Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akcelerator K210 AI dla Raspberry dla bezpiecznych projektów AIoT

ghost666 02 Feb 2021 13:50 507 0
 • Akcelerator K210 AI dla Raspberry dla bezpiecznych projektów AIoT
  Kendryte K210 to dwurdzeniowy procesor RISC-V AI, który został wprowadzony na rynek w 2018 roku i znajduje się w kilku inteligentnych rozwiązaniach audio i widzenia maszynowego. Wcześniej pojawił się również m.in. na Grove AI HAT, obsługiwanym przy użyciu Arduino i MicroPython, a XaLogic XAPIZ3500 zaoferował jeszcze bardziej kompaktowe rozwiązanie K210 jako Raspberry pi pHAT z Raspberry Pi Zero. Firma ta powraca teraz z kolejną wersją płytki o nazwie XaLogic K210, przeznaczoną do współpracy z Raspberry Pi Zero i większymi płytkami ze złączem 40-pinowym.

  Specyfikacje karty akceleratora K210 AI:

  * SoC - dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor RISC-V Kendryte K210 taktowany 400 MHz z 8 MB wbudowanej pamięci RAM. Posiada różne energooszczędne akceleratory AI zapewniające do 0,5 TOPS;
  * Interfejs hosta - 40-pinowy nagłówek Raspberry Pi wykorzystujący:
  * SPI z zegarem 40 MHz do iCE40 FPGA
  * Sygnały I²C, UART, JTAG, GPIO
  * Bezpieczeństwo
  * Chmura zabezpieczająca Infineon Trust-M
  * 128-bitowy akcelerator AES i akcelerator SHA256 zintegrowany w SoC Kendryte K210
  * Rozszerzenie - 8-pinowe, gniazdo z sygnałami SPI i zasilaniem
  * 3x diody LED,
  * Pobór mocy - 0,3 W.
  * Wymiary - 65 mmm x 30 mm, jak Raspberry Pi Zero

  Akcelerator K210 AI dla Raspberry dla bezpiecznych projektów AIoT


  Firma oferuje również przedłużacz, umożliwiający podłączenie modułu do Raspberry Pi 3B+, 4B i kolejnych modeli. Nie jest jasne, dlaczego do interfejsu SPI między K210 a procesorem Broadcom w Malinie potrzebny jest FPGA, ponieważ oba obsługują SPI, więc może to problem interefjsu master/slave lub zastosowano go dla poprawy wydajności. Jeden z interfejsów SPI K210 (posiada on cztery) jest wyprowadzony na 8-pinowe złącze. Inną różnicą w porównaniu z pozostałymi płytkami K210 jest zastosowanie układu zabezpieczającego Infineon Trust-M, który ma pomóc ustanowić bezpieczne połączenie z AWS przez MQTT bez ujawniania klucza prywatnego.

  Akcelerator AI XaLogic K210 działa najlepiej z Raspberry Pi Zero i kamerą. Umożliwia wykorzystanie wstępnie wytrenowanych modeli do m.in. wykrywania obiektów, twarzy, szacowania wieku i płci, realizacji prostych poleceń głosowych i wykrywania nieprawidłowych wibracji. Możliwe będzie również wytrenowanie własnego modelu przy użyciu mocniejszej maszyny, najlepiej z procesorem graficznym NVIDIA, z TensorFlow. Narzędzia do konwersji umożliwiają korzystanie z formatu TFLite, Caffe, a nawet ONNX. Firma zaleca Visual Studio Code do modyfikowania kodu K210 C bezpośrednio na Raspberry Pi w razie potrzeby.

  Akcelerator K210 AI dla Raspberry dla bezpiecznych projektów AIoT


  Obecnie informacje są ograniczone, ale ostatecznie schematy, kod C, cały kod działający na Raspberry Pi, przykładowe projekty Caffe i Tensorflow oparte na Pythonie etc. będą udostępniane na zasadach open source. Wstępnie wyszkolone modele będą dostarczane w formie binarnej przez repozytorium firmy na Githubie.

  Akcelerator AI XaLogic K210 finansowany jest przez Crowd Supply z celem w wysokości 3000 dolarów. Wymagane opłata za moduł to 38 dolarów, a dodatkowa przejściówka dla Raspberry Pi 3B+ lub 4B, kosztuje 3 dolary. Wysyłka kosztuje 8 dolarów w USA i 16 dolarów dla reszty świata. Jest o około 10 dolarów droższa niż Grove AI HAT, prawdopodobnie ze względu na zastosowany układy FPGA i układy zabezpieczające, a niestety XaLogic nie wykonał zbyt dobrej roboty, wyjaśniając wyraźnie przewagę wynikającą z dodatkowych chipów... Wysyłka do kupujących rozpocznie się pod koniec maja 2021 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/01/31/k210-ai-accelerator-raspberry-pi-phat-targets-secure-aiot-projects/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.