Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie

Brivido 26 Jan 2021 12:48 978 13
Wago
 • #1
  Brivido

  Level 33  
  Mam taką pseudo mate grzewczą która pomaga na wiele dolegliwości zdrowotnych :D Nuga Best NM-80

  Pomijając. Mata jest z przewodów grzewczych, w środku bezpiecznik termiczny, jakiś czujnik temperatury. Grzałka ok, bezpiecznik też, sam pomiar temperatury działa.

  Sterownik się włącza, czyta temperaturę, działa sterowanie, można wybrać większą się nie grzeje, triak się nie włącza. Sam BTA06 300B podmieniony, optotriak wygląda na sprawny. W pierwotnym jego obwodzie jest szeregowo: podłączona z nogi procesora dioda czerwona, podejrzewam sygnalizująca grzanie. Ona się włącza, miga. Dalej jest rezystor 100om, optotriak MOC3021, dalej noga potencjometru nastawczego i jakaś dioda połączona z innymi elementami. Odczep potencjometru połączony z nogą procesora, a druga skrajna noga że switchem, który włącza całość.

  Jest jakiś przekaźnik ale nie wiem od czego, nie przełącza się.

  Z półprzewodników znalazłem jedną przebitą diodę z mostka prostowniczego. Podmieniona na próbę w pająku.

  Pomożecie naprowadzić bardziej? Teoretycznie w obwodzie optotriaka powinien płynąć prąd by mógł załączyć triak.

  Na samym triaku jest zasilanie i na jego bazie też. Na wyjście już nie puszcza.


  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie
 • Wago
 • #2
  eurotips
  Level 38  
  Pewnie uszkodzenie w samej macie, spalona dioda świadczy o jakimś zwarciu. Czy tam jest jakieś trafo separujące czy 230AC leci na nią prosto z gniazdka ?
 • #3
  Brivido

  Level 33  
  Mata jest ok, w 2 klasie ochronności. 230 bezpośrednio w środku maty jest jeszcze folia metalowa, podłączona przez kondensator do niby przewodu neutralnego - w zależności jak się ułoży wtyczkę.

  Trudno mi coś powiedzieć na temat tej diody i mostka. Przed tym tak samo się wszystko włączało i dało ustawiać.

  Widzę, że zasilanie z tego idzie bezpośrednio na cewkę przekaźnika. Jest na 24V, a napięcie wyjściowe niecałe 5V.
  Idzie też na nogę procesora. Mostek jest zasilany z sieci przez kondensator 1uF zbocznikowany rezystorem 220k

  Dodano po 20 [minuty]:

  Jest tam też w obwodzie tranzystor, najprawdopodobniej KRC102, który nie okazuje objawów życia, mianowicie na teście diody w każdej konfiguracji przerwa.
 • Wago
 • #4
  Andrzej L.
  Level 31  
  Czy tranzystor opisany na płytce jako TR1 to sterownik optotriaka?
  Przypuszczam, że to jest coś w stylu:

  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie

  Jeżeli to jest tak zrobione, to spróbowałbym zewrzeć nóżkę 2 optotriaka (uwaga na napięcie sieci 230V w układzie!) do masy i zobaczyć czy załączy obwód grzania. Chyba, że element kluczujący masz w gałęzi + zasilania diody IR optotriaka czyli na nóżce 1. Ustal wersję aby móc testowo wymusić załączenie triaka. Na czas testów zamiast maty grzewczej zapiąłbym sobie jako obciążenie tradycyjną żarówkę z żarnikiem wolframowym 40W.
  Czy przekaźnik to czasem nie jest dodatkowe zabezpieczenie jakby triak został przypadkiem zaspawany i wtedy mata przekracza temperaturę dopuszczalną, pacjent opatulony matą zasnął i go zagotowało, stąd przypuszczam, że może być wpięty ten przekaźnik szeregowo z linią którą załącza triak, czujnik wykrywa temperaturę krytyczną i dodatkowo przekaźnik wchodzi do gry. Rzuć okiem po ścieżkach i ustal jego podłączenie styków, z którą gałęzią to współpracuje, bo za dużo niewiadomych do rozważania.
 • #5
  Brivido

  Level 33  
  No właśnie podejmę próbę zasterowania manualnego tego. Ale nie do końca, obwód optotriaka jest jak opisałem wyżej.

  Kondensator zasilający ten mostek, wg oznaczeń ma 105KAC250, czyli 1uF, na dwóch miernikach ma 120n. Poszukam innego i podmienię. A za ten tranzystor jest jakiś popularny, który by tu podpasował?

