Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor LG 65EC970V po włączeniu wyłącza się, brak obrazu, dźwięku

Marian5000PL 16 Feb 2021 00:42 2634 141
    Marian5000PL
    Level 11  
    MOSFET - Serwis wrote:
    No i mamy sprawcę. Masz zasilacz warsztatowy?

Nie mam, a dlaczego pytasz? Mam kilka różnych zasilaczy transformatorowych i impulsowych o różnych napięciach

Serdecznie dziękuję, zasilacz działa są wszystkie napięcia 3,5V 12V 24V :) :) włożyłem bezpiecznik o zbliżonym prądzie i wszystko gra. Jutro wlutuję prawidłowy
  • TermopastyTermopasty
    Marian5000PL
    Level 11  
    Czyli może być tak, że płyta główna nie daje sygnału zasilaczowi do uruchomienia 24V, bo nie ma podłączonej logiki? Myślałem, że gdy podłączę tylko psu+main to odpali te 24V na zasilaczu
  • TermopastyTermopasty
    Marian5000PL
    Level 11  
    IC3000 wylutowany. Między masą, a pinem 19 mam nadal 1,7 kOhma

Dodano po 46 [minuty]:

Niestety nie mam zasilacza warsztatowego ani nie mam od kogo pożyczyć. A nie mógłbym zastosować któregoś z tych?

Mam transformatorowe na napięcie:
    3,6V 0,5A nie mógłbym dołożyć rezystora żeby uzyskać 1V i 0,5A?

Impulsowe:
    5V 0,3A
    5V 0,5A
    5V 0,8A
    5V 1A

Jeżeli musi być warsztatowy to czy taki będzie ok?

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=77107&controller=product
    5V 2A
    MOSFET - Serwis
    Level 32  
    Możesz się pokusić o dzielnik rezystorowy. Nie będę ci tłumaczył jak go wykonać, bo jak mi się coś pomyli albo czegoś nie zrozumiesz to telewizorowi się stanie kuku. Są na internecie kalkulatory, które pozwalają obliczyć wartości rezystorów i pokazują w jaki sposób je umieścić w układzie.
    Marian5000PL
    Level 11  
    Akurat dzielnik napięcia ogarniam, pamiętam ze szkoły ;)

1. Wiem jak go wykonać by obniżyć napięcie do 1V pytanie czy prąd nadal popłynie 0,5A jak napisane na zasilaczu?

2. Mam użyć zasilacza transformatorowego czy impulsowego ?
    Marian5000PL
    Level 11  
    Chciałem tak jak na obrazku, że dwa rezystory są połączone szeregowo. Zasilacz ma napis 6,5V 500mA, ale bez obciążenia ma 11V. Zastosuję rezystory 0,8 Ohm + 0,2 Ohm żeby suma rezystancji wyszła 1ohm i popłynęło całe 500mA

Dobrze myślę?
    MOSFET - Serwis
    Level 32  
    Jak masz niedaleko to zapraszam cię do mnie . Mam tutaj sprzęt do takich operacji.

Ten zasilacz nie jest najlepszą inwestycją jeżeli po tej płycie nie skorzystasz z niego. To są zamrożone pieniądze. Na takim by było najprościej. Od 5mA się nic nie zagrzeje. To na waty to jakieś 5 mili z groszami. Te pół ampera już by było lepszym rozwiązaniem.

Do próby wystarczy kilka sekund. Przy takiej rezystancji powinno w miarę szybko łapać temperatury.

Logika tam pracuje na 2,8v na tej linii to myślę, że będzie dobrze te 1,9v.

Zgadza się masa do masy płytki, a plus w ic3000 w nóżkę 19.
    Marian5000PL
    Level 11  
    Niestety dzielnikiem nie dało rady

Kupiłem zasilacz laboratoryjny 15V 2A i nie wiem gdzie popełniam błąd

Kable Podłączyłem do + i - a GND zostawiłem wolne

Nie da się regulować prądu ciągle wyświetla 0A

Mogę regulować napięcie od 0-15V

Po ustawieniu 1V i podłączeniu do płyty pokazuje nadal 0A

Zwarłem + i - zasilacza labo. Wcześniej ustawiając napięcie na 0,6V a potencjometr prądu na maxa wtedy pokazał się prąd i potencjometrem od prądu regulowałem w lewo rosło od 0,6A do 2A i włączyło się zabezpieczenie przy 2A

Ustawiłem więc 0,6A 0,6V Podłączyłem do płyty głównej i nic 0A

Zwarłem kable zasilacza poprzez rezystor 1,2 kOhma i też 0A

Podłączyłem żarówkę 12V 5W i po ustawieniu napięcia 5V mam 0,21A i lekko świeci. Przy 12V mam 0,34A i mocno świeci

Co robię źle?
    Marian5000PL
    Level 11  
    Żadnych zmian

Mam wrażenie, że nie potrafię przełączyć na ten tryb CC stabilizowanego prądu. W moim modelu ma się to robić automatycznie, ale regulacja prądu nie działa

