Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowanie prędkości silnika

18 Paź 2005 23:05 1983 10
  • Poziom 12  
    Witam,
    Mam układ, który ma cyfrowe wyjście sterujące serwem (czyli wysyłające impulsy określonej długości co określony czas). Mam też silnik, który działa na kilka V. Chciałbym przy pomocy tego układu analogowo sterować silnikiem - czyli móc regulować od 0 do 100% mocy. Mogę to w jakiś łatwy sposób zrobić?

Alternatywa - układ może generować cyfrowe wyjście - czyli np. przesyłać binarnie wartość od 0 do 10, którą potem mógłbym tłumaczyć na 0-100% mocy i puszczać tyle do silnika. Czy potrzebuję przetwornika c-a? jeśli tak - to jaki najtańszy, przy założeniu, że rozdzielczość 3-bitowa mi wystarczy?

Pozdrawiam,
    Merlin
  • Poziom 35  
    2 szybkie pytania:

1.Dlaczego zamiast silnika nie zastosujesz po prostu serwa, do ktorego ten układ jest przygotowany?

2.Czy ten układ generujący sygnał jest potrzebny? Może zamiast niego można dostać sie do innych danych? Skad ten układ pobiera dane?
  • Poziom 12  
    1. Serwa są droższe (to raz), a nawet gdybym chciał zastosować, to i tak problem regulacji prędkości zostaje (rozwiązanie na zasadzie: "zrób dwa kroki i poczekaj 100ms, żeby nie ruszać się tak szybko, po czym zrób kolejne dwa, odpada - taki ruch brzydko by wyglądał)

2. układ generujący to kontroler kilku serw, sterowany z komputera. chcę przy jego pomocy obsługiwać 2 serwa i dwa silniki. Niby mogę go pominąć i silniki podłączyć przy pomocy innego układu do kompa, ale problem pozostaje - jak binarne wyjście kompa przerobić w prosty (i tani) sposób na napięcie zasilające
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Co do serw, nigdy nie probowalem, ale wiem ze ludzie robia na nich plynny ruch i to dziala. Wazne jest tylko, zeby nie zwiekszac napiecia i nie podlanczac zbyt duzego obciazenia do serwa.

Ale nie wiem czy ten twoj regulator serw podlaczany do komputera ma duza dokladnosc pozycjonowania, zebys mogl to zrobic...

Co do silnikow, wyjscie z LPT podlacz pod optoizolator (nie wiem ile z LPT mozesz wyciagnac, zeby dobrze sterowac optoizolatorem bedziesz potrzebowal min. 5mA - ja uzywam LTV847) a wyjscie z optoizolatora pod MOSFET'a. Odpowiednio szybko zmieniajac stan wyjscia na porcie LPT bedziesz generowal cos na podobienstwo PWM... a o tym mozesz w innych watkach poczytac.

Jak spojrzysz na opis mojego robota (gdzies tu byl w temacie konkursowym) to moj h-bridge jest zbudowany wlasnie na tym pomysle, no tylko jezeli nie potrzebujesz sterowania silnikiem w obie strony to bez sensu caly h-bridge robic...
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź. Niewiele z niej zrozumiałem, ale poszukam tłumaczeń terminów i na pewno mi pomoże :D

Pozdrawiam,
    Merlin

Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

MirekCz - doszkoliłem się z tego co to jest PWM, optoizolatory i MOSFET :)

Teraz - możesz mi wyjaśnić po co mi jest i optoizolator i MOSFET?

Jeśli na wejściu optoizolatora dam wyjście z np. LPT, albo kontrolera, a wyjście podłączę do układu z silnikiem - czy to nie wystarczy? Po co do tego mieszać MOSFET?

Drugie pytanie, przy okazji - skoro i tranzystory i MOSFETy służą do otwierania/zamykania obwodu, to po co raz wykorzystuje się jedne, a raz drugie?

Pozdrawiam,
    Merlin
  • Poziom 35  
    MOSFETy to inny rodzaj tranzystorów, działają na troche innej zasadzie... kup/wypozycz jakas dobra ksiazke do elektroniki to tam masz wszystko dokladnie opisane, ew. poszukaj na necie.

