Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2

tomybb 05 Feb 2021 00:39 3930 6
  • V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2

Skaner OBD2 zakupiony został na naszym popularnym portalu aukcyjnym w cenie ok 140zł. W zestawie otrzymujemy także przewód USB oraz instrukcję w języku polskim.
    V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2 V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2 V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2

Po zapoznaniu się z instrukcją przystępujemy do testów w samochodzie. Jako testowy posłużyła Toyota Corolla, 2004r, silnik 1.6 benzynowy. Na początku musimy oczywiście znaleźć gniazdo OBDII w naszym pojeździe. Jeśli nie wiemy gdzie ono się znajduję pomocna będzie instrukcja od naszego auta. W moim przypadku znajduje się ono pod kierownicą z lewej strony.

Po podłączeniu skaner uruchamia się automatycznie i działa, ekran podświetla się cały czas pomimo wyciągniętego kluczyka.

Po wybraniu opcji 1. następuje łączenie, wykrywanie protokołów. Trwa to wszystko kilkanaście sekund.
    V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2 V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2 V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2

No a po tym wszystkim taka niemiła informacja. :) Zapłon nie włączony.

Z tego co udało mi się sprawdzić, jeżeli podłączymy pierwsze skaner do złącza, i nie połączymy się z interfejsem (wybór opcji 1, wykrywanie protokołów) to gdy uruchomimy samochód sprzęt się zawiesi.
    Po prawidłowym połączeniu, uruchomieniu zapłonu możemy wejść w menu diagnozy. Podejrzewam, że wiele osób może interesować co możemy za pomocą takiego skanera sprawdzić więc zamieszczam obszerne zdjęcia.

Wybór opcji 2, czyli ustawienia. A tam:
    V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2 V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2

Porównanie wskazań obrotów silnika.

No dobrze ale większość myśli zapewne o kupnie takiego testera gdy pojawiają się jakieś błędy w pojeździe i chcemy się dowiedzieć co one oznaczają. Jak widać było na wcześniejszych fotografiach u mnie nie było żadnych błędów. Więc trzeba było coś sprokurować. Odpiąłem wtyczkę przy filtrze powietrza i w takim stanie uruchomiłem samochód.

Oczywiście od razu zaświeca się kontrolka check engine. Wraz z nią także dwie inne, informujące o nie działaniu systemu stabilizacji toru jazdy oraz kontroli napędu.

A co na to wszystko nasz skaner?
    V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2 V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2V-scan, tani skaner diagnostyczny OBD2

Nie dobrze, urządzenie nie wykrywa żadnych nieprawidłowości. Wszystko spowodowane jednak przez to, że skaner był cały czas podłączony do gniazda. Musimy więc wypiąć/wpiąć i od nowa połączyć się.

Wykryte dwa błędy oraz krótka notatka co oznaczają.
    Ok, teraz wyłączamy samochód, naprawiamy naszą usterkę, czyli podpinamy wtyczkę. Kontrolki po kilkukrotnym uruchomieniu pojazdu gasną, a jak wygląda sytuacja z kasowaniem błędów przez nasz skaner?

System informuje o nieudanym kasowaniu błędów, wyświetla się odpowiedni komunikat. W rzeczywistości jednak błędy zostały wykasowane. Po ponownym podłączeniu skanera system nie wykrywa już żadnych problemów.

Aukcja z prezentowanym sprzętem.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1497 posts with rating 934, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
    lukaszd82
    Level 29  
    Proponuję w pierwszej kolejności zaktualizować oprogramowaniem ze strony dystrybutora. Przy uruchomieniu wyświetla się wersja softu. Pod linkiem softy do pobrania i instrukcja.
    Link

Ja mam V-scan VAG ok 4lat. Ma pewne niedomagania, ale jest wygodny, mały i zawsze pod ręką. Soft aktualizowałem już chyba 2x.
    michu90
    Level 13  
    Za te pieniądze to chyba niezły sprzęt dla zwykłego kowalskiego :)
    skywalker2
    Level 12  
    Tylko czy zwykły kowalski będzie wiedział co z tym zrobić i jak to użyć. Nie każde niedomaganie w osprzęcie silnika objawia się zapisaniem błędu w pamięci błędów ECU. A jeśli nawet to samo skasowanie błędu to nie naprawa jak myśli większość Kowalskich...Poza tym jak się domyślam to urządzenie diagnozuje tylko sterownik silnika a ten obsługuje tylko jedną z wielu kontrolek mogących się zaświecić na przysłowiowej 'desce'.
    zieluś
    Level 18  
    Mam takie pytanie czym to urządzenie jest lepsze od popularnych elmów. Oczywiście nie mówię o tych za 10zł które mogą uszkodzić ECU ale np. ICar2. Czy będzie to większa obsługa protokołów. Czy po prostu urządzenie nie potrzebuje komputera/telefonu i w tym jest duży plus.
    lukaszd82
    Level 29  
    Ja mam wersje dla VAG i obsługuje nie tylko silnik ale i inne moduły.
    Na plus na pewno że nie trzeba ciągnąc laptopa, ale okupione to jest wygodą użytkowania. Skakanie po modułach pomiarowych itp do wygodnych nie należy. No ale zajmuje mało miejsca, zawsze pod ręką, niska w sumie cena i robię tym spokojnke adaptacje, odczytuje interesujące mnie bloki pomiarowe, odczytuję i kasuję błędy.

O tej wersji sie nie wypowiem.
    lukashb
    Level 39  
    To ja z Viakena używam DS936 kupiony pełen zestaw dawno temu za 3000zł, ja odkupiłem 2 lata temu za 1000zł i z kumplem używamy na pół, do naszych aut. Jemu zastąpił lexię, potem opel scaner do Astry, a ja w pracy jak pracowałem robiłem tym od Seicento po A klasy nowsze. Wszystko czytał diagnozował. Vagi ogarnia jak mało który. Polecam.