Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piec buderus sterownik tc 100 pogodowy

mateo_pl 26 Jan 2021 11:55 1464 33
Computer Controls
    mateo_pl
    Level 10  
    witam posiadam piec buderus sterownik pogodowy tc 100 sterownik znajduje się na dole a zamontowane mam do tego głowice Bosch 4 szt
    nie mogę sobie poradzić z krzywą grzeczną temperatura ustawiona wszędzie na 21,5 piec sie włącza nagrzewa a potem stygnie i tak wkoło
    ustawienia
    wpływ pomieszczenia średni (2)
    początek krzywej 25c
    koniec krzywej 46c
    min temperatura 35
    max temperatura 48C
  • Computer Controls
    ROWE
    Level 34  
    mateo_pl wrote:
    max temperatura 48C

Ustaw ok. 70 °C
    mateo_pl
    Level 10  
    ustawiłem , a resztę mam dobrze ?
    ROWE
    Level 34  
    Jeszcze ważne, w tym pomieszczeniu co jest regulator zawory termostatyczne ustaw na max otwarcie, lub je zdemontuj z grzejników. W pozostałych pomieszczeniach to już wg. uznania.
  • Computer Controls
    mateo_pl
    Level 10  
    na wszystkich grzejnikach w pokojach mam głowica termostatyczna bosch oprócz przedpokój 2szt otwarta i 2szt łazienka otwarte piec buderus kondensacyjny 24kw
    Marek39
    Level 21  
    mateo_pl wrote:
    piec buderus kondensacyjny 24kw
    A może tu leży przyczyna napisz ile metrów ogrzewasz
    mateo_pl
    Level 10  
    Około 160 m 2 kondygnacji

Dodano po 15 [minuty]:

14 grzejników w tym 8 x Boscha poloczone do sterownika tc 100 2x zwykłe termostaty reszta bez otwarte na Max
  • Helpful post
    Marek39
    Level 21  
    mateo_pl wrote:
    piec sie włącza nagrzewa a potem stygnie i tak wkoło
    Ale tak działa ogrzewanie w domkach to nie blok gdzie ciepło podawane jest 24/dobę
    mateo_pl wrote:

160 m 2 kondygnacji
    Dodano po 15 [minuty]:
    14 grzejników w tym 8 x Boscha poloczone do sterownika tc 100 2x zwykłe termostaty reszta bez otwarte na Max
    Nie wiem co ma firma Bosch (cięgle o tym piszesz) do twojego centralnego bo ważniejsze jest przewymiarowanie grzejników w celu uzyskania największej sprawności kotła.
    160 m kw mieszkalnej ? bo ja mam 160 m kw użytkowej i 14kw pieca w zupełności się sprawdza.Jak masz za duży kocioł to musisz popracować temperaturą zasilania i prędkością pompy obiegowej
  • Helpful post
    piracik
    Moderator of Heating systems
    No i koniecznie obniżyć moc maksymalną na CO
    mateo_pl
    Level 10  
    piec zmniejszyłem na 14.1 kw piec zaczął dłużej chodzić i na mniejszej temperaturze nie skacze od 30 do 70 c wydaj mi się większy komfort grzania ale parę dni poobserwuje i dam znać
    Marek39
    Level 21  
    ROWE wrote:
    mateo_pl wrote:
    max temperatura 48C

Ustaw ok. 70 °C
    O tym to zapomnij ustaw 45 st zasilanie a jak bedzie za mało to zwiększaj o jeden
    ps.ten ROWE to sobie jaja z ciebie robi chyba tyle to zas cwu ma no może 80st

Moderated By piracik:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Helpful post
    ROWE
    Level 34  
    mateo_pl wrote:
    Około 160 m 2 kondygnacji
    Dodano po 15 [minuty]:

mateo_pl wrote:
    nie mogę sobie poradzić z krzywą grzeczną temperatura ustawiona wszędzie na 21,5 piec sie włącza nagrzewa a potem stygnie i tak wkoło

Do prawidłowej regulacji tego obiektu grzejnikowego 45 °C będzie za mało przy minusowych temperaturach rzędu -15 °C. (nie mówimy o "koniec krzywej grzania 45°C"). Z pustego to i Salomon nie naleje.
  • Helpful post
    Marek39
    Level 21  
    W styczniu było -25st a wczoraj -21 st na mój domek 46 stopni zasilania max wystarcza, nie mówię o krzywej bo jej nie używam RC35 sam ustala sobie temp.zasilania wg temp wew.z czujnikiem zewnętrznym.Sam muszę spróbować z obniżeniem mocy kotła bo wczoraj rano walił niby na maxa a tylko 57% mocy używał
  • Helpful post
    ROWE
    Level 34  
    Marek39 wrote:
    W styczniu było -25st a wczoraj -21 st na mój domek 46 stopni zasilania max wystarcza, nie mówię o krzywej bo jej nie używam RC35

Nie używa krzywej grzewczej, a RC35 kosztował blisko tysiąc.
    Ponadto 46 stopni zasilania, jedzie na balansie bezwładności cieplnej budynku, tylko powiedzmy teoretycznie na jak długo przy - 25 °C wystarczyłoby do końca marca.
    A bilans finansowy to swoją drogą gdy obiekt traci swoją bezwładność cieplną w sezonie.
  • Helpful post
    piracik
    Marek39 wrote:
    O tym to zapomnij ustaw 45 st zasilanie a jak bedzie za mało to zwiększaj o jeden
    ps.ten ROWE to sobie jaja z ciebie robi chyba tyle to zas cwu ma no może 80st

Kocioł sterowany jest pogodowo więc porada jest poprawna.
    Bardzie Ty kolego zamieszałeś na niekorzyść autorowi tego tematu.
    Ograniczenie maksymalnej temperatury do tak niskiej wartości może powodować niedogrzanie, a przy mniejszych mrozach pogodówka i tak sobie skoryguje po swojemu.

