Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hp LaserJet Pro MFP M125nw - wymiana gniazda USB typ B - nie działa

11 Feb 2021 09:39 207 7
  • Level 6  
    Witam,
    Niestety doszło do mechanicznego wyrwania gniazda z płyty drukarki.
    Podjęłam próbę wylutowania pinów (4+2 mocujące) oraz wlutowania nowego gniazda.
    Dolutowania użyłam:
    - Topnik RF800
    - Kawałek cyny, niestety nie mam info jakiej firmy
    - Lutownicy Derda 60W
    - plecionka lutownicza do usunięcia nadmiaru cyny
    - Salmiak (czyszczenie grota podczas lutowania)

I niestety, jako niedoświadcona osoba, po usunięciu wyłamanych pinów, oczyściłam płytkę
    zmywaczem do paznokci, nie wiedząc że był z dodatkiem olejku.
    Tak wiem, że powinno się to robić izopropanolem, lub spirytusem 95% min. ale stało się inaczej.
    Po zamocowaniu płyty podłączeniu do laptowa, nie ma kontaktu z drukarką.
    Drukarka się włącza, procesuje na początku jak to było wcześniej ale brak łączności.

Pytanie czy płytka mogła zostać trwale uszkodzona podczas użycia ww. zmywacza czy spowodował on jedynie brak przewodności.
    Czy jest szansa że po ponownym rozlutowaniu, oczyszczeniu spirytusem 95% zadziała?
    Czy może to nie ma znaczenia i podczas wyrwania gniazda mogło dojść do uszkodzenia płyty.

Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 26  
    Salmiak był zbędny, to nie są rzeczy trudno lutowalne... Jest agresywny i może zniszczyć grot. Do czyszczenia grotu wystarczy czyścik. RF800 szału nie robi, ale do takich rzeczy wystarczy. Zamieść w miarę dobrej jakości zdjęcia PCB od strony lutów i elementów, zobaczymy, co tam mogło się stać. Możliwe, że linie danych były na przelotkach, które wyszły ze starym gniazdem.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 6  
    Cześć, dzięki za odp.
    Z tego co widzę to linie danych siedzą w przelotkach.
    Jak patrze na to dzisiaj to dzisiaj to wydaje mi się, że powodem mogą byc źle wykonane luty na 2 zaznaczonych pinach.

Hp LaserJet Pro MFP M125nw - wymiana gniazda USB typ B - nie działa
  • Level 26  
    Tam cyna zwilżyła tylko wyprowadzenia gniazda, z tego co widzę... Usuń ją, oczyść pola lutownicze i przelutuj. Cyna powinna się ładnie rozlać po polu.
  • Level 22  
    Pokaż jak wygląda to z drugiej strony. Jeśli pady są uszkodzone to czeka Cię trudna próba ich naprawy. Chemia chemią, ale zgrzewając źle można płytę uszkodzić. Przy braku doświadczenia szkoda tylko płyty szczególnie, że ta jest bardzo trudno dostępna do tej drukarki.
  • Level 6  
    SilverGTA wrote:
    Pokaż jak wygląda to z drugiej strony. Jeśli pady są uszkodzone to czeka Cię trudna próba ich naprawy. Chemia chemią, ale zgrzewając źle można płytę uszkodzić. Przy braku doświadczenia szkoda tylko płyty szczególnie, że ta jest bardzo trudno dostępna do tej drukarki.

Niestety po przelutowaniu drukarka dalej nie daje oznak życia.
    Z drukiej strony również są luty wypełniające dwie przelotki dość ściśle.
    Przed nałożeniem cyny pady wydawały się przylegać ściśle jednak poddejrzewam, że podczas
    długiego lutowania, wielokrotnego czyszczenia coś mogłam uszkodzić.

Spróbuję podłączyć ją pod wifi, niestety mam z tym problem bo connect box upc nie chce jej wykryć.
    Ale to już inny wątek, który wrzucę również na forum.

Tak czy inaczej, dziękuję za pomoc.
  • Level 22  
    Można dodać drukarkę przez WPS wtedy spełnia swoją funkcję.
  • Level 6  
    SilverGTA wrote:
    Można dodać drukarkę przez WPS wtedy spełnia swoją funkcję.

Tak wiem, connect box posiada przycisk wps i wczoraj kilka razy próbowałam podpiąć drukarkę pod sieć jednak router nie widzi urządzenia.
    Logowałam się na connect box, nie ma urządzenia na liście, próboa dodania była bezskuteczna.
    Probówałam też odszukać IP drukarki by podłączyć "ręcznie" ale nie udało mi sie znaleźć a panelu drukarki tej inf.
    Po 1,5 godzinie prób trochę się poddałam ale może ktoś z Was ma pomysł jak to w miarę sprawnie zrobić?
    Oczywiście pozostaje opcja podpięcia druakrki do routera kablem sieciowym ale router mam w takim miejscu że wolałabym tego uniknąć :)

Dodano po 53 [minuty]:

Zamykam temat. Płyta raczej do wymiany.
    Założyłam nowy temat w kontekście problemu z podłączeniem drukarki pod connect box.
    Jeszcze raz dziękuję.

Dodano po 56 [sekundy]:

uszkodzenie podczas rozlutowania.
    płyta główna do wymiary.