Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75

Sareph 06 Feb 2021 14:50 4542 25
 • Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75
  Po przygodach z matrycami zbudowanymi na max7219, przyszła pora na coś bardziej zaawansowanego. Miałem w planach zrobienie własnej matrycy z 1500 jednokolorowych ledów 0603, 3 rejestrów przesuwnych i paru elementów dyskretnych, ale jak już ją zaprojektowałem, to przypadkiem trafiłem na matryce hub75. Ich głównym zastosowaniem są telebimy, ale wygląda na to, że ze względu na swoją dostępność i cenę (70zł za 64x32 2,5mm pitch), mają także bardziej prozaiczne zastosowania. Minus jest taki, że to tylko LEDy (w dodatku ze słabym dyfuzorem), rejestry i dekoder adresów, więc trzeba nimi samemu sterować, do tego z dużą częstotliwością, ale jak się człowiek by postarał, to nawet ponad 48bit da się z tych 1bit matryc wydusić.

  Założenia początkowe były następujące:
  * jak najwięcej rzeczy realizowanych w sprzęcie;
  * montowane bezpośrednio pod PCB matrycy;
  * pomiar prądu pobieranego przez wyświetlacz (do automatycznej kalibracji maksymalnej jasności)
  * odświeżanie na poziomie około 200Hz
  * kolor RGB444 + 6bit globalnej jasności
  * do matryc 64x32, maks 192x64
  * komunikacja po SPI, I2C i szeregowym RS485

  Po przestudiowaniu tego co jest dostępne w CubeMX i z grubsza posiada co jest potrzebne (dwa timery advanced), pamięć przynajmniej 128kiB (w najgorszym wypadku 2 bufory po 50k każdy), wybór padł na STM32F730. Do tego koszt 12zł, idealnie.

  Podstawy sterowania matrycami:

  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75

  Matryce maja różne kombinacje pinów w zależności od wielkości (i co za tym idzie różny scan-rate), ale generalnie najczęściej występującą kombinacją jest taka jak powyżej. Mamy tutaj 6 pinów danych o kolorze, po dwa na składową (Rx, Gx, Bx), zegar (CLK), zatrzask (LAT), wybór wiersza (A, B, C, D), i Output Enable. Działa to mniej więcej tak:

  * Pinami ABCD wybieramy wiersz (no, właściwie dwa), który będzie aktualnie wyświetlony 1-16. Jeśli przykładowo wybierzemy wiersz 0, to wyświetlone po podaniu sygnału niskiego na OE zostaną wiersze 0 i 16 (scan 1/16... choć jak dla mnie to bardziej 2/32);
  * Wejścia zatrzasków wierszy z górnej połowy ekranu są podłączone do pinów R/G/B1, dolnej do R/G/B2. Są to rejestry przesuwne, 1bit na LED. Przy matrycy x64 trzeba podać 64 takty zegara na pin CLK i wystawić adekwatną liczbę bitów danych na pinach RGBx;
  * Machnąć pinem LAT, przejście niski -> wysoki zatrzaskuje daje w rejestrach;
  * Włączyć na jakiś czas pin OE, poczekać chwilę i wrócić do pierwszego punktu;

  Niestety żaden STM32 nie ma interfejsu HexSPI o ile taki w ogóle istnieje, dlatego wysyłka danych została zrealizowana na zaawansowanym timerze i DMA. Aby wszystko działało timer musi być połączony z kontrolerem DMA, który ma możliwość zapisywania danych do urządzeń na AHB. W przypadku wielu STMów musi być to timer na APB2, bo te współpracują z DMA2, a tylko DMA2 może wykonywać transfery z/do AHB (gdzie jest GPIO). Dodatkowo timer musi posiadać tryb one pulse i rejestr powtórzeń RCR. Wszystkie warunki spełniają TIM1 i TIM8.

  Konfiguracja TIM8 do wysyłki danych:
  Code: C
  Log in, to see the code


  Procedura obsługi jest prosta, CPU przygotowuje dane, które zostana wpakowane do rejestru BSRR portu C. Timer jest ustawiony w trybie OnePulse i 64 (ile pikseli jest w poziomie) powtórzenia. Na kanale CH1 generowany jest sygnał PWM z 50% wypełnieniem, który jest tu sygnałem CLK. Dane wystawiane sa do pinów na porcie C przez DMA, wyzwalane zdarzeniem Capture/Compare kanalu 1. Kiedy DMA zakończy pracę timer wyłączy się sam (dzieki czemu przerwania "komunikacyjne" mogą mieć wyższy priorytet). Eksperymentalnie wyszło, że najszybszym zegarem naszego SPI, przy którym nie następują przekłamania, to około 14MHz. Obliczanie kolejnego pakietu danych jest wykonywane równolegle z ich wysyłką.

