Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowe podłączenie płyty indukcyjnej

toolpusher 30 Jan 2021 12:13 1140 21
Ochrona Domu
    toolpusher
    Level 23  
    Mam do podłączenia płytę indukcyjną 7,4 kW, którą mogę podłączyć na 1 lub 2 fazy. Mam dom z lat 80 ze starą tabliczką bezpieczników typu L, układ TN-C, uziom kiedyś z wodociągów teraz 6 szpilek i bednarka w ogrodzie, ale w domu i tak przewody idą do rur wodnych stalowych, zabezpieczenia na tablicy 10-20 A - poza tablicą jak mniemam 25 A, moc przyłączeniowa 14 kW. Instalacja w domu jest zrobiona kablami DYT podtynkowymi z miedzi o przekroju 2,5 mm². W kuchni, w której ma być zamontowana płyta, podczas remontu położono nową instalację z dodatkową rozdzielnicą gdzie są wyłączniki nadprądowe oraz różnicówka. Zasilanie nowej rozdzielnicy wzięte z jednej fazy instalacji trójfazowej w garażu, która jest zasilana z osobnych bezpieczników na tablicy rozdzielczej. Ponieważ chciałbym aby płyta zasilana była z dwóch faz, jedną fazę wziąłem ze starej instalacji, a drugą z nowej, i tak samo zrobiłem z przewodem N. Problem w tym że po podłączeniu w ten sposób wyzwala różnicówkę. Po odłączeniu przewodu N starej instalacji i zmostkowaniu na płycie gniazda N - różnicówka nie wyzwala. W związku z tym mam pytanie odnośnie zasilania tej płyty bo teraz trochę zgłupiałem.
    Czy takie podłączenie płyty jest poprawne?
    Jeżeli nie, to czy mając informacje podane powyżej czy da się podłączyć płytę na 2 fazy tak, aby było w miarę zgodnie ze sztuką.
    Problem jest w tym że na tej jednej fazie w kuchni z różnicówką jest podłączona zmywarka, czajnik, lodówka, piekarnik, okap i nawet ograniczając moc płyty do tych 4 kW to by było chyba za dużo.
  • Ochrona Domu
    Ktoś_tam
    Level 32  
    Nie musisz znać się na elektryce, to nie wstyd. Nie musisz wiedzieć, że zabezpieczenia 20A w mieszkaniu to za dużo. Nie musisz wiedzieć, że jak się robi nowe obwody do kuchni to tyle aby była ich wystarczająca ilość a nawet więcej na przyszłość. Nie musisz wiedzieć aby nie łączyć 1 urządzenia ze starą i nową instalacją. Od tego są elektrycy. Z twojego opisu wnioskuję, że elektryk tego nie robił, co najwyżej ktoś kto uważał, że to dla niego nie jest problemem.
    Różnicówka zrobiła to co do niej należało.
    Moja rada aby zajął się tym wszystkim elektryk zanim będzie za późno. Elektryka nie jest dla pomysłowego Dobromiła.
    Kto wpadł na pomysł aby mając 3f zrobić na pomieszczenie o dużym poborze prądu rozdzielnicę na 1f.
  • Ochrona Domu
    toolpusher
    Level 23  
    Instalację robił elektryk, kilka lat temu i nikt wtedy nie myślał o płycie indukcyjnej z tak dużym poborem. U nas wszędzie dominuje gaz jak to na Podkarpaciu.
    Być może mamy problem z poziomem wiedzy elektryków w Polsce.
    Ktoś_tam
    Level 32  
    W każdym bądź razie nie możesz zasilić płyty z dwóch różnych obwodów, chociażby z tego powodu, że przy planowym lub awaryjnym wyłączeniu musi się cała płyta wyłączyć a nie tylko jej połowa. Z tego też względu wyłącznik również musi być zespolony.
    Nie może być tak, że mimo, że widać fizyczne odłączenie w rozdzielnicy to gdzieś to wszystko jest połączone z inną starą częścią instalacji.
    Trzeba teraz ten problem jakoś rozwiązać. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie z rozdzielnicy przewodu 5x2,5 a do samej rozdzielnicy również doprowadzenie przewodu 5x odpowiedni przekrój.

