Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ClusBerry for Home - domowe klastry RPi z do 8 x CM4 z kartami I/O

ghost666 07 Feb 2021 12:21 1113 5
 • ClusBerry for Home - domowe klastry RPi z do 8 x CM4 z kartami I/O
  Jakiś czas temu prezentowaliśmy system przemysłowego klastra Raspberry Pi od ClusBerry, teraz Techbase zaprezentowało klaster „ClusBerry for Home” z modułami 2x do 8x Raspberry Pi CM4 i modułowymi kartami I/O w tym portem szeregowym, łącznością bezprzewodową, AI, NAS, koncentratorem USB 3.0, 2.5GbE i superkondensatore do podtrzymywania zasilania.

  ClusBerry for Home to domowa wersja klastra, przeznaczona do inteligentnych aplikacji domowych. Funkcje są zasadniczo takie same jak w przypadku modelu na szynę DIN. System jest przeznaczony przede wszystkim do użytku z oprogramowaniem klastrowym opartym na lekkim Kubernetesie, Dockerze i K3s. Systemy ClusBerry rozszerzają Raspberry Pi CM4 o modułowe karty wejścia i wyjścia oraz oferują skalowalne moduły 2x, 4x lub 8x CM4. W przeciwieństwie do większości kart klastrowych, takich jak nadchodzący Turing Pi 2 oparty na CM4, ClusBerry nie tylko umożliwia współdzielenie standardowego zestawu kart przez wiele modułów obliczeniowych.

  Wykorzystujący Linuksa moduł Raspberry Pi CM4 kosztuje od od 25 do 90 dolarów u wyposażony jest w ten sam SoC Broadcom BCM2711 z rdzeniami (4 x 1,5 GHz) ARM Cortex-A72, który posiada Raspberry Pi 4. Moduł ten dostarczany jest z od 2 GB do 8 GB LPDDR4-3200 RAM i od 0 GB do 32 GB pamięci eMMC, z opcjonalnym interfejsem 802.11ac i BT 5.0. Moduł posiada również kontroler GbE z obsługą PoE oraz dwa porty 4K HDMI, a także PCIe 2.0, 2x i 4x MIPI-DSI i -CSI i nie tylko.

  ClusBerry for Home - domowe klastry RPi z do 8 x CM4 z kartami I/O
  ClusBerry w wersji do montażu na szynie DIN.


  ClusBerry for Home i systemy ClusBerry na szynę DIN wykorzystują tę samą płytę główną ClusBerry 9500-CM4, do której dołączane są moduły CM4 i różne karty I / O. System wykorzystuje wspólny radiator do chłodzenia całego systemu. Standardowy model klastra 9500-CM4 oferuje do wyboru trzy opcje I/O:

  * Kontroler I/O - DI, DO, AI, 1-Wire, RS-232/485 i CAN
  * Brama komunikacyjna - 1x lub 2x Ethernet, porty szeregowe i interfejsy bezprzewodowe, takie jak LTE-cat.M1, 4G, 5G, LoRa, ZigBee, Z-Wave, Wireless M-Bus; nie jest jasne, czy wybrać można tylko jeden czy kilka interfejsów bezprzewodowych naraz.
  * AI Gateway - Google Coral Edge TPU dołączone przez M.2 z PCIe lub do 4x Coral Edge TPU dołączone przez USB 3.0

  AI Gateway została zaprezentowane jako samodzielny produkt już w listopadzie zeszłego roku pod nazwą AI Gateway 9500-CM4. Bramka oferuje port HDMI i gniazdo karty SIM oraz opcjonalne szeregowe porty wejścia i wyjścia i moduły bezprzewodowe.

  Oprócz standardowych opcji istnieją również specjalne konfiguracje ClusBerry:

  * Serwer plików NAS - 2 dyski SSD (SATA III z RAID) zarządzane przez Nextcloud lub ownCloud
  * Hub USB 3.0 - „do komunikacji 5G, modemów, klastra AI i urządzeń peryferyjnych”
  * Router Gigabit LAN/WAN - „dodatkowa” karta sieciowa 2,5GbE jako niezależny switch lub router, odizolowany od sieci klastra
  * SuperCap - system do zasilania rezerwowego (superkondensatory i ogniwa Li-Ion) z zarządzaniem trybem uśpienia, wspomagane modułem ESP32

  Opcjonalne konfiguracje można dodatkowo rozszerzyć za pomocą różnych kart. Opcje obejmują porty RS-232/485, cyfrowe i analogowe GPIO, USB, HDMI, Ethernet, przekaźniki, 1-Wire, CAN, M-Bus, akcelerometr, TPM, eSIM i inne.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/clusberry-for-home-clusters-up-to-eight-cm4-modules-with-a-la-carte-i-o/
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10248 posts with rating 8528, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  SpecODKomputerow wrote:
  Ja bym chętnie zainstalował tam Windows 10 ARM.


  Windows 10 ARM ma jakąś wersję na klastry?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  SpecODKomputerow wrote:
  Windows 10 ARM wiem że zadziała.


  Jak Windows działa na klastrach?
 • #6
  User removed account
  Level 1