Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?

miculek 02 Feb 2021 01:13 1404 3
IGE-XAO
 • #1
  miculek
  Level 11  
  Witam wszystkich. Szukam pomocy w moim problemie przerobienia zastanej/spadkowej instalacji w domku jednorodzinnym. Z moim elektrykiem (z uprawnieniami) nie mogę się dogadać.
  Tytułem wstępu:
  A. z dokumentów z 1994r.: Psz=6kW przy Pi=7kW; przyłącze samonośne izolowane ASXS4 4x16mm² AL (o ile dobrze odczytałem), zerowanie w układzie sieciowym TN-C, zabezpieczenia przedlicznikowe typu Bio szybkie i max 20A (faktycznie jest 3x25A topikowe - z tydzień temu była zmiana licznika); przy >5,5kW przełącznik gwiazda-trójkąt, 3 fazy.
  B. po powrocie do pierwotnego projektu domu licznik z eskami znalazł się w kuchni (wcześniej był to korytarz bo było z innej strony wejście do budynku), nie ma skrzynki wszystko jest odkryte; jest jakieś 30-40 cm od zamurowanych drzwi, na parterze,
  C. po drugiej stronie ściany, patrząc od licznika, jest na zewnątrz zabezpieczenie przedlicznikowe (na balkonie); jest to ściana nośna "dzieląca budynek na pół"
  D. wszystkie kable od licznika na kondygnacje lecą mniej więcej pionowo w górę i w dół,
  E. w garażu są bezpieczniki (pewnie topikowe) do "siły"
  F. instalacja na piętrze i poddaszu jest 3-żyłowa, miedziana,
  G. instalacja w garażu i na parterze jest 2-żyłowa, gdzieniegdzie jest aluminiowa,
  H. uziomów nie ma - tak mi się wydaje, odgromowej też nie ma,
  I. z protokołu stanu izolacji: WLZ YDY 4x6 nap. 220/380V, oporność Mom po 50, mier. IMI,
  J. przy posesji stoi latarnia z której jest pociągnięta linia napowietrzna, z umowy darowizny wynika, że ma 0,008 km (? nieczytelna jednostka-kopia umowy), ma jakieś 8 metrów, do latarni idzie prawie na wprost
  K. z tego co pamiętam (dzieciakiem byłem) instalację w budynku robiła jakaś firma, potem poprawiała bo bezpieczniki wyzwalały non stop i chyba wtedy niektóre bezpieczniki zostały zmienione z esek na topikowe, być może stąd "siła" w garażu
  L. z analizy faktur za energię wynika, że kiedyś była moc 6kW a potem nagle się zmienia na 2kW,
  M. w ubiegłym roku zostało zamontowane uziemienie na słupie latarni z której poprowadzone jest zasilanie do budynku, płaskownik pewnie 30x3 lub podobnie

  Rozważam różne opcje i chciałbym zrobić porządek, przy założeniu, że będzie wstawiona grzałka do bufora w kotłowni, może 6kW w taryfie nocnej, zakładam też, że w przyszłości na dachu pojawią się panele PV, opcje:
  1. Wyniesienie licznika do utworzonej skrzynki na granicy posesji - to raczej mnie przerasta bo to nowe przyłącze, może i zmiana na podziemne, nie wiadomo gdzie umiejscowić skrz. el. - zachowanie odpowiednich odległości itd.
  2. Założenie skrzynki do tego licznika (jest we wnęce, licznik + listwa na 12 modułów, teraz jest 5 esek "B", jedna "C", jedna rozłączona+złącze śrubowe) + dołożenie drugiej skrzynki obok (dołożenie pod - nie będzie przepisowych cm od podłogi), np. 3x18 IP65 - elektryk twierdzi, że rozdzielnicy nie może być w kuchni (pewnie też ze względu na zawilgocenie o czym nie powie) i trzeba ją wynieść na korytarz oraz dać wszystko w jednej rozdzielnicy - ja sobie tego nie wyobrażam, bo za daleko, bo mało miejsca na korytarzu - wąski - no i są schody
  a) mój zamysł jest by licznik wstawić do skrzynki i w miejsce esek dać FR, ogranicznik przepięć i ewentualnie przed wstawić czujnik faz/LED/neon, ewentualnie też dołożyć przełącznik faz - nie wiem czy zaniki są na jednej czy na wszystkich fazach, rozdzielić PEN, zrobić uziomy (otokowy raczej odpada)
  b) w dołożonej drugiej rozdzielnicy (nie można zrobić większej wnęki - ściana nośna dla żerani) wstawić różnicówki i eski z podziałem na kondygnacje: poddasze, piętro, parter, 18 pól na kondygnację powinno wystarczyć a nawet zostać
  c) na parterze zrobić nową instalację 3-żyłową w bruzdach, w piwnicy i garażu zrobić nową instalację 3-żyłową natynkowo w listwach, pozostawić "siłę" w garażu; oczywiście "siłę" zrobić 5-żyłową, w bruzdach; może coś jeszcze?
  d) + porozdzielnica "siłowa" w garażu, też dla kotłowni/maszynowni
  3. "Wynieść" wszystko do garażu ale tu będzie problem z dostępnością do rozdzielnicy ("meandry" "schody" itp.), w tym miejscu gdzie teraz jest jest najbardziej dostępna, najszybszy dostęp, za sucho też nie jest, przynajmniej na razie
  4. wywalić wszystko na korytarz, do jednej skrzynki - jak chce elektryk; moim zdaniem odpada bo: na schodach nie może być, na ścianie środkowej też nie - w przyszłości może zniknąć zastąpiona filarami, pozostaje jedynie opcja ścianki działowej łazienki gdzie też nie może być
  5. Po analizie ułożonych żerani/stropu doszła jeszcze jedna opcja: znacznego powiększenia wnęki dla większej rozdzielnicy, tylko nie wiem, czy znajdzie się odpowiednia skrzynka podtynkowa aby nie wystawała nad tynk (>2cm) miała miejsce na górze na licznik a poniżej listwy na eski i różnicówki itd.
  6. Inna opcja? sugestie? Wiem, że ważne są pewne odległości np. kabli i czy uda się je zachować. Czy trzeba będzie ciągnąć nowe kable od zabezpieczenia przedlicznikowego?
  7. Dlaczego pytam tu? Z fachowcami jest tak, że trzeba ich pilnować i patrzeć na ręce, tak jest za każdym razem: czy to wstawiają okno, czy robią elektrykę, czy naprawiają auto lub też robią instalację ogrzewania. Takie mam doświadczenia, że zawsze gdzieś coś się okazuje, czasem po kilku dniach a czasem po latach ... Liczę na rady specjalistów ale także praktyków/użytkowników rozdzielnic.
  Legenda: parter jest ok. 1,5 metra nad gruntem, z lewej przybudówka z wejściem K - to kuchnia, Ł - łazienka, pomiędzy jest komin, przy kominie rury gazowe, P - pokój, na zielono zabezpieczenie przedlicznikowe, na czerwono licznik z eskami, pod kuchnią jest kotłownia, pod dużym pokojem jest garaż, 3 białe skośne kreski to zamurowane wejście, na żółto skrzynka gazu i przyłącze gazu podziemne - do budynku wchodzi ok. 0,5 metra nad gruntem, na niebiesko ogrodzenie, na szaro wejście do budynku i wjazd do garażu, na brązowo słup latarni i przyłącze elektr. - podejście do budynku jest na poddaszu, pomarańczowy to umiejscowienie bezpieczników "siły" w garażu
  Z góry przepraszam za mój antytalent do rysowania
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?
  Aktualizacja 10.02.21: nikt nic nie zaproponuje? Może mam wkleić fotkę jak to teraz jest/wygląda?
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  zbich70
  Level 43  
  miculek wrote:
  Rozważam różne opcje i chciałbym zrobić porządek (...), opcje:
  1. Wyniesienie licznika do utworzonej skrzynki na granicy posesji
  Lub też do złącza pomiarowego na elewacji budynku.
  Nic nie piszesz, czy masz coś uzgodnione z dostawcą.
  Ewentualnie możesz od miejsca zamocowania przyłącza napowietrznego (granicy własności), sprowadzić WLZ w dół i zakończyć złączem pomiarowym. Dalej do wewnątrz do rozdzielnicy.
  miculek wrote:
  Może mam wkleić fotkę jak to teraz jest/wygląda?
  Tak. Zamieść fotki, będzie łatwiej coś doradzić.
 • #4
  miculek
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedzi w temacie.
  Rozdzielnica a raczej to co powinno nią być (czyli to co na czerwono na rysunku powyżej)
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?
  zabezpieczenie przedlicznikowe (to co na zielono na rys. powyżej)
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?
  kabel idący poziomo nad bezpiecznikami to kabel od anteny do bezprzewodowego Internetu
  A to przyłącze do budynku pod dachem (przyłącze napowietrzne zaznaczone na brązowo na rysunku)
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?

  zbich70 wrote:
  Tak. Zamieść fotki, będzie łatwiej coś doradzić.
  Czy jeszcze jakieś fotki?
  Na razie mam tylko ustalone ponowne rozplombowanie/plombowanie licznika w bliżej nieokreślonym terminie.

  Aktualizacja 19.02.21:
  Z braku odpowiedzi to może inaczej zapytam:
  czy jest ktoś kto ma rozdzielnicę w kuchni?
  Czy jest ktoś kto ma dwie rozdzielnice obok siebie?
  Ile pól na kondygnację mają Wasze rozdzielnice elektryczne (pozwoli to określić jej wielkość a przez to też miejsce u mnie)?
  Czy rozdzielnica do instalacji fotowoltaicznej zawsze jest oddzielnie, jaka jest zasada jej montowania, czy najbliżej paneli czy najbliżej licznika?
  Aktualizacja 22.02.21:
  jakie są ograniczenia w długości kabli w rozdzielnicy? Gdzieś mi się coś obiło o oczy, że któreś kable nie mogą przekroczyć iluś centymetrów? Jeśli tak to które? Przy 2 rozdzielnicach nie wiem czy uda się te wymiary zachować.
  Aktualizacja 24.02.21:
  zbich70 wrote:
  Ewentualnie możesz od miejsca zamocowania przyłącza napowietrznego (granicy własności), sprowadzić WLZ w dół i zakończyć złączem pomiarowym. Dalej do wewnątrz do rozdzielnicy.

  Jakie uzasadnienie dla takiej opcji? Czy zasadnym jest aby było to na balkonie (wyżej o tym pisałem, gdzie co jest, +rys.)?
  Sprowadzenie w dół, od przyłącza napowietrznego, to przebijanie się przez dwa balkony i do tego zakończenie przy oknie balkonowym, czy zostaną zachowane prawidłowe odległości, od okna i od krawędzi ściany? Kolejna sprawa to prowadzenie kabli w poziomie wg wskazanej opcji do rozdzielnicy wew., pod oknem nie ma szans, nie ma miejsca a nad to osłabienie konstrukcji budynku w związku z umiejscowieniem balkonu. Nawet nie wspomnę o szpetności (bezpieczeństwo jest ważniejsze) takiego rozwiązania ale może coś inaczej rozumiem.

  Aktualizacja 25.02.21:
  Naniosłem na rysunek umiejscowienie balkonów, na parterze i na piętrze, kolorem fioletowym nad wjazdem do garażu. Drzwi balkonowe i okno balkonowe są od strony ulicy nad wjazdem do garażu w miejscu "okno" na rysunku.
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?

  Aktualizacja 19.05.21: zdaje się, że poprzednia aktualizacja została usunięta....
  W którym miejscu zrobić uziom szpilkowy (na mapce na żółto jest przyłącze gazowe, można przyjąć, że w tym samym miejscu jest przyłącze wody i kanalizacji)? Jest sens robić uziom otokowy (będzie trudniej), szczątkowy/połowiczny?
  Przybył Skymax Hybrid 3kW i teraz przyszedł temat aby całość instalacji (zasilanie 1-fazowe, bez zasilania 3-fazowego) puścić przez niego + ewentualny by-pass.
  Czy jest sens aby oświetlenie zrobić w całym domu na 12DCV? Czytałem o takich modach i chciałbym poznać plusy i minusy takiego rozwiązania ale od strony praktycznej. Mam tylko doświadczenie z instalacją 12V halogenową przez zasilacze zdaje się Kanluxa itp.

  Aktualizacja 31.05.21: przygotowany podział na obwody + rozdział na RCD
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?
  Propozycja rozdzielnicy wersja 1
  Rozdzielnica elektryczna w kuchni? A może dwie?
  Układ rozdzielnicy w pdf-ie.

  I tak, przeniesienie szyny pierwszej do rozdzielnicy licznikowej (zabudowanie wnęki która jest), będzie ok?
  Przeniesienie ostatniej szyny do garażu gdzie są zabezpieczenia 3-fazowe?