  Konfiguracja TIM1 (BCM/OE):

  Code: C
  Log in, to see the code
  Kiedy DMA zakończy wysyłkę danych, odpalane jest przerwanie. W tymże uruchamiany jest kolejny timer TIM1 w trybie OnePulse. Ten timer aktywuje sygnał OE, co powoduje wyświetlenie załadowanych wcześniej danych i wyzwolenie kolejnego przerwania gdzie wcześniej przygotowane dane są ładowane do nowego zestawu rejestrów.

  Poczałkowo chciałem zrealizować wielobitowy kolor za pomocą PWM, ale po przekopaniu internetu zdecydowałem się na zastosowanie Binary Code Modulation. Dla każdego wiersza przemiatane są wszystkie ustawione bity koloru, a dopiero po ich wyświetleniu wiersz zmieniany jest na kolejny.

  Kod przerwań:
  Code: C
  Log in, to see the code


  Sumarycznie przy włączonym DCache, ICache oraz 216MHz da się uzyskać 54bitowy kolor, o ile można tolerować FPS na poziomie 48 klatek na sekundę. Ja nie mogę, więc zostałem przy 12bit kolorze (444) + 10bit globalnej jasności, przy którym FPS wzrasta do 460 klatek. To przy matrycy rozdzielczości 64x32, poszerzenie do 128x32 obniża FPS o około 40.

  Sam układ projekt jest względnie prosty, bo to w sumie zasilanie, konwertery poziomów napięć i sam procesor.

  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75 Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75 Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75

  Do tego data flash 128Mbit (był najtańszy) dual SPI - na fonty i grafiki, mapowany do pamięci. Software poza tym, ze jest względnie kompatybilny z formatem danych używanym w max7219 to pozwala na rysowanie rzeczy przez kontroler, skoro i tak mam w urządzeniu dwa MCU z czego jeden obsługuje tylko ekran, to może w całości przejąć na siebie zadania rysowania i przechowywania potrzebnych do tego danych (a sam F730 ma tylko 64k flasha... no, w sumie to 512, ale pewne są tylko 64k).

  Przy okazji okazało się, że da się uzyskać przerwanie końca transmisji SPI przy niewiadomej ilości danych + w pełni sprzętową obsługa transmisji przez urządzenie, choć konfiguracja jest nietypowa.
  Normalnie kiedy pin NSS jest w trybie AF jako NSS ustawienie przerwania na EXTI nic nie daje, przerwanie nie działa. Ale kiedy ustawi się pin z przerwaniem w EXTI, włączy i skonfiguruje SPI i dopiero wtedy zmieni się na AF - to i SPI ma kontrolę nad pinem dzięki czemu samo zarządza transferem/DMA i możemy dostać przerwanie kiedy pin NSS zmienił stan na wysoki bez podłączania go do 2 pinów.

  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75 Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75 Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75 Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75 Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Sareph
  Level 24  
  Offline 
  Sareph wrote 597 posts with rating 332, helped 62 times. Been with us since 2004 year.
 • #2
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Sareph wrote:
  jak się człowiek by postarał, to nawet ponad 48bit da się z tych 1bit matryc wydusić

  64pix*16rzędów*50Hz*65536(16b/kolor) = >3GHz !
  Limit dla tych scalaków to 20MHz z tego co pamiętam.
 • #3
  Sareph
  Level 24  
  piotr_go wrote:
  64pix*16rzędów*50Hz*65536(16b/kolor) = >3GHz !
  Źle liczysz: 64px * 16rzędów * 200Hz * 16bit (bo BCM, nie PWM) = 3,3MHz, ledwie.

  Tutaj głównym ograniczeniem jest czas wyświetlania coraz to bardziej znaczących bitów, bo każdy z nich musi w końcu być wyświetlony 2x dłużej niż poprzedni. ;)
 • #4
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Nie bardzo wiem jak miało by to działać.
  Rejestr przesuwny w wyświetlaczu nie pozwoli sterować jasnością za pomocą szerokości bitu.
  Poza tym jeżeli bit0 jest 128 razy mniejszy niż bit7 to wymagane częstotliwości są takie same jak w PWMie, a tylko komplikujemy sobie układ.