  Przekaźnik nie jest w lini prądowej. Ale wydaje mi się, że jest gdzieś w obwodzie czujnika temperatury czy ogólnie w sprzężeniu zwrotnym. Sam przekaźnik sprawny.

  Wymieniłem wszystkie diody w mostku, poszukam kondensatora innego i tranzystora.

  Przepraszam, cewka przekaźnika jest na 12V, w zasilaniu było 5, więc zrobię na razie jak wyżej. Sam tranzystor jest bezpośrednio w obwodzie cewki przekaźnika.

  Obwód optotriaka wygląda tak: Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie
 • Helpful post
  #6
  Andrzej L.
  Level 31  
  1uF mierzyłeś w układzie czy po wylutowaniu? W układzie może ci go bocznikować rozładowujący opór równoległy i zaniżać wynik pomiaru. Chociaż te kondensatory kiepsko się nadają w torach beztransformatorowych zasilaczy. Są mało odporne na duże impulsy w momencie rozruchu i systematycznie z czasem zmniejsza się im pojemność, pewnie folia okładek się przepala od ładunków, powierzchnia czynna maleje i coraz mniejsza pojemność okładek. Dużo lepsze są tu prostokątne kondensatory "bloczki" MKT, MKP, które są bardziej odporne na udary prądowe. A najbardziej dedykowane to np. seria kondensatorów CBB61 przewidziana do silników, te przewidują pracę z dużymi uderzeniami prądowymi. Zasilanie 5V wychodzi jako główna linia? Bo zapewne procesor jest pędzony 5V po stabilizatorze jakimś tam na płytce, czy 5V masz na linii cewki przekaźnika, który oczekuje 12V? Co by wskazywało na efekt zaniżonej pojemności kondensatora 1uF, za mała wydajność prądowa zasilacza i napięcie siada.

  Natomiast co do tranzystora KRC102, pomiar miernikiem może niewiele wnosić, bo jak wynika z dokumentacji ma on wbudowane rezystory na bazie, aby można było go sterować prosto sygnałami 0/1 bez dodatkowych rezystorów.

  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie

  Stąd pomiar na typowe przejścia złącz może dawać podejrzane wyniki i błędne zdiagnozowanie jako uszkodzenie tranzystora.
 • #7
  Brivido

  Level 33  
  OK, to na razie go wrzucę z powrotem. Przykuł właśnie moją uwagę mierząc na nim napięcia. Kondensator sprawdzony po wylutowaniu. Mam jakieś prostokątne MKT to zobaczymy co się stanie :)
  Dzięki za odpowiedzi i pomoc.

  Dodano po 5 [minuty]:

  OK, ruszyło ;)

  Kondensator podmieniony, pojawiło się 12V zamiast 5 i grzeje :)

  Po osiągnięciu zadanej temperatury grzanie się wyłącza. Mimowolnie wzrośnie kilka stopni ponad, ale to już kwestia poprawienia mocowania czujnika bo jest rozbebeszona mata trochę by sprawdzić od czego są przewody wychodzące z niej.

  Czerwona dioda świeci się ciągłym światłem jak jest grzanie. Wcześniej migała.

  Nie wiem od czego jest zielona i ten "styk" z lewej strony, dostępny do dotknięcia palcem. Wcześniej jak dotykałem tego to pokazywała się jakaś temperatura, ale nie wiem co to.
 • #9
  Brivido

  Level 33  
  Jeszcze pytanie. Niestety nie zmieszczę w żadnym razie tego kondensatora, ani nie znalazłem w swoich zbiorach takiego ceramicznego.

  Znalazłem taki, niby pojemność ta sama, 2E z tego co widzę to znaczy, że napięcie też to samo, jednak jest mniejszy, czym one się różnią?

  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie


  Ogólnie sama mata wygląda tak:

  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie
 • #10
  aaanteka
  Level 41  
  Brivido wrote:
  Sterownik się włącza, czyta temperaturę, działa sterowanie, można wybrać większą się nie grzeje,
  Czyli można założyć teoretycznie uszkodzenie samego stopnia wykonawczego lub samego elementu grzewczego lub też obu naraz. Więc należy praktycznie dokładnie przebadać elementy wykonawcze jak wspomniany optotriak , triak.

