Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rozkodować radio samochodowe VW BETA 5 PHILIPS.

Kontrakton80 08 Feb 2021 17:57 816 9
    Kontrakton80
    Level 15  
    Witam mam radyjko takie jak w temacie i posiadam też wiele innych radyjek, vw beta, gamma, alpha. Większość z tych radyjek dostałem od znajomych lub ze złomu, zalegają mi na półce bo do większości nie mama kodu( albo został zgubiony lub po prostu go nie było) Chcę się nauczyć rozkodowywać radia samochodowe, wiem że do tego muszę mieć zawartość pamięci eeprom. Kupiłem sobie do tego celu hot aira. Teraz mam pytanie jakie pamięci najczęściej występują w radiach samochodowych i czy do tej zabawy wystarczy mi domowej roboty programator podpinany pod port rs232 w komputerze? Słyszałem o 24c16 ale też o pamięciach 95640, czy prosty czytnik na rs232 sobie z tym poradzi?
    adam white
    Level 27  
    Jak Pan chce zająć się "kodami" i jednocześnie nie dołączyć do dość szeroko reprezentowanego na tym forum grona "killero-rzeźników" (potrzebuję bina, podstaw bina z kodem, wysypała mi się pamięć, ect. - tu nie odnoszę się do Kolegów, którzy mieli jednorazowe wpadki czy zaistniał przypadek losowy, piszę o swego rodzaju trendzie, który mi się nie podoba bo psuje sprzęt - tak programowo też można zepsuć radio) to sugeruję trochę lepszy sprzęt.

Prawie 30 (no jeszcze nawet 20 ) lat temu jak nie było niczego taniego to takie rozwiązania mogły być stosowane bo ryzyko wchodziło w koszty. I nie było innej drogi. Ja pierwsze programatory dla 9306 (46) czy 8582 (2402-04) robiłem sobie sam na podstawie dokumentacji papierowej (bo Internetu nie było). Jakoś działały ale gdy mogłem kupić coś fabrycznego, ze zweryfikowanymi procedurami zapisu-odczytu dla np. pamięci tego samego typu ale innego producenta i dość szeroką gamą obsługiwanych pamięci to bez wahania to zrobiłem.

Typowe pamięci - Microwire - 93xx - kiedyś bardzo często a obecnie raczej już nie stosowane, I2C - bardzo powszechne ale ze względu na zmiany adresowania w większych pamięciach oraz stosowanie wersji 3V3 - wymagające odpowiedniego, "bezbłędnego" programatora a nie programu pisanego ileś lat temu pod DOS-a czy WIN 95 i pamięci SPI - np. 95xxx - też bardzo powszechne ale wymagające pewnej wiedzy czy doświadczenia - np. znam profesjonalny programator, który potrafi przy zapisie zapisywać poprawnie co 2 linię. Przy wyborze innej wersji tej samej pamięci jest OK. Bug. Ale żeby nie uszkodzić radia trzeba to wiedzieć-widzieć.
    W starym sprzęcie spotyka się jeszcze pewne "dziwne pamięci" ale to nisza.

Dalej pamięci, które znajdują się wewnątrz procesora np. Motorola HC05, HC11, TI TMS 370 i inne. Celowo nie podaję tych nowszych bo bez odpowiedniego doświadczenia a tylko opierając się na opisie czy filmie w Internecie dość łatwo je zabić (często "na śmierć").

Po odczycie pozostaje jeszcze znalezienie w pliku kodu. A to inna wiedza. Są programy, niektóre - nawet dobre - za free w sieci (choć ich autorzy wcale za free ich nie udostępniali - c'est la vie). Jest też wiedza zdobywana latami - trochę jej na tym forum też jest.
    Kontrakton80
    Level 15  
    Jaki panowie polecacie programator?
    dad1.marek
    Level 2  
    Kontrakton80 wrote:
    Jaki panowie polecacie programator?

Wykonaj sobie prosty na układzie MAX232 i zgraj eprom z procka. Pamiętaj aby zamienic nogi RX i TX na procku tj. z układu RX pod tx procka ,z układu TX pod RX procka podłączać.
    Mając eprom już sobie wygenerujesz kod nawet zwykłym programem Aphilips.
    justka80
    Level 30  
    #5 Przecież Autor pyta o VW Beta V Philips = 24c16. MAX232 to raczej do Beta V Grundig (MC68HC11KA2).
    emik
    Level 31  
    dad1.marek wrote:
    Wykonaj sobie prosty na układzie MAX232 i zgraj eprom z procka. Pamiętaj aby zamienic nogi RX i TX na procku tj. z układu RX pod tx procka ,z układu TX pod RX procka podłączać.
    Mając eprom już sobie wygenerujesz kod nawet zwykłym programem Aphilips.

A do czego będzie to potrzebne?
    dad1.marek wrote:

Przecież chodzi o odczyt 24c16.
    dad1.marek
    Level 2  
    Jesli chodzi o BETA 5 PHILIPS to jest tam układ 24c16 i prosty interface mozna zbudować na rezystorach i diodach. Jak rozkodować radio samochodowe VW BETA 5 PHILIPS.
    adam white
    Level 27  
    30 lat temu uznałbym Pana poradę za bardzo pomocną - oczywiście pod warunkiem zamieszczenia programu do obsługi interface.
    W dzisiejszych czasach jest ona po prostu zabawna - z powodów, których nie chce mi się nawet wymieniać.