Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

aglange 06 Feb 2021 00:59 1473 2
  • Witam
    Postanowiłem nieco zmodyfikować używany przeze mnie generator DDS MHS-5200A o drobne funkcje, które w "moim świecie" ułatwią korzystanie z niego.

Generator ten ze względu na swoją cenę i parametry nie należy do narzędzi profesjonalnych ale w warsztacie amatora i moich skromnych potrzeb jest wystarczający.
    Niestety, podczas użytkowania przeszkadzało mi to, że jest bardzo podatny na przesuwanie się po stole warsztatowym podczas korzystania z przycisków.
    Jest to dość irytujące szczególnie gdy musimy użyć tylko jednej ręki i nie pomaga blokowanie przesuwania opierając go o coś. Dlatego postanowiłem go wmontować w konstrukcję przypominającą regalik z innymi urządzeniami (w pomieszczeniu nazywanym warsztatem, pomieszczenie jest małe).
    To rozwiązanie, co prawda eliminuje problem przesuwania ale stwarza kolejny - utrudnia włączanie i wyłączanie przyciskiem z tyłu obudowy. Uruchamianie go podłączając zasilacz do gniazdka 230V także nie jest akceptowalne, ponieważ ze względu na małe pomieszczenie "warsztatowe" jest podłączony do listwy z tyłu i dostęp jest utrudniony.
    Oczywiście istnieje możliwość odłączania zasilania tej listwy ale wiąże się to z wyłączaniem innym przyrządów (oscyloskopu, zasilacza lab., stacji hot-air).

Jak to bywa, potrzeba jest matką wynalazków więc znalazłem rozwiązanie, które uważam za pożyteczne i może się komuś przydać albo będzie inspiracją...

Przyjąłem takie założenia co do projektu [taki kaprys - bo... mogę :)]:
    1 - wyposażyć generator w tryb czuwania (standby) z sygnalizacją tego trybu na panelu
    2 - włączać i wyłączać generator na przednim panelu / tryb czuwania, tryb pracy/
    3 - użyć możliwie prostej konstrukcji
    4 - ingerencja w urządzenie musi być łatwo odwracalna, maksymalnie na ile to możliwe oraz nie zmieniać konstrukcji mechanicznej obudowy i przedniego panelu - wykorzystać to co jest i jak najmniej modyfikować.
    5 - wykorzystać części z zapasów na ile się da - nie inwestować za bardzo
    6 - zmienić wyświetlacz - ten zielony mnie drażni a po czasie (po ok 30min.) zmienia się jego kontrast i staje się "wyblakły"
    7 - (ten punkt dodano już w czasie projektowania) - sprawdzić "współpracę" z JLCPCB :)

Standardowo zacząłem od przyjrzenia się jak jest skonstruowany przedni panel i czy jakoś da się tam upchnąć przełącznik lub przycisk itp..

Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

Niestety na przednim panelu brak miejsca na dodatkowe elementy.
    Jedynym rozwiązaniem sygnalizacji trybu czuwania jest wykorzystanie jednej z LED płytki z włącznikami, tak aby w trybie czuwania migała a w trybie pracy pełniła swoja macierzystą funkcję.
    Po dłuższej analizie wybrałem żółtą LED przy przycisku [SHIFT] - intuicyjnie mi to bardziej pasowało.
    Kolejnym wyzwaniem jest przełącznik - przycisk [czuwanie. praca].
    Na początku myślałem aby wykorzystać do tego jeden z przycisków funkcyjnych ale zrezygnowałem z tego rozwiązania, ponieważ ten przełącznik musiałby mieć jednoznaczną funkcję w obu trybach pracy oraz trzeba by ingerować w w program a to jest bardzo utrudnione.
    Prostym i jednoznacznym rozwiązaniem jest użycie enkodera obrotowego z wbudowanym przyciskiem. Fabryczny nie posiada włącznika, więc należy go wymienić - identyczny co do wielkości miałem w swoich zbiorach.
    Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

i po wymianie

Kolejnym krokiem było przeanalizowanie jak sterowane są LED oraz przyciski z MB generatora...

i jak połączone są płytki przewodami.
    Fabryczne kable są identyczne i nie mają indywidualnych połączeń pomiędzy wtyczkami a to powoduje, że jeżeli w złączu od MB jest na pozycji PIN 1 to z drugiej strony jest na pozycji PIN 6 (ta uwaga ma znaczenie przy tworzeniu schematu własnego sterownika)

Dalej, ważnym punktem jest ustalenie jak zasilany jest generator oraz poszczególne płytki.

Teraz pora na schemat sterownika.
    I tak:
    - potrzebny generator błysków
    - układ eliminacji drgań styków
    - układ przełącznika - wykorzystując przerzutnik D lub JK
    - przy okazji możliwość wyboru poprzez zworkę do wybrania czy po podłączeniu zasilacza, generator ma być włączony gotowy do pracy czy też w pierwszej kolejności być w stanie czuwania.
    i tak powstał schemat. Zrobiłem go na EasyEda - tak mi pasowało :)

Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

ten schemat to tylko sugestia.