Natomiast coś chyba kręcisz:

"Ponieważ chciałbym aby płyta zasilana była z dwóch faz, jedną fazę wziąłem ze starej instalacji, a drugą z nowej, i tak samo zrobiłem z przewodem N. Problem w tym że po podłączeniu w ten sposób wyzwala różnicówkę. Po odłączeniu przewodu N starej instalacji i zmostkowaniu na płycie gniazda N - różnicówka nie wyzwala. W związku z tym mam pytanie odnośnie zasilania tej płyty bo teraz trochę zgłupiałem. "

Ja również zgłupiałem, czemu w drugim przypadku różnicówki nie "wyzwala". Może tylko jedną połowę płyty miałeś włączoną i to w dodatku zasilaną z nowej instalacji.
    toolpusher
    Level 23  
    Ktoś_tam wrote:
    Natomiast coś chyba krecisz:

To poważny zarzut, ale nieprawdziwy:). Opisałem tak jak było. Tu nic nie było włączone bo różnicówki nie dało się nawet załączyć.
    Mogło być tak, że pomyliłem zaciski na płycie lub w puszce i połączyłem L1+N2 i L2+N1. To chyba tłumaczy wyzwalanie różnicówki. Choć wydaje mi się to mało prawdopodobne bo zwracałem na to uwagę aby korespondowało.
    Ale zwróciłeś mi uwagę na pewną rzecz. Ponieważ pod meblami mam 2 wychodzące kable na 2 zestawy gniazdek. W tej podrozdzielnicy mam różnicówkę i 2 x B 16 A - więc elektryk raczej poprowadził 2 obwody zamiast jednego wzięte z dwóch różnych faz. Jeżeli tak by faktycznie było tak (a chyba nie ma innej możliwości żeby puścił to z jednej fazy) to problem by był jak mniemam rozwiązany.
    toolpusher
    Level 23  
    Dzięki. A gdzie jest ta druga cześć postu zwana merytoryczną i na temat? Bo mi tu czegoś zabrakło.
    kkas12
    Level 43  
    Przecież masz merytorycznie i na temat:
    kkas12 wrote:
    ...skasuj jak najprędzej te śmiercionośne dziadostwo które wykonałeś...

Więc najpierw wciel to w życie a później pytaj jak wykonać instalację poprawnie.
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Kolego toolpusher, niedawno kułem u klienta bruzdę na przewody w korytarzu około 8 metrów, właśnie dla zasilania obwodów kuchni, w tym też indukcji. To się daje zrobić. Szpachla i malowanie taniej kosztują niż uszkodzenie płyty indukcyjnej, a przy takich doświadczeniach, jakie robisz, bardzo łatwo możesz tego dokonać.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    toolpusher wrote:

Nie. Elektrycy mają poziom wiedzy wystarczający aż nadto. To tylko murarze udający elektryków partaczą wszystko tak, jak u Ciebie. Więc nie obrażaj elektryków. Elektryków prawdziwych.
    toolpusher
    Level 23  
    krzysiek7 wrote:
    Kolego toolpusher, niedawno kułem u klienta bruzdę na przewody w korytarzu około 8 metrów, właśnie dla zasilania obwodów kuchni, w tym też indukcji. To się daje zrobić. Szpachla i malowanie taniej kosztują niż uszkodzenie płyty indukcyjnej, a przy takich doświadczeniach, jakie robisz, bardzo łatwo możesz tego dokonać.

Masz zupełną rację. Ja ostatnio kładłem 15m kabla do inwertera pod instalację PV. Gdzie się dało rurkami a gdzie nie trzeba było kuć.

Dodano po 7 [minuty]:

retrofood wrote:
    toolpusher wrote:

Nie. Elektrycy mają poziom wiedzy wystarczający aż nadto. To tylko murarze udający elektryków partaczą wszystko tak, jak u Ciebie. Więc nie obrażaj elektryków. Elektryków prawdziwych.

Daj jakiś cynk jak rozróżnić elektryka prawdziwego od tego nieprawdziwego. Bo czytając tutaj posty odnoszę wrażenie, że bardzo dużo jest pseodofachowców. I nie mówię tutaj o społeczności elektrody ale o przypadkach gdy ludzie zatrudniali elektryków i ci robili różne szopki tak jak piszecie że włos się na głowie jeży. Jak czytam post, że było 3 elektryków a każdy poprawiał po poprzednim a i tak było zrobione źle to można odnieść wrażenie że jednak jest jakiś problem. Ja tylko mogę sprawdzić czy ma uprawnienie np. E i tyle. Ewentualnie opinie na google jeśli jest większa firma.

