Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik

W.P. 03 Feb 2021 16:01 5493 12
Optex
 • W opisie powinno być jeszcze "- dla babci", gdyż to konstrukcja zapewniająca bezobsługowość. Babcia ma 95 lat i wolniej porusza się po mieszkaniu, poza tym sięganie do wizjera umieszczonego na wysokości twarzy osoby dorosłej jest w przypadku babci trudno wykonalne.

  Krótko mówiąc stary optyczny wizjer zastąpiłem elektronicznym.
  Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik
  Niby wygodniej ale, jak to zwykle bywa, wszystko rozbija się o szczegóły.

  • Wysokość zamontowania narzucona przez dawną lokalizację.
  • Czas wyświetlania zbyt krótki dla babci (zanim dojdzie do drzwi to monitor wyłączy się).
  • Konieczność okresowej wymiany baterii. Ta czynność przypadłaby akurat mnie, jednak jak przyjrzałem się mocowaniu klapki dociskającej ogniwa to zrozumiałem, że wpisane jest w konstrukcję rychłe urwanie zatrzasku, co dyskwalifikuje całość.
  Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik
  W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem było zautomatyzowanie działania obejmujące zasilanie i samoczynne załączanie wizjera.

  Babcia mieszka w starym bloku z lat 60-tych. Zasilanie wszystkich dzwonków na klatce realizowane jest z wydzielonego obwodu - z transformatora 12V.
  Zarysowała się więc możliwość zastąpienia zasilania bateryjnego akumulatorowym. 4 baterie AA to nieco ponad 6V, 2 połączone w szereg ogniwa Li-Ion to ok. 8V.

  Wniosek prosty - ogniwa mogą być ładowane z obwodów zasilania dzwonka, dzięki czemu odpadnie okresowa wymiana baterii. Poza tym włączanie wizjera następowałoby równocześnie z uruchomieniem dzwonka lub domofonu.
  Do tego wydłużenie czasu pracy monitora tak, by babcia zdążyła dojść do drzwi.

  Do konstrukcji wykorzystałem 2 stare akumulatorki po jakichś telefonach, zajmujące miejsce w szufladzie, oraz przypadkową zgrabną obudowę po jakimś urządzeniu.
  Dla zasady pozostawiłem 4 ogniwa AA separując je diodami by pozostawić możliwość zasilania buforowego gdyby doszło do zaniku napięcia w sieci.
  Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik
  Zestaw działa od ponad roku.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Offline 
  Has specialization in: elektronika ogólna
  W.P. wrote 4263 posts with rating 641, helped 611 times. Live in city Łódź. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  gulson
  System Administrator
  Rewelacja. Moim zdaniem w ogóle fajnie by było starszej osobie zostawić tablet z którym można się bezobsługowo z strony babci połączyć i z nią rozmawiać. Oraz dodatkowo ten tablet mógłby być z jednym dużym czerwonym przyciskiem fizycznym (ciekawe jak go podpiąć, może przycisk bluetooth?), który to powoduje włączenie tabletu i natychmiastowe połączenie wideo do nas skype/whatsapp itp. Nakazać babci wciskać ten przycisk, jak dzwoni na telefon ktoś nieznajomy próbując oszukać "na wnuczka" lub ktoś się dobija do drzwi. Wtedy zawsze my możemy wirtualnie babci "towarzyszyć". Dodatkowo przesyłać sobie podgląd z wizjera.
 • Optex
 • #4
  McMarycha
  Level 31  
  Czy w takich projektach nie powinno być więcej szczegółów ? Bo zaglądając tutaj niewiele można się dowiedzieć.
 • #5
  ZaQ_1
  Level 9  
  W.P. wrote:
  Do konstrukcji wykorzystałem 2 stare akumulatorki po jakichś telefonach, zajmujące miejsce w szufladzie, oraz przypadkową zgrabną obudowę po jakimś urządzeniu.

  Jakiś układ ładowania? Z bms / bez?
  W.P. wrote:
  Do tego wydłużenie czasu pracy monitora tak, by babcia zdążyła dojść do drzwi.

  Była do tego jakaś fabryczna opcja w urządzeniu czy jakoś inaczej to zrealizowałeś?
 • #6
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Zabierając się do opublikowania tego rozwiązania wiedziałem, że będzie to najskuteczniejszy sposób na zmuszenie siebie do uporządkowania schematu i naniesienia poprawek na początkowy szkielet. Teraz mogę przedstawić ostateczną postać.
  Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik
  ZaQ_1 wrote:
  Jakiś układ ładowania? Z bms / bez?
  Ogniwa ładowane są z obwodu zasilania dzwonka. Wmontowanie diody połączonej równolegle z przyciskiem na korytarzu, pozwoliło na pobieranie kilku miliamperów na ładowanie ogniw.
  Tak małe niesymetryczne obciążenie transformatora nie zrobi mu krzywdy.

  Co do BMS-a... Przygotowując ogniwa Li-Ion do użycia uznałem, że są na tyle identyczne, że przy tak niewyśrubowanych warunkach pracy mogę pozostawić je bez dodatkowej ochrony.
  Przyznaję, że to pytanie zmąciło mój spokój... Co prawda urządzenie pracuje od roku ale na połączonych w szereg ogniwach może być różnie, pomimo małego prądu ładowania jak i obciążenia.

  Plusik dla Kolegi za cenne spostrzeżenie i obietnica sprawdzenia napięć na ogniwach po ponad rocznym działaniu. Na szczęście to stare "przydasie".

  Dodano po 22 [minuty]:

  niewolno2 wrote:
  Można zamontować kamerę w miejsce wizjera i przesłać sygnał np. do TV.
  To byłoby bardzo użyteczne rozwiązanie. Nawet gdyby zamiast telewizora użyć niewielkiego monitora stojącego np. na stole. System włączałby go tuż po zadziałaniu dzwonka.
  Byłoby to wygodne rozwiązanie dla osoby słabo poruszającej się.
  ZaQ_1 wrote:
  Była do tego jakaś fabryczna opcja w urządzeniu czy jakoś inaczej to zrealizowałeś?
  No właśnie tu był problem.
  Uruchomienie kamerki inicjowane jest przyciskiem. Niestety ani dłuższe trzymanie, ani impulsowanie nie pozwala na wydłużenie czasu wyświetlania. po ok. 15 sek pojawia się.
  Wizjer do drzwi z kamerą - sterownik
  Ponowne włączenie tylko przyciskiem.

  Pozostało więc kontrolować prąd i po jego zaniku ponownie wygenerować impuls załączający. Proces ten trwa ok. 90 sekund co jest czasem wystarczającym do podejścia do przedpokoju i podjęciu decyzji o otwarciu drzwi.
 • #7
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  gulson wrote:
  Moim zdaniem w ogóle fajnie by było starszej osobie zostawić tablet z którym można się bezobsługowo z strony babci połączyć i z nią rozmawiać.

  Moja "babcia" zwykłego telefonu nie obsłuży bez okularów :-( Ja w zamyśle inaczej to "rozwiązałem" (w zasadzie jeszcze nie, ale podzespoły już są). Stary analogowy rejestrator CCTV i kilka kamer. Mam "długie wejście do domu" tj długi około 8m korytarz z kilkoma drzwiami i czasem jak usłyszę dzwonek to zanim dojdę otworzyć drzwi już kuriera nie ma tylko awizo w skrzynce pocztowej :-( Ponieważ jako "ekran do wyświetlania" pracuje w domu typowo przemysłowy monitor 42" postanowiłem wykorzystać funkcję PiP wyzwalaną detektorem ruchu z rejestratora lub wyzwalanie dzwonkiem. Na wiosnę zamierzam wszystko "do kupy" poskładać. Wtedy rodzicielka słysząc dzwonek od razu zobaczy na monitorze w okienku PiP kto pod drzwiami stoi :-) Zbudowania będzie wymagał układ nadajnika IR w kodzie NECa aby wysłać komendę wyświetlenia PiPu, chyba że uda mi się znaleźć komendy dla monitora po RS232 (posiada takie do zdalnego zarządzania). Sam pomysł jest fajny ze względu na ułatwienie życia osobom starszym czy niepełnosprawnym (tak jak ja) i jeżeli użytkownik jest zadowolony to ok.
 • #8
  oldking
  Level 32  
  Brakuje mi jaki wizjer elektroniczny użyłeś, większość jest tak zrobiona że monitora nie da się przedłużyć.
  Możesz podać typ urządzenia i gdzie je kupiłeś ?
 • #9
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Typ to SF520A, kosztował ok. 150,-.
  oldking wrote:
  większość jest tak zrobiona że monitora nie da się przedłużyć.
  Tutaj nie wiem co masz na myśli.
  Na czas montażu na drzwiach odpina się taśmę łączącą kamerkę z macierzystą częścią zawierającą monitor. Sprecyzuj proszę pytanie.
 • #11
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Nie przedłużałem jej, nie było takiej potrzeby. Jest na tyle długa by można było zamontować komplet nawet na bardzo grubych drzwiach.

  Montaż sprowadza się do usunięcia dawnego optycznego wizjera (tzw. rybiego oczka) i wmontowaniu w jego miejsce kamerki, od której odchodzi taśma.
  Po wewnętrznej stronie drzwi przykręca się metalową ramkę (4 wkręty) trzymającą korpus monitora z bateriami, wpina się taśmę od kamerki, po czym nakłada się monitor na wypusty w ramce lekko przesuwając do dołu.
 • #12
  oldking
  Level 32  
  To mój błąd, ze zdjęć wywnioskowałem że monitor przeniosłeś w inne miejsce niż wizjer. Ja potrzebuje mieć monitor z 1m od drzwi, i właśnie w długości tej taśmy jest problem. A już sie cieszyłem że ktoś rozwiązał ten problem.
 • #13
  krzysiozak
  Level 38  
  Jak by ktoś chciał, to mogę sprzedać taki elektroniczny wizjer SF520A
  (odbiór tylko osobisty Łódź górna)
  Sprawny, nawet dziesięć miesięcy jeszcze gwarancji, używany, cena 120 zł.
  Jeśli umieszczone ogłoszenie łamie regulamin to proszę o wrzucenie do kosza.