Witam . Czy w amplitunerze Onkyo można wymienić kondensatory 8200uF 69V na takie większej pojemności 10000uF 71V jak w wyższym modelu ? Obydwa modele posiadają ten sam transformator , te same pary końcówek mocy i obwód zabezpieczający inny jest bezpiecznik i płyta HDMI.
Załączam obrazek z instrukcji.
Pozdrawiam serdecznie.
Raczej można zamienić, o ile oryginalne są uszkodzone. W innym wypadku nie bawił bym się. Toroid chyba tam nie siedzi to prąd rozruchu raczej za bardzo nie wzrósł.
Ogólna zasada jest taka, że im większa pojemność kondensatora (ów) w zasilaczu tym lepiej. Nie należy jednak przesadzać. Poza tym czasem ten "nowy" ma gorsze parametry impulsowe niż stary i po takiej wymianie okazuje się, że zasadę diabli biorą, bo wzmacniacz brzmi gorzej. Jeśli więc wymiana to tylko w wypadku konieczności potwierdzonej pomiarami pojemności i ESR. I to też tylko na kondensator tego samego rodzaju (np. prąd dopuszczalny rozładowania - do odszukania w szczegółowych danych produktu na stronie producenta).
czy my mowimy o kondensatorach filtru w zasilaczu?
Twierdzisz ze:
- masz oddzielne zasilacze/filtry dla kazdego z kanalow?
- jezeli kondensator mialby nizsza pojemnosc to odbilo by sie to na mocy maksymalnej a nie na tym ze gra ciszej.
Jezeli juz to ktorys z kondensatorow w sprzezeniu zwrotnym ma problem.
Pozdrawiam
Były już mierzone i jeden ma tylko 6050uf z 8200uF oryginalnych zamiana powoduje że drugi kanał gra gorzej czy możecie doradzić jakie kondy dać na miejsce tych tj :pojemność i napięcie. Pozdrawiam.
Niemożliwe, na pewno są to kondensatory wspólne dla linii zasilającej wszystkie kanały.
Filtrują napięcie symetryczne, a nie niesymetryczne dla lewego i prawego kanału osobno. Uszkodzenie kondensatora mogło wy się objawiać przydźwiękiem 100Hz przy stanie agonalnym lub mniejszą mocą maksymalną. Ale objawy pojawiły by się na wszystkich kanałach....
sylweksylwina - masz całkowitą rację, ale najwidoczniej Autor wie lepiej... Tak już jest z "młodymi, zdolnymi", że swoją wiedzę czerpią z sieci YT, i podobnych mało rzetelnych źródeł. Komy=uś kiedyś wymiana JAKIEGOŚ kondensatora pomogła, więc... A prawda jest taka, że w tym konkretnym wypadku (jeden kanał gra ciszej) akurat pojemność czy nawet sprawnosć zasilacza ma najmniejsze znaczenie. Jeśli już to któryś z kondensatorów sprzęgajacych, ale tu wypadałoby mieć schemat, umieć go odczytać, pomierzyć sygnał w kluczowych miejscach, wyciągnąć wnioski... Za dużo dla "młodego" więc woli wymieniać na ślepo - poczynając od najbardziej widocznych. Takie podejście znacznie podraża koszty naprawy, może powodować kolejne usterki (inna pojemność, napięcie lub zmiana polaryzacji) i znacznie przedłuża się w czasie. A sam Autor wiele się nie nauczy - bo nadal będzie tylko wymieniać kondensatory - jak trafi to sukces i w świat idzie kolejna informacja jak to wymiana kondensatorów pomaga na wszystko. A jak nie - będą do nas pretensje, że nie pokazaliśmy Mu palcem co ma wymienić.
Niestety, ale ze zdobytym na forum i w serwisach doświadczeniem, w takich wypadkach mogę tylko polecić jedno: Szukaj serwisu audio. To najbezpieczniejsza droga do uzyskania sprawnego sprzętu który będzie mieć nadzieję jeszcze długo pograć.