Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Google Home - pierwsze wrażenia i zapytania

Myopic 28 Jan 2021 23:02 5559 37
 • #1
  Myopic
  Level 11  
  Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem głośnika z mikrofonem w systemie Google Home, który jak na razie steruje oświetleniem w mieszkaniu oraz telewizorem poprzez moduł Google Chromecast 3.0. W następnej kolejności do tego systemu zamierzam dokupić inteligentne głowice termostatyczne do kaloryferów firmy Netatmo oraz bogato wyposażoną stację pogodową tej samej firmy, która mierzy nawet stężenie dwutlenku węgla w powietrzu w mieszkaniu.

  Dzięki modułowi Google Chromecast 3.0, który jest podłączony do telewizora poprzez port HDMI, mogę głosem włączyć i wyłączyć telewizor, włączyć dowolną piosenkę z YouTube lub Spotify, mogę włączyć stacje radiowe z tych, które są dostępne w serwise TuneIN, mogę oglądać filmy na Netfilxie, mogę ustawiać głośność, bo to wszystko dzieje się na tym porcie HDMI, do którego podłączony jest Chromecast. Jednak nie jestem w stanie sterować głosem oglądaniem, wybieraniem programów TV, ustawianiem parametrów telewizora itp. Szukałem w Internecie, czy nowsze telewizory z systemem operacyjnym Android i kartą WiFi potrafią takie rzeczy robić, ale nie znalazłem. Czy dobrze myślę, że takie funkcje obsługi TV w Google Home nie są jeszcze dostępne na naszej planecie?  Chciałbym zaznaczyć, że pomimo, że głośnik Google Home ciągle nie obsługuje języka polskiego, to jestem pod dużym wrażeniem czułości mikrofonu, który nawet przy odtwarzania muzyki na telewizorze z dobrych kilku metrów rozpoznaje moje komendy głosowe. To naprawdę udany produkt. Czekam oczywiście na aktualizację do wersji polskiej.

  I jeszcze jeden szczegół, byłoby miło zwracać się do Asystenta Google po imieniu, a nie poprzez "OK, Google..." lub "Hej, Google...".
  W tym artykule wyjaśniono, że firma Google miała swoje powody, aby nie nadawać imienia asystentowi.
  A w tym artykule podano dosyć skomplikowany sposób, w jaki można "włamać się" do swojego smartfona i nadać imię swemu Asystentowi Google, aby wywoływać go właśnie po imieniu. Czy ktoś zna jakiś prostszy sposób?

  Czy znacie jakąś stronę z popularnymi komendami Asystenta Google Home?
  Ja znalazłem takie zestawienie.

  Co ciekawe, Radio 357 oraz Radio Nowy Świat są dostępne poprzez serwis TuneIN, ale czy ktoś wie, jak je włączyć głosowo poprzez Google Home? Próbowałem różnych sposobów i niestety nie udało się. Za to bez problemu włączam RMF FM, TOK FM, Radio ZET, Polskie Radio Katowice (to ostatnie komendą "Polish Radio").
 • #2
  NeeqRR
  Level 17  
  Myopic wrote:
  Czekam oczywiście na aktualizację do wersji polskiej.

  O mój drogi panie, ja też czekam już dłuuuuugi czas. Był okres gdzie był dostępny (jakimś cudem), i na prawdę przyjemnie się korzystało. Zwłaszcza, że działał wtedy zarówno po polsku jak i po angielsku. Potem mi się rozłączył z aplikacją google Home i Polski wyparował tak samo szybko jak się pojawił haha
  Myopic wrote:
  Czy dobrze myślę, że takie funkcje obsługi TV w Google Home nie są jeszcze dostępne na naszej planecie?

  Jak ja próbuje puścić coś na TV (mam Android TV + Chromecasta wbudowanego) za pomocą Google Home np. Na Netflixie, to mówi mi że puszcza, po czym mówi że na razie nie może. Lipa.
 • #3
  Myopic
  Level 11  
  Podobno czasem pojawia się język polski u Asystenta, co ma wynikać z prowadzonych testów przez Google.