Instrukcja mówi napięcie na zero, doregulowanie napięcia na zero, a prąd na maxa, zewrzeć zaciski i regulować prąd pokrętłem prądu. U mnie nic się nie dzieje. Tylko jak reguluję napięcie na zwartych zaciskach to rośnie prąd

Może ten zasilacz jest zepsuty?
    MOSFET - Serwis
    Level 32  
    Osobiście posiadam KA3005D i nie mam z nim takich problemów, ale to cenowo jest dwa razy tyle. Skoro prawdopodobnie masz uszkodzony ten kontroler to zróbmy eksperyment. Wlutuj ic3000, ale podnieś mu wyprowadzenie 19, tak aby nie dotykało pada. I odpal system mierząc napięcie na kontrolerze.
    Marian5000PL
    Level 11  
    Ok wlutuję, ale chciałbym sprawdzić sprawdzić pierw czy ten zasilacz który kupiłem jest zepsuty. Regulując pokrętłem Current prąd powinien dać się regulować od 0 do2A?
    Marian5000PL
    Level 11  
    Ok. Zasilacz ogarnąłem. Nim nie można regulować prądu tylko samo napięcie. A gałką od prądu da się ograniczyć prąd od 0,6A do 2A po którego przekroczeniu odłączane jest zasilanie

Biorę się za lutowanie

Edycja: Pozostało czekać, aż pojawi się taki model płyty głównej. Po wlutowaniu urwały się nóżki 19, 25, 26. Nie da rady do resztek nic dolutować, bo ukręciły się przy samej obudowie :( :(

19 urwała się, bo odchyliłem do pomiaru, a dwie pozostałe odchyliłem, bo pady na płycie się wypaliły i chciałem poprowadzić kabelkiem od nóżek do pobliskich elementów z którymi miały bezpośredni styk

Bardzo dziękuję za konkretne i szybkie odpowiedzi :)

Dam znać jak dostanę płytę czy TV zadziałał
    Marian5000PL
    Level 11  
    Witam po przerwie

Kupiłem nową płytę główną. Podłączona pod zasilacz uruchamia się normalnie, czyta pendrive, nie wyłącza się itd

Po podłączeniu płytki EAX65656605(1.0) EBT62585406 za płytą główną dalej działa, po podłączeniu górnej taśmy do TCON nie działa. Wyłącza się od razu po włączeniu

Spróbowałem podłączyć T-CON bez 6szt taśm od matrycy i dalej się wyłącza

Spróbowałem podłączyć wszystko z wyjątkiem górnej taśmy między T-CON a płytką T-CONU za płytą główną i się nie wyłącza

Sama taśma nie ma zwarcia

Kupiłem używaną płytę T-CON i to samo, ale widzę że też była naprawiana, był dolutowany elektrolityczny kondensator

Co mógłbym zrobić następnie?

Nie wiem czy podejrzewać T-CON, płytkę T-CONu czy matrycę
    MOSFET - Serwis
    Level 32  
    Nie wiem co miało by dać takie podejrzenie matrycy. Taśmy urwane? Diody zwarte? Moim zdaniem nie tędy droga. Fajnie by było znać oznaczenia tego górnego złącza z taśmą. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że telewizory w znacznej większości o ile nie wszystkie wysyłają dane debugowania. Takie trochę jak procedura post w komputerze. Jeżeli chciałbyś je podejrzeć to mogło by sporo wyjaśnić co się dzieje w momencie wyłączenia.
    Marian5000PL
    Level 11  
    A w które UART? Na schematach znalazło mi kilkadziesiąt wyjść UART

Jaką konsolę potrzebuję?
    Marian5000PL
    Level 11  
    Telewizor LG 65EC970V po włączeniu wyłącza się, brak obrazu, dźwięku

czyli podpinam się do RX1 i TX1, a jaką konsolę mi potrzeba? Jakiś program do tego i konsolę podpinam pod PC?
    Marian5000PL
    Level 11  
    1. Wystarczy mi program tera term lub putty i taki konwerter?

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=89373&controller=product

2. Niestety nie mam tych dwóch rezystorów zaznaczonych na czerwono, mam w ich miejscu przerwę, jest miejsce na wlutowanie. Muszę kupić dwa takie i wlutować czy mogę się podpiąć w zielonych miejscach ?

Jeszcze brakuje kondensatora C12302
    Marian5000PL
    Level 11  
    Czyli po wlutowaniu dwóch rezystorów i kondensatora mam wpiąć się w gniazdo tak jak zaznaczyłem na zielono, a nie tam gdzie napis U14_UART_...?
    Marian5000PL
    Level 11  
    W adapterze UART/USB mam 5 wejść:
    - GND podałem masę pin 5
    - RXD podałem RX pin 2
    - TXD podałem TX pin 4

- 5V ma być puste?
    - 3.3V ma być puste czy podać pin1?