Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jednofazowy prostownik Sterowany 24V, 15A. Praca Dyplomowa.

icre 19 Oct 2005 18:59 10803 10
Altium Designer Computer Controls
    icre
    Level 11  
    Muszę zrobić prostownik sterowany do pracowni elektrycznej.
    Ma on utrzymywać napięcie wyjściowe, filtrowane na poziomie =24V ± 2%.
    Ma mieć układ przeciwzwarciowy i przeciwprzeciążeniowy, który po przekroczeniu 15A ma wyłączać napięcie wyjściowe.
    Układ sterowania tyrystorem lub tyrystorami ma zbierać informacje o napięciu i prądzie wyjściowym aby zmieniać kąt zapłonu tyrystora.

Tylko tyle podał mi promotor, potrzebuje jakiegoś schematu i jakie konkretne rzeczy kupić.
    Szukałem tutaj na forum ale nic nie znalazłem :cry:
    Byłbym wdzięczny za szybkie odpowiedzi :D
    PROSZĘ O POMOC :!:
  • Altium Designer Computer Controls
    gwarych
    Level 21  
    Witam !

1. To promotor powinien Ci dać bardzo dokładne wytyczne i schemat, ew. wskazać skąd takowy pozyskać, jeśli Twoim zadaniem jest wykonać takowy układ...

2. Pytanie - masz tylko wykonać, czy może również zaprojektować coś takiego?

3. Trochę dziwnie wygląda takie komplikowanie sprawy - dawno już nie słyszałem pomysłu, aby zasilacz prądu stałego 24V/15A robić na tyrystorach - po co tak komplikować sprawę?

4. Poziom tej pracy (technikum?)...

...Jeśli są jakieś konkretne przyczyny takiego rozwiązania poza walorami edukacyjnymi to przybliż nam proszę nieco bardziej sprawę i daj więcej szczegółów...

...Nie wygląda na to abyś mógł rozwiązać to zadanie jakimś standardowym schematem, bo takich rzeczy zwyczajnie raczej się nie robi...

...przepytaj dokładnie swego promotora (on ma cię promować, czyli pomagać, sugerować, sprawdzać postępy i wytykać błędy - no chyba, że nie bardzo sam wie czego chce, to będziesz miał kłopot, ale też do obejścia... :D

... Zrobić się to da, ale trzeba troszkę pokombinować, aby posłużyło należycie swojemu celowi - co to ma dokładnie robić i czemu służyć - jak ma być wykorzystywane... z czego zasilane... co będzie obciążeniem... jakie planujesz koszty itd... Przemyśl to dokładnie i pisz - może uda się pomóc, a przynajmniej nakierować Cię (i promotora może też) na właściwe rozwiązanie tego problemu :D

Prawdopodobnie trzeba to będzie samodzielnie zaprojektować...

...Samo sterowanie tyrystorem, dla takiego przypadku, najlepiej będzie rozwiązać na układzie 555 i sterować kątem zapłonu za pomocą poziomu napięcia...
    ...Wtedy już będziemy w stanie zrobić z tym wszystko... nawet stabilizację... albo wejść w cyfrówkę, przetworniki i sterowanie z mikrokontrolera... ale wtedy to już wyjdzie całkiem "galanty" projekt...

...Tylko to całe komplikowanie... jakby nie można było prościej i bardziej elegancko :D
    icre
    Level 11  
    Siema !

A wiec promotor podal mi tylko to co wyzej i powiedzial "wejdz na internet i tam znajdziesz, 5 minut szukania i masz" :|

Mam tylko wykonac ten prostownik a nie zaprojektowac, schemat mam uzyskac z internetu :| gadanie promotora :|

Promotor cos wspominal ze te sterowanie to bedzie tylko jeden scalaczek (albo tylko tak sobie wymyslil)

Poziom dokladnie trafiony :) Jestem w Technikum po ZSZ, mam z tym czas do marca ale chce to wykonac jak najszybciej,puki mam czas i hajs.

Ma to byc prostownik do pracowni elektrycznej w ktorej jest 5 stanowisk na ktorych uczniowie wykonuja rozne cwiczenia.
    Jest tam zasilanie =24V lecz ten prostownik co tam jest ma ta wade ze jak kilka stanowisk podlacza jakies uklady na 24V to na innym stanowisku te napiecie spada do 17V :|
    Planuje na to wydac 300 pln i wziasc niektore elementy z tamtego prostownika o ile beda potrzebne.
    Co do projektowania takich zeczy to jestem Lama !!
    Chodzi tylko oto zeby trzymal te 24V i mial zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciwprzeciążeniowe.

Dzieki za taka szybka odpowiedz, teraz dopiero wiem ze to takie proste nie bedzie :cry:

Jeszcze raz WIELKIE THX :!: i do uslyszenia :D
  • Altium Designer Computer Controls
    SIEKIERA_666
    Level 21  
    Quote:
    ...gadanie promotora...

Właśnie gadanie !!
    Sam szukałem sterownika do mostka tyrystorowego lub diodowotyrystorowego (półsterowany) do zastosowania w spawarce. Znalazłem tego tyle, co kot napłakał - jedyne rozwiązanie "jednoscalakowe" to TCA785. Tu masz linka : http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=20471&pdf=tca785
    Stabilizacje napięcia wyjściowego raczej sam musisz siakoś wykombinować i regulować tym kąt włączania tyrystorów.
    Zasilacz stabilizowany 24V / 15A widziałbym na uA723 + kilka sztuk 2N3055. Ale skoro uparł się na prostowniku sterowanym to widocznie bardziej zależy mu na temacie "tyrystorowym" niż na samym zasilaczu.

Pozdrawiam SIEKIER'A :twisted:
    sp5wcx
    Level 33  
    Zerknij do waszej biblioteki. Była taka pozycja "Prostowniki sterowane". Niestety, autora nie pamiętam.

Jest też alternatywne rozwiązanie. Za 300 zł kupisz fabryczną przetwornicę 220VAC/24VDC z galwaniczną separacją. Posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia, jest mała, cicha i posiada certyfikat bezpieczeństwa CE. Poproś promotora aby zmienił Ci troszeczkę temat pracy dyplomowej z "Budowa prostownika sterowanego 24V" na "Modernizacja pracowni elektrycznej w zakresie instalacji napięcia 24V". Efekt będzie ten sam, a zaoszczędzicie sobie kłopotów. W części teoretycznej pracy napiszesz trochę o pracy przetwornic imulsowych i po sprawie.
    Tