Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzone sterowanie silnikiem elektrycznym w aucie dla dzieci.

pprzemo14 05 Feb 2021 21:24 231 6
    pprzemo14
    Level 9  
    Hej , zdobyłem z wystawki auto na akumulator dla dzieci . Niestety coś jest nie tak . Akumulator sprawny 12.4v silniki kręcą się gdy podłącz e bezpośrednio do akumulatora ale kiedy podłączone są do sterownika dostają zbyt niskie napięcie i nie mają siły ruszyć koła nawet gdy auto jest w powietrzu . W sterowniku są dwa tranzystory mosfet ifrz44n poprzedzające Styczniki jeden od jazdy w przód a drugi od jazdy w tył . Czy może to być spowodowane uszkodzeniem tego tranzystora lub sterowaniem bramką ?

Moderated By Madrik:

Poprawiłem tytuł.

Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    pprzemo14
    Level 9  
    Myślę , iż zdjęcia są na tyle wyraźne , że oznaczenia spokojnie odczytanie . Na pierwszym zdjęciu ścieżkę po prawej stronie robił jakiś magik , jest masa kraterów i istnych gór w wylutowanej ścieżce . Na drugim zdjęciu w rzędzie są umieszczone cztery tranzystory D195 66 , a pod nimi przy radiatorze właśnie IRFZ44N .

Uszkodzone sterowanie silnikiem elektrycznym w aucie dla dzieci. Uszkodzone sterowanie silnikiem elektrycznym w aucie dla dzieci.

Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

Sprawdziłem napięcia podawane na silnik po wyciągnięciu go z przekładni . Gdy startuje napięcie wynosi 0.2v (muszę wirnik ruszyć palcem by zaczął się obracać . Później przez około 15s napięcie rośnie do 5.5v , oczywiście prędkość obrotowa silnika również rośnie ale na akumulatorze napięcie spada 9.8v
    oldking
    Level 31  
    Podejrzany jest ten spadek napięcia na akumulatorze, podłącz silnik prosto pod akumulator i mierz równocześnie napięcie na akumulatorze. Co to jest za akumulator, jaki stary jest ?
    pprzemo14
    Level 9  
    oldking wrote:
    podłącz silnik prosto pod akumulator i mierz równocześnie napięcie na akumulatorze. Co to jest za akumulator, jaki stary jest ?

Akumulator to zestaw dwóch Aku kwasowo-ołowiowe po 6v 4.5Ah podpięte szeregowo . Podpiąłem silnik do Aku i zmierzyłem napięcie , niestety z 10.8v spadło do 3v . Chciałem sprawdzić natężenie prądu ale okazało się , że mój multimetr wyzionął ducha na zakresie "A"
    Dla sprawdzenia dodatkowo samochodzik podpiąłem bezpośrednio do zasilacza 16.5A zamiast Aku , w prawdzie nie ma problemu z startem ale po krótkim czasie moc szybko spada aż do zera . By wystartować ponownie muszę wyłączyć i włączyć autko (z seryjnego wyłącznika) ale po wyłączeniu muszę odczekać jakieś 10s . Chyba zbuduję nowy sterownik od podstaw 😛
    oldking
    Level 31  
    Akumulator jest na złom, podłącz dobry akumulator i 12 V i sprawdź. Sterownika na razie nie ruszaj bo prawdopodobnie jest w 100 % sprawny. Możesz użyć do próby akumulator z samochodu - NIE pomyl +/-.
    pprzemo14
    Level 9  
    Sterownik i tak nie działa tak jak powinien . Pod akumulatorem samochodowym auto zachowuje się tak samo jak pod zasilaczem . Wciskam "jazda do przodu" on startuje na chwilę i się wyłącza . Niestety muszę wymienić sterownik bo ostatecznie coś się spaliło 😛