Co do PCB to chciałem sprawdzić zachwalaną jakość produkcji JLCPCB i wykorzystałem do tego plik GERBER.
    Koszt z przesyłką ok 25zł za 5szt.
    6.01.2021 zamówiłem płytki, 11.01.2021, dotarły do mnie 3.02.2021.

jedna posiada lekką rysę ale ogólnie jestem zadowolony.

po zmontowaniu

Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

(niestety okazało się, że na PCB źle opisałem jedno gniazdo i kolor przewodu - na schemacie jest ok ale na PCB tylko ten jeden opis niewłaściwy)

do tego należy przygotować kabel wg zdjęcia.

i połączyć

Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu Modernizacja Generatora DDS MHS-5200A - tryb czuwania, wł/wył z przodu

a dla własnej przyjemności, wymieniłem wyświetlacz niebieski z białymi napisami

Aplikacja EasyEda gdy już złożyłem zamówienie na PCB zaproponowała aktualizację oprogramowania i nie spodziewając się kłopotów aby mieć nowszą wersję zaktualizowałem i to powodowało, że utraciłem projekt PCB dlatego też nie jestem w stanie go odzyskać (kontakt z pomocą techniczną nie pomógł i nie mogę udostępnić projektu PCB za wyjątkiem pliku GERBER (niestety wada -opis tego kabelka przy gnieździe X6 jest błędny - powinien być jak na schemacie)

wykaz części jakie użyłem:

IDNameDesignatorFootprintQuantity
    1ON / OFFJMP-SETJP21
    210µFC4,C3C12062
    3NSI45020CCR1DIODE_SOD1231
    4330µFC2,C1E3,5-82
    510kΩR2M12061
    62.7kΩR1M12061
    75.1kΩR3M12061
    8M1D2DO-214AC1
    9AO3401AQ1BSS84LT1G_SOT95P240X111-3N1
    10Y5X3JST-XH-06-PACKAGE-LONG-PAD1
    11Y2X1JST-XH-06-PACKAGE-LONG-PAD1
    124027NIC2DIL161
    134093NIC1DIL141
    14KEY1K1HK-19F-DC 5V0-SHG1
    15SW_PWR-BLKX2JST-XH-02-PACKAGE-LONG-PAD1
    16ENC-GNDX5JST-XH-02-PACKAGE-LONG-PAD1
    17PCB_PWR-REDX6JST-XH-03-PACKAGE-LONG-PAD1

Element CCR1 to źródło prądowe dla LED ale można wstawić rezystor smd ok 150Ω-200Ω

I tak to funkcjonuje

Link

zostały mi 4 płytki bez elementów, jak ktoś jest zainteresowany to mogę odstąpić

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    aglange
    Level 11  
    aglange wrote 35 posts with rating 5, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2007 year.
  • SterControlSterControl
    aglange
    Level 11  
    :)
    jeśli chodzi o miganie LED, to jest to tylko kwestia "gustu";

u mnie rozwiązanie praktyczne, ale nie zamierzam pisać elaboratu dlaczego tak wolę.

Jeżeli ktoś nie chce migania to są dwie opcje:
    [1] {ciągłe świecenie} wystarczy tylko nie montować R1 i C1 a zamiast C1 wstawić zworkę i pozostawić przerwę w miejscu rezystora.
    [2] {brak świecenia} także nie montować R1 i C1 i też bez rezystora oraz wykonać połączenie do GND z miejsca gdzie kondensator miał mieć nóżkę minusową na płytce.
    (ale po co takie rozwiązanie to nie bardzo rozumiem ale jak kto tak chce to niech sobie tak zrobi - nic mi do tego)

Ja tam wolę miganie :)

Dodano po 22 [minuty]:

Natomiast co do płynnego pulsowania to układ sterowania LED musiałby być zmodyfikowany.

Mój projekt jest raczej inspiracją niż sztywnym rozwiązaniem.

Każdy projekt - albo raczej prawie każdy - można zrealizować na kilka sposobów.

Jak ktoś się uprze to może sobie nawet zrobić "choinkę" z wszystkich LED na panelu łącznie z podświetleniem wyświetlacza
    i sposób migania/ świecenia/ brzęczenia/wygrywania melodyjek itp.
    ,można nawet wmontować jakiś moduł BT albo WiFi (ostatnio modne sterowanie i komunikacja bezprzewodowa).

Wszystko zależy od "kreatywności", gustu, logiki (sensu), ekonomii, energochłonności realizacji pomysłu, dostępu do części,
    czasu w jakim ma być zrealizowany dany projekt, wygody użytkowania a przede wszystkim od założeń
    u mnie jasno określiłem to w pkt 3

3 - użyć możliwie prostej konstrukcji

Moje założenia uważam za zrealizowane :)

ale polecam aby wykonać własne rozwiązanie nawet tylko w formie teoretycznej.

Nie jestem osobą, która ma jedyną słuszną koncepcję.

Dlatego, jeżeli MODERATOR zezwoli to może powstanie w tym albo i innym temacie jakaś ciekawsza wersja podobnego urządzenia - praca zespołowa :)

natomiast ja nie chcę być głównym cenzorem tych pomysłów :D