Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak sygnału na kanałach MUX 8

30 Jan 2021 16:19 345 18
  • Level 8  
    Witam serdecznie

Mam problem z kanałami z telewizji naziemnej w nowej antenie panelowej, którą właśnie zamontowałem. Wszystkie kanały działają bez zarzutu, poza kanałami nadawanymi na MUX 8. Nadajnik znajduje się 25-30 km od miejsca docelowego. Rozumiem, że może być to kwestia polaryzacji anteny, ponieważ MUX 8 odbiera kanały w polaryzacji poziomej. Moje pytanie w jaki sposób taką polaryzację na tej antenie zmienić? Kwestia montażu dodatkowego elementu?

Oto antena która została zamontowana:

Wiedyska DVB-T Vista

Zysk energetyczny: 30-33 dB, maks 44 dB
    Wyjście: 75 Ohm
    Zakres częstotliwości: 174-230 MHz, 470-790 MHz
    Zasilanie: 230/12 V
    Zakres kanałów: 6-12 oraz 21-69
    Kolor: biały
    Wymiary: 35 szer. x 32 wys. x 33 dł. cm
    Certyfikacja: CE
    Producent: Wiedyska
  • Level 34  
    MUX-8 nadawany jest w polaryzacji pionowej.
    Dziwne, że w charakterystykach tej anteny nic o tym nie piszą,
    ale wnioskując z jej konstrukcji, jest zbudowana do odbioru programów nadawanych w polaryzacji poziomej (MUX-1, 2, 3).
    Choć zapewne można ją zamontować obróconą o 90 stopni (wtedy działa w polaryzacji pionowej).
    Proponuję drugą antenę, przy tej odległości od nadajnika może być bez wzmacniacza.
    Zamontuj ją odpowiednio do polaryzacji MUX-8 (pionowa), zastosuj zwrotnicę i po problemie.
  • Level 8  
    Czyli obrócenie jej o 90 stopni powinno pomóc? Super! Jutro przemontuje i będę wiedział. Sam się zdziwiłem, bo pisze wyraźnie, że antena odbiera kanały w MUX 8, więc musi działać! 8-)
  • Level 34  
    Ganemi wrote:
    Czyli obrócenie jej o 90 stopni powinno pomóc? Super! Jutro przemontuje i będę wiedział.

Spokojnie, nie tak szybko.
    Po obróceniu powinien pojawić się MUX-8, ale raczej znikną 1, 2 i 3-ci.
    Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem poprzednio.
  • Level 8  
    Z tego co zauważyłem na stronie Emimaps to nadajnik w Warszawie nadaje kanały z 1,2,3,8 w polaryzacji poziomej. Czy może tak faktycznie być?
  • Level 38  
    Bo tak jest. Nie wszystkie nadajniki nadają mux-8 w polaryzacji pionowej.
    Ganemi wrote:
    Wiedyska DVB-T Vista

Mało prawdopodobne, by na tej antence dało się odebrać mux-8 z ok. 30 km.
  • Level 8  
    _kli_ Dokładna odległość to 24 KM. Warszawa - Wieliszew. Wcześniej na zwykłej antenie siatkowej kanały odbierały, ale wymieniliśmy ją na tą i odbierają wszystkie poza MUX 8
  • Level 34  
    Faktycznie. Warszawa nadaje MUX-8 na kanale 7 w polaryzacji poziomej.
    Tylko skąd to odbierasz?
    Z PKiN - nadajnik ma moc 17 kW, czy z Raszyna - moc to tylko 2 kW.
  • Level 8  
    Ciężko powiedzieć. Antena skierowana na Warszawę po prostu. Nie ustawiałem jakoś konkretnie kątu pod jakim jest skierowana, więc powinna ściągać sygnał z PKiN. 17 kW nadajnik powinien bez problemu przy takiej odległości sobie radzić z sygnałem do mnie, prawda?
  • Helpful post
    Level 38  
    Ganemi wrote:
    Wcześniej na zwykłej antenie siatkowej kanały odbierały, ale wymieniliśmy ją na tą i odbierają wszystkie poza MUX 8

Bo wymieniłeś "siekierkę na kijek". :wink:
    Z PKiN oprócz wymienionych mux-ów, nadają jeszcze inne - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/160
    Koderr wrote:
    Tylko skąd to odbierasz?
    Z PKiN - nadajnik ma moc 17 kW, czy z Raszyna - moc to tylko 2 kW.

Przecież napisał że nie odbiera.
  • Level 34  
    _kli_ wrote:

Ajajaj...
    Miałem oczywiście na myśli kierunek ustawienia anteny - MUX-y 1, 2 i 3 odbiera.

Dodano po 6 [minuty]:

_kli_ wrote:

Ajajaj...
    Miałem oczywiście na myśli kierunek ustawienia anteny - MUX-y 1, 2 i 3 odbiera.
    Kolego Ganemi, nie podajesz konkretnie swojej lokalizacji - nie dziwię się, ale bez tego trudno jest w tym temacie cokolwiek doradzić.
    Proponuję zainstalować na smartfona aplikację EmiMaps, ona wskaże Ci odpowiedni nadajnik do odbioru MUX-8 w Twojej lokalizacji.
    A tak zupełnie z ciekawości:
    Jaki był powód wymiany anteny? Chciałeś zmienić dobre na jeszcze "lepsze"?
  • Level 8  
    Uszkodzona została i postanowiłem zamontować coś nowszego już na przyszłość, gdy zmieniać będą sygnał na DVB-T2. No i zakupiłem taką, bo myślałem, że przy tej odległości w zupełności wystarczy. A lokalizację podałem przecież w poście powyżej. Warszawa - Wieliszew. 24km do nadajnika z PKiN
  • Helpful post
    Level 34  
    Ganemi wrote:
    Uszkodzona została i postanowiłem zamontować coś nowszego już na przyszłość, gdy zmieniać będą sygnał na DVB-T2. No i zakupiłem taką, bo myślałem, że przy tej odległości w zupełności wystarczy. A lokalizację podałem przecież w poście powyżej. Warszawa - Wieliszew. 24km do nadajnika z PKiN

OK, Wieliszew, trochę mnie zmyło to "Warszawa - Wieliszew" ;-)
    Z Wieliszewa masz praktycznie tylko 1 kierunek - PKiN.
    I wg wspomnianej przeze mnie wcześniej aplikacji masz tam super sygnał.
    Najwidoczniej ta antena...
  • Level 8  
    No nic. Będę kombinował jeszcze jutro by pedantycznie dokładnie ustawić maszt i zobaczę czy to coś pomoże. Jeśli nie to po prostu ją oddam i kupię nową. Może tym razem coś kierunkowego jednak. Dziękuję panowie za pomoc
  • Level 38  
    Ganemi wrote:
    postanowiłem zamontować coś nowszego już na przyszłość, gdy zmieniać będą sygnał na DVB-T2

No to poszedłeś w "przeciwnym kierunku".
    Z PKiN masz teraz dwa testy DVB-T2/HEVC, to możesz sprawdzić co zda egzamin.
    Aplikacja Emitel-a podpowiada że ...
    Quote:
    Przy tej odległości od obiektu nadawczego potrzebna będzie antena kierunkowa o dużym zysku. Nie zalecamy stosowania wzmacniaczy antenowych.

Tylko że chodzi o duży zysk samej anteny, a nie "dużo decybeli" we wzmacniaczu.
    Najpewniejszym rozwiązaniem są dwie oddzielne anteny - jedna UHF, druga VHF.
  • Level 43  
    Ganemi wrote:
    Czyli obrócenie jej o 90 stopni powinno pomóc? Super! Jutro przemontuje i będę wiedział. Sam się zdziwiłem, bo pisze wyraźnie, że antena odbiera kanały w MUX 8, więc musi działać! 8-)

Obrócenie o 45° a jak ją oddasz to kup normalną antenę siatkową. I nie wstydź się, że będziesz mieć tak dobrą antenę.
    Brak sygnału na kanałach MUX 8 Brak sygnału na kanałach MUX 8
  • Level 38  
    Po co ma obracać, jeżeli mux-8 nadaje w poziomie?
  • Level 34  
    LeDy wrote:
    Ganemi wrote:

Obrócenie o 45°[...]

45°?
    Na pewno? ;-)
  • Level 43  
    Koderr wrote:
    LeDy wrote:
    Ganemi wrote:

Obrócenie o 45°[...]

45°?
    Na pewno? ;-)

Ano wtedy i z jednej i z drugiej polaryzacji , pogarszając jedną, polepszając drugą.
    Siatkową też tak robiłem.