Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

g0raj 27 Jan 2021 20:19 438 18
    g0raj
    Level 3  
    Cześć!

Poszukuję rozwiązania mobilnego internetu do domu.

Adres: Łódź, ul. Przyjacielska 14 (51.72055846872415, 19.518970037768966)

Przeznaczenie:
    - praca zdalna (IT)
    - netflix
    - spotify
    - gaming (konsola/pc)
    Powierzchnia:
    - parter: 150 m2
    - piętro: 150 m2
    - pomiędzy piętrami pustaki

Wyniki pomiarów (Network Cell Info Lite):
    - Orange (njumobile)
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

- Plus
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

- Play
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

- T-Mobile
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - ŁódźJaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

Nie mam pojęcia, czy jeden router da radę efektywnie rozsiać mi WiFi po całym domu, więc potencjalnie rozważam rozbudowę sieci w razie potrzeby (zapewne poprzez mesh).

Po wstępnym wyszukiwaniu w oko rzuciły mi się takie maszynki (aczkolwiek nie ograniczam się do nich):
    - Huawei B818-263 (zakładam, że do rozbudowy musiałbym dostawić jakiś osobny mesh)
    - TP-Link Archer MR600 (zakładam, że do rozbudowy musiałbym dostawić jakiś osobny mesh)
    - Asus AiMesh 4G-AC68U (tu jest wbudowane rozwiązanie w stylu mesh, więc wystarczyłoby dokupić na piętro jakiś router Asusa z AiMesh)

Zakładam, że do tego tak czy inaczej będę potrzebował antenę zewnętrzną. Dom będzie dopiero wykańczany więc chciałbym w miarę możliwości ogarnąć sprawę teraz, żeby puścić kabel do anteny tak żeby nie walał się gdzieś na wierzchu..

No i pytanie też, czy warto wybrać sprzęt nieco przyszłościowo, pod 5G?

Będę wdzięczny za pomoc co do wyboru operatora, routera oraz anteny.

Pozdrawiam!
    matek451
    Level 43  
    Aplikacja nieprzydatna , korzysta się z https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl , zrób test na zewnatrz i pokaż screeny z niej, zacznij od Play, Plusa mozesz sobie darować. Speedtesty tylko z 20-23.
    g0raj
    Level 3  
    Ok, dzięki. NCI robiłem, bo we wcześniejszych postach była sugerowana.
    Jutro zrobię testy z NetMonstera. Czy chodzi o pojedynczy zrzut z zakładki "Live"? Przykładowo:
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

Co masz na myśli przez "Speedtesty tylko z 20-23"?

Pozdrawiam
    sebap
    Level 41  
    Skoro dom będzie dopiero wykańczany to nie idź w mesh tylko kable do każdego pomieszczenia i co najmniej po jednym AP na każdej kondygnacji.
    g0raj
    Level 3  
    matek451 wrote:
    Aplikacja nieprzydatna , korzysta się z https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl , zrób test na zewnatrz i pokaż screeny z niej, zacznij od Play, Plusa mozesz sobie darować. Speedtesty tylko z 20-23.

Play
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

Orange
    Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź Jaki operator/router/antena do nowego domu - Łódź

T-Mobile

Plus

sebap wrote:
    Skoro dom będzie dopiero wykańczany to nie idź w mesh tylko kable do każdego pomieszczenia i co najmniej po jednym AP na każdej kondygnacji.

Bardzo słuszna uwaga. Dziś ogarnąłem, że deweloper już w nawet puścił po dwie skrętki na pomieszczenie, więc sprawa z głowy. Pozostanie dobrać jakiś sensowny AP do routera..?
    g0raj
    Level 3  
    matek451 wrote:
    Tak ta zakładka, pokazuje potrzebne dane a speedtest z tych godzin bo wtedy sieci są najbardziej obciązone

Cześć. Wrzuciłem nowe pomiary z sugerowanej aplikacji. Będę bardzo wdzięczny za porady :)
    g0raj
    Level 3  
    matek451 wrote:
    A dlaczego Orange i jaka oferta od niego, B818 w Orange na raty kosztuje 24x30=720 zł czyli drogo. Wybór anteny wolę pominąć milczeniem.

Ogólnie internet zamierzam wziąć na firmę, więc patrzę na oferty dla biznesu.
    Na ten moment ciężko mi oszacować ile transferu będę potrzebował a chyba to jest jedną z podstawowych różnic między konkretnymi pakietami/cenami u operatora.
    Tak naprawdę istotna jest dla mnie nie tyle najtańsza oferta, co maksymalna wydajność/prędkość internetu. Więc jestem skłonny dopłacić trochę więcej za konkretną ofertę, aby mieć lepsze parametry.
    Czy na tej podstawie jesteś w stanie polecić ofertę konkretnego operatora, patrząc na dostępne urządzenia?

Co masz na myśli w kwestii tej anteny..? W sensie, że ta jest do bani i lepiej wziąć coś innego? Mógłbyś coś zasugerować?
    matek451
    Level 43  
    W Orange 999GB za 55 zł netto ale mozliwość lejka technicznego, T-Mobile z Magenta Biznes i no limit z limitami prędkośCi lub bez jej limitu to oferta łaczona czyli telefon+internet ze sprzętu u obydwu B818. Dobór anteny po testach na samym B818 dla poszczególnych pasm LTE.
    g0raj
    Level 3  
    matek451 wrote:
    W Orange 999GB za 55 zł netto ale mozliwość lejka technicznego, T-Mobile z Magenta Biznes i no limit z limitami prędkośCi lub bez jej limitu to oferta łaczona czyli telefon+internet ze sprzętu u obydwu B818. Dobór anteny po testach na samym B818 dla poszczególnych pasm LTE.

O kurczę, nie słyszałem wcześniej o tych lejkach technicznych i właśnie o tym doczytałem. Perspektywa obciętego łącza, bo dzień wcześniej za dużo wyciągnąłem jest dość kiepska. Czy to występuje tylko w przypadku Orange w tej ofercie dla biznesu 999GB? Bo może w takim razie lepiej rozważyć Orange bez oferty biznesowej albo wręcz T-Mobile i wziąć już po prostu tą łączoną ofertę..
  • Helpful post
    sebap
    Level 41  
    Z tego co wiem to lejek techniczny w Orange nastepuje po pobraniu dużego pliku w danym dniu do północy tak, że mną następny dzień powinno być ok. Aczkolwiek mogę się mylić.
  • Helpful post
    jarek7714
    Level 24  
    g0raj wrote:
    Czy dobrze kombinuję, że biorąc powyższe wyniki to sensownie było by:
    - pójść w Orange
    Co do sprzętu nie chcę się wypowiadać, natomiast co do oferty Orange-tj. jedyna rozsądna opcja i to za pół ceny T-Mobile (które już w wielu przypadkach stosuje własny FUP w ofertach no-limit).
    g0raj
    Level 3  
    jarek7714 wrote:
    g0raj wrote:
    Czy dobrze kombinuję, że biorąc powyższe wyniki to sensownie było by:
    - pójść w Orange
    Co do sprzętu nie chcę się wypowiadać, natomiast co do oferty Orange-tj. jedyna rozsądna opcja i to za pół ceny T-Mobile (które już w wielu przypadkach stosuje własny FUP w ofertach no-limit).

A czy wiadomo, czy te lejki dotyczą całej oferty operatorów, czy może tylko biznesowej, gdzie niby nie ma limitów transferów? Nie jest to dla mnie do końca jasne..
    g0raj
    Level 3  
    Dzięki wielkie za całą pomoc. Na dziś wiem co dalej robić. Natomiast pomiary już docelowym routerem to temat na za parę miesięcy. Zatem obecny wątek zamykam.