  Cytat z tej strony którą podałeś dla 8b koloru:
  Quote:
  ON for 1 tick (because bit 0 is 1)
  OFF for 2 ticks (because bit 1 is 0)
  ON for 4 ticks (because bit 2 is 1)
  OFF for 8 ticks (because bit 3 is 0)
  ON for 16 ticks (because bit 4 is 1)
  OFF for 32 ticks (because bit 5 is 0)
  ON for 64 ticks (because bit 6 is 1)
  OFF for 128 ticks (because bit 7 is 0)
 • #5
  Sareph
  Level 24  
  piotr_go wrote:
  Rejestr przesuwny w wyświetlaczu nie pozwoli sterować jasnością za pomocą szerokości bitu.
  Niby nie, ale... Używając BCM żeby mieć 8 bit koloru wystarczy wypchnąć dane do rejestrów tylko 8 razy na rząd. I cały czas potrzebny na te 8 bit to tylko 256 "slotów" zamiast 256 * 8 przy PWM.
 • #6
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Aaaaaaa, teraz załapałem. W ten sposób można.
  Podział jasności przeniesiony na włączanie całej linii.
  Mam kilka takich paneli tak że informacja się przyda :)
  Dzięki.
 • #7
  eurotips
  Level 38  
  W celach edukacyjnych kupiłem taki panel za 50zł u chińczyka, model P4 full color.
  Nie brałem modułu sterującego bo kosztował drugie tyle i wymaga softu na PC.
  Wysterowałem go z Arduino Nano.
  Jakoś z kolorami nie najlepiej, tylko 8 w zasadzie, prawdopodobnie projekt z Github powstał do sterowania modelu P3 a ja mam P4 i stąd te słabe kolory. Ale wgrywam sobie grafikę do ATMega328, wchodzi bez problemu, szybko się potem ładuje po włączeniu, takie skomplikowane sterowniki to tylko do wyświetlania obrazów ruchomych z dużym odświeżaniem.

  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75
 • #8
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Próbowałem zasnąć, ale mózg nie dawał mi spokoju. "Coś tu jest jednak nie tak..." :)
  Czy czasem maksymalna jasność nie jest ograniczona do 1/4 (zakładając 8b na kolor) przy tym sposobie sterowania?
  Najstarszy bit dostanie maksymalnie 1/8 czasu zamiast 1/2.
  PWM wypadnie jaśniej kosztem większego transferu.
 • #9
  Sareph
  Level 24  
  piotr_go wrote:
  Próbowałem zasnąć, ale mózg nie dawał mi spokoju. "Coś tu jest jednak nie tak..." :)
  Ooo pewnie wiele rzeczy :D

  piotr_go wrote:
  Czy czasem maksymalna jasność nie jest ograniczona do 1/4 (zakładając 8b na kolor) przy tym sposobie sterowania?
  Dobre pytanie, nie wiem - znaczy nie badałem. Ale wydaje mi się, że powinny być nawet jaśniejsze. Z tego tylko powodu, że czas "obsługi" jednego wiersza jest znacznie krótszy co oznacza, że może być włączany częściej. No ale, ta hipoteza nie uwzględnia tego, że jeszcze po drodze trzeba dane do wierszy wysłać co trochę dodaje przerw, szczególnie przy krótkich impulsach.

  Niestety wycieczka na google, w poszukiwaniu większej liczby wpisów o "Binary Code modulation/Bit Angle Modulation", dała taki rezultat, że nikt jeszcze się nad ta kwestią nie pochylił. ;)
 • #10
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Sareph wrote:
  Z tego tylko powodu, że czas "obsługi" jednego wiersza jest znacznie krótszy co oznacza, że może być włączany częściej

  W obydwu przypadkach (pwm i tym twoim) rząd dostanie 1/16 czasu całego wyświetlacza.*

  Sareph wrote:
  No ale, ta hipoteza nie uwzględnia tego, że jeszcze po drodze trzeba dane do wierszy wysłać co trochę dodaje przerw

  Podczas wysyłania można chyba wyświetlać (rejestr z zatrzaskiem)?

  Sareph wrote:
  szczególnie przy krótkich impulsach.

  Właśnie z tego powodu napisałem że tylko 1/4 jasności.

  Jeżeli dane każdego bitu odcienia wyślesz z tą samą prędkością, to bit 0 i bit 7 dostanie 1/8 czasu linii.
  Aby proporcje były zachowane musisz linię bitu 0 zgasić 128 razy szybciej jak linię bitu 7.
  Tym sposobem linia nigdy nie będzie zapalona przez 100% swojego czasu.
  Aby uzyskać 100% musiał byś wysyłać dane linii bitu 0 128 razy szybciej niż linii bitu 7. Tak żeby b7 dostał połowę czasu zamiast 1/8.

  *nie dotyczy TVP :D
 • #11
  Sareph
  Level 24  
  piotr_go wrote:
  W obydwu przypadkach (pwm i tym twoim) rząd dostanie 1/16 czasu całego wyświetlacza.*
  To tak, ale chodzi bardziej o to, że... noo, w wypadku BAM cały rząd jest "załatwiany" w jednym cyklu, w wypadku PWM, popraw mnie jeśli się mylę - nie da się wielobitowego koloru w taki sposób, bo PWM możesz tutaj regulować tylko cały rząd na raz i trzeba by tak obsługiwać po jednym pikselu. Chyba, ze cos mi umyka. Inna sprawa, że w tym konkretnym przypadku PWM reguluje "globalną jasność", a BCM kolory.