  A czy możesz zmieniać programy TV, oglądać telewizję, sterować ustawieniami telewizora jak jasność, kolory, kontrast itp.?
 • #4
  NeeqRR
  Level 17  
  Myopic wrote:
  Podobno czasem pojawia się język polski u Asystenta, co ma wynikać z prowadzonych testów przez Google.

  Właśnie kiedy mówili o tych testach to jakoś miesiąc później udało mi się włączyć. Jak - sam nie wiem, bo nie próbowałem tych metod wszystkich ludzi z neta aby mówić do niego po polsku wiele razy czy coś to się włączy. Jakoś samo się ustawiło haha
  Myopic wrote:
  A czy możesz zmieniać programy TV, oglądać telewizję, sterować ustawieniami telewizora jak jasność, kolory, kontrast itp.?

  Na Kablówce nie chce mi kanału zmienić, głośność zwiększa i zmniejsza bez problemu, a co do ustawień jasności itp nie chce próbować bo miałem kalibrację robioną i nie chce popsuć haha
 • Helpful post
  #5
  sk1977

  IT specialist
  Sterowanie głośnością czy programami działa na niektórych TV z AndroidTV. Być może będzie to rozwijane w przyszłości i lista w pełni obsługiwanych TV będzie się wydłużać. Możesz użyć np. RMMini i sterujesz urządzeniami za pomocą IR.
 • #6
  Myopic
  Level 11  
  Dzięki sk1977, to jest coś czego szukałem. :)
  Zastanawiam się tylko, który model wybrać RM4 mini czy RM pro+? Jakie są główne różnice? Czy ma sens dopłacać do pro+? Czy konfiguracja w pro+ jest łatwiejsza?
 • #7
  sk1977

  IT specialist
  Z tego co pamiętam to pro obsługuje dodatkowo urządzenia RF, ale sprawdź to.
 • #8
  xury
  Automation specialist
  A u mnie na Android TV steruje sobie głośnością, zmieniam kanały, włączam obraz z kamer itp. Jedynie czego nie mogę na razie zrobić to sterowanie Netflixem chociaż uruchomić go mogę. Robię to za pomocą adb. Przykładowy skrypt jest w tym dziale na forum.
  W zasadzie na upartego Netflixem też mogę sterować z tym że jest to niewygodne.
  Jedyne co jest potrzebne to Node-Red
 • #9
  Myopic
  Level 11  
  Tak, model pro+ dodatkowo obsługuje piloty radiowe oraz posiada zasilacz w zestawie - model RM4 mini nie ma zasilacza.
  https://elty.pl/pl/p/BroadLink-RM-Pro-uniwersalny-pilot-sterowany-WiFi-RF-433MHz-oraz-podczerwien-IR/2324

  xury, jaką komendą zmieniasz kanały, tak z ciekawości?

  Tutaj jest porównanie wszystkich czterech modeli sterownika podczerwieni BroadLink RM:
  https://iotdiy.com/what-are-the-differences-between-broadlink-products/
 • Helpful post
  #12
  NeeqRR
  Level 17  
  Myopic wrote:
  Zmienianie kolorów światła głosem jest proste i bardzo fajne. Ale ciągle nie wiem jak zmienić głosem temperaturę barwy światła - ktoś pomoże?

  Wiem że między ciepłym a zimnym wystarcza u mnie
  "Set the light to warm/cold" ale konkretnej wartości nie próbowałem.
 • #13
  Myopic
  Level 11  
  U mnie działa "change the light to warm/cold white". Ale znalazłem jeszcze trzeci poziom temperatury światła "warm glow". :)

  Dodano po 44 [minuty]:

  W pokoju posiadam grzejnik Brugman VK-Universal 21s 600/400 o mocy 529W z głowicą Schlosser (prawdopodobnie model Diamant DZ), a w łazience grzejnik D412/1150mm o mocy 478W z głowicą Altech. Zamierzam zakupić tzw. inteligentne głowice termostatyczne i zainteresowałem się takimi Netatmo NVP-EN.