Wyjścia z optoizolatora nie da się obciążyć dużymi prądami... po to jest MOSFET - nim sterujesz za pomocą małych prądów, a pozwala Tobie przewalać przez siebie duży prąd.

Całość możesz podłączyć tak jak w moim projekcie.. czyli napięcie dajesz przez rezystor 10k poprzez optoizolator do MOSFET'a na wejscie GATE, i podlanczasz to wejscie tez do GND przez rezystor 100k.
    W tym momencie jak optoizolator nie przewodzi, to tranzystor jest podlaczony do GND, a jak optoizolator przewodzi, to tranzystor jest podlaczony do napiecia, a część prądu przez rezystor 100k płynie do GND.
  • Poziom 12  
    Czytałem o MOFSETach w sieci, więc wiem mniej-więcej co i jak :) Tylko nie rozumiem po co mi w układzie i to i to - czemu nie mogę bezpośrednio LPTa do MOFSETa podłączyć - po co pakować do tego jeszcze optorezystor?

Jeśli chodzi o Twój układ - przeszukałem wątki archiwalne, ale nie udało mi się namierzyć wątku w którym go podawałeś.

(co do książek do elektroniki - polecisz jakąś konkretną - trochę bardziej zaawansowaną, bo absolutne podstawy już znam?)
  • Poziom 35  
    2 tomowa "sztuka elektroniki" Horowitz / Hill - 1 tom analogowka, 2 tom cyfrowka.. polecam oba

Bo jak MOSFET "strzeli" to ci może cały port w PC rozwalić... a optoizolator to kilka groszy i masz spokój, musiałbyś się BARDZO starać, żeby sobie port rozwalić.
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź (po raz kolejny :)
    Kupiłem Horowitza - powinien przyjść w ciągu paru dni :)

A póki co - jutro idę na zakupy:)

Chyba kupię L293D - jeśli wyczytałem dobrze, to mogę wykorzystać przy nim PWM. Czy wtedy obejdzie się bez optorezystorów i MOSFETów?

W ramach nauki kupię też optorezystor i MOSFET - możesz doradzić które konkretnie (jakie parametry/symbole)? Wiem, że mogę to znaleźć w sieci, ale skoro już pytam o inne rzeczy, to przy okazji i o to zagajam :)

I z innej beczki - będę się bawić tranzystorami i regulatorami napięcia. Mam wyjście z LPT na 5V, a chcę przerobić je na 3V. Rozumiem, że mogę kupić 3V regulator, albo podłączyć 5V do bazy tranzystora, oraz 3V przy emiterze (a na kolektorze będę mieć 3). Dobrze rozumuję? Jeśli tak - jakie parametry powinien mieć tranzystor?

Obiecuję, że pytania znikną jak tylko dotrze do mnie zamówiona książka :D Zazwyczaj sam szukam informacji - dużo wyczytałem, ale brakuje mi jeszcze szczegółów...
  • Poziom 18  
    jeśli chodzi ci tylko o dostosowanie napięć poziomów logicznych, to zastosuj odpowiedni scalak 74xxx z serii niskonapięciowej.
    Jeśli chcesz 3V do zasilania układu z LPT to raczej zapomnij - LPT ma bardzo małą wydajność prądową.

A pytań będzie coraz więcej ;) w miarę zdobywania wiedzy
  • Poziom 12  
    Te 3V, to nie na zasilanie, a na wejście logiczne.

Mam moduł Bluetooth, który jest zasilany przez 3V, oraz ma Rx/Tx na 3V (na 5V nie działa). Zasilanie normalnie chcę puścić (z baterii), a Rx/Tx jakoś z/do LPT wprowadzić. (uprzedzając pytanie - tak, chcę go kontrolować przez LPT, a nie COM:)

Zakładając, że wydajność prądowa LPT byłaby ok - czy tranzystor, lub regulator napięcia byłyby ok? I jaka jest między nimi różnica?

A jeśli chodzi o scalaki z serii 74XXX - ich jest milion. O które konkretnie Ci chodzi (i czy jest jakiś rozsądny sposób, żeby wyszukiwać konkretne dane - bo jak katalog jest posegregowany alfabetycznie, to tydzień mi znajdzie wyszukanie tego, czego chcę)

Ech - dawno już nie byłem tak zielony w jakiejś dziedzinie :)