  piotr_go wrote:
  Podczas wysyłania można chyba wyświetlać (rejestr z zatrzaskiem)?
  Tak, ale ten kod jest napisany tak a nie inaczej (dopiero po fakcie na to wpadłem), więc działa jak działa, a że działa wystarczająco dobrze jak na to co potrzebuję, to raczej tak zostanie (choć nigdy nie wiadomo). ;)

  piotr_go wrote:
  Aby uzyskać 100% musiał byś wysyłać dane linii bitu 0 128 razy szybciej niż linii bitu 7. Tak żeby b7 dostał połowę czasu zamiast 1/8.
  Nie, czekaj? Dlaczego? Do 100% nigdy nie dojdzie, ale 99% (bo wciąż trzeba odrobinę czasu na zatrzaśniecie i ewentualnie zmianę wiersza)... hm, hm, matematyka na ratunek :D

  Przy 13,5MHz wysłanie danych (64 bitów) trwa 4,17us jeśli dobrze liczę, a dla 200Hz i 8 bit, najmniej znaczący bit będzie trwał 1s / 200Hz / 16wierszy / 255 (bo 8 bit) = 1,22uS. Czyli żeby mieć 99%, to by trzeba podnieść prędkość wysyłki do 25MHz (2,6us) i obniżyć kolor do... 7 bit, albo fps do 100.

  piotr_go wrote:
  *nie dotyczy TVP :D
  Cóż, tam to ponad 100%. :D
 • #12
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Sareph wrote:
  PWM możesz tutaj regulować tylko cały rząd na raz

  Zgadza się. Wysyłasz rząd 256 razy (8b odcień)

  Sareph wrote:
  żeby mieć 99%, to by trzeba podnieść prędkość wysyłki do 25MHz (2,6us) i obniżyć kolor do... 7 bit,

  Dla 16bit wyjdą GHz, albo redukcja jasności do 1/8.
 • #13
  Sareph
  Level 24  
  piotr_go wrote:
  Dla 16bit wyjdą GHz, albo redukcja jasności do 1/8.
  W zasadzie tak, na pełnej jasności to będzie ciężko. Ale szczęśliwie one są bardzo jasne, także do wnętrza pomieszczeń to nie problem i tak.

  Chociaż tak się właśnie zastanawiam, jak policzyć liczbę możliwych kolorów jeśli may 8 bitów kolorów + każdy z nich może być regulowany w zakresie 10 bit.
 • #14
  djfarad02
  Level 19  
  Kiedyś siedziałem nad tym tematem. Panele HUB75 i to kilka sztuk można pogonić byle jakim uC korzystając z jednego SPI po DMA dla danych RGB oraz używając jednego timera sterującego linią OE paneli (dla uzyskania BCM).

  Wcale nie trzeba uC z możliwością wystawiania danych przez DMA na kilka pinów.

  Pilnując czasów propagacji można sprowadzić 6 linii danych do jednej, traktując wszystko jako jeden długi rejestr. Schemat łączenia lini HUB-a 75 poniżej

  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75

  Film:


  Projekt z filmu zrobiłem na PIC32MX250 przy 48MHz, SPI 8MHz. Panele 32x32 5 sztuk, co daje w sumie 5120 pikseli. FPS 130Hz, kolor RGB444. Przy mniejszej liczbie paneli fps wzrośnie.
  Maksymalna jasność ograniczona jest do 41% tego, na co stać panel. Należy zauważyć, że jest to 41% prądu a nie jasności. Jako, że LED są nieliniowe jasność optycznie będzie większa niż 41% możliwości panela.
  Można wycisnąć parę procent więcej kosztem rezygnacji z korekcji gamma dla czasów BCM.

  ----------------------------------------
  Przy dużych wyświetlaczach (robiłem sterowanie do podłużnej reklamy o szerokości około 8m) sposób z łączeniem linii RGB w jeden rejestr się nie sprawdzi. Reklama składała się z dwóch rzędów starych modułów P16 15x17 pix (bardzo nietypowe), 16320 pikseli. Miały one dwie linie R, jedną G i jedną B oraz jeden sygnał przełączania wierszy.

  W tym przypadku również wykorzystałem pojedyncze SPI, jednak sprzętowo rozszyłem je na 8 linii. Schemat poniżej:
  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75
 • #15
  simw
  Level 26  
  djfarad02 wrote:
  Wcale nie trzeba uC z możliwością wystawiania danych przez DMA na kilka pinów.


