Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wymiana karty WI-FI w Lenovo Legion Y520-15IKBN

porastg 30 Jan 2021 18:23 792 6
    porastg
    Level 5  
    Cześć
    Mam laptopa LENOVO Legion Y520-15IKBN
    Sprzęt posiadam od nowości około 3 lat i nigdy nie było z nim większych problemów poza jednym, problemem z wifi a dokładniej jego samoczynnym rozłączaniem się i gubieniem zasięgu raz na jakiś czas (2-3 razy na godzinę) bez powodu.
    Do tej pory mi to zbytnio nie przeszkadzało ale ostatnio zacząłem grać w gry sieciowe i już zaczęło ;)
    Oczywiście próbowałem wszystkich rozwiązań softowych czyli reinstalacja win 10, aktualizacja biosu, aktualizacja wszystkich możliwych sterowników od dosłownie wszystkiego i niestety bez efektu.
    Laptopa odsyłałem na gwarancję jak jeszcze mogłem jednak serwis LENOVO dwukrotnie się wypiął i stwierdził że problemu nie ma.
    Laptopa testowałem też na wielu różnych sieciach Wi-Fi i niestety to samo.
    Na zagranicznym forum Lenovo wyczytałem że to częsty przypadek w tym modelu ze słabszą kartą Wi-Fi.
    W tym modelu występowały dwie wersje jedna karta 1x1 bez MIMO oraz 2x2 z MIMO.
    Ja oczywiście posiadam u siebie tą pierwszą a dokładniej REALTEK RTL8821AE i chciałbym ją wymienić na coś lepszego najlepiej 2x2 z MIMO i tutaj moje pytania:
    - czy to musi być ta karta 2x2 MIMO która występowała w tym modelu jako druga, czy mogę wsadzić jakąkolwiek inną która będzie miała takie samo złącze?
    - czy wymieniając kartę na 2x2 MIMO muszę również wymienić/dołożyć anteny sygnałowe (te kabelki które idą dookoła matrycy) ?
    Laptop w wersji z i7-7700hq
    Model płyty głównej to Provence-5r1
    Chipset płyty głównej to Intel® HM175
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    Zacznijmy od tego, czy obędzie się bez modyfikacji biosu. Lenovo posiadało whitelisty, które odrzucały każdą kartę spoza wymienionych. Nie zdziw się jeżeli ci system nie wykryje takiej drugiej karty. Poza tym anteny mogą zostać. Złączki zostaną te same. Po wyczyszczeniu whielisty każda karta może być nawet spoza stosowanych przez lenovo.
    porastg
    Level 5  
    MOSFET - Serwis wrote:
    Zacznijmy od tego, czy obędzie się bez modyfikacji biosu. Lenovo posiadało whitelisty, które odrzucały każdą kartę spoza wymienionych. Nie zdziw się jeżeli ci system nie wykryje takiej drugiej karty. Poza tym anteny mogą zostać. Złączki zostaną te same. Po wyczyszczeniu whielisty każda karta może być nawet spoza stosowanych przez lenovo.

Gdzie mogę sprawdzić/znaleźć whitelistę obsługiwanych kart ?
    Lub jak zmodyfikować/usunąć to ograniczenie?
    porastg
    Level 5  
    MOSFET - Serwis wrote:
    porastg wrote:
    Lub jak zmodyfikować/usunąć to ograniczenie?

Poprzez modyfikację wsadu pamięci.

Masz na myśli wgranie custom BIOS? Czy jest jakiś program żeby to zmodyfikować?
    porastg
    Level 5  
    Kartę udało się wymienić na Intel 8265 z FRU zgodnym z LENOVO