Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen C5 2.0 HDI RHR 136 - mierzone ciśnienie doładowania

_raynor_ 27 Jan 2021 21:20 1662 3
 • #1
  _raynor_
  Level 11  
  Witam,
  Mam nieregularny problem z samochodem Citroen C5 mk2 2.0 HDI 136 RHR (podwójny dozownik powietrza) na Siemensie ze skrzynią AM6. Problem objawia się okresowymi gorszymi parametrami samochodu, tj. większym spalaniem, mniejszym zasięgiem, słabszą mocą silnika, dziwnym rozjechaniem między ciśnieniem doładowania mierzonym a oczekiwanym i praktycznie ciężko wtedy przekroczyć 3000 obrotów z butem w podłodze. Tak się dzieje w gorsze dni. Brak błędów w komputerze!

  W te lepsze dni samochód ma pełną moc, rośnie zasięg na komputerze, silnik chodzi cichutko i wgniata, jak na te 136 KM mocy, w fotel przy przyspieszaniu. Co ciekawe, obroty rosną powyżej tych 3000 i jeśli agresywnie przyspieszam to ładnie pracują - idą do tych około 4500, zbicie w dół biegiem i znowu rosną, itd. No i ciśnienia doładowania mają wtedy odchylenie max. 20 mbar między sobą ale często pokrywają się idealnie.

  Na komputerze 0 błędów!

  Wymienione wszystkie gumowe końcówki na przewodach podciśnieniowych, nowe elektrozawory od dozownika (2) i od sterowania turbiną. Dozownik powietrza też jest nowy. Notorycznym problemem jest czujnik kopiowania turbiny - aktualnie mam bodajże 6, w tym dwa ostatnie to polecane Melety. Nie wiem co jest grane ale po paru miesiącach trzpień tego czujnika potrafi się blokować w pozycji wciśniętej - wtedy są błędy związane z tym czujnikiem, wiadoma sprawa. Gruszka jest szczelna, a przynajmniej tak zakładam - wytworzenie pompką podciśnienie utrzymuje się cały czas. Podejrzewałem jej nieszczelność / przeciekanie i uszkadzanie czujników kopiowania ale test z podciśnieniem raczej wyklucza ten problem? Dlaczego już 6 czujnik? Pierwszy rozwaliłem myśląc, że padł a okazała się przegryziona wiązka do niego. Niestety nie dało się odkręcić śrubek i poszedł na śmietnik i od tamtej pory tak co rusz kupuje czujnik - albo tracą rezystancję albo trzpień zaczyna chodzić skokowo albo nie wysuwa się samoczynnie po jego wciśnięciu.

  Co ciekawe oczekiwane i mierzone położenie gruszki pokrywa się lub jest różnica 1% - oczekuje 79%, ma 78% albo na odwrót i zaraz się wyrównuje. ALE jak samochód ma złe dni, to rozjechane są ciśnienia doładowania o ponad 100 - 110 mbar. Mało tego, puszczam gaz, oczekiwane jest 1001 mbar, a mierzone utrzymuje się 1108 - 1128 mbar i nie schodzi w dół a w tym samym czasie położenie gruszki pokrywa się z oczekiwanym jej położeniem!

  Kiedy ciśnienie doładowania jest idealne co do 1 mbar? Kiedy są mrozy i kiedy następuje wypalanie filtra FAP. Wtedy ma być 1029 jest 1029, ma być 1250 jest 1250, itp. Lub w te dobre dni.

  Podejrzewałem FAP, podciśnienia i czujnik kopiowania. Może następny znowu przekłamuje. Jeśli tak, to dlaczego co pół roku muszę go wymieniać? Te czujniki to taki szajs czy coś mi je uszkadza? Może stare oprogramowanie ECU / skrzyni? Na co zwrócić uwagę? Może ktoś miał z czymś takim już styczność?

  Pozdrawiam
 • #2
  beryas
  Level 31  
  Sprawdz Geometrie turbosprezarki, ale nie ze sobie gruszke zapompujesz tylko lopatki.

  Wgl to jakies dziwne jajca masz z tym autem, sam kiedys mialem C5R z przebiegiem 200+ jezdzilem ze 3 lata i nigdy nie mialem problemu z czujnikiem gruchy
 • #3
  _raynor_
  Level 11  
  Problem jest ewidentnie od czasu ruszenia oryginalnego czujnika. Zaświecił się Check, sprawdziłem błąd - wskazywał na czujnik, to ja głupi go wymieniłem nie sprawdzając wiązki. Okazało się, ze wiązka była przegryziona a stary czujnik miał zapieczone śrubki i musiał być połamany przy demontażu...

  Co ciekawe, przez kilka po wymianie czujnika samochód jeździ bardzo dobrze. Co z tego, jak po około pół roku zaczynają się problemy, wyciągam czujnik a jego trzpień jest wciśnięty na stałe i trzeba mu pomóc wysunąć się...
 • #4
  beryas
  Level 31  
  Sprobuj kupic oryginal, zrob adaptacje (bo prawie napewno jest) i testuj