić sterowanie wszystkimi z centrali i lokalne z przycisku przy każdej rolecie bez żadnych dodatków. Musisz mieć tylko poprowadzone kable 5 żyłowe od puszki z przyciskiem rolety do rozdzielni gdzie będzie sterownik.

  Od biedy można zrobić na 4 przewodach, jak nie ma w rolecie ochronnego ( bo są takie na rynku).

  Ochrony wiadomo do ochronnego z rolety, Neutralny też. Teraz magia. Do zacisku C przekaźnika 1 doprowadzasz zasilanie rolety. Z zacisku NO doprowadzasz sygnał do puszki z przyciskiem i łączysz z otwieraniem. Z zacisku NC przekaźnika 1 robisz mostek do zacisku C Przekaźnika 2. Z zacisku NO przekaźnika 2 kabel do puszki i łączysz z zamykaniem. Z zacisku NC przekaźnika 2 doprowadzasz zasilanie do zasilania przycisku w puszce. I przełącznik łączysz z silnikiem. Działa to tak że jak centrala nie steruje to zasilanie idzie na zacisk NC przekaźnika 2 czyli masz normalne sterowanie lokalne z przycisku. Jak centrala steruje w góre lub dół napięcie na przycisku zanika, więc nie ma możliwości wysterowania w góre z przycisku i w dół z centrali. W samej centrali możesz grupować jak chcesz i zrobić sobie np makro na manipulatorze do zamykania np samego parteru, salonu, sypialni czy co tam chcesz. A jak chcesz przymknąć do polowy bo słonce świeci w oczy to możesz to zrobić z przycisku.