Proszę czytać ze zrozumieniem i nie szukać zaczepek.
    mateo_pl
    Level 10  
    witam ponownie po paru dniach mianowicie zrobiłem moc z 24kw zmniejszyłem na 14.1 kw
    tep.max zasilania na 50c
    punkt początkowy krzywej na 25
    punkt końcowy krzywej na 50
    piec pracuje teraz od 40- 44 c (woda zasilania) w domu jest już ciepło temperatura na zewnątrz wahała się 0-8c nie ma już efektu gorąco a za chwile zimno i tak w koło nadchodzą mrozy więc dam za para dni moje spostrzeżenia.
    Dziękuje za pomoc myślę ze po niedzieli będę wiedział więcej
    mateo_pl
    Level 10  
    witam
    nawiązując do ostatniej rozmowy mianowicie piec działa tak
    woda na zasileni wąchała się od 44c do 50c komfort w domu bardzo się podniósł ale mam jeszcze pytanko zauważyłem ze momentami na piecu mam 53-55c a zadana max jest 50c
    czy to normalne czy jeszcze mam jakieś ustawienia poprawić ?
    piracik
    mateo_pl wrote:
    zauważyłem ze momentami na piecu mam 53-55c a zadana max jest 50c

Jest to trochę normalne.
    Pytanie jeszcze czy kocioł grzał w tedy CO czy CWU
    mateo_pl
    Level 10  
    Piec tylko grzal CO
    ROWE
    Level 34  
    mateo_pl wrote:
    .. zauważyłem ze momentami na piecu mam 53-55c a zadana max jest 50c

Nie przejmował bym się tym, to nie apteka.
    Marek39
    Level 21  
    mateo_pl wrote:
    ze momentami na piecu mam 53-55c a zadana max jest 50c
    czy to normalne czy jeszcze mam jakieś ustawienia poprawić ?
    Moim zdaniem nie normalne piszę to jako wieloletni uzytkownik jeśli masz ograniczone na piecu bo sterownik przy silnych mrozach stara się być madrzejszy od właściciela i jedzie po krzywej ale piec może go ograniczyć.Co ci wyświetla jak wciśniesz guzik kaloryfer na kotle przy wyświetlaczu.
    mateo_pl
    Level 10  
    na piciu ma ustawione 50 c i na sterowniku tez 50 c
    Marek39
    Level 21  
    To sprawdź go i ustaw 49 st czy się podda a jak nie to konsultuj z serwisem (jak na gwarancji)
    piracik
    O czym Ty kolego piszesz.
    Jest po -15*C a nawet -20*C na zewnątrz.

Kocioł mierzy temperaturę w pomieszczeniu i na zewnątrz.
    Jeśli ma na kotle 50 to tyle własnie potrzebuje aby ogrzać dom.
    Jeśli włączałby się i wyłączał często to należałoby szukać przyczyny problemu czyli tutaj zbyt duża moc.

Dodano po 1 [minuty]:

Marek39 wrote:
    bo sterownik przy silnych mrozach stara się być madrzejszy od właściciela i jedzie po krzywej

Ale koryguje to temperaturą w pomieszczeniu.
    Masz tam taki parametr jak "wpływ pomieszczenia" fabrycznie na 3K
    Także nie siej paniki.
    Marek39
    Level 21  
    Temat raczej nie jest o kłótni tylko o piecu skoro założyciel tematu pisze że grzeje 53-55 a nastawione jest 50 to nie jest to żadna panika z mojej strony tylko uwaga że coś nie jest tak jak niemiec wyprodukował
    piracik
    Podstawowa sprawa to ograniczenie go do 50°C przy takich mrozach to głupota.
    Druga sprawa to jeśli dom potrzebuje dużo ciepła i wymaga więcej niż ma ograniczenie to histerezą pracy palnika moze czasem przekroczyć tą temperaturę.
    Marek39
    Level 21  
    piracik wrote:
    jeśli dom potrzebuje dużo ciepła i wymaga więcej niż ma ograniczenie to histerezą pracy palnika moze czasem przekroczyć tą temperaturę.
    "Jeśli" ale tego nie wiemy sugerowałem ustawienie temp zasilania i podnoszenie jej do góry w razie konieczności aż do uzyskania komfortu cieplnego. Czy kolega piracik mógłby rozwinąć określenie "histereza pracy palnika" bo nie spotkałem się a nie rozumiem.Pozdrawiam z Lublina.
    ROWE
    Level 34  
    Marek39 wrote:
    Czy kolega piracik mógłby rozwinąć określenie "histereza pracy palnika" bo nie spotkałem się a nie rozumiem.

M.in. to
    piracik wrote:
    Masz tam taki parametr jak "wpływ pomieszczenia" fabrycznie na 3K

mateo_pl wrote:
    na piciu ma ustawione 50 c i na sterowniku tez 50 c
    mateo_pl
    Level 10  
    piracik wrote:
    Podstawowa sprawa to ograniczenie go do 50°C przy takich mrozach to głupota.
    Druga sprawa to jeśli dom potrzebuje dużo ciepła i wymaga więcej niż ma ograniczenie to histerezą pracy palnika moze czasem przekroczyć tą temperaturę.

to jak temperatura na piecu powinna być przy -10 c ????