  Z ciekawości, jak trzymasz dane dot. koloru piksela w buforze?
  Jak tworzysz buforowanie oraz synchronizację wyświetlanego obrazu - na filmie ładnie widać animacje, zatem zakładam, że to jest zrobione porządnie :)
 • #16
  djfarad02
  Level 19  
  simw wrote:

  Z ciekawości, jak trzymasz dane dot. koloru piksela w buforze?
  Jak tworzysz buforowanie oraz synchronizację wyświetlanego obrazu - na filmie ładnie widać animacje, zatem zakładam, że to jest zrobione porządnie :)


  Dzięki :)

  Bufor jest tak zorganizowany, że pojedynczy transfer DMA dotyczy czterech poziomych linii każdego modułu LED, dla wszystkich pięciu modułów jednocześnie. Moduł ma 4 razy po 8 linii, wybieranych binarnie za pomocą sygnałów A,B,C,D (najstarszy bit pozostaje nieużyty). Taki moduł jest oznaczany jako 1/8 scan. Z uwagi na to, że linie kolorów są połączone szeregowo to jeden transfer "zaświeca" wszystkie trzy kolory RGB w dwóch liniach dla dwóch połówek każdego modułu (świecącą 4 linie na jednym module). Po zakończeniu ośmiu kolejnych transferów DMA mamy więc wypełnioną całą matrycę.

  Głębia bitowa koloru realizowana jest poprzez modulację szerokości impulsu wygaszania (lina OE). Bufor zawiera cztery zestawy danych, każdy dla ośmiu transferów DMA. Po wysłaniu każdego zestawu zmieniany jest czas trwania impulsu OE, tak więc poszczególne części bufora mają różny wpływ na optyczną jasność wyświetlanego rastra. Funkcja rysująca piksele ustawia bity w odpowiednich częściach bufora w zależności od tego jaka jest wymagana jasność danego piksela. Np. dla piksela o jasności 0b1001 (9 dec) zostaną ustawione bity w pierwszej części bufora i w ostatniej.

  Funkcja odpowiedzialna za rysowanie pikseli wygląda tak:
  Code: c
  Log in, to see the code


  ONESHIFTSIZE to rozmiar jednego transferu DMA
  appData.bufferOffs mówi o tym, który bufor jest aktualnie roboczy, a który wyświetlany

  Bufory są dwa, jeden wyświetlany i jeden roboczy. Po zakończeniu rysowania pojedynczej klatki animacji ustawiana jest flaga żądania przełączenia buforów. Przełączenie następuje przy najbliższej możliwej sposobności, w przerwaniu generowanym przez zakończony transfer DMA.

  Przerwanie DMA inicjuje kolejny transfer, zatrzaskuje w rejestrach panela uprzednio przesłane dane oraz przełącza linie skanowania i wystawia dla DMA adres części bufora dla kolejnej linii (ustawiając przy okazji timer dla linii OE). Po dojściu do ostatniej linii następuję przeskok w adresowaniu bufora do części odpowiedzialnej za kolejny bit z 4-bitowej głębi koloru. Zmieniany jest też oczywiście czas dla timera sterującego linią OE. Czasy dla OE poddane są korekcji gamma oraz zależą dodatkowo od jasności ustawionej przez użytkownika. Procedura przerwania wygląda tak:

  Code: c
  Log in, to see the code
 • #17
  Karol966
  Level 30  
  Mam kilka pytań:

  1) Co to za przetwornica DNP-FR8205, pewnie FR8205, jakiś ds znalazłem w necie ale to mus być rzadko spotykany układ (stąd szczególnie pytanie nr 4)
  2) Gdzie jest rezystor do pomiaru prądu, na dolnej warstwie PBC?
  3) Jakiej wielkości/ mocy/ wartości użyłeś
  4) Gdzie się zaopatrujesz w części?
  5) Chcę zrobić sterownik matrycy LED 64x32, generalnie matryca miała być jednokolorowa ale nie mogę w PL znaleźć takiej matrycy o pitch 4mm a jedynie 10mm (odpada) więc zostaje mi jedynie RGB. Z tego co na szybko patrzę, mogę zrezygnować z dwóch kolorów (no wstępnie nie mam takiej potrzeby) i wykorzystać słabszy procesor (przede wszystkim bez DMA, jak ATMEGA128). Generalnie nie potrzebuję żadnych dynamicznych ekranów, jedynie statyczny obraz (odświeżany z częstotliwością 1Hz).
  6) Ile MAX7219 używałeś? Widziałem, że ludzie mieli problemy z więcej niż kilkoma układami w szeregu a rozwiązaniem okazały się rezystory 2k szeregowo na dwóch liniach (zdaje się CLK i LOAD) każdego z układów. Spotkałeś się z tym? Problem pojawiał się np przy więcej niż 8 sztukach.

  PS. Podoba mi się Twój projekt :)
 • #18
  Sareph
  Level 24  
  Karol966 wrote:
  1) Co to za przetwornica DNP-FR8205, pewnie FR8205, jakiś ds znalazłem w necie ale to mus być rzadko spotykany układ (stąd szczególnie pytanie nr 4)
  To w zasadzie pozostałość z zamówienia montażu, bo DNP tutaj to Do Not Populate. Finalnie o ile pamiętam została zainstalowana EUP3458, tych przetwornic z pasującym footprintem jest kilka.

