Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oparta na RISC-V stacja bazowa 5G kompatybilna z standardem OpenRAN.

ghost666 01 Feb 2021 17:20 450 0
 • Oparta na RISC-V stacja bazowa 5G kompatybilna z standardem OpenRAN.
  EdgeQ przygotowuje układ, który określa jako „stację bazową 5G na chipie”, która ma obsługiwać sztuczną inteligencję. Układ jest zbudowany na rdzeniach RISC-V i korzysta ze standardu OpenRAN. Układ ma zmniejszyć moc, koszty i złożoność stacji bazowych 5G.

  Firma EdgeV z siedzibą w Santa Clara poinformowała o pracach nad wysoce zintegrowanym i programowalnym procesorem do modemu 5G, opartym na projekcie referencyjnym RISC-V. Układ jest zgodny ze standardami OpenRAN (lub „O-RAN”) dla otwartych, interoperacyjnych rozwiązań sieci dostępu radiowego (RAN) wykorzystujących rdzenie definiowane programowo. Firma w listopadzie zeszłego roku zabezpieczyła 51 milionów dolarów finansowania.

  Oparta na RISC-V stacja bazowa 5G kompatybilna z standardem OpenRAN.


  Procesor modemu 5G zintegruje wiele funkcji stacji bazowej, które zazwyczaj wymagają wielu komputerów i procesorów. Zintegrowane funkcje tej "stacji bazowej 5G na chipie" obejmują akceleratory uczenia maszynowego, synchronizację timerów, przyspieszenie FEC, oraz w pełni programowalne przetwarzanie danych na warstwie L1.

  EdgeQ twierdzi, że jego wysoce zintegrowana konstrukcja zmniejsza całkowity pobór mocy stacji bazowej 5G ze 100 W do 10 W. Projekt ma obniżyć całkowity koszt obsługi stacji bazowej nawet o 50%.

  Chip modemowy 5G został zaprezentowany przez prezesa firmy, Vinaya Ravuri i innych dyrektorów EdgeQ. Firma twierdzi, że oferuje kompromis między zastrzeżonymi technologiami stacji bazowych a typowymi rozwiązaniami 5G opartymi na OpenRAN. Zastrzeżone rozwiązania firm takich jak Huawei i Ericsson wydają się być drogie i nieelastyczne, a także uzależnione od dostawcy, mówi EdgeQ.

  Rozwiązania oparte na OpenRAN z komponentami od różnych dostawców zapewniają większą elastyczność i dostęp dla programistów, a więcej funkcji działa w oprogramowaniu niż w sprzęcie, zwykle w systemie operacyjnym Linux, wyjaśnia ArsTechnica. Jednak projekty O-RAN są często droższe i bardziej energochłonne oraz wymagają większej wiedzy technicznej. TechCrunch cytuje Ravuriego, mówiąc, że "O-RAN ma tendencję do dostarczania niezgrabnego rozwiązania o wyższym zużyciu energii".

  EdgeQ jest kompatybilne z OpenRAN 7.xi opcją 6. Układ obiecuje zapewnić większą elastyczność i otwartość bez zwiększania zużycia energii, kosztów i złożoności typowych projektów O-RAN. Wiele z tych celów można osiągnąć, integrując więcej funkcji na jednym procesorze.

  Oparta na RISC-V stacja bazowa 5G kompatybilna z standardem OpenRAN.


  Obniżony koszt i elastyczność są możliwe zastosowaniu otwartej architektury RISC-V. Ravuri wskazuje, że EdgeQ było w stanie zoptymalizować wydajność, dodając niestandardowe instrukcje i około 50 do 100 własnych rozszerzeń wektorowych do podstawowego rozszerzenia wektorowego układu RISC-V. Rozszerzenia "przyspieszają kosztowne obliczeniowo operacje matematyczne na wektorach niezbędne do obsługi komunikacji 4G i 5G oraz przetwarzania sygnałów" podaje ArsTechnica.

  EdgeV zapewnia pełny dostęp z poziomu C i C++ do RISC-V SoC, dzięki czemu moduł jest programowalny bardziej niż typowa stacja bazowa. Łatwiejsza i bardziej rozbudowana integracja AI powinna pomóc we wdrożeniu nowych aplikacji 5G w automatyzacji fabryk i robotyce. Producent nie podaje informacji na temat systemu operacyjnego, ale najpewniej jest to Linuks, z uwagi na to, że inne projekty OpenRAN także z niego korzystają.

  Próbki modemowego SoC 5G firmy EdgeQ powinny trafiać do deweloperów do drugiego kwartału 2021 roku, a pełna produkcja ruszyć ma w 2022 r.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/74100-2/

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • MetalWorkMetalWork