Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta USB Qomu z ARM Cortex-M4F i FPGA programowalna za pomocą Symbiflow

ghost666 07 Feb 2021 11:38 600 0
 • Płyta USB Qomu z ARM Cortex-M4F i FPGA programowalna za pomocą Symbiflow
  W przeszłości prezentowano kilka maleńkich płytek USB typu „omu”, które są wielkości złącza USB, zaczynając od Tomu opartego na układzie Silabs EFM32 Arm-Cortex-M0+, a następnie Fomu umożliwiającego programowanie w Pythonie i wykorzystujące softcore RISC-V zaimplementowany w ukłądzie programowalnym Lattice ICE40, a także klucz bezpieczeństwa Somu FIDO2.

  Teraz na rynek trafiła nowa płytka - Qomu oparta na mikrokontrolerze Quicklogic EOS S3 z ARM Cortex-M4F z wbudowanym układem programowalnym (FPGA). Podobnie jak inne moduły z tej rodziny, ta także niemalże całkowicie mieści się w złączu USB, poza wyjątkiem wystających touchpadów. Układ programować można za pomocą narzędzia Symbiflow, który nazywa się „GCC FPGA”, a także innymi narzędziami open source.

  Specyfikacje Qomu:

  * SoC - Mikrokontroler QuickLogic EOS S3 z rdzeniem ARM Cortex-M4F taktowanym zegarem o częstotliwości do 80 MHz, wyposażonym w 512 KB pamięci oraz wbudowany układ FPGA z 2400 efektywnymi komórkami logicznymi i 64 Kbitami wbudowanej pamięci RAM.
  * Pamięć - 16 Mbit Flash
  * Cztery pojemnościowe panele dotykowe,
  * Pojedyncza dioda RGB LED
  * Zasilanie - 5 V przez port USB

  Płyta USB Qomu z ARM Cortex-M4F i FPGA programowalna za pomocą Symbiflow


  Płyta Qomu będzie dostarczana z formowaną wtryskowo obudową i jest całkowicie otwartym sprzętem z plikami projektowymi sprzętu w formacie KiCad i plikami Gerber dostępnymi na Githubie, a także z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego typu open-source Zephyr oraz FreeRTOS, działającymi na rdzeniu ARM Cortex-M4F układu SoC EOS S3.

  Jak wspomniano we wstępie, nawet narzędzia do projektowania FPGA używane z Qomu są open-source, w tym narzędzia SymbiFlow, wykorzystywane do syntezy, lokalizacji i trasowania struktur logicznych oraz generowania strumienia bitów do programowania FPGA; dostępna jest także obsługa nMigen dla projektowania w systemie Python-to-FPGA i pełnej emulacji urządzenia z Renode.

  Płyta USB Qomu z ARM Cortex-M4F i FPGA programowalna za pomocą Symbiflow


  Powyższa tabela porównawcza pokazuje różnicę między Qomu, Tomu i Fomu, a także wcześniejszą płytą QuickFeather firmy Quicklogic zgodną z formatem Adafruit Feather, który zapewnia większą elastyczność, w zakresie wejść i wyjść, dzięki większemu rozmiarowi.

  Projekt Qomu właśnie wystartował na Crowd Supply z symbolicznym celem finansowania w wysokości 1 $. Jest tylko jeden próg - moduł Qomu z obudową za 40 dolarów. Wysyłka kosztuje 8 dolarów w Stanach Zjednoczonych i 16 dolarów dla reszty świata, niezależnie od zakupionej ilości. Rozpoczęcie wysyłki zaplanowano na maj 2021 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/02/06/qomu-cortex-m4f-fpga-usb-board-is-programmable-with-symbiflow-open-source-toolchain/

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls