Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji

slad 12 Feb 2021 09:49 4035 34
  • Computer ControlsComputer Controls
    lfldp
    Level 7  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/posting.php?mode=quote&p=19240329#Nie przeczytałem całego tematu tylko pierwszy post i odpowiadam

Quote:
    • węglowy (węgiel aktywowany skutecznie absorbuje szkodliwe substancje takie jak: formaldehyd, benzen i inne nieprzyjemne w zapachu
    Węgiel aktywny (nieimpregnowany) nie absorbuje *absorbuje w znikomych ilościach ww cząstki więc jest w tym celu bezużyteczny.

W procesach lutowania występują min. takie cząstki gazu jak formaldehyd alkohole kwasy gazy ołowiu - do wszystkich cząstek które wymieniłem żaden z ogólnodostępnych węglów aktywnych które są tanie nie nadaje się ponieważ cząstki te posiadają wielkość molekularna i na węglu aktywnym się nie łapią.

Do pochłaniania ww. cząstek stosuje się:

-sita molekularne 3A 4A 5A + 13x (zeolity)
    -aktywowany tlenek glinu impregnowany kmno4
    -węgle aktywne impregnowane ulteniaczami
    -węgle aktywny katalityczne

W komercyjnych pochłaniaczach do oparów lutowniczych występują mieszanki

-węgiel aktywny + zeolity (niektóre made in china)
    -węgiel aktywny + aktywowany tlenek glinu (weller zero smog , bofa , pace)
    -węgiel aktywny katalityczny (waterun F6001/2D)

Ww. media adsorbcyjne oraz chemisorbanty są drogie ze wzg. na własciwości dlatego też filtry występujące w komercyjnych pochłaniaczach nie są tanie.

Jednym z najdroższych chemisorbantów jest aktywowany tlenek glinu impregnowany kmno4 o zawartości 12%

W skrócie węglem/filtrami węglowymi to sobie możecie pochłaniać same odory (duże cząstki) i to filtr gazowy w tym całym zestawieniu wychodzi najdrożej.

Temat wałkowany/przerabiany przezemnie od przeszło paru lat jeśli ktoś chce składać taki efektywny filtr wyjdzie mu nie wiele taniej w exploatacji filtrów niż miałby zapłacić za gotowe high-end.

Dodam że aktywowany tlenek glinu z kmno4 12% jest niemal nieosiągalny do kupienia w małych ilościach , zeolity można u nas dostać w dobrej cenie ale itak sam filtr gazowy o skuteczności 100% wychodzi drożej bo potrzeba załadować conajmniej z 5 - 7kg zeolitu + węgiel aktywny granulowany lub z łupin orzechu kokosowego. Są to koszty w przedziale 600 - 700pln za sam gaz + hepa klasy h13 + prefiltr np. F7.

Na rynku od niedawna dostępne sa pochłaniacze made in china do ktorych zestaw filtrów wychodzi około 450pln gazowy + hepa , sam filtr gazowy posiada węgiel katalityczny który bez problemu radzi sobie z pochłanianiem cząstek wielkości molekularnych formaldehyd itd.

@slad ten wentylator który zastosowałeś jest to wentylator kanałowy który posiada zbyt niski spręż zeby przepchać powietrze przez filtry które zastosowałeś - on będzie na poczatku działał ale tego filtra (min. hepa) nie zdołasz zużyć nawet w 50% bo pręż wentylatora nie wytrzyma obciążenia jakie zacznie z biegiem czasu narastać (nie czytasz dokumentacji technicznych)

Hepa klasa H13 potrzebuje spręż do 450 - 600pa , wentylator musi wytrzymać takie obciążenie żeby zużyć filtr do końca , firmowe pochłaniacze oparów posiadają turbiny promieniowe firmy EBMPAPST o sprężach (wydajności od 2000 - 3200pa) , pozatym rury które Ty zastosowałes mają srednice z 6mm a taka średnica jest niedopuszczalna przy stosowaniu wentylatorów kanałowych jest to dodatkowe bardzo duże obciążenie dla wentylatora który zastosowałeś - to coś to tylko może działać na samym początku :)

Weller zero smog posiada rury o takich średnicach ale jego turbina promieniowa wytrzymuje takie obciążenie - zmien te rury na minimum FI 80mm a najlepiej FI100 !!!

No to tyle co chciałem dodać
  • Computer ControlsComputer Controls
    lfldp
    Level 7  
    DamianG wrote:
    W pracy używam Pace Arm-Evac 150. Maksymalny przepływ 260m3/h, 53dB przy połowie obrotów, 63bB przy mocy maksymalnej. Także 44dB to cicho jak na pochłaniacz.
    Prywatnie jestem w trakcie konstruowania odciągu ale właśnie na bazie wentylatora promieniowego o mocy ponad 200W. Czas pokaże co z tego wyjdzie.
    Nie musi mieć 200W możesz zastosować do 80W wentylator EC firmy EBMPAPST ale musiałbyś zastosować filtry plisowane + filtr gazowy w postaci tub dzięki temu zaoszczedzisz na zużyciu prądu i zredukujesz poziom hałasu do minimum.

Ja złożyłem kilka takich filtrów w przeszłości jeżeli będzie zainteresowanie moge zamieścić zdjęcia , nie wykluczam również zbudowania ostatniego tego typu filtra (troche mniejszego) tylko jak mówie cenowo za konkretny filtr gazowy wychodzi kilkaset złotych ale będzie to chodzić ciszej i będzie bardziej efektywne niż komercyjne rozwiązania z 1 wadą.

Do takiego filtra można zastosować jak pisałem tzw. sito molekularne jednak zeolity drażnią drogi oddechowe (wydzielają zapach sody) dlatego występują w filtrach niższej półki , aktywowany tlenek glinu wychodzi drożej i jest ciężko dostepny w odpowiednich stężeniach

W filtrach high-end stosują stężenie 12% dlatego 1,5kg AL203 + KMNO4 wystarcza żeby pochłonąć większość chemikalii przy przepływach do 200 - 300m3/h , w chinach dostępne są stężenia od 2 - 6% 4 - 8% 4 - 10% max i to jest od do a nie że określona ilość %

Wady:

KMNO4 drażni po oczach (szczypie) i wydziela zapach denaturatu dlatego w filtrach do pochłaniania oparów lutowniczych występuje jako mieszanina 50% AL203 z KMNO4 i 50% węgla aktywowanego , węgiel pochłania drażniące opary z kmno4.

ZEOLITY (sita molekularne) działają drażniąco na drogi oddechowe (wydzielają zapach sody) miesza się je z weglem aktywnym w proporcjach 25% zeolitu 75% węgla aktywowanego - mieszałem i węgiel aktywny w 100% nie eliminuje tego drażniącego zapachu w skrócie wychodzi na to że pochłaniacie większość szkodliwych chemikali z procesów lutowniczych a wdychacie kolejne (mniej szkodliwe) związki , dlatego zeolity cenowo wychodzą taniej niż aktywowany tlenek glinu z dodatkiem kmno4.

Zasada działania:

-zeolity poprostu łapią cząstki o wielkościach molekularnych (takie których węgiel nie potrafi złapać) natomiast aktyowawany tlenek z kmno4 działa zupełnie inaczej - konwertuje mniejsze cząstki (molekularne) na większe - następnie po konwersji duże cząstki są już łatwo absorbowalne przez węgiel aktywny cały proces nazywa się utlenianiem tak działa kmno4.

@slad wywal filtr hepa z tego pochłaniacza i zastosuj zamiast tego filtr klasy F7 najlepiej F9 plisowany bo ta hepa to tak naprawde jeden wielki pic i fotomontaż jest , dzięki temu zredukujesz hałas i pobór pradu - gwarantuję ci że nie odczujesz żadnej róznicy na zdrowiu stosując filtry przeciwpyłowe niższej klasy niż hepa do odsysania oparów lutowniczych.

W procesach lutowniczych najistotniejsze są kolejno
    -mniejsze cząstki gazu (dopalacze z kmno4 lub zeolity)
    -większe cząstki gazu (węgiel aktywny)
    -duże czastki pyłu - (tanie filtry klasy F7 - F9 pochłaniają je bez problemu)

I na samym końcu masz najbardziej prądożerny i najmniej istotny w tym wszystkim filtr hepa który pochłania najmniej istotne mikrocząstki które ponoć mogą zaszkodzić po 30 - 50 latach , na temat tych filtrów i picu związanego z nimi ja się nie będe wypowiadał w internecie jest masa informacji zaprzeczających ich działaniu i też stwierdzone jest że większe cząstki pyłu (pochłanialne przez tanie filtry klas F7 - F9) są znacznie bardziej szkodliwe niż jakiekolwiek mikrocząstki.

edit

Ktoś tutaj wspominał o wyciągu oparów na zewnątrz budynku/mieszkania. Niestety z takim wyciągiem nie jest kolorowo jakby się mogło wydawać.

Zasada działania takich wyciągów jest prosta - tyle ile wydmuchasz powietrza na zewnątrz to tyle samo musisz dostarczyć ! i takie coś może zdać się tylko w sezonie wiosna - lato. Zimą będziecie mieli z tego powodu ogromne straty w ogrzewaniu , kiedyś podpiałem exhaust ze stacji bga do okna obłożonego folia.

Efekt był taki że po kilku profilach sąsiedzi zaczeli robić dym !!! - smród nie do wytrzymania za oknem przedzierający się przez rozszczelnione okna PCV jednym słowem wątpie żeby jakikolwiek serwis bga posiadał zezwolenie na zastosowanie takiego wyciągu na zewnatrz :). W fabrykach róznej gałęzi stosuje się wysokie kominy do odprowadzania szkodliwych oparów.

A więc w wielkim skrócie niektóre z pochłaniaczy lutowniczych są naprawde warte swojej ceny (pomijając te najdroższych producentów pace/weller) są one komfortowe bo można je przenosić i używać w dowolnym miejscu (niezależność) w skrócie są one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż jakikolwiek wyciąg na zewnątrz.

Z tych lepszych filtropochłaniaczy to chyba cenowo najlepiej wychodzi BOFA seria V250 - 300E , zestaw filtrów widziałem gdzieś po 630 w przeliczeniu na pln. Jednak niektóre chinskie no-name też dają rade jest to tzw. stosunek jakości co do ceny.

Dodano po 7 [godziny] 30 [minuty]:

Załączam zdjęcia niektórych z moich filtrów które stosuje/stosowałem i przy okazji min. przez bzdury wynalezione w internecie nt. filtracji powietrza straciłem troche pieniędzy :)

Ale o co mi dokładniej chodzi - jak widzicie mój filtr gazowy to 4 tuby can-lite zamknięte w 1 komorze które łącznie mieszczą do 6,5kg węgla granulowanego (forma ziarnista) lub ponad 10kg węgla z łupin orzecha kokosowego bo on jest cięższy i skuteczniejszy ale o tym za chwile.

Taki filtr gazowy stawia maxymalny opór cisnienia na wentylatorze nie więcej niż kilkanaście pa gdzie kaseta z węglem w komercyjnych odciągach stawia opór do kilkuset pa i można do niej załadowac zaledwie do 2kg węgla/zeolitu - dlaczego tak się dzieje ?!

Zasada jest taka że im grubsza ściana i węższa powierzchnia tym większy spadek ciśnienia filtr będzie stawiał a im węższa sciana a powierzchnia szersza tym mniejszy spadek ciśnienia a efekt filtracji w przeliczeniu na daną powierzchnie taki sam , u mnie łącznie to wychodzi j1,5cm grubość i 60cm x 45cm powierzchni jednej tuby x4 daje łącznie 1,5cm grubość + 240cm + 180cm szerokości powierzchni filtra i ma znikomy spadek ciśnienia czy to jest dla was teraz jasne ? i min. dlaczego komercyjne odciągi sa takie hałasliwe i wykorzystują drogie turbiny promieniowe do odciągania powietrza przez filtry ? - bo są upchane w kasetach ! tzw. małe jest piękne ale nie w wydaniu tych filtrów :)

Na zdjęciach jest również filtr mini-pleat (plisowany) klasy F9 który odciąga gruby pył + niewielką część mikro pyłu są to najbardziej efektywne filtry na rynku stawiające niski opór i też kosztują niewiele.

Ten filtr ma łączną powierzchnie około 2,5m2 a jego grubość to zaledwie 10cm > bo ma plisy... są to takie jakby kieszenie pozaginane , dzięki temu wystarcza na dłużej i stawia niewielki opór powietrza.

Gdzieś w internecie wyczytałem bzdure że węgiel z łupin orzecha kokosowego (forma ziarnista) nadaje się do pochłaniania formaldehydu + całej reszty związkow (mniejsze cząstki gazu) ponieważ posiada większą ilość mikropor poza makroporami i mezoporami - no to kupiłem worek 20kg węgla takiego typu firmy sorbotech !!! i co mi z tego wyszło ?! do tych naboi załadowałem około 10kg mocno ubitego węgla (im bardziej zbity tym lepsza efektywność) - niestety ale to nie działa jak działać miało :( ten węgiel owszem lepiej sobie radzi z formaldehydem i mniejszymi cząstkami i może zda sie do oczyszczaczy powietrza ale niestety w odciągach oparów lutowniczych się nie zdaje - wciąż czuc formaldehyd i pozostałe szkodliwe związki.

Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji Pochłaniacz oparów lutowniczych własnej konstrukcji
    Zygaqra
    Level 34  
    Strasznie drogi ten wentylator, jestem uparciuchem i wolę, kiedy to możliwe wykorzystuję stare zasilacze komputerowe a dokładniej ich wentylatory i urządzenie już jest lżejsze o 3 stówki.