Dodano po 18 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Przecież masz merytorycznie i na temat:
    kkas12 wrote:
    ...skasuj jak najprędzej te śmiercionośne dziadostwo które wykonałeś...

Więc najpierw wciel to w życie a później pytaj jak wykonać instalację poprawnie.

Panowie powstrzymajcie swoje konie. Wiem, że Stoch dopiero 3 a Murańka przepadł. Gdzie napisałem, że płyta jest zamontowana? Pierwsze moje zdanie brzmi:
    "Mam do podłączenia płytę indukcyjną"
    Próbowałem zamontować nie da się wg mojego pomysłu więc teraz kombinuje jak to robić żeby było dobrze. Myślicie że ja nie wiem że pociągniecie nowego kabla byłoby najlepszym rozwiązaniem? A jeżeli się da to zrobić na istniejącej instalacji i będzie poprawne to czemu nie.
    A teraz do rzeczy.
    Jeżeli przyjąć, że z podrozdzielni zabepieczonej RCD + 2 B16A idą dwie osobne fazy wzięte z instalacji 3-fazowej to czy podłączenie płyty w ten sposób będzie poprawne.
    retrofood
    toolpusher wrote:

Daj jakiś cynk jak rozróżnić elektryka prawdziwego od tego nieprawdziwego.

Prawdziwi to są ci, którzy ukończyli stosowną szkołę o profilu elektrycznym (świadectw szkolnych nie rozdają jeszcze pod sklepem spożywczym, w przeciwieństwie do zaświadczeń kwalifikacyjnych). Pytaj więc jaką szkołę ukończyli i gdzie. Albo jakie posiadają referencje. Ja nigdy nie kryłem gdzie i u kogo wykonywałem instalację. Zachęcałem wręcz potencjalnych klientów by odwiedzili te obiekty, w których instalacja była moim dziełem.
    kkas12
    Level 43  
    toolpusher wrote:
    Jeżeli przyjąć, że z podrozdzielni zabepieczonej RCD + 2 B16A idą dwie osobne fazy wzięte z instalacji 3-fazowej to czy podłączenie płyty w ten sposób będzie poprawne.
    Dlaczego my mamy cokolwiek przyjmować?
    Jesteś na miejscu więc twoją rolą jest to sprawdzić?
    Jednak jest to najprawdopodobniej twe pobożne życzenie, bo przecież wcześniej pisałeś
    toolpusher wrote:
    Zasilanie nowej rozdzielnicy wzięte z jednej fazy instalacji trójfazowej w garażu...
    A tak na marginesie to nie przypominam sobie bym kiedykolwiek spotkał palanta, który mając trzy fazy montuje tablicę bezpiecznikową zasilaną dwoma fazami.
    Normalny człowiek wykorzystałby jedną fazę lub wszystkie trzy.
    toolpusher
    Level 23  
    Ktoś_tam wrote:
    Kto wpadł na pomysł aby mając 3f zrobić na pomieszczenie o dużym poborze prądu rozdzielnicę na 1f.

Na to również zwrócił uwagę kolega Ktoś-tam. Dlatego to dało mi do myślenia że jednak nie idą z jednej fazy byłoby nielogiczne i elektrycznie dalece niepoprawne.
    To musiał by być artysta aby jedną fazę rozdzielał na dwa obwody i każdy zabezpieczał 16A czyli w sumie 32A na 1 fazie. Oczywiście sprawdzę jak mówisz w poniedziałek i wrócę.
    Na razie dziękuję wszystkim.
    retrofood
    toolpusher wrote:

To musiał by być artysta aby jedną fazę rozdzielał na dwa obwody i każdy zabezpieczał 16A czyli w sumie 32A na 1 fazie.

Nie takie kretynizmy spotykamy w realu, uwierz. Wielu uwierzyło w swój geniusz po obejrzeniu paru filmików w YT, stąd i "efekty" :D
    Mierzejewski46
    Level 34  
    toolpusher wrote:
    To musiał by być artysta aby jedną fazę rozdzielał na dwa obwody i każdy zabezpieczał 16A czyli w sumie 32A na 1 fazie. Oczywiście sprawdzę jak mówisz w poniedziałek i wrócę.