  Ustaliłem, że głowice w moich grzejnikach to prawdopodobnie te:
  1) Schlosser Diamant DZ z gwintem RA-N M23,5x1,5 oraz tutaj, gdzie jest oznaczony także jako M23x1,5
  2) Altech z gwintem M30x1,5

  Załączam zdjęcia moich grzejników i głowic.
  Czy to będzie pasować do siebie?
  Na stronie producenta inteligentnych głowic Netatmo znalazłem takie zestawienie kompatybilności gwintów.

  Google Home - pierwsze wrażenia i zapytania Google Home - pierwsze wrażenia i zapytania Google Home - pierwsze wrażenia i zapytania Google Home - pierwsze wrażenia i zapytania

  Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

  Dziś dowiedziałem się, że Radio Nowy Świat włącza się w Google Home komendą głosową "Play SIM Radio" (es-aj-em). :)

  Natomiast Radio 357 można włączyć trochę na około, czyli poleceniem "Ask simple radio to play Radio 357". Trzeba pamiętać, aby móc sterować urządzeniami w domu trzeba opuścić tryb simple radio komendą "exit simple radio".
 • #14
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ja korzystam z Alexy Amazon-a, ale idea jest podobna jeśli chodzi o urządzenia współpracujące.

  Myopic wrote:
  Tak, model pro+ dodatkowo obsługuje piloty radiowe oraz posiada zasilacz w zestawie - model RM4 mini nie ma zasilacza.


  Ja kupowałem u Chińczyków ;) i zarówno pro+ jak i mini miały zasilacze...
  Pro+ to fajne urządzonko, oprócz pilotów IR obsługuje sterowanie radiowe. Fajnie współpracuje z włącznikami dopuszkowymi Broadlink-a seri TC2. Nie wymagają one przewodu neutralnego w puszce i działają stabilnie. Są wersje 1,2 i 3 obwodowe.
  Dodatkowo fajną opcją do asystentów głosowych są sterowniki LED firmy Milight. Do pasków LED są nowe sterowniki Milight serii WL5 - uniwersalne pod które można podłączyć jednokolorowe taśmy, jak i RGB, RGB-W, itp.
  Broadlink ma również fajne zdalne włączniki (takie gniazdka do gniazdek ;) ) z oświetleniem nocnym (mała dioda LED). W aplikacji można programować różne timery i harmonogramy włączeń/wyłączeń.

  Pozdrawiam.
 • #15
  Myopic
  Level 11  
  Włączniki dopuszkowe Broadlink TC2 to ciekawy pomysł. Ale jak to będzie współpracować z żarówkami WiFi TP-Link Tapo L530E? Podejrzewam, że obsługa może się skomplikować, bo żarówki będę mógł włączyć przez WiFi tylko wtedy, gdy wcześniej zostanie włączony TC2 pilotem radiowym. A to raczej utrudni zamiast ułatwić zarządzanie domem.

  Włączniki typu gniazdko w gniazdku posiadam już dwa: TP-Link Tapo P100. Steruję nimi lampką na biurku oraz światłem w okapie kuchennym - bo nie używam wentylatora w okapie.

  bhtom, spotkałeś się z jakimiś mocniejszymi żarówkami WiFi RGBW? Ten model Tapo L530E pojawił się w sprzedaży zaledwie kilka dni temu i ma moc 8,7W oraz jasność 806 lumenów. Potrzebuję w jednym miejscu w domu mieć żarówkę o mocy np. 13W i 1500 lumenów. Żarówkę białą o takiej mocy posiadam obecnie, tylko jest ona standardowa, niesterowana przez WiFi.
 • #16
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Myopic wrote:
  Włączniki dopuszkowe Broadlink TC2 to ciekawy pomysł. Ale jak to będzie współpracować z żarówkami WiFi TP-Link Tapo L530E? Podejrzewam, że obsługa może się skomplikować, bo żarówki będę mógł włączyć przez WiFi tylko wtedy, gdy wcześniej zostanie włączony TC2 pilotem radiowym. A to raczej utrudni zamiast ułatwić zarządzanie domem.


