Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel kilka pól kombi z zawężeniem wyniku - problem

martynka1999 26 Jan 2021 20:07 231 7
 • #1
  martynka1999
  Level 3  
  Witam!
  Stworzyłam w pliku ze sporą ilością danych 3 wyszukiwarki, a dokładniej 3 comboboxy z zawężaniem podpowiedzi w liście rozwijanej w zależności od wprowadzonej wartości. Niestety mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić, a mianowicie:
  Gdy w jednym z pól zacznę wpisywać wartości i coś wybiorę z podpowiedzi

  Excel kilka pól kombi z zawężeniem wyniku - problem

  a następnie zacznę wpisywanie w kolejnym comboboxie zamiast rozwijać się podpowiedzi do tego pola rozwija się pole w którym wybrałam poprzednio

  Excel kilka pól kombi z zawężeniem wyniku - problem

  Dla comboboxów mam takie makro:

  Code: vbscript
  Log in, to see the code


  Próbowałam to jakoś obejść tworząc makro, które kasuje wartości z pól przypisanych do comboboxów:

  Code: vbscript
  Log in, to see the code


  Niestety i tu mam problem, bo po wyczyszczeniu pól makrem jeden z comboboxów zostaje z rozsuniętą podpowiedzią ostatnio wybranej wartości.

  Pomoże ktoś? Nie mam pojęcia co jest nie tak.

  Jeśli to możliwe wolałabym żeby nie trzeba było czyścić wybranych wartości a w każdym polu w trakcie wpisywania poprawnie pokazywały się wartości do wyboru, jednak jeśli tak się nie da, to chociaż żeby się to dało wyczyścić tak żeby wszystkie zostały zsunięte :-)
 • #2
  roxio
  Level 23  
  Code:
  Range("AM1").Select

  a nie
  Code:
  Range("B5").Select

  ??
 • #3
  martynka1999
  Level 3  
  To celowe działanie - w B5 jest funkcja =AM1+0 żeby zwracało wartość liczbową, tak żeby wyszukaj pionowo i inne funkcje działały prawidłowo i kolejne funkcje są podpięte pod B5
 • #4
  Prot
  Level 38  
  Czy mogłaby koleżanka wyjaśnić do czego zmierza tworząc te 3 combo-boxy ?
  Wydawało mi, że skoro 3 boxy (jakoś powiązane :cry: ) to próbujesz wyszukiwać wg trzech kryteriów :?: A tu widać tylko dwie kolumny danych Y i Z i tworzysz z nich trzy listy powiązane ze sobą, a na dodatek makra stosujesz nieprawidłowo bo zmiana 1 combo-boxa ma wywoływać utworzenie 1 listy :D , zmiana 2 - 2 listy, a 3 - 3 listy :?: :cry:
 • #5
  martynka1999
  Level 3  
  Witam!
  Pierwsze ma szukać po fragmencie nazwy i po wybraniu czegoś z listy ma w wyniku zwrócić numer i kika podstawowych danych w zależności od numeru.

  Drugie po numerze ma zwrócić nazwę (taka odwrotność pierwszego)

  Trzecie to zupełnie inny temat - tu wynikiem jest tylko numer - na podstawie tego numeru wyszukaj pionowo z różnych miejsc ma zaciągnąć różne dane. Potrzebuję mieć możliwość wyszukania po nazwie czegoś innego w pierwszym i zupełnie czegoś innego w 3. tak aby jednocześnie mieć różne dane z 2 różnych.

  Niestety gdy wybiorę coś w polu 1 a zacznę wpisywać w polu 3 zamiast rozwijać się warianty w polu 3 rozwija się pole 1...

  Nie wiem jak to zmodyfikować żeby działało tak jak potrzebuję.
 • #6
  Prot
  Level 38  
  martynka1999 wrote:
  jak to zmodyfikować żeby działało tak jak potrzebuję :?:

  Z Twojego opisu i symbolicznego przykładu trudno zrozumieć logikę działania arkusza :cry:
  W pierwszym combo-boksie wybieram z listy np "Przykład 9" - wówczas makro skraca mi listę 1 do jednego wiersza :cry: , a formuły w arkuszu ograniczają także pozostałe dwie listy (odpowiednich dla combobox 3 i 2) także do jednego wiersza :D
  Nie rozumiem jaki tu jest sens tworzenia tylu comboboxów i co znaczy pojęcie "wyszukiwania" z jedno wierszowych list :cunning: :?:

  Gdyby przykład był bardziej konkretny sądzę, że można by zaproponować jakąś propozycje rozwiązania, ale muszę poznać logikę tego arkusza :cry:
 • #7
  martynka1999
  Level 3  
  Zapewne problem jest w kodzie makra - gdybym wiedziała co jest nie tak to pewnie bym to poprawiła.

  Excel kilka pól kombi z zawężeniem wyniku - problem

  Jak widać na foto w zależności od wpisanej wartości sugerowane podpowiedzi dobrze podstawia, problem w tym że comboboxy się nie rozwijają z listą propozycji do wyboru.

  W combo 1 gdzie zaczęłam wpisywać powinna się rozwinąć lista podpowiedzi, jednak po każdym wprowadzonym znaku rozwija się ta lista w której mam wstawione cyfry.

  Nie jestem mistrzem excela, dlatego poprosiłam o pomoc.

  Combo są 3 bo mimo, że na przykładzie tego nie widać każde jest mi potrzebne do czego innego.