  Brivido wrote:
  Sam BTA06 300B podmieniony, optotriak wygląda na sprawny.
  No właśnie one muszą być sprawne i my musimy być tego pewni na 100% a nie gdybać wydawać ,przypuszczać :).
  Optotriak wraz triakiem można sprawdzić jako zespół wykonawczy w dość prosty sposób, jak wcześniej wspomniano używając jako obciążenia na wyjściu 230V, a od strony sterowniczej odłączając oczywiście resztę układu odpowiednio wysterować napięciem zewnętrznym led optotriaka z odpowiednim ograniczeniem prądowym w postaci rezystora ( dane zawarte w nocie aplikacyjnej danego modelu).
  Brivido wrote:
  W pierwotnym jego obwodzie jest szeregowo: podłączona z nogi procesora dioda czerwona, podejrzewam sygnalizująca grzanie.
  Rozumiem że określeniem "pierwotnego" nazywasz część sterującą optotriaka czyli wyprowadzenia diody LED piny 1 i 2. Jeżeli dioda miga ze zmiennym rytmem dla poszczególnych ustawień potencjometru, to prawdopodobnie mamy do czynienia z sterowaniem grupowym. Dodatkowa dioda może być połączona równolegle do diody optotriaka lub szeregowo z nim. W zależności od konfiguracji mamy lub nie informację o prawidłowym działaniu diody optotriaka :). Z twojej wypowiedzi trudno co kolwiek na ten temat wywnioskować jednoznacznie. Czyli to podłączenie do sprawdzenia i rozrysowania.
  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie

  Brivido wrote:
  Dalej jest rezystor 100om, optotriak MOC3021, dalej noga potencjometru nastawczego i jakaś dioda połączona z innymi elementami. Odczep potencjometru połączony z nogą procesora, a druga skrajna noga że switchem, który włącza całość.
  Tu powinieneś sobie zadać trud i odgadnąć który pin optotriaka jest na masie, czy może na biegunie dodatnim zasilania w zależności od sposobu zasilania i rodzaju tranzystora kluczującego. Prosto wykonasz to za pomocą miernika uniwersalnego na ustawieniu "źródło prądowe" -popularna "dioda".
  Brivido wrote:
  Jest jakiś przekaźnik ale nie wiem od czego, nie przełącza się.
  Tu też powinieneś przeanalizować jego rolę i połączenia w układzie. Zwykle w takich rozwiązaniach dla ograniczenia strat mocy w układzie dla maksymalnego załączenia mocy grzewczej zasilanie jest bezpośrednio podawane przez styk przekaźnika połączonego równolegle do triaka regulacyjnego.

  Wskazywałoby na to :
  Brivido wrote:
  Czerwona dioda świeci się ciągłym światłem jak jest grzanie. Wcześniej migała.
  Brivido wrote:
  Jest jakiś przekaźnik ale nie wiem od czego, nie przełącza się.

  Ale to tylko przypuszczenia musisz sam to sprawdzić jak jest w rzeczywistości.
  Jak widze ma ta ma rownież inne funkcje:
  Mata Zdrowia
  Nuga Best NM-80
  Turmalinowa

  Korzyści zdrowotne:
  1. wzmocnienie / normalizacja funkcji odpornościowych człowieka
  2. usuwa zmęczenie / dyskomfort
  3. profilaktyka anytychorobotwórcza
  4. wpływa na leczenie wszelkich chorób
  5. znaczące działanie przeciwstarzeniowe
  6. poprawa krążenia i ciśnienia krwi
  7. zwiększa energię życiową
  8. nieszkodliwy / niealergiczny dla skóry i ciała
  9. łagodzi stres fizyczny i psychiczny
  10.funkcja anty-rakotwórcza
  11.poprawia jakość snu
  12.działanie energetyzujące i jonizujące
  13.działa jako antyradiator

  14.emituje zdrowe aniony
  15.i wiele, wiele innych zalet

  Waga – 2,6 kg
  Napięcie – 220V/240V, 50-60 Hz.
  Moc – 130 W
  Automatyczne wyłączenie po 8 h pracy


  Może ten przekaźnik to rozłączenie zasilania po 8 godzinach? Musisz to sprawdzić.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Może pomoże:

  [youtube]https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=AUskmTOK3tk[/youtube]
 • Helpful post
  #11
  Andrzej L.
  Level 31  
  Mniejszy kondensator przeważnie oznacza, że będzie mniej odporny na udary prądowe i szybciej ulegnie zniszczeniu (cieńsza folia stanowiąca okładki kondensatora, do torów audio gdzieś tam w przedwzmacniaczach nada się wyśmienicie, do zasilaczy gdzie w impulsie pojawiają się duże prądy już niespecjalnie się nada), raczej wątpliwe aby w tym mniejszym była zastosowana jakaś najnowocześniejsza technologia kosmiczna, która radykalnie zmniejszyła gabaryty kondensatora przy zachowaniu pozostałych parametrów większego kondensatora. Pewna analogia do elektrolitów gdzie tego samego producenta elektrolity w większych aluminiowych kubkach mają większą żywotność. Skoro większe bloczki MKT się tam nie mieszczą to pozostaje wstawić to co masz na stanie licząc się z tym, że za kilka miesięcy znów może być konieczna wymiana. Czy szeregowo z tym kondensatorem jest wstawiony jakiś opór ~20-200 Ohm? Czy bezpośrednio z sieci wpływa z niego prąd na mostek prostowniczy? Trzeba by było jeszcze dotrzeć do dokumentacji tego chińskiego kondensatora, bo dziwnym trafem u Chińczyka są one na 250V, ciężko stwierdzić czy chodzi im o 250V AC czy o 250V DC. Gdy w podobnych układach pracują polskie kondensatory MIFLEX MKSE to są wstawiane na 400V DC minimum. Gdy szeregowo z pojemnością pracuje znaczna indukcyjność (jak np. silnik) to się okazuje, że nawet 630V DC potrafi czasem przebić, bo przy rozłączeniu układu pojawiają się chwilowe duże napięcia sięgające nawet w piku 900V.
 • #12
  Brivido

  Level 33  
  Podejdę jutro do sklepu to się zobaczy, może coś uda się dobrać. A ewentualnie dwa równolegle o mniejszej pojemności może by się dało wcisnąć. Ten jest po prostu trochę za gruby.
 • Helpful post
  #13
  aaanteka
  Level 41  
  Widzę, dopiero obecnie, że wczoraj w trakcie pisania mojej odpowiedzi (zbyt długie moje redagowanie:) ) pojawiły się inne wpisy wyjaśniające ewidentnie sytuację i nie pozostawiające wątpliwości co do funkcji poszczególnych led oraz wyłącznika czasowego zrealizowanego na mikroswitchu i przesuwnym elemencie mechanicznym.
  Zastanawia mnie fakt migania led informującej załączenie grzania i jej stałe świecenie. Z zamieszczonych materiałów filmowych można wywnioskować, że dioda miga w tracie grzania przy niskiej temperaturze koca-poduszki i świeci światłem ciągłym kiedy temperatura zostaje osiągnięta. Sprawdź to dokładnie.
  Zielona dioda sygnalizuje załączenie do sieci energetycznej. Przy czym mogą być różne wersje sterowania na co wskazuje przykładowy drugi film.

  Zastosuj kondesator X2 310V AC. Jest on wręcz stworzony do takich zastosowań.
  Zwykle posiadają wytrzymałość w impulsie ponad 1000-1200V. Spokojnie można zastosować równoległe połączenie -my w firmie mamy sprawdzony układ z połączeniem równoległym trzech kondensatorów, który nie ma lekko bo pracuje układach miękkiego startu średnio z załączeniami co minutę i tak latami :). W takiej konfiguracji kondensatory lepiej oddają ciepło i posiadają większą wytrzymałość ( mniejsze pojemności z tej samej serii zwykle zawsze mają lepszą izolację, bo jest więcej miejsca na nią :) ), czyli wolniej się starzeją.

  Ponieważ tak zwany zasilacz pojemnościowy jest dość prostym rozwiązaniem i niezbyt kosztownym w zastosowanych elementach dobrą zasadą w przypadku jakiej kolwiek awarii jest wymiana wszystkich elementów bez względu na ich stan.
  Nigdy nie da się ustalić bezpośredniej przyczyny usterki, czy uległ uszkodzeniu element i nastąpiło przepięcie w reszcie układu, czy wystąpiło przepięcie w sieci i uszkodziło element, akurat "najsłabszy", ale i nadwyrężyło resurs innych.
  Inną przesłanką do wymiany wszystkich elementów zasilacza jest informacja płynąca z innych forum zagranicznych, że częstą usterką jednak jest uszkodzenie diody Zenera i uszkodzenie tym samym procesora. Warto temu przeciwdziałać. Spokojnie można zastosować diodę Zenera 1,3W. Dodatkowo można zasilacz uzupełnić o odpowiednie warystory, transile oraz termistor rozruchowy (czasem warystor w tego typu konstrukcjach jest zainstalowany we wtyczce sieciowej na stałe).

  Oto kilka powszechnie stosowanych rozwiązań zabezpieczeń:
  Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie Sterownik maty grzewczej na triaku - nie działa podgrzewanie
  Nasuwa się proste zastosowanie kaskadowej stabilizacji:- wstępnie jak wyżej do 12V na mostku Zenera, a następnie do 5V parametrycznie. Stanowczo poprawia to niezawodność tego prostego rozwiązania.
 • #14
  Brivido

  Level 33  
  Wymieniony kondensator na odpowiedni wg podpowiedzi.