  Karol966 wrote:
  2) Gdzie jest rezystor do pomiaru prądu, na dolnej warstwie PBC?
  Tak jest;

  Karol966 wrote:
  3) Jakiej wielkości/ mocy/ wartości użyłeś
  2512, 2W. Ale o ile pamiętam to zostawia sporo zapasu, i standardowy dla tej wielkości 1W w zupełności wystarcza (na szybko licząc, 0R010 1W -> 10A maks, tylko tych 10A to ani ścieżki ani złącza o ile pamiętam by nie zniosły);

  Karol966 wrote:
  4) Gdzie się zaopatrujesz w części?
  Ten konkretny projekt, poza kilkoma elementami został zmontowany przez JLCPCB, więc LCSC.com, a tak poza tym to głownie LCSC.com, chyba, ze coś na szybko potrzebne to TME albo Farnell.

  Karol966 wrote:
  5) Chcę zrobić sterownik matrycy LED 64x32, generalnie matryca miała być jednokolorowa ale nie mogę w PL znaleźć takiej matrycy o pitch 4mm a jedynie 10mm (odpada) więc zostaje mi jedynie RGB. Z tego co na szybko patrzę, mogę zrezygnować z dwóch kolorów (no wstępnie nie mam takiej potrzeby) i wykorzystać słabszy procesor (przede wszystkim bez DMA, jak ATMEGA128). Generalnie nie potrzebuję żadnych dynamicznych ekranów, jedynie statyczny obraz (odświeżany z częstotliwością 1Hz).
  Tych konkretnych matryc nie można odświeżać z częstotliwością 1Hz. Potrzebujesz > 40-100Hz żeby to nie migotało, zależy kto patrzy. ;D IMHO, do ATMegi lepiej MAX7219, szczególnie, że potrzebujesz tylko 1bit koloru, chyba.

  Karol966 wrote:
  6) Ile MAX7219 używałeś? Widziałem, że ludzie mieli problemy z więcej niż kilkoma układami w szeregu a rozwiązaniem okazały się rezystory 2k szeregowo na dwóch liniach (zdaje się CLK i LOAD) każdego z układów. Spotkałeś się z tym? Problem pojawiał się np przy więcej niż 8 sztukach.
  Używałem, do tego najpewniej tez tych podrobionych. Maks 18 sztuk, nie było żadnego problemu.

  Karol966 wrote:
  PS. Podoba mi się Twój projekt :)
  Dziękuję, tez go lubię. ;)
 • #19
  Karol966
  Level 30  
  Kupno części (matryce 8x8 4mm + MAX7219) w PL to nieopłacalna sprawa, zrobienie matrycy takiej 64x32 to koszt rzędu 400zł netto więc nie ma o czym nawet dyskutować :( Jak trochę bym poszukał, wywalił podstawki pod scalaki (niestety SMD są znacznie droższe niż THT) to może dało by radę zejśc do ok 300zł netto a nawet w PL można kupić za ułamek tej ceny gotowca (89zł BRUTTO) https://www.ledats.pl/pl/tablice-reklamowe-le...rgb-256x128mm-module-p4-indoor-hub75-smd.html o tych samych wymiarach zewnętrznych. Niestety np ta firma jeśli chodzi o monochromatyczne, posiada tylko takie o rozdzielczości P10 (dioda co 10 mm).

  Pewnie zrobię prototyp na MAX7219 (kupię takie poczwórne matryce po ok 25zł na allegro) ale to nie może później tak pozostać do produkcji. Urządzeń potrzeba będzie dosłownie kilka w roku (pewnie mniej niż 10) a na samej matrycy LED było by lekko licząc 100-200zł oszczędności dla klienta. Mam tylko nadzieję, ze nie beknie mi się nakładem prac za to ;)

  Quote:
  DNP tutaj to Do Not Populate.
  Człowiek uczy się całe życie, gdzieś mi to się już obiło - widać raz to za mało :)

  Odświeżanie ekranu matrycy - napisałem 1 Hz bo tyle wystarczy dla oka ale może być znacznie szybciej (na tyle na ile wystarczy jakiś mały/ tani procek) Nie koniecznie musi to być ATmega128, może być dowolna inna, jak i XMega czy STM32 (ważne by te procki dało się kupić co obecnie jak wiadomo jest czasami wręcz nierealne a wspomnianych AVR'ów zawsze się gdzieś u mnie 'kilka' wala a ponadto mam mam do nich ogarnięty szyfrowany bootloader ze wszelkimi narzędziami (szyfrowanie, wgrywanie programu z wygodnym programem pod windowsa oparty o AVR231).

  Dlaczego nie można tych matryc odświeżać z tak niską częstotliwością? Oczywiście (bo może czegoś nie rozumiem) chodzi o wypełnienie całej matrycy nowymi danymi raz na 1 sekundę co daje częstotliwość komunikacji wielokrotnie wyższą (2048 diod ...)
 • #20
  simw
  Level 26  
  Karol966 wrote:
  Dlaczego nie można tych matryc odświeżać z tak niską częstotliwością?

