Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piecyk katalityczny Ravanson słabo grzeje

orzel1 06 Feb 2021 11:27 465 8
IGE-XAO
    orzel1
    Level 11  
    Witam. piecyk ładnie zapala natomiast świeci tylko płomień świeczki, mata bez względu na pozycje pokrętła nie rozgrzewa się.
    Gaz kupiony w dwóch miejscach bez zmiany. Proszę o pomoc co zrobić.
  • IGE-XAO
    Magister_123
    Level 36  
    Skoro świeczka zapala to są dwie możliwości:
    -uszkodzone pokrętło
    -zastany, uszkodzony zawór gazowy.
  • IGE-XAO
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Albo wilgotna mata. Słychać syczenie gazu?

Mata zapala się po kilkunastu sekundach z reguły.
    Najlepiej trzymać ją do tego czasu na maksymalnej mocy lub wręcz z wciśniętym pokrętłem.

Jak się mata odpala to z reguły jest taki jakby mały wybuch. Płomień przechodzi przez całą matę i znika.
    orzel1
    Level 11  
    mata się nie odpala. gazu u góry nie słychać . na dole z pilota idzie.

Dodano po 2 [minuty]:

Zawór gazowy to ten co jest pokrętło?
    Def2
    Level 2  
    Dzień dobry,
    Pozwolę sobie się wtrącić z zapytaniem, bo mam dokładnie ten sam problem.
    Wybaczcie, że się nie witam i nie przedstawiam, ale jako Def na forum zaglądam od... ponad 20lat, tylko jakoś uparcie nie wchodzi mi hasło i nie chce przesłać informacji z resetem, to musiałem założyć profil Def2 :)

Kupiłem piecyk katalityczny używany przy okazji jakiegoś innego zakupu, i ma ten sam problem - pilot się pali, mata nie.
    Rurkę mam drożną. Jak poluzuję rurkę doprowadzającą gaz za matę przy płonącym pilocie, śmierdzi gazem. Jak jej nie odkręcam, nie śmierdzi gazem.

1. Czy jest taka możliwość, że stara mata jakoś zarosła od tyłu grzybem i nie przepuszcza gazu?
    2. Jak się upewnić, że zawór się nie zastał - można to rozkręcić na drobne kawałki i poskładać, czy to mija się z celem?

Prośba o pomoc, nie mogę dłubać w garażu, bo zimno :)
    Pozdrawiam,
    MArcin
    ROWE
    Level 31  
    orzel1 wrote:
    Witam. piecyk ładnie zapala natomiast świeci tylko płomień świeczki, mata bez względu na pozycje pokrętła nie rozgrzewa się.
    Gaz kupiony w dwóch miejscach bez zmiany.

Tym bardziej:
    Def2 wrote:
    Kupiłem piecyk katalityczny używany przy okazji jakiegoś innego zakupu, i ma ten sam problem - pilot się pali, mata nie.

Bo elektrozawór nie puszcza gazu, dlaczego? Bo piecyk wymaga konserwacji przez fachowca, instrukcja!
    Def2
    Level 2  
    Oczywiście, dziękuję za odpowiedź.
    Niestety w moim regionie nikt tego dziadostwa nie chce serwisować, tym bardziej w sezonie grzewczym, kiedy mają ręce pełne roboty.
    Instrukcji był brak.
    Pozdrawiam!
    ROWE
    Level 31  
    orzel1 i Def2:
    Zapalona świeczka ogrzewa termoparę, która to daje ok. 40 mV napięcia potrzebnego do zazbrojenia (przytrzymania) elektrozaworu gazu. Wcisnąć gałkę kurka, po ok. 2 min puścić i ma trzymać elektrozawór gazu. Później przekręcamy gałkę na palenie i świeczka ma zapalić matę.

Jak nie zapala to przyczyna jest :
    - przerwany obwód elektryczny, opis całości jak wyżej,
    - uszkodzona termopara, przegrzana, utleniona, zwarta w gnieździe elektrozaworu,
    - przerwa na w obwodzie elektrozaworu (b. rzadko to występuje)
    - mała moc świeczki, dysza przytkana zapylona, (najczęściej to występuje).

Gdy dalej nie działa, to już musi być solidna konserwacja lub naprawa przez fachowca.