Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna aktywna do perkusji elektronicznej

sinol 29 Jan 2021 17:28 825 16
    sinol
    Level 7  
    Hej wszystkim.
    Zastanawiam się nad wyborem kolumny aktywnej do mojej perkusji elektronicznej. Nie tylko do samej perkusji ale do wystąpień muzycznych w małych lokalach. Szeroko pojęta muzyka gitarowa, elektroniczna do której dogrywam na żywo perkusje. Z uwagi na to musi mieć szeroki zakres częstotliwości. Niskie do centrali, wysokie do talerzy i środek do tomów. Chciałbym coś niezawodnego i wystarczającego jeśli chodzi o moc. Czy potrzeba kolumny 15 calowej czy 12 wystarczy. Jakie modele sugerujecie do takiego jednoosobowego muzykowania jak również do domowych zastosowań.
    Hipotetycznie czy qsc kq12.2 jest ok czy raczej będzie to overkill i nie wykorzystam tego w domu bo będzie musiało być bardzo głośno dla optymalnego dźwięku. Czy może taka 1 kolumna (z czasem może dokupi się drugą a jeszcze potem jakiś ślub jeśli wszystko fajnie się rozwinie) na razie wystarczy? W sensie na stosunkowo niskim volume w domu będzie git a w małym klubie nie zabraknie mocy żeby trochę mocniej przywalić.
    Macie jakieś sprawdzone rozwiązania na takie sytuacje.
    QSC k12.2 niby chwalona jest ale może to za duża krowa? A może warto? Jeśli nie to proszę o jakieś rozsądne alternatywy. Np kolumna do 1000 zł, 2000 zł i półka qsc k12.2 czyli koło 3500? Budżet ruchomy. Jeśli jednak w moim przypadku nie trzeba przepłacać i można być w pełni zadowolonym ze sprzętu za ok 1000-1500 zł do takich zastosowań to super.
    Proszę o pomoc doświadczonych w temacie. Bedzie to moja pierwsza kolumna aktywna.
    Z góry dzięki za pomoc
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    DjMapet
    Level 43  
    Nie słyszałem kolumn z tej nowszej serii QSC kxx.2, ale generalnie - czytając opinie - to praktycznie wszyscy chwalą.
    Cena (ok 3600 PLN), hmm, wg mnie ciut naciągana, jak za kolumnę z ABS-u z midbasem blaszkiem na 2,5" cewce i modułem który można kupić za ok 180 dolarów, ale znaczek też ma swoją cenę. :-)
    Moc 2000W też trzeba brać z przymrużeniem oka, bo na pewno nie jest to moc nominalna a raczej szczytowa/PEAK, która może być i kilkukrotnie wyższa od mocy nominalnej/RMS. Nawet w testach jest podważana: https://livesound.pl/testy/naglosnienie/1316-qsc-seria-k2
    Natomiast dużym plusem jest wysoka skuteczność i dość rozbudowane DSP, więc można konfigurować kolumny do różnych zastosowań i warunków.
    Jak w przyszłości zamierzasz zestaw rozbudować o drugą kolumnę i subwofer, to do ćwiczeń kolumna na 12" midbasie w zupełności wystarczy.

Pozdrawiam.

P.S.
    Przenieś wątek do działu "Estrada, co Kupić".
    Tremolo
    Level 43  
    Jest teraz tyle niesamowitych głosników na neodymie, wielkomocowych potworow nawet z 5 calowa cewką przy 8 calowym głosniku. Kolumny typu FRFR do gitary za ~1000PLN.

Ja bym kupił dwie w stereo. Czy 12 czy 15 cali juz zależy od samego głosnika. Jak chcesz by była lekka to trzeba wiecej zaplacić za większa moc przy mniejszej srednicy. Popatrz na OLX ludzie nie mieli czego nagłasniać, a trzeba z czegoś żyć i cos jeść, więc sprzęt tanio chodzi. Koncowki 2x1000 z Peaveya za pareset zlotych itd...
    sinol
    Level 7  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi i przepraszam za zły dział. Nie mogę znaleźć opcji przeniesienia tematu.
    Co do kolumn. Gitarowe odpadają. Nie te częstotliwości.
    Czy można zatem prosić o linki na olx do takich super okazji teraz? Bardzo mi to pomoże bo jak już wspomniałem wcześniej, jestem zielony w temacie.
    Jeszcze raz ogromne dzięki.
    Tremolo
    Level 43  
    Nie zrozumiałeś, FRFR to płaska kolumna do gitar pod granie z symulacją pieca, kolumny, mikrofonu, studia nagrań + podkładem i wszystkimi bajerami Kempera, Line6- granie pod komputerem z VST. W przeciwieństwie do paczek gitarowych, gdzie głośnik gra od 75Hz do 5kHz z kilkunastoma rezonansami a głośnik sam w sobie przesterowuje.

