Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil subbas 100B - trzaski

26 Jan 2021 18:56 225 12
 • Level 9  
  Witam panowie :) mam problem z modułem Tonsil subbas 100B, mianowicie słychać trzaski przy dużym podgłośnieniu gdzieś tak od 70%, nie ważne jaki głośnik podepnę. Proszę pomóżcie :)
  Tonsil subbas 100B - trzaski Tonsil subbas 100B - trzaski
 • Level 15  
  Kolego wymień kondensatory.
 • Moderator of Acoustics
  Jakie trzaski? Jak one brzmią.
  misiek000111 wrote:
  gdzieś tak od 70%,
  To już ciekawy przester jest, więc różnie niepożądane dźwięki mogą się pojawiać.
 • Level 9  
  Witam takie jakby glosnik wyskakiwał z zawieszenia czasem trzaski cewki tak było słychać jak byl glosnik nadpalony a wszystkie sprawne
 • Level 43  
  Wzmacniacz doprowadzasz do przesterowania, czyli podajesz na jego wejście zbyt mocny sygnał.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przesterowanie
  Początkowo będzie się to objawiać charczeniem głośnika a w ekstremalnych sytuacjach, uderzaniem karkasu cewki o dolny nabiegunnik (stąd trzaski) głosnika, co w efekcie może doprowadzić do znacznych uszkodzeń głośnika.
  Położenie potencjometru volume w żadnym wypadku nie odzwierciedla oddawanej przez wzmacniacz mocy i w zależności od mocy podawanego na wejście wzmacniacza sygnału może się okazać, że przy potencjometrze ustawionym nawet przed połową jego skali, na wzmacniacz jest podawany tak silny sygnał, że ten pracuje na pełnej mocy a każde mocniejsze odkręcenie potencjometru Volume (czyli podanie na niego mocniejszego sygnału) spowoduje przesterowanie wzmacniacza.
  https://rms.pl/aktualnosci/sprzet/736-uszkodzenie-kolumn-i-przesterowania-dwiku

  Kondensatorów w ciemno się nie zmienia.

  Pozdrawiam.
 • Level 43  
  misiek000111 wrote:
  jakby glosnik wyskakiwał z zawieszenia czasem trzaski cewki
  Głośnik był podczas tych prób w obudowie (zamkniętej panelem wzmacniacza) czy nie? Każdy głośnik bez obudowy (w dodatku obudowy dopasowanej do konkretnego głośnika) będzie się tak zachowywać - w obudowie dodatkowo hamuje zapędy membrany sprężystość powietrza (lub wpływ BR), w powietrzu (bez obudowy) głośniki (a zwłaszcza na miękkim zawieszeniu - pianka, guma) nie mają tego hamowania i można je w taki sposób łatwo uszkodzić. Inna sprawa to możliwość osiągnięcia przesterowania samego wzmacniacza - mierzyłeś jaką moc możesz uzyskać na głośniku zanim zacznie "strzelać"? A jakie jest wtedy napięcie zasilania wzmacniacza mocy?
 • Level 9  
  Panowie głośniki na pewno sprawne sprawdzałem to na rożnych subwooferach wiec pozostaje przesterowanie sygnałem lub coś jest uszkodzone. Obstawiam to drogie bo mam inne wzmacniacze do subwoofera i tam nie ma takiego efektu :(
 • Moderator of Acoustics
  misiek000111 wrote:
  bo mam inne wzmacniacze do subwoofera i tam nie ma takiego efektu :(
  Inne egzemplarze tego samego modelu?
 • Level 9  
  Inne panele wzmacniaczy suba np infinity sw12 koda sw850 v2. Philips woox 986. I tylko z tym tonsilem jest taki problem...
 • Moderator of Acoustics
  misiek000111 wrote:
  I tylko z tym tonsilem jest taki problem...
  To nie jest usterka. Po prostu ten wzmacniacz się przesterowuje przy takim poziomie wysterowania. Inny wzmacniacz będzie się przesterowywać przy innym. Normalne zjawisko.
 • Level 43  
  Te inne panele mogą mieć limitery sygnału wejściowego, które nawet przy odkręceniu volume do oporu, nie pozwalają podać na końcówkę mocy sygnału o takim poziomie, który doprowadzi do jej mocnego przesterowania.
  Należy jeszcze dodać, że to co nazywane jest powszechnie potencjometrem wzmocnienia (volume), jest tłumikiem sygnału wejściowego a nie wzmocnieniem mocy samej końcówki mocy.
  https://www.hifi.pl/porady/wzmacniacze-pokretlo-glosnosci.php

  Jak jesteś przekonany o tym że ze wzmacniaczem jest coś nie tak, zanieś go do jakiegoś serwisu, w którym dokonają pomiaru oscyloskopem.

  Pozdrawiam.
 • Level 43  
  DjMapet wrote:
  Jak jesteś przekonany o tym że ze wzmacniaczem jest coś nie tak, zanieś go do jakiegoś serwisu, w którym dokonają pomiaru oscyloskopem.
  Mona też zrobić jak pisałem wyżej. Wiarygodność i dokładność obliczeń mocy na podstawie napięcia zasilania i oporności obciążenia wystarczy.
  398216 Usunięty wrote:
  Inna sprawa to możliwość osiągnięcia przesterowania samego wzmacniacza - mierzyłeś jaką moc możesz uzyskać na głośniku zanim zacznie "strzelać"? A jakie jest wtedy napięcie zasilania wzmacniacza mocy?


  Odnoszę jednak wrażenie, że Autor tak jak w pewnej przypowiastce - szuka pod latarnią bo tam jaśniej.
  misiek000111 wrote:
  pozostaje przesterowanie sygnałem lub coś jest uszkodzone. Obstawiam to drogie


  A tak się nie da. Poprawne ustalenie przyczyny awarii to podstawa, a żeby to zrobić wystarczy miernik uniwersalny i telefon z oprogramowaniem generatora. Podaj sygnał o częstotliwości ok. 40 Hz i zwiększaj jego wzmocnienie jednocześnie dokonując pomiaru napięcia na obciążeniu. Zmierz również jakie wówczas jest napięcie zasilania. Jak podasz wyniki będzie wiadomo gdzie szukać.
 • Level 18  
  Nagraj te trzaski, bo teraz to każdy gdyba.