Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dzięki Qblox komputery kwantowe stają się skalowalne jak nigdy dotąd

ghost666 30 Jan 2021 20:05 477 0
 • Dzięki Qblox komputery kwantowe stają się skalowalne jak nigdy dotąd
  Niezrównana moc komputerów kwantowych jest kluczem do przezwyciężenia głównych wyzwań stojących przed społeczeństwem w obszarach takich jak transformacja energetyczna, zdrowie, bezpieczeństwo i nowe materiały. Jednak w wyścigu do stabilnych i opłacalnych komercyjnie komputerów kwantowych trzeba pokonać różne wyzwania dotyczące ich skalowalności i korekty błędów obliczeniowych. I tu właśnie pojawia się Qblox, wraz z premierą nowej generacji sprzętu do kontroli kubitów - serii urządzeń pod wspólną nazwą Cluster.

  Procesor kwantowy to około centymetrowe chipy, na którym wykonywane są obliczenia. Zawierają w sobie tzw. bity kwantowe (kubity), elementarne składniki procesora kwantowego. Kubity są delikatne i niezwykle wrażliwe na niedoskonałości sygnałów sterujących. To sprawia, że wydajne sterowanie nawet garstką kubitów jest bardzo skomplikowane. Obecne, prototypowe komputery kwantowe wykorzystują do tego celu gotową elektronikę, ale nie jest to podejście, które byłoby np. skalowalne, głównie ze względu na ograniczenia wynikające z kosztów, rozmiaru i złożoności takiego systemu. Urządzenia tego rodzaju kosztują od 50 tysięcy dolarów per kubit i wymagają ogromnej przestrzeni - rzędu metrów - do poprawnego sterowania kubitami.

  Qblox koncentruje się na elektronice sterującej, znajdującej się module kontrolującym kubity komputera kwantowego. Technologia Qblox jest 100-krotnie mniejsza, znacznie bardziej elastyczna i ekonomiczna, niż inne, typowo stosowane rozwiązania. Moduł ten jest istotnym przystankiem dla sygnałów, na ich drodze pomiędzy np. klasycznym komputerem, a procesorem kwantowy.

  Nowy Qblox Cluster to skalowalny i modułowy system w formacie rackowego (19") urządzenia, które zapewnia możliwość kontrolowania do 20 kubitów z poziomu pojedynczego układu. Cluster został opracowany przy użyciu zastrzeżonych technologii, aby umożliwić programistom komputerów kwantowych kontrolę nad kubitami, która może żastapić stosowane dotychczasowo urządzenia. Urządzenie to oferuje ogromną skalowalność systemu, a także bardzo niski poziom szumów sygnału i sprzężenie zwrotne o niskim opóźnieniu. Dzięki kaskadowaniu wielu systemów klastrów razem, możliwe jest stworzenie zintegrowanych systemów kontroli kwantowej dla bezprecedensowo wysokiej liczby kubitów. W ten sposób Qblox Cluster otwiera drzwi do ekonomizacji systemów obliczeń kwantowych na całym świecie.

  Zalety klastra Qblox

  * Niezrównana skalowalność.
  * Mały format, 20 kontrolowanych kubitów na urządzenie/
  * Niska cena
  * Wysokiej jakości kontrola sygnału.
  * Najniższy szum na rynku - 4 razy niższy niż konkurencja.
  * Synchronizacja impulsów z dokładnością do 1 ns.
  * Elastyczne wykonanie.
  * Sprzężenie zwrotne o bardzo niskim opóźnieniu dla sygnałów - poniżej 15 ns na kubit.
  * Automatyczna kalibracja, skracająca czas kalibracji systemu kwantowego z tygodni do pojedynczych godzin.
  * Architektura modułowa.
  * Rozproszona kontrola w celu obejścia wąskich gardeł przepustowości.
  * Zastrzeżone protokoły koordynacyjne SYNQ i LINQ

  Zespół Qblox współpracuje obecnie z akademickimi i przemysłowymi programistami komputerów kwantowych w USA, Niemczech, Hiszpanii, Japonii, Australii i Holandii.

  Źródło: https://www.eeweb.com/qblox-makes-quantum-computers-extremely-scalable/

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.