Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDMA

marcin6p 18 Oct 2005 19:39 2624 4
 • #1
  marcin6p
  Level 11  
  Witam! Czy ma ktoś może informacje na temat TDMA, coś więcej niż tylko, że jest to cyfrowa technologia transmisji?? Jaki jest schemat transmisji oraz technika dostępu?? Z góry dziekuje za pomoc! Pozdrawiam!
 • #2
  sylwan1
  Level 16  
  Cześć.
  Wielodostęp z podziałem czasu TDMA (Time Division Multiple Access) jest techniką alokacji wielu kanałów na tej samej częstotliwości w systemach transmisji bezprzewodowej - np. w telefonii komórkowej lub komunikacji satelitarnej. Najwięcej zastosowań technika TDMA znajduje w telefonii komórkowej, gdzie pozwala na znaczne zwiększenie liczby użytkowników korzystających z kanału o danej częstotliwości w stosunku do starszych systemów tej telefonii. Po nawiązaniu połączenia, każdy z użytkowników otrzymuje swoją, ściśle ustaloną, szczelinę czasową w obszarze kanału. Nawet wtedy, gdy nic nie jest transmitowane, szczelina ta jest wciąż zarezerwowana. Obecny standard TDMA dla telefonów komórkowych dzieli pojedynczy kanał na sześć odstępów czasowych (ang. time slots), przy czym każdy sygnał używa dwóch odstępów, tzn. 3 użytkowników może używać tego samego kanału częstotliwościowego. Następuje to w sposób cykliczny 1 użytkownik, 2 użytkownik, 3 użytkownik -->1, 2, 3 itd.
 • #3
  marcin6p
  Level 11  
  Wielkie dzięki @sylwan1 :D Mam jeszcze jedno pytanko, czy TDMA w telefonii komórkowej różni siś coś od tego TDMA stosowanego w systemie telefoni bezprzewodowej DECT?? Czy np. jest inna ilość odstepów czasowych?? Pozdrawiam!!
 • Helpful post
  #4
  sylwan1
  Level 16  
  Tak, TDMA w GSM, a w DECT różnią się.
  Dane techniczne z instrukcji telefonu Gigaset 4000C
  Dane systemowe
  Standard interfejsu radiowego:
  DECT,GAP
  Pasmo transmisyjne
  1,880 MHz do 1,900 MHz
  1,910 MHz do 1,930 MHz
  Liczba częstotliwości nośnych:10
  Pasmo częstotliwości nośnych:1,728 MHz
  Transmisja:
  •MC (Multiple Carrier)
  •TDMA (Time Division Multiple Access)
  •TDD (Time Division Duplexing)
  Ramka TDMA:10 ms
  Szerokość ramki TDMA:0,417 ms
  Liczba szczelin w ramce:24 (12 pełnych
  kanałów dupleksowych)
  Struktura GSM: http://www.stud.pwr.wroc.pl/Materialy/marcin/...emy%20telekomunikacji%20ruchowej/RRL_GSM2.pdf
 • #5
  marcin6p
  Level 11  
  Jeszcze raz dziekuje @sylwan1!! Mam tylko problem z tym linkiem, co mi podales, wyskakuje mi błąd ale zobacze jeszcze w późniejszym czasie, może zadziała! Pozdrawiam!! Ps: jakbyś miał inny link to prosze podaj mi go. Z góry dziekuję :)