Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[6-7.02.2021, wirtualne targi] FOSDEM 2021 Online

ghost666 02 Feb 2021 21:46 435 0
 • [6-7.02.2021, wirtualne targi] FOSDEM 2021 Online
  FOSDEM to otwarte wydarzenie dla programistów, które odbywa się co roku w pierwszy weekend lutego w Brukseli w Belgii. Co roku z wyjątkiem tego roku - ze względu na ograniczenia dotyczące COVID-19, FOSDEM 2021 odbędzie się online, podobnie jak większość współczesnych wydarzeń branżowych.

  Harmonogram już od jakiegoś czasu jest w pełni znany, przyjrzyjmy się najciekawszym prelekcjom bliżej, głównie z zakresu systemów wbudowanych, mobilnych i motoryzacyjnych. FOSDEM odbędzie się w dniach 6 - 7 lutego bieżącego roku. Na prelekcje nie trzeba się rejestrować.

  Sobota, 6 lutego 2021 r

  13:00 - 14:00 - Od wektora resetu do jądra - nawigacja po ARM

  Dawno minęły czasy wykonywania systemu operacyjnego z pamięci Flash mapowanej po zresetowaniu. Nowoczesny SoC jest teraz wyposażony w oprogramowanie układowe ROM ze złożoną maską, sterownikiem, systemem plików, protokołem i obsługą kryptograficzną ładowania… jeszcze jednego bootloadera.

  W tym wykładzie prześledzony zostanie łańcuch programów niezbędnych do załadowania systemu. Omówione zostaną wszystkie kroki od uruchomienia mikrokontrolera do załadowania i uruchomienia jądra, ze szczególnym naciskiem na konfigurowanie pamięci RAM, inicjalizację urządzeń peryferyjnych, uruchamianie usług i itp. Dokumentacja

  Zapoznanie się z procesem ładowania początkowego w nowoczesnym SoC opartym na ARM może być onieśmielającym zadaniem: Dokumentacja mówi o Boot ROM, blobach, SPL, bezpiecznym monitorze, zaufanym środowisku wykonawczym, otwartych drzewach urządzeń oprogramowania układowego współpracujących ze sobą oraz z bootloaderem ułatwiają uruchamianie jądra.

  Rozmowa ma na celu rzucenie na to nieco światła. Zaczynając od przeglądu absolutnego minimum potrzebnego do załadowania i.MX8M, odtwarza kroki bootloadera barebox i załadowanego przez niego oprogramowania układowego, aż Linux ostatecznie przejmie kontrolę.

  14:00 - 15:00 - Wbudowany Linux „od zera” w 45 minut… na Risc-V

  W ramach tej prezentacji zaprezentowane zostanie, jak całkowicie od podstaw zbudować własny wbudowany system Linux dla RISC-V. Dzięki projektowi BusyBox możliwe jesr samodzielne zbudowanie minimalnego systemu plików. Finalnie cały system kontrolowany jest za pośrednictwem małego serwera WWW.

  Na wykładzie podane zostaną szczegółowe informacje o tym, co jest specyficzne dla architektury RISC-V, w szczególności różne etapach uruchamiania systemu. Większość szczegółów powinna być również przydatna dla osób używających innych architektur sprzętowych (w szczególności arm i arm64).

  15:00 - 16:00 - Omówienie sterownika Open Source Vulkan dla Raspberry Pi 4

  Nowy sterownik Mesa o otwartym kodzie źródłowym dla Raspberry Pi 4. Na tym wykładzie omówiona zostanie historia rozwoju i aktualny stan tego sterownika, ogólny przegląd głównych elementów projektu, i niektóre z wyzwań przy wprowadzaniu konkretnych aspektów Vulkan 1.0 na platformę GPU V3D.

  17:00 - 17:15 - TerosHDL, otwarte IDE HDL

  TerosHDL to projekt open source skupiający się na rozwoju i integracji narzędzi EDA w IDE. Obecnie jest oparty na VSCode i Atom. Celem TerosHDL jest wprowadzenie wszystkich funkcji programowych do rozwoju HDL: lintera, uzupełniania kodu, zarządzania symulatorami, automatyzacja dokumentacji etc.

  17:15 - 17:30 - Wprowadzenie do MutantC PDA

  MutantC to otwarta powłoka sprzętowa dla płytki RPi. Zawiera sprzętową klawiaturę, wysuwany wyświetlacz z ekranem dotykowym, akumulator z układem ładowania itp. Ta krótka rozmowa będzie wprowadzeniem do projektu, jego celów i zmian w wersji sprzętowej v3.

  17:30 - 18:00 - Open Harmony - więcej niż system operacyjny

  Przełamywanie ograniczeń sprzętowych, przekraczanie klasycznej dychotomii systemu operacyjnego - o to chodzi w OpenHarmony. Nadaje się on do obsługi wszystkiego, od małych czujników po potężne systemy, od krawędzi po chmurę.

  Niedziela, 7 lutego 2021 r

  11:00 - 11:30 - openwifi - układ Wi-Fi open source - postępy i przyszłość

  Projekt Openwifi - chip WiFi o otwartym kodzie źródłowym - został po raz pierwszy zaprezentowany na FOSDEM 2020. Podczas tego niezwykłego roku projekt poczynił wiele postępów, napotkał również pewne trudności. W ramach tej prezentacji dowiedzieć się można o:

  * Wzroście liczby użytkowników i społeczności
  * Głównych postępach: obsłudze sprzętu; stabilności; poprawkach błędów i nowych funkcjach
  * Najważniejszych trudnościach: braku odpowiedniej społeczności (liczba ludzi od FPGA znacznie mniejsza od programistów; sprzęt jest zbyt drogi sprzęt
  * Pomysłach i planach na przyszłość.

  13:00 - 14:00 - Wydajność sieci w jądrze Linuksa, maksymalne wykorzystanie możliwości sprzętu

  W dzisiejszych czasach złożone kontrolery interfejsu sieciowego (NIC) można znaleźć nawet w małych systemach wbudowanych. Jest to dobra okazja, aby zagłębić się w stos sieci Linux Networking, aby odkryć, co jest wykorzystywane do jak najszybszego tworzenia sieci, zarówno przez wykorzystanie funkcji sprzętowych, jak i zaimplementowanie sprytnych sztuczek programowych.

  14:00 - 14:30 - Zgodność z licencją wbudowanego systemu Linux dla hakerów i twórców

  Ta prezentacja obejmie praktyki i narzędzia, których możesz użyć, aby poprawić zgodność z licencjami open source jako hobbysta lub mała firma przy użyciu OpenEmbedded/Yocto Project, Buildroot lub innych systemów kompilacji Embedded Linux. Nacisk zostanie położony na praktyczne kroki, które nie wymagają dużego czasu, wysiłku ani konsultacji z prawnikami.

  14:30 - 15:00 - Bezpieczeństwo i open source, ojej?

  Na FOSDEM 2020 przedstawiono Eclipse iceoryx - oprogramowanie pośredniczące typu zero-copy do zastosowań krytycznych dla bezpieczeństwa, takich jak zautomatyzowana jazda. Podczas FOSDEM 2021 przedstawiony zostanie przegląd tego, co należy wziąć pod uwagę, pisząc otwarte oprogramowanie bezpieczeństwa i przedstawiony zostaniie postęp certyfikacji Eclipse iceoryx.

  15:00 - 15:30 - Dodawanie otwartego sprzętu do otwartego oprogramowania dla bardziej sprawiedliwego IoT

  Wykład o zaletach otwartego oprogramowania, ale także o projektowaniu sprzętu, na którym ma ono działać. Adresowany jest on do wielu niezależnych producentów, budujących otwarte urządzenia, aby zapewnić więcej opcji i swobodę użytkownikom końcowym. Ten wykład pokazuje ścieżkę MCQN Ltd w tej podróży.

  15:30 - 16:00 - Sieciowe audio w Android Automotive

  Ten wykład skupiać będzie się na nowoczesnych systemach audio dla pojazdów, które połączone są w sieć i integrują wiele funkcji, takich jak aktywna redukcja szumów, dźwięki ostrzegawcze, diagnostyka itp. Złożone i elastyczne konfiguracje audio są podstawową potrzebą projektową nowoczesnych pojazdy.

  Prelekcja zawiera krótki przegląd wyborów projektowych systemu audio z Androidem. Rozmowa będzie dotyczyła różnych kompromisów projektowych i decyzji, które trzeba podejmować.

  16:00 - 16:30 - Zaprojektowanie otwartej struktury komunikacyjnej dla połączonego samochodu

  Podłączony samochód to przez jakiś czas jeszcze mrzonka - nadal czekamy na duży przełom, jeśli chodzi o usługi stron trzecich zasilane danymi pojazdu.

  Aby temu zaradzić, w ramach projektu GENIVI Cloud & Connected Services projektowana jest kompleksowa platforma komunikacyjna, począwszy od transferu danych z systemów wbudowanych w pojazdach, aż po interfejsy API oparte na chmurze.

  16:30 - 17:30 - Potrzebne informacje zwrotne: Jakie funkcje i wybory projektowe są potrzebne w przypadku przemysłowego SBC IoT?

  Firma Balena prezentuje proces projektowania następcy swojego projektu dla RPi Compute Module i prosi o pomysły i porady dotyczące tego, co powinno być uwzględnione, wykluczone lub opcjonalne.

  W ramach wykładu omawiany będzie kształtu i rozmiar modułu, wybór SoC i SoM (wady i zalety), pamięci RAM i masowej, łączności, etc. Zaprojektowanie płytki z wkładem społeczności i dialogiem skutkuje w końcu lepszym produktem i spełnia potrzeby większej liczby ludzi.  W tym roku jest mniej wykładów bezpośrednio związanych ze sprzętem, urządzeniami wbudowanymi i IoT, ale wciąż jest wiele innych ciekawych prelekcji, które mogą być interesujące. Pełny harmonogram, obejmujący 661 prelegentów, 719 wydarzeń i 113 wykładów, zaleźć można na oficjalnej stronie internetowej.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/02/01/fosdem-2021-online-february-6-7-hardware-embedded-iot-talks/

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10351 posts with rating 8640, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • CSICSI