Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka w tv ELEKTRON

18 Paź 2005 20:37 3480 21
  • Poziom 10  
    Cześć, moja mama posiada telewizor marki ELEKTRON niedawno założyła sobie podstawowy pakiet z UPC. Po podłączeniu okazało się że telewizor nie odbiera TV4 i TV Puls. Gdy fachowiec instalował kable to na chwilę podłączył pakiet pełny i wtedy były wszystkie programy. On mówił że należy poszukać tych progamów bo jeżeli były na podstawowym to i będą na podsawowym. Ja szukałem i nic. Zawuażyłem, że te programy mają 2 częstotliwośći. Czy da się coś zrobić aby możliwy był odbiór tych programów?
    Podaje częstotliwości programó których nie odbiera w/w tv.
    TV Puls K-52 719,25 pol mono
    TV Puls S-02 119,25 pol mono
    TV4 (PL) S-01 111,25 pol mono
    TV4 (PL) K-45 663,25 pol mono

może dało by się skonstruować jakiś konwerter albo coś w tym stylu. Jeżeli ma ktoś jakiś pomysł to proszę aby napisał.
    Ja znalazłem jakiś konwerter [http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/08-2003/konwerter%20telewizyjny.djvu] ale niewiem czy to może być to.

Pozdrawiam
    oskar
  • Poziom 13  
    Witam.
    Wymień głowicę na "kablową".Najlepiej S-40.Będą wszystkie kanały.
    Powodzenia.
  • Poziom 16  
    Rzadnych konwerterów itp wynalazków. Jedynie zamontowanie głowicy z pełnym zakresem umozliwi bezproblemowy odbiór .
  • Poziom 40  
    Nie wiem czy dobrze pamiętam ale w tym TV sa chyba dwie głowice. na pasmo U i V więc wasze dorady co do głowicy z "S" sa chyba do bani. Proponuje podpiąć magnetowid będzie z dwu powodów lepiej głowica bez przeróbek no i ...organ sterujący czyli pilot.
  • Poziom 19  
    Witam.Przyłanczam się do poprzednika.Na jakim kolwiek bazaże kupisz wideo ok.30-40zł i po problemie.A jaka wygoda:D
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    .... sa chyba dwie głowice. na pasmo U i V więc wasze dorady co do głowicy z "S" sa chyba do bani....

Tak, oczywiście są dwie głowice, Ale nie ma żadnego problemu z zamontowaniem głowicy pełnozakresowe w Elektronie itp TV. Robiłem to wielokrotnie. Trochę się dziwię treści poprzedzających odpowiedzi.

Co do kosztów: głowica to koszt 25.-zł.No i 0.2 m kabelka. To wszystko.
    Video za 30 zł - tak, ale pilot do WCR to dodatkowe 20 - 30 zł. No i magnetowid trzeba przestroić - 10 zł fonia rów. Acha jeszcze trzeba to połączyć kabelkiem .Jeśli po w.cz. to kłopot może być ze znalezieniem miejca na UHF, Jeśli Euro to dodatkowe 10 zł. Razem daje to ok 80 zł.
    Dodać trzeba, że zamontowanie głowicy nie wymaga specjalistycznej wiedzy, schematów, wyrafinowanych przyrządów kontrolno - pomiarowych. Średnio rozgarnięty magik z tym problemem upora się w 20 min.
    Reasumując. Do bani jest pomyśł zaprzegnięcia do odbioru starego video, które kupione na bazarze może również mieć głowicę zwykłą . Nie każdy VCR ma kablową.
  • Poziom 16  
    Ta z obrazka za 20 zł . Jeśli jest na 12V, o co należy zapytać przed zakupem, powinna być OK.
  • Poziom 10  
    Jeszcze mam pytanku odnośnie montażu, a mianowicie (niemam w tym momencie dostępu do tego telewizora, u mamy będe dopiero na święta w grudniu, więc niewiem jak to wygląda wnętrze tv) wiem, że od wyjścia antenowego (wewnątrz) idzie kabelek do kądś, czy tym miejscem dokąd idzie kabelek będzie głowica? A jeżeli w tym tv są 2 wyjścia, jedno działa na kablówkę oprócz programów TV4 i TVPuls, a drugie na programy z anteny pokojowej, to czy są 2 głowice, jeżeli tak to którą wymienić? Tą starą mam po prostu wylutować i wstawić tą nową?
    Może to są głupie pytania ale jestem dopiero w 2 klasie technikum elekronicznego i za barzo jeszcze nie wiem.

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Szkoda że kol. kibic2005 nie podał szczegółów tego montażu. Mnie ten montaż nie wydaje sie taki oczywisty (gdyby był to bym nie pisał postu) a teraz weżmy bardziej optymistyczna wersje zakupu magnetowidu np starego Panasonika czy Sanyo z czasów pewexu, bedzie z naszą fonią i pilotem, po to jest giełda by szukac właśnie takiej okazji a nie problemów. Problemem dla ucznia technikum zamontowanie głowicy (bez przepisu kol kibic2005) natomiast napewno będzie!. Pierwszy zasygnalizował juz w poście wyzej ...
  • Poziom 16  
    Oj!!. Kolego "zdzich42". Akurat pewexowe Sanyo /100% / i Panasonici chyba też, mają głowicę zwykłą /tj. kanały 1do 12 na VHF i 21 do 64 na UHF/, fonię tak - BGDK
    /ale to nie rozwiązuje przedstawionego problemu/.
    Odnośnie zamontowania .Ta operacja oczywiście wymaga odrobiny znajomości budowy TV umiejętnosci lutowania . mierzenia itd.Jeśli sprawa dotyczy ucznia technikum to tym bardziej polecam /edukacyjny walor przedsięwzięcia/. Pewnie ma dostęp do warsztatu, nauczycieli itd. Do świąt daleko. Polecam wykonanie małej płytki pośredniej z nową głowicą. Tak aby w domu ograniczyć czynności do włożenia płytki z głowicą w odpowiednie gniazdo /elektronach głowice nie są lutowane ale w formie modułów /.
    Jest pewne ryzyko ,że rodzina spędzi święta bez telewizora. Ale nauka czasem kosztuje.
    Młody człowieku - do dzieła!!
    I powodzenia.
  • Poziom 28  
    Wyrzucamy stare głowice, montujemy (mechanicznie) 12Voltową, analogową głowicę - łączymy i po problemie
    Napięcie IV-V pasmo bierzemy z konektora mniejszej głowicy
    p-m $$
  • Poziom 10  
    Wydaję mi się, że chyba to sobie odpuszczę. Zapytałem dzisiaj elektronika w szkole o sprawę wymiany głowicy i on powiedział że w "ruskich" telewizorach jest wszystko odwrotnie. Gdybym wiedział mniej więcej jak mam to zrobic ( czy musze wszystkie płytki wyciągnąć z tego tv, jak zrobić małą płytkę z pośrednią z nową głowicą, co wogóle znaczy że głowice nie są lutowane ale w formie modułów)
    Może ktoś powiedział (napisał) by mi jak mam wykonać"małą płytkę z pośrednią z nową głowicą". Myśl, że miałbym spędzić święta bez telewizora jest mało optymistyczna, więc chciałbym prosić o jak najwięcej szczegółów dotyczących całej operacji. Co do wypowiedzi STACHSERWIS to chciałbym aby to było dla mnie takie proste.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Masz prawo tego nie wiedzieć (nikt wszystkiego nie wie).
    Ten dział przeznaczony jest dla osób którzy się już nieco o elektronikę otarli.
    p-m $$
  • Poziom 26  
    Nową głowicę (weź taką z wejściem cinch, będzie pasował jeden z kabli od wejść antenowych telewizora) montujesz do metalowej ramy w której zamocowane są płyty dekodera i p.cz. najlepiej w pobliżu miejsca gdzie były stare głowice. Od biedy możnaby ją przymocować nawet na 3 - 4 grubych miedzianych drutach wlutowanych w ścieżki masy na płycie p.cz ale to nieeleganckie. Reszta to już tylko kilka kabli między głowicą a metalowymi kołkami po poprzednich głowicach, niestety bez schematu Elektrona sie nie obejdzie. Przeróbka tak jak pisał Kibic2005 i Stachserwis jest prosta, z odbiornika więcej sie wyciąga niż montuje. Bywa że radykalnie poprawia sie jakość odbioru z kablówki :)
  • Poziom 40  
    Oj kol. kibic2005!! jak czegos nie sprawdzę to nie piszę Załączam Ci dwa zrzuty z oryginalnej instrukcji obsługi Sanyo 5100 (tego który ponoć 100% nie ma "S"). Sprawdz sam czy nie ma w danych technicznych kanałów "S". Zobacz jakich programów w jakich "S" nie ma autor postu więc? S20 w jego przypadku wystarcza. Wprawdzie spór jest o pietruchę bo "młody" nie kwapi się ani do jednego pomysłu ani do drugiego ale... To juz nie nasz problem. :D
  • Poziom 16  
    ..... spór jest o pietruchę bo "młody" nie kwapi się ani do jednego pomysłu ani do drugiego ...

I na tvm stwierdzeniu należy zakończyć.
    Chociaż. Ja w papierach nie sprawdzałem, ponieważ kilka razy była potrzeba wymiany głowicy na pelnozakresową . Stąd moja pewność o "felerze " wyrobów sanyo /dotyczył ten problem również cżęści telewizorów /. Mój własny magnetowid /Sanyo4100 kupiony za 399dolarów własnie w PEWEX też ma głowicę ubogą/.
  • Poziom 16  
    Z tego co napisałeś wynika, że wystarczy rozdzielić sygnał z kablówki na 2 wejścia antenowe i po kłopocie.
    Puls i TV 4 masz na kanale 52 i 45, dlatego musi być podłączone wejście na głowicę UHF której zakres jest 21-60.
    Jeszcze można poprostu przekładać przewód kablówki ręcznie w zależności od programów.
  • Poziom 10  
    Aha, czyli po prostu kabel, który należy włożyć do wejścia mam podłączyć do jakiegoś rozdzielacza, i podłączyć do obu wejść? Dobrze to rozumiem? Bo na jednym wejściu działają wyłącznie programy z anteny balkonowej, a na drugim tylko "kablówkowe".
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Tak. W elektronach jedno wejście jest na kanały 1-12 (VHF), a drugie 21-60 (UHF). Sygnał z anteny lub kablówki musi być podłączony do obydwóch gniazd, by odbierać wszystkie stacje.