Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus GB O72 24kW - zmniejszenie mocy kotla na 20kW ewentualnie 14kW?

pawelrr13 11 Feb 2021 12:10 705 9
    pawelrr13
    Level 2  
    Witam, od roku posiadam kociol Buderus GB 072 24kW. W calym domu mam podlogowke + zasobnik 120l. Kociol dobral mi serwisant a hydraulik ktory robil instalacje potwierdzil to samo twierdzac, ze moc zawsze mozna zmniejszyc. Fakt jest taki, ze kupujac kociol nie mialem zielonego pojecia odnosnie modulacji itp. Przekopujac rozne fora juz wiem ze kociol jest za mocny, co za tym idzie, wieksze spalanie i nie potrzebne taktowanie co ma wplyw na zywotnosc tego kotla. I teraz pytanie, jaki jest koszt zmniejszenia z 24kW na 20kW ewentualnie 14kW?
    Marek39
    Level 21  
    Chcesz wymienić kocioł czy ograniczyć moc w tym co masz? Bo jeśli tak to wchodzisz w menu chyba 3 i postępujesz zgodnie z instrukcją którą dostałeś w sklepie.
    BUCKS
    Level 39  
    pawelrr13 wrote:
    moc zawsze mozna zmniejszyc

Moc mozna ustawić w zakresie pomiędzy moca minimalną a maksymalną.
    Problem w tym, że Twój kocioł ma moc dla wody 50/30 między 7,3-23,6kW.
    Czyli minimum to 7,3kW podczas, gdy w większości nowoczesnych budynków owe 7,3kW to moc dla mrozu -20.

pawelrr13 wrote:
    jaki jest koszt zmniejszenia z 24kW na 20kW ewentualnie 14kW?

zmniejszenie mocy maksymalnej z 24 na 20 czy 14 nie kosztuje nic, bo zmieniasz to w ustawieniach kotła ale nic to nie zmieni, bo minimum nadal zostanie na 7,3kW, bo masz model 24kW.

Z kolei model 14kW ma moc dla wody 50/30 w zakresie 3,2-14,0kW.
    Więc tak na prawdę to potrzebowałbyś przeróbkę modelu 24kW na model 14kW, a nie samą zmianę mocy maksymalnej, bo to są 2 różne sprawy.
    Tylko raczej oficjalnie nikt takiej przeróbki nie będzie robił, bo tabliczka znamionowa nie ulegnie zmianie, a to już jest ingerencja, która wykracza poza zwykłe serwisowanie kotła.
    Dlatego podejrzewam, że na wypadek jakiegoś wypadku z udziałem kotła gazowego to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, bo było używane urządzenie przerabiane nieoficjalnie.
    Co innego kupić model 14kW i go zamontować, wtedy wszystko jest OK.
    pawelrr13
    Level 2  
    Własnie o taka przerobke mi chodzi. Z tego co czytalem to trzeba zmienic palnik i chyba plyte glowna tylko pytanie czy to sie zwroci?
    BUCKS
    Level 39  
    Nie wiem ile taka przeróbka kosztuje ale wymiennik i płyta główna zwykle do tanich nie należy. Do mojego starego atmosferyka płyta to ok. 1000zł, a wymiennik to było chyba ok. 800zł, nie pamiętam ale prawie 2000zł same części nowe z serwisu w cenie detalicznej. Moim zdaniem inwestowanie 2000zł w przeróbkę kotła nie zwróci się. Ja bym chyba używał kocioł póki nie padnie, a potem kupił nowy o odpowiedniej mocy, chyba, że od razu masz kasę na kupno nowego i koszty nie grają roli.

Ewentualnie jak to dom to do obecnego kotła możesz dokupić bufor ciepła ale w sumie jak masz tylko podłogówkę to podłogówka jest takim pewnego rodzaju buforem ciepła, więc może to kwestia odpowiedniej regulacji przepływów by dopasować instalację do kotła. Taktowania nie unikniesz, bo nie ma szans na ciągłą pracę kotła ale można próbować to dopasować.
    pawelrr13
    Level 2  
    Jezeli faktycznie to sa takie koszta to nie ma sensu sie w to bawic. Przy obecnych temp. pali 10-11m na dobe ale bede sie bawil ustawieniami. Moze da rade jeszcze cos wyczrowac. Z ostatnich 3 dni wynik jest: 11 startow na dobe (w tym CWU) i godziny pracy palnika 16h/24h.
    BUCKS
    Level 39  
    to luzik, myślałem, że jak Ci taktuje to masz kilkadziesiąt załączeń na dobę, a jak tylko kilkanaście i to z c.w.u. to ja bym się nie przejmował.
    Marek39
    Level 21  
    Wyłącz opcję eco cwu nagrzej raz dziennie a porządnie to ci jeszcze spadnie
    piracik
    Moderator of Heating systems
    pawelrr13 wrote:
    Z ostatnich 3 dni wynik jest: 11 startow na dobe (w tym CWU) i godziny pracy palnika 16h/24h.

To jest dobry wynik.
    Mogę poszukać zdjęć gdzie palnik zrobił 50000 startów w rok :D

Jaką masz powierzchnię do ogrzania.
    Jakie zapotrzebowanie wyliczyłeś?
    Sprawdzałeś na cieplowlasciwie.pl ?

Skąd jesteś?

Do przeróbki potrzeba:
    Rurę palnika - 513,85
    KIM - 73,-
    Płytę - 1447,71 ale nie zawsze.

Wentylator, elektrody, wymiennik itp. są te same w 14 kW jak i w 24 kW
    pawelrr13
    Level 2  
    piracik wrote:
    pawelrr13 wrote:
    Z ostatnich 3 dni wynik jest: 11 startow na dobe (w tym CWU) i godziny pracy palnika 16h/24h.

To jest dobry wynik.
    Mogę poszukać zdjęć gdzie palnik zrobił 50000 startów w rok :D

Jaką masz powierzchnię do ogrzania.
    Jakie zapotrzebowanie wyliczyłeś?
    Sprawdzałeś na cieplowlasciwie.pl ?

Skąd jesteś?

Do przeróbki potrzeba:
    Rurę palnika - 513,85
    KIM - 73,-
    Płytę - 1447,71 ale nie zawsze.

Powierzchnia ok 200m, lokalizacja Slask, nic nie wyliczalem bo nie mam na ten temat zielonego pojecia a piec mi doradzil hydraulik ktory rzekomo konsultowal sie z kolega po fachu ktory juz to robi 20lat, i gosc z serwisu tez stwierdzil ze bedzie dobry ale nie ma sensu sie rozpisywac teraz bo mleko wylane.

Wentylator, elektrody, wymiennik itp. są te same w 14 kW jak i w 24 kW