Nie uważam aby rozdzielenie jednej fazy na dwa obwody i zabezpieczenie każdego z nich bezpiecznikiem 16A było jakimkolwiek błędem w sztuce.
    retrofood
    Mierzejewski46 wrote:
    toolpusher wrote:

Nie uważam aby rozdzielenie jednej fazy na dwa obwody i zabezpieczenie każdego z nich bezpiecznikiem 16A było jakimkolwiek błędem w sztuce.

Jedynie pod warunkiem, że służy to zasilaniu więcej niż jednego urządzenia. I że do każdego z tych rozdzielonych przewodów fazowych dołożono przewód ochronny jak również neutralny.
    Widzisz? Od razu pojawiły się warunki i już tak prosto nie jest.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    toolpusher wrote:
    Instalację robił elektryk, kilka lat temu i nikt wtedy nie myślał o płycie indukcyjnej z tak dużym poborem.

No to teraz jak pomyślałeś o płycie to pomyśl o elektryku. Inaczej uwalisz urządzenie. Nie Ty pierwszy nie ostatni zacząłeś w obecnych czasach cierpieć na brak mocy w kuchni.
    kris8888
    Level 35  
    toolpusher wrote:
    Ponieważ chciałbym aby płyta zasilana była z dwóch faz, jedną fazę wziąłem ze starej instalacji, a drugą z nowej, i tak samo zrobiłem z przewodem N. Problem w tym że po podłączeniu w ten sposób wyzwala różnicówkę. Po odłączeniu przewodu N starej instalacji i zmostkowaniu na płycie gniazda N - różnicówka nie wyzwala.

Pierwsze słyszę żeby płyta indukcyjna wymagała lub umożliwiała podłączenie dwóch przewodów N, jaki to zresztą miałoby sens. Podaj dokładny typ płyty, z ciekawości aż sprawdzę.
    Wewnętrznie zacisk N i tak jest wspólny dla całego obwodu elektrycznego płyty. Dlatego nie jest to dziwne że wyzwalało różnicówkę skoro płyta była zasilana z dwóch faz, z czego tylko jedna faza była zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Część prądu z fazy objętej różnicówką "wracała" przewodem N nieobjętym różnicówką dlatego powstawała różnica prądu pomiędzy fazą a N w samym RCD.
    Zrób tak jak to powinno być zrobione, czyli całkowicie wydzielony obwód trójfazowy dedykowany tylko do przyłączenia płyty, w całości objęty trójfazowym wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Nie zapominając o właściwych przekrojach przewodów.
    panzewsi
    Level 14  
    Kolego kris8888 ja ostatnio podłączałem płytę Bosha (dwufazową na 230v) i było tam narysowane, żeby szary przewód podłączyć też pod "0" - była do tego osobna śrubka zmostkowana z przewodem niebieskim. W pierwszej chwili pomyślałem, że to bez sensu, bo fazy są w stosunku do siebie przesunięte w czasie i przewód niebieski obsłuży je wszystkie, ale szary i tak leżał by nieużywany, więc go podłączyłem pod "0", na pewno to płycie i instalacji nie zaszkodzi, a trzecia faza poszła innym kablem do piekarnika, więc się wszystko mniej więcej zgadza.
    kris8888
    Level 35  
    toolpusher wrote:
    Jest to Sharp KH-6I19FT00EU.
    W załączeniu zdjęcie puszki w płycie z rozpiską.

Faktycznie jest przewidziany układ 2L+2N, choć to kłóci się z instrukcją, której fragment załączam i tam już takiej opcji podłączenia nie ma. Nie spotkałem się dotychczas z instalacjami dwufazowymi, z rozdzielonymi liniami neutralnymi N1 i N2, ale elektrykiem nie jestem, więc być może taki układ sieci jest możliwy.
    Płyty z reguły są zasilane dwufazowo, ten przewód trzeciej fazy jest podłączony tylko po to żeby nie leżał luzem, ale płyta go nie wykorzystuje do zasilania. No chyba że jest to jakieś bardzo specyficzne rozwiązanie układowe płyty.