  Te matryce to "1/16 scan". 4 - bitowe sterowanie jednocześnie dwoma liniami, z dwóch połówek matrycy po jednej linii. Jeśli chciałbyś 1 Hz dla całego panelu, to 2 (górna i dolna) linie byłyby zapalane i gaszone co 62 ms, zatem właściwie nie da się dla ludzkiego oka wyświetlać widocznych danych z odświeżaniem 1 Hz.
  Szczegółowy opis sterowania znajdziesz np. tutaj:
  https://bikerglen.com/projects/lighting/led-panel-1up/
 • #21
  Sareph
  Level 24  
  Karol966 wrote:
  Kupno części (matryce 8x8 4mm + MAX7219) w PL to nieopłacalna sprawa, zrobienie matrycy takiej 64x32 to koszt rzędu 400zł netto więc nie ma o czym nawet dyskutować :(
  Szybki rzut oka na Ali - 14zł (z VAT) za moduł 8x32, ale 3mm pitch. A 10szt układów w SMD - 9zł z VAT.

  Karol966 wrote:
  Pewnie zrobię prototyp na MAX7219 (kupię takie poczwórne matryce po ok 25zł na allegro) ale to nie może później tak pozostać do produkcji. Urządzeń potrzeba będzie dosłownie kilka w roku (pewnie mniej niż 10) a na samej matrycy LED było by lekko licząc 100-200zł oszczędności dla klienta. Mam tylko nadzieję, ze nie beknie mi się nakładem prac za to ;)
  Jeśli opanujesz używanie magii importu i urzędu celnego, to myślę, że lepsza opcja jest ściągniecie tego (firmowo) z ChRL. ;)

  Karol966 wrote:
  Odświeżanie ekranu matrycy - napisałem 1 Hz bo tyle wystarczy dla oka ale może być znacznie szybciej (na tyle na ile wystarczy jakiś mały/ tani procek)
  simw Ci coś napisał na ten temat. Mam wrażenie, że tu pojęcia mylisz bo mówisz o zmianie grafik/napisów/zawartości co 1s, tak? A my o W ogóle procesie generowania czytelnego obrazu. ;)

  Karol966 wrote:
  Nie koniecznie musi to być ATmega128, może być dowolna inna, jak i XMega czy STM32 (ważne by te procki dało się kupić co obecnie jak wiadomo jest czasami wręcz nierealne a wspomnianych
  Nie wiem jak z AVR, ale STM serie G są jako-tako dostępne, za to serie F - można na razie o nich zapomnieć.
 • #22
  Karol966
  Level 30  
  No faktycznie się nie zrozumieliśmy, oczywiste że chodziło mi o fps a nie o częstotliwość komunikacji/ prędkość wysyłania danych. Ciągnąc dalej, będzie tam względnie statyczny obraz, który może mieć (nie musi) potrzebę zmiany treści raz na 1 sekundę.

  Kupiłem na razie na naszym rodzimym allegro 10 sztuk modułów po 4 matryce z MAX7219, kupa to kasy bo 250zł gdzie za 90zł tutaj był gotowiec (fakt, moja matryca będzie o 8 pikseli wyższa ale i wymaga całkiem sporo pracy z jej przygotowanie - montaż na jakiejś płycie, dystrybucja zasilania). Na tym zrobię pierwszy test aczkolwiek wolał bym tę drogę: https://www.ledats.pl/pl/tablice-reklamowe-le...rgb-256x128mm-module-p4-indoor-hub75-smd.html (już nawet zamawiałem w tej firmie ale problem wielki u nich zamówić przez mail - nie sprzedali mi... dziwne, kiedyś to każdy klient się liczył)
  Faktycznie na aliexpress są matryce na max7219 dużo tańsze, są też fajne formaty (np 2 wiersze po 8 matryc czyli 16x64, wystarczy 2 takie modułu i gotowe - cena nadal wyższa niż gotowiec RGB z firmy powyżej).

  Mam następujące pytania:
  1) Czy matrycę RGB można podłączyć pod jakiś gotowy sterownik matryc jednokolorowych rezygnując z dwóch dodatkowych kolorów (tak na prawdę potrzebuję 1 kolor, a wersja rgb jest ewentualnie na przyszłość
  2) Aby wyświetlać zadaną treść na takich matrycach wypada korzystać z jakiś gotowych bibliotek/ fontów czy generalnie zupełnie inaczej spawa wygląda dla obu powyższych przykładów (i jeszcze inaczej dla wyświetlaczy LCD graficznych?) Chodzi mi np o to, że mam jakiś "tekst" który chcę wyświetlić, każdy znak to odpowiedni układ pikseli (raczej zawsze podobny, np 5x7), jak te znaki kolejno podzielić na linie matrycy/ kolumny i wysłać do matrycy LED? Nie chodzi mi oczywiście o samo wysyłanie danych do tych układów (robiłem to już wcześniej dla wyświetlaczy 7seg) a o to "co" konkretnie wysłać/ jak pociąć na kawałki zadeklarowane znaki w najbardziej wydajny/ optymalny sposób?
 • #23
  Sareph
  Level 24  
  Karol966 wrote:
  Faktycznie na aliexpress są matryce na max7219 dużo tańsze, są też fajne formaty (np 2 wiersze po 8 matryc czyli 16x64, wystarczy 2 takie modułu i gotowe - cena nadal wyższa niż gotowiec RGB z firmy powyżej).
  Eee, no tylko, ze ten gotowiec nie ma sterownika, to praktycznie same ledy i drivery.