Np Headcrush FRFR Kolumna aktywna do perkusji elektronicznej

http://cyfrowogitarowo.pl/archiwa/2995 - tu jest trochę odpisane, niestety nie mam teraz czasu na pisanie takich artykułów, też jestem ze starej szkoły Marshall, Ściana paczek i max gainu.

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko to od 62Hz przy -3dB wypadałoby to Subwooferem podbić w przyszłosci.
    DjMapet
    Level 43  
    Nie wiem skąd jesteś, ale jak z okolic łodzi to na OLX (ID ogłoszenia: 583138579) jest w cenie jednej kolumny QSC zestaw 2+1 JBL EON.
    Na początek w zupełności wystarczy i do ćwiczeń i na mniejsze (do 100 osób) występy.

Pozdrawiam.
    DjMapet
    Level 43  
    Tak z dziesięć lat temu, polecał bym LDM APS 700H, bo w tamtych czasach miałem APS-400 i ładnie to grało, ale teraz te kolumny APS-700 mają ok 20 lat, więc trudno polecać komuś coś tak wiekowego, choć sam posiadam sporo starsze sprzęty. :-) Do tego zestawu były dedykowane subbasy APS-700B.

Generalnie to osobiście nie wybrał bym niczego z tych linków a jak bym musiał, to w ostateczności Thump lub te pierwsze LDM-y, ale pod warunkiem, że obie kolumny są aktywne.

Pozdrawiam.
    Tremolo
    Level 43  
    Alto PS wg opisow maja 15 cali. Nawet to grało zespołowi z Krakowa grającemu po nas na tym na klawiszach i pracujacego wokalem. Z perkusji mieli stope cyfrową przez mikser. No ale gościu co ich nagłasniał naglasnial ich na scenach całej Europy.
    DjMapet
    Level 43  
    Robert, mają 15" midbas na 2" cewce, ale basu z tych kolumn za wiele nie było, choć ogólnie kolumny brzmiały całkiem nieźle - przetworniki są zasilane w bi-ampie. Tyle, że kolumny mogą mieć już 10 a i więcej lat, więc może być ciężko o ew. serwis, jak by np padł jakiś głośnik.

Długo się nad nimi zastanawiałem, ale ostatecznie nie odważyłem się ich polecić. Chyba że po oględzinach i przetestowaniu. :-)
    Jak by to była seria Litepack (powersoft, Sica), to bym się nie wahał z poleceniem. :-)

Pozdrawiam.
    sinol
    Level 7  
    No właśnie mi najbliżej do tych thump 15. Co z nimi nie tak? Jedni chwalą bardzo jak na tą cenę, inni totalnie odradzają.
    DjMapet
    Level 43  
    Jak to z ludźmi, jedni (cokolwiek by to nie było) będą chwalić, inni odradzać. :-)
    Ja zgodzę się z opinią, że jak za tą cenę (z aukcji) grają nieźle, ale nowych bym nie kupił i wolał bym dołożyć do np EON-615. :-)

Pozdrawiam.
    sinol
    Level 7  
    Zaryzykuje chyba thump 15 bo podobno daje rady do perkusji elektronicznej a i 1500 zł za obie to chyba niezła cena.. Jest to jednak starszy model. Nowe maja 1300w peak a te opisywane są czasem jako 400 rms a czasem 400 peak. Jak to w końcu jest?
    DjMapet
    Level 43  
    Nominalna moc wzmacniaczy starszego modelu to 200W https://www.fullcompass.com/common/files/19260-MackieTH15ASpecsSheet.pdf a do sensownych parametrów nowszego modelu nie można się dokopać, ale tę podawaną przez nich moc, trzeba podzielić przynajmniej przez 4.
    Po prostu z czasem poszli po rozum do głowy i podają niestworzone moce, tak jak to robią inni. :-)

Pozdrawiam.
    sinol
    Level 7  
    Ano właśnie. Teraz myśle czy to nie za mało będzie na małe klubowe koncerty. Tez nie wiem jak z awaryjnością tych starszych modeli. Ktoś miał dłużej do czynienia z 1 generacja thump 15?
    DjMapet
    Level 43  
    Tak patrzę i patrzę i myślę, chyba doświadczam deja-vu, ale pogrzebałem i okazało się że jednak nie: https://www.thomann.de/pl/alto_ts_312.htm Nawet waga taka sama. :-)
    Jak w wielu przypadkach, taki sam wyrób "Made in China" z kilkoma znaczkami. :-)
    Kupić możesz, ale uprzedzam że w Alto był problem z padającym driverem, zwłaszcza w modelu TS-212.
    Chyba że w wersji Alesis, coś poprawili/zastosowali inny driver?

Pozdrawiam.