Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Prośba o pomoc w dobraniu kabla pod instalację 400V

sebek1987 08 Feb 2021 17:41 246 2
    sebek1987
    Level 14  
    Dzień dobry,

Proszę o pomoc związaną z instalacją elektryczną. Nie zajmuję się elektryką, więc wolę zapytać kogoś mądrzejszego w tej dziedzinie od siebie.

Przebudowuję budynek przygotowując go do ewentualnego użycia w przyszłości jako mały warsztat. Budynek jest zasilany z drugiego budynku (mieszkalnego). W budynku mieszkalnym obecnie planowany jest generalny remont, więc chcę przygotować instalację elektryczną pomiędzy budynkami, aby w przyszłości nie musieć przejmować się ewentualnym przeciążeniem linii zasilającej.

Chcę przygotować instalację 400V pod maksymalne obciążenie pracy ciągłej (chcę założyć gniazdo 63A - na przyszłość). Ogólnie na co dzień obciążenia nie przekraczają 16A na fazę, jednak sporadycznie potrzebuję podpiąć coś bardziej prądożernego.

Od razu zaznaczę, że koszta są tutaj na drugim planie. Instalacja ma być wydolna, nie grzać się i zrobiona na dobrych materiałach. Nie stosuję zasady "byle taniej". Jednocześnie nie chciałbym jej przewymiarować n-razy, ma być zrobiona "zdroworozsądkowo" - stąd moja prośba o pomoc.

Nie bierzmy pod uwagę mocy przydzielonej do budynku itd. Jeśli będę w przyszłości potrzebował, to wystąpię o zmianę przydziału.

Jeśli chodzi o warunki "techniczne":
    - od licznika w budynku mieszkalnym do tablicy rozdzielczej w budynku "warsztatowym" mam około 35 metrów
    - instalacja na odcinku około 3 metrów będzie w ziemi (tutaj chcę położyć rurę łączącą budynki np. fi50mm i sobie nią przeciągnąć kable aby zawsze móc z nimi coś zrobić bez przekopywania podwórka gdyby coś się stało)
    - przez około 5 metrów kabel pójdzie w peszlu w ścianie
    - reszta odległości to rurka PCV przypięta na ścianie

Proszę o poradę jaki typ kabla kupić no i przede wszystkim jaki przekrój żył należałoby wziąć pod uwagę, przy stałym obciążeniu na 63A.

Pozdrawiam, Sebastian
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
  • Helpful post
    78db78
    Level 37  
    Miedź Cu 16mm² dł. 35m spadek napięcia 0.34% 2.35V.
    sebek1987
    Level 14  
    Dziękuję za pomoc.