  Karol966 wrote:
  1) Czy matrycę RGB można podłączyć pod jakiś gotowy sterownik matryc jednokolorowych rezygnując z dwóch dodatkowych kolorów (tak na prawdę potrzebuję 1 kolor, a wersja rgb jest ewentualnie na przyszłość
  Nie wiem czy istnieją takie sterowniki dla tych matryc, obstawiam, ze sa tylko RGB, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś karmił taki sterownik identycznymi danymi dla R, G, i B.

  Karol966 wrote:
  2) Aby wyświetlać zadaną treść na takich matrycach wypada korzystać z jakiś gotowych bibliotek/ fontów czy generalnie zupełnie inaczej spawa wygląda dla obu powyższych przykładów
  Te matryce (RGB) są bardziej przewidziane jako część panelu a nie do używania jako samoistne byty, stąd... typowe dedykowane do nich sterowniki mają wejścia HDMI albo VGA.

  Karol966 wrote:
  jak te znaki kolejno podzielić na linie matrycy/ kolumny i wysłać do matrycy LED?
  Ale do matrycy ze sterownikiem czy bez? No ale tak czy inaczej, najprościej mieć przygotowany framebuffer w którym przygotowujesz cały ekran, i z niego dokonywać konwersji danych w pamięci do formatu zrozumiałego dla urządzenia docelowego.
 • #24
  simw
  Level 26  
  Karol966 wrote:
  (już nawet zamawiałem w tej firmie ale problem wielki u nich zamówić przez mail - nie sprzedali mi... dziwne, kiedyś to każdy klient się liczył)

  Jaki to kłopot zamówić przez formularz sklepu internetowego? Już myślałem, że te czasy gdy ludzie "wstydzili się" zakładać konta w sklepach internetowych już minęły. Pytam z ciekawości, nie "napadam" :).

  Co do matryc RGB to są to "zwykłe" wyświetlacze czyli diody + "rejestry przesuwne".
  Żeby coś na tym wyświetlić to należy napisać sterownik korzystając z jakiegoś mikrokontrolera, stworzyć bufor do wyświetlania, oprogramować wyświetlanie oraz przygotować czcionki ew. inne elementy graficzne.

  Dedykowane sterowniki dla hub75 też są, proste "płytki" z mikrokontrolerem i podłączeniem na taśmę, nawet sterowane po wifi.
  W Chinach to całkiem spory biznes co widać po relacjach z chińskich miast, gdzie na każdym rogu można znaleźć takie panele reklamowe, a na ali znajdziesz sterowniki za niecałe 40 zł + przesyłka.

  Wpisz na ali "hub75" i pewnie znajdziesz coś dla siebie.

  Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75
 • #25
  Karol966
  Level 30  
  Nie wiem czy mogę kontynuować swój wątek w tym temacie - wystarczy sugestia a założę własny wątek w odpowiednim dziale.

  Połączyłem ze sobą 32 układy MAX7219, chciałbym zrobić z nich taki sam wymiar jak gotowe matryce 32x64 ale obecnie wgrany program (z Git'a) działa jakby to była matryca 8x256. Jak do tego się zabrać? Duże znaki (zwłaszcza że to 10 cyfr + dwukropek) mogę wygenerować tutaj: http://dotmatrixtool.com/#
  Mam dowolność łączenia tych małych matryc (wcale nie muszę ich łączyć w jeden długi łańcuch...).
  Chciałbym osiągnąć taki podział ekranu: Sterownik matryc LEDowych z interfejsem hub75
  Zastanawiam się jak to osiągnąć, czy może należy potraktować wszystkie małe matryce jak jeden wielki wyświetlacz graficzny, napisać do tego procedury rysowania pikseli/ linii/ pisania znaków małych/ dużych no i goto(x,y) a dalej już klasycznie jak z wyświetlaczem graficznym? Czy jednak to zbyt skomplikowane/ niepotrzebne bo można to prościej zrobić?

  PS. Nie lubię zakładać kont dla potencjalnie pojedynczego zakupu. Dziwne, że podając wszelkie niezbędne dane na maila, sprzedawca (a ściślej pracownik danej firmy) ma to gdzieś i jak zacięta płyta...