Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - Google Sheets - Blokowanie komórki przed wartością.

Puchenn 27 Jan 2021 09:29 678 8
 • #1
  Puchenn
  Level 3  
  Cześć wam.

  Mam kolejne pytanie z dziedziny excela i odpowiednich funkcji.
  Chciałbym wprowadzić na arkusz dla serwisu ( bo się nie słuchają :D ) następujące działanie.
  Excel - Google Sheets - Blokowanie komórki przed wartością.

  Jeżeli w komórce znajduje się wartość "Oczekuje na serwis" to dalsze komórki w tym wierszu są zablokowane ,a jeżeli Serwisant wybierze z pola wyboru opcji "Przyjęte na serwis" to wiersz się odblokuje od komórki I,JK

  czy jest szansa do zrobić w prosty sposób ? Przypomnę że działa na arkuszach Google. Ostatnio mi jeden kolega pomógł tutaj z wprowadzaniem daty po spełnieniu danego warunku.

  Działało to w miarę podobny sposób do tego co chciałbym zrobić teraz. wybierając wartość "naprawiony" wskakiwała data w odpowiednim miejscu. I pomyślałem że też dana wartość mogła by blokować część wiersza.
 • #2
  Prot
  Level 38  
  Puchenn wrote:
  czy jest szansa do zrobić w prosty sposób ?

  Moim zdaniem zbliżony efekt możesz uzyskać poprzez ujęcie całego zakresu np. I3:K30 niestandardowym trybem sprawdzania poprawności danych poprzez formułę =JEŻELI($H3="Oczekuje na serwisanta";"") :idea: :D
  Uzyskasz wtedy (dla opcji "odrzucania danych" :!: ) w przypadku próby wpisywania czegokolwiek w ustawionym zakresie (na pewno przy wpisywaniu ręcznym, ale sprawdź czy przy wpisywaniu makrem :cry: ) ostrzeżenie jak na zrzucie :spoko:
  Excel - Google Sheets - Blokowanie komórki przed wartością.gspopd..PNG Download (31.06 kB)
 • #3
  Puchenn
  Level 3  
  Jeżeli dobrze rozumiem to musiałbym wprowadzić tą funkcje na całej kolumnie ? Bo nie za bardzo rozumiem jak to ma działać.
  Ogólnie z arkusza korzystają dwa zespoły od kolumny A do O wprowadzany są dane testerów i serwisantów i są podzieleni na dwa sektory. Gdzie kolumna H jest wspólnym polem. Jak tester skończy test to zaznacza SPRAWNY albo Oczekuje na serwis. no i moim założeniem było to, żeby Serwisant nie mógł nic wpisać w danym wierszu, od "I" do "O" do momentu jak w H nie ustawi że go przyjmuje na serwis.
 • #4
  Prot
  Level 38  
  Puchenn wrote:
  Jeżeli dobrze rozumiem

  No nie, źle to zrozumiałeś :cry:
  Wyraźnie napisałem
  Prot wrote:
  niestandardowym trybem sprawdzania poprawności danych

  Czyli zaznaczasz cały kontrolowany obszar komórek :arrow: wchodzisz w zakładkę "Dane" i tam ustawiasz "Poprawność danych" np tak jak na zrzucie
  Excel - Google Sheets - Blokowanie komórki przed wartością.2021-01...png Download (77.14 kB)
 • #5
  Puchenn
  Level 3  
  Zrobiłem tak jak to opisałeś, ale niestety jak zmienię wartość w kolumnie H na Przyjęte na serwis to dalej wyskakuje informacja ze blokuje zakres.
 • #6
  Prot
  Level 38  
  Nie pamiętałem co tam w tym Twoim arkuszu jest "namotane" :cry:
  W mojej wersji działa tu makro "naprawione", dwie kolumny z listami poprawności danych, formatowanie warunkowe ukrywające :D dane w kolumnie H, oraz formułki w kolumnie J - Ufff... sporo tego i na dodatek jak wprowadziłem weryfikację poprawności danych w kolumnie I - to wszystko "wypaliło w powietrze" :D
  Nie powinienem tego samego zakresu obejmować nową regułą poprawności danych :cry: bo wykasowała ona starą regułę "z listą" :oops: i dodatkowo przez różne interakcje miesza funkcjonowanie wszystkich innych funkcjonalności arkusza. :cry:
 • #7
  Puchenn
  Level 3  
  W zasadzie jest to nowy arkusz który nie ma na tą chwile żadnej skomplikowanej funkcji i makra bo go od tego roku prowadzę od nowa. i dopiero będę za jakiś czas wprowadzał te daty itd. chciałem na razie wmontować tą blokadę żeby mi serwisanci w kulki nie lecieli :D a upilnować 20 jest kiepsko :D
  Excel - Google Sheets - Blokowanie komórki przed wartością.
  Na tą chwile wygląda tak. No i wprowadzając twoją funkcje komunikat oczywiście wyskakuje blokując, ale po zmianie statusu na Przyjęte na serwis, niestety dalej nie ma możliwości edycji.
 • Helpful post
  #8
  Prot
  Level 38  
  Puchenn wrote:
  chciałem na razie wmontować tą blokadę żeby mi serwisanci w kulki nie lecieli

  Proponuję wykorzystanie innego mechanizmu zabezpieczeń "przed lecącymi kulkami" :D - opisałem jego zasady np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18203839#18203839

  Trudno zrobić coś takiego w Google Sheets :cry: , ale zastanów się czy np. nie wystarczy wiedzieć "kiedy kulki lecą" bo jeśli w jakiejś ukrytej kolumnie będziesz miał tzw. Timestamp to szybko możesz zniechęcić serwisantów do rzucania czegokolwiek :please:
  Możesz np. wykorzystać taką funkcję
  Code: vbscript
  Log in, to see the code

  do oznaczenia każdej edytowanej komórki czasem jej wykonania :idea: :D
 • #9
  Puchenn
  Level 3  
  @Prot Powiem ci ze to narzędzie jest świetne. Ale w sumie działa to na podobnej zasadzie co kiedyś mi pomogłeś i przygotowałeś podobny kod który działa na zasadzie że jak ktoś wybierze z listy "Naprawiony" to w danej kolumnie wskakiwała data kiedy naprawa została zakończona. Nie pomyślałem żeby go w podobny sposób wykorzystać, dziękuje bardzo za pomoc, potestuje działanie tego skryptu. Zobaczymy czy pozbędę się problemu :D.

  Najlepszym sposobem by było to że w momencie kiedy Serwisant zeskanuje numer IMEI telefonu(bo tak wyszukują na liście urządzenie) to żebym wtedy wiedział że np Bartek miał w ręku to urządzenie bo je skanował, ale podejrzewam że to już ciekawsza zabawa :D, No nic dziękuje jeszcze raz i idę testować zobaczymy jak to zagra.