Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Numer silnika Citroen BERLINGO

Alarm 998 03 Feb 2021 23:19 717 19
    Alarm 998
    Level 5  
    VINVF7GJWJYB93003659 Witam czy ktos z kolegow moze mi podac dane tego berlingo ,szukam kodu na bloku silnika ale nie da sie poszukac ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Alarm 998
    Level 5  
    Tyle to wiem ,kod silnika itp
    michal_rybka
    Level 31  
    jest to silnik DW8, występuje też pod nazwą XUD9 (oraz XUD7 to też to samo tylko 1.8 pojemność), to bardzo dobre silniki, pasują wszystkie 1.9 Peugeot/Citroen od każdego czy to 205 405 xantia c15 berlingo expert jumpy jumper itd.... nawet w polonezach Truckach 1.9d były te silniki i taki silnik z Trucka też pasuje do Berlingo bo zakładałem
    Alarm 998
    Level 5  
    No dzieki za pomoc 🙂 Na Vin jest WJY czyli DW8B ,jak patrze w necie ,czyli ze cos ma wiecej z elektroniki jak DW8 jak czytam w różnych postach .Tabliczke z kodem na bloku chyba ktos porwal bo powinna byc kolo filtra oleju a nie ma.Tez bardziej mnie interesuje wlasnie czy to ten silnik wedlug vinu czy moze juz jest inny .Moze wiesz gdzie go jeszcze poszukac?
    michal_rybka
    Level 31  
    ale po co Ci konkretny kod silnika w ogóle?! one wszystkie są takie same, różnią się delikatnie osprzętem ale i tak wszystko pasuje.
    jeśli tam jest komputer to steruje tylko EGRem i można go odłączyć całkiem a egr zaślepić, czasem steruje też czasownikiem świec żarowych, to można założyć starszy czasownik np z C15, 205 itp który jest samodzielny

może też być immo to wtedy w pompie wtryskowej jest wkręcona taka dziwna cewka gaszenia z kostką na 3 czy 4 kabelki, to się ją wykręca i wywala i wkręca zwykłą cewkę gaszenia na jeden kabelek i tam plus do stacyjki
    Alarm 998
    Level 5  
    Nowy nabytek to musze wiedziec wszystko o silniku 😁ale fakt podoba mi ten motorek chociaz mułek.Stoi w mrozie z dwa dni i po złożeniu zaworka zwrotnego odpala na kopa a juz mnie to irytowalo bo cofalo mi paliwo,
    Youri124
    Level 15  
    Alarm 998 wrote:
    No dzieki za pomoc 🙂 Na Vin jest WJY czyli DW8B ,jak patrze w necie ,czyli ze cos ma wiecej z elektroniki jak DW8 jak czytam w różnych postach .Tabliczke z kodem na bloku chyba ktos porwal bo powinna byc kolo filtra oleju a nie ma.Tez bardziej mnie interesuje wlasnie czy to ten silnik wedlug vinu czy moze juz jest inny .Moze wiesz gdzie go jeszcze poszukac?

Latwo je rozroznic. DW8B ma przeplywomierz powietrza i wtryskiwacz z czujnikiem wzniosu igly, DW8 - nie.
    Alarm 998
    Level 5  
    Tak ja mam te dwie rzeczy ,czyli wszystko jasne😏
    Alarm 998
    Level 5  
    A jeszcze pytanko jaki olej mi polecacie do tego silnika ,bo nie wiem co tam bylo lane przed?pzdr
    michal_rybka
    Level 31  
    im lepszy tym lepiej
    z 5w30 był by zachwycony, ale i 10w40 nie pogardzi, byle nie 15w40....
    Youri124
    Level 15  
    Bzdury !
    Ten silnik nie jest przystosowany do olejow zbyt "dobrych". Czemu nie 0W30 ? Jesli chcesz go wykonczyc, to zrob to.
    Oryginalnie byl zalecany 10W40. W warunkach polskiej zimy mozna mu dac ewentualnie 5W40, ale nie "lepszy".
    Moj, przy 400 000 km na liczniku, dostaje to, co jest pod reka, czesciej 15W40 niz 10W40, i ma sie bardzo dobrze.
    Alarm 998
    Level 5  
    Ok dzieki za pomoc
    michal_rybka
    Level 31  
    to spróbój nalać tego 15w40 w zimie przy -20... powodzenia... zobaczysz czemu ruscy piszą "masło" a nie "olej" na wskaźnikach

testowałem różne oleje na katowanej w wielkich chaszczach kosiarce z silnikiem Honda GCV160
    na oleju 10w40 Mobil po całym dniu katorgi (wpychanie kosiarki na siłę w chaszcze wysokości ponad 1.50m) brokat w oleju i lekkie cykanie panewki
    na oleju 5w30 Mobil kolejny dzień takiej katorgi - bez brokatu olej i cykanie się nie pogorszyło, kosiarka działa do dziś na 5w30

na 15w40 nawet niema sensu męczyć, kiedyś na 15w40 jeździłem Cieniasem 900 i hydropopychacze grały zawsze z rana, panewki chwile też, po zalaniu 10w40 było duuuużo lepiej
    Alarm 998
    Level 5  
    No teraz daliscie do myślenia 😀
    Youri124
    Level 15  
    Zdaje mi sie, ze mowimy tu o DW8 PSA, nie o kosiarce hondy.
    Ten silnik ma luzy funkcjonalne wymagajace oleju SAE40 na goraco (niewazna temperatura na zewnatrz - silnik pracuje zawsze w okolicy 90°C). Stad, w wiekszosci krajow Europy byl zalecany 10W40. Przy bardzo niskich temperaturach mozna mu dac SAE5 na zimno, ale nie mniej niz 40 na goraco (stad, ewentualnie, 5W40 w zimie).
    Jezdze samochodami z XUD i DW od ponad 20 lat i nigdy nie mialem klopotow z rozruchem na zimno, nawet przy -15°C (ponizej nie czesto bywa w mojej okolicy).
    michal_rybka
    Level 31  
    mój DW8 też jeździ niestety na 10w40... ale to dla tego, że po prostu nie stać mnie na 5w30 do moich wszystkich aut (a jest ich łącznie coś koło 6-7) dla tego leję tam wszędzie 10w40 :( ale przynajmniej Mobila a nie jakiś syf

Kosiarka ma 5w30, bo miałem go ze 3l więc do kosiarki wystarczy na długo, a do żadnego samochodu nie starczy na 1 raz

Każdy nie katowany silnik będzie jeździć na czymkolwiek, tyle tylko, że na lepszym oleju dłużej...
    Katowany z kolei zatrze panewkę i urwie korbowód na badziewnym oleju

XUD/DW8 bez turbo jest bardzo mało wysilonym silnikiem, dla tego nawet i na 15w40 jeździ... bo niema innego wyjścia ;)
    mimo to jednak uważam, że 10w40 to takie całkowite minimum
    Youri124
    Level 15  
    Alarm 998 wrote:
    No teraz daliscie do myślenia 😀

Wydaje mi sie, ze Polacy zbyt duzo rozmyslaja nad jakoscia olejow.
    Epoka olejow z recyklingu, ktore pozostawialy syf w silniku, jest juz chyba za nami.
    Ostatni silnik, zamulony olejem z supermarketu, widzialem w koncu lat 90-tych.
    Alarm 998
    Level 5  
    To kupie jakiegos Motula podobno dobry