  To raczej zrozumiałe, że tego typu włączniki stosuje się do "standardowych" obwodów oświetleniowych.

  Myopic wrote:
  spotkałeś się z jakimiś mocniejszymi żarówkami WiFi RGBW?


  Nie spotkałem się bo i nie szukałem - nie miałem takiej potrzeby. Korzystam w większości ze standardowych żarówek LED GU10 o barwie białej zimnej. Dodatkowo taśmy LED 12V DC również białe zimne do miejscowego podświetlenia.

  Pozdrawiam.
 • #17
  Myopic
  Level 11  
  Znalazłem taką mocniejszą żarówkę 13W i 1500 lumenów w tym sklepie.
  Jednak w ofercie nie ma podane, czy współpracuje ona z Google Home.

  [Edit]
  Tutaj jest podane, że działa z Google Home. :)
 • #18
  sk1977

  IT specialist
  Ogólnie trudno znaleźć odpowiednio mocną i jakościowo zadowalającą żarówkę RGBW na WiFi. Lepiej pod względem kolorów i jasności sprawdzają się taśmy LED tam gdzie da się je zastosować.
  Kolejna kwestia to wifi - ma wiele wad - pomyśl np. o zigbee. I jeszcze jedno. To wszystko pracuje w chmurze, w przypadku braku internetu przestanie działać - warto mieć wtedy alternatywę inną niż latarka :).
  Co do sterowania głosowego mam AI-Speakera do dokładniejszego przetestowania, ale brak czasu... działa lokalnie więc to co słyszy nie jest na sprzedaż, jest niezależne od internetu, i rozpoznaje język Polski.
 • #19
  Myopic
  Level 11  
  Ciekawy produkt ten AI-Speaker. Poza tym co napisałeś, jego dużą zaletą jest możliwość sterowania domem także z komputera PC. Tego mi brakuje w Google Home. Jednak jak na razie system ten jest na etapie wczesnego rozwoju, bo posiada w ofercie zaledwie kilka przedmiotów. Podejrzewam, że gdy system AIS dom rozwinie się, to wtedy także Google Home będzie już dostępny w języku polskim.
 • #21
  Myopic
  Level 11  
  Faktycznie, teraz widzę, że sporo tego. :)
  Jednak skoro wszedłem już w Google Home, to będę się tego trzymał i czekał niecierpliwie na obsługę w języku polskim.

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  Podobno są emulatory systemów inteligentnego domu na komputery PC. Czy możecie wskazać jakieś konkretne przykłady aplikacji pod Windows współpracujące z Google Home?

  [Edit]
  Znalazłem emulatory Androida, ale na który się zdecydować...?

  Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

  Ostatecznie po lekturze wskazówek i testach wybrałem emulator BlueStacks. Działa świetnie. Najpierw zainstalowałem emulator Andy, ale był znacznie gorszy i zwracał błędy. BlueStacks jest szybki i bardzo intuicyjny w obsłudze. Bez problemu zainstalowałem ze sklepu Play aplikacje do zarządzania domem, w tym Google Home. I wszystko działa.
  Sterowanie domu głosem, to coś bardzo ciekawego, ale fakt, iż jako człowiek, który większość dnia spędza siedząc przy biurku i pracuje na komputerze stacjonarnym, mogę także sterować domem za pomocą myszki pod Windowsem, to ogromna wygoda! :D
  Dodatkowo odkryłem, że po zainstalowaniu Asystenta Google w tym emulatorze, mogę sterować domem w języku polskim, siedząc przy biurku, przez mikrofon z kamerki internetowej podłączonej do komputera PC. Trzeba tylko najpierw myszką wzbudzić asystenta w tryb nasłuchu, klikając ikonkę mikrofonu, bo nie reaguje on na polecenie "OK, Google..." - gdyż wtedy uruchamia się nasłuch na zewnętrznym głośniku Google Home, który oczekuje komunikatów w języku angielskim.

  Czy nikt nic nie doradzi w sprawie mojego posta o wymianie głowic w moich kaloryferach na inteligentne Netatmo?
  Napisałem w tej sprawie do firmy z Zabrza, którą producent inteligentnych głowic Netatmo wskazuje na swej stronie jako autoryzowany serwis, ale milczą. Napisałem też do producenta kaloryfera i też cisza. Napisałem do producentów obecnie zamontowanych głowic i Altech potwierdził, że to będzie gwint M30x1,5, czyli jest kompatybilny, a Schlosser, że głowica ta współpracuje z wkładkami zaworowymi firmy Danfoss 013g7360 z podłączeniem typu RA-N, a na stronie jakiegoś sklepu znalazłem, że będzie to rozmiar M23,5x1,5, na której to stronie znajduje się poniżej informacja, że jest to rozmiar M23x1,5, czyli nie wiadomo, czy 23, czy 23,5. W zestawieniu kompatybilności gwintów na stronie Netatmo znajduje się rozmiar 23, a 23,5 nie ma.
 • #22
  sk1977

  IT specialist
  Myopic wrote:
  Czy nikt nic nie doradzi w sprawie mojego posta o wymianie głowic w moich kaloryferach na inteligentne Netatmo?
  - pewnie szybciej byś znalazł odpowiedź na forum instalatorów ogrzewania. Informacje na stronach sklepów mogą być mylące.

  Asystent google w telefonach/tabletach także jest po polsku. A w głośnikach nie ma... To co poznałeś to drobny fragment SmartHome - i raczej dodatek niż główny element. Jak się zagłębisz w temat to znajdziesz sporo nowych możliwości - i pewnie zauważysz, że google home ma wiele wad i niewiele potrafi :).
 • #23
  Myopic
  Level 11  
  Zanim podjąłem ten temat tutaj, to wcześniej napisałem na forum o ogrzewaniu, ale nikt nie odpisał do tej pory...

  Asystent Google oczywiście jest w smartfonie w języku polskim i można po polsku sterować domem, ale jest to niefunkcjonalne, żeby nie powiedzieć upierdliwe, bo trzeba trzymać telefon w ręce i przed wydaniem każdego polecenia trzeba odblokować ekran. Dlatego to rozwiązanie z emulatorem smartfona pod Windowsa jest dla mnie dużo lepsze.
 • #24
  Myopic
  Level 11  
  Z poziomu aplikacji mogę ustawić światło na dowolny kolor. A w jaki sposób zrobić to głosem poprzez komendę Google Home?
  Wiem, że jeśli kolor posiada nazwę, to można to zrobić np. tak:
  set/change the light in the kitchen to orange/blue/yellow/purple/green itd.

  A jakim poleceniem głosowym zmienić światło w kuchni na kolor np taki: FF710A?
  Ktoś wie?
  Czy da się to w ogóle zrobić poprzez Google Home?

  W aplikacji od producenta żarówek WiFi mogę ustawić dany kolor i zapisać jako scenę. Może właśnie tę scenę trzeba wywołać poprzez Google Home - ale jaką komendą?
 • #25
  Myopic
  Level 11  
  I jeszcze takie pytanie:

  Chciałbym dodać do systemu Google Home nowego użytkownika, moją partnerkę, aby także mogła sterować urządzenia głosem. Czy aby ona mogła to robić, to musi mieć konto GMail oraz musi mieć swojego smartfona? Bo przecież Google Home musi nauczyć się jakoś jej głosu, tak jak na początku uczył się mojego. Jeśli ona nie posiada smartfona i nie posiada konta Gmail, to też może wydawać komendy głosowe?
 • #27
  Myopic
  Level 11  
  Rzeczywiście, moja partnerka spróbowała i głośnik też jej słucha. :)
  A ja myślałem, że musi się uczyć jej głosu najpierw...
 • #28
  Myopic
  Level 11  
  Mam w domu kamery Full HD wewnętrzne TP Link Tapo C200, którymi zarządzam poprzez aplikację Tapo na smartfonie i komputerze PC. Jedyną komendą głosową jaką znam do nich w Google Home jest "show camera #NAME on TV". Ale chciałbym też móc np. obrócić kamerę w lewo lub w prawo, w górę i w dół, tak jak to robię w aplikacji na smartfonie. Byłoby miło, gdybym mógł głosem obrócić kamerę do zapisanej wcześniej pozycji, czyli tak jak to jest w aplikacji na smartfonie - byłoby to przydatne w trakcie przystępowania do seksu, aby obrócić wszystkie kamery tyłem, czyli obiektywem w stronę ścian. Obecnie muszę w aplikacji obrócić każdą kamerę osobno.
  Czy ktoś z Was użytkowników domowych, jak też osób zajmujących się automatyką domową, wie w jaki sposób sterować tymi kamerami komendami głosowymi poprzez Google Home?
  Bo chyba nie da się z nimi nic więcej zrobić, jak tylko wyświetlić obraz z danej kamery na telewizorze...
 • #29
  Myopic
  Level 11  
  Producent tych kamer na swej stronie podaje, że nie ma możliwości włączenia i wyłączenia kamer komendami głosowymi, bo mógłby to zrobić włamywacz. Zapewne z tego samego powodu nie ma możliwości sterowania kamerami głosem w inny sposób, czyli np. obracania. Można to robić tylko z poziomu aplikacji na smartfonie, lub na komputerze poprzez emulator smartfona.
 • #30
  Myopic
  Level 11  
  Od dwóch miesięcy byłem szczęśliwym użytkownikiem żarówek WiFi producenta Spectrum SMART, a od miesiąca także włączników WiFi. Byłem do dziś, bo w dniu dzisiejszym przy próbie sterowania nimi poprzez asystenta Google Home otrzymałem odpowiedź, że Spectrum SMART jest niedostępne. Otwarłem więc na smartfonie Google Home i rzeczywiście każde z urządzeń Spectrum SMART było offline. Jednocześnie sprawdziłem, że wszystkie urządzenia Spectrum SMART można bez problemu włączać i wyłączać palcem poprzez aplikację Spectrum SMART. Zatem w Google Home wybrałem opcję „połącz ponownie ze Spectrum SMART”, ale nie pomogło. Zrobiłem tak kilka razy, bezskutecznie. Następnie wybrałem opcję „rozłącz Spectrum SMART”, bo chciałem potem ponownie podłączyć do Google Home. Wtedy wszystkie odbiorniki Spectrum SMART zniknęły z Google Home, co było oczywiste, ale okazało się, że niestety nie da się połączyć Google Home ze Spectrum SMART. Gdy wybieram Spectrum SMART z obszernej listy usług, aby je dodać do Google Home, to przez około 2 sekundy jakby myśli, po czym nic się nie dzieje, nie pojawia się na liście dodanych usług. Wykonywałem tę czynność wiele razy, bezskutecznie. Posiadam jeszcze w domu 3 kamery producenta Tapo. Wykonałem więc test, odłączyłem także usługę Tapo od Google Home i następnie bez żadnych problemów podłączyłem ją ponownie. Wykonałem także reset sieci WiFi, ale nie pomogło. Odinstalowałem także aplikację Google Home na smartfonie i zainstalowałem ponownie, ale także nie pomogło. Usunałem także swój dom z Google Home i dodałem ponownie, także nie pomogło.

  Żarówki WiFi i włączniki WiFi zakupiłem głównie z myślą o sterowaniu nimi głosem poprzez Asystenta Google. W takim stanie są one bezużyteczne.
  Obecnie do Google Home mam podłączone jedynie: inteligentny głośnik Google, Chromecast 3.0 do sterowania TV, oraz 3 kamery Tapo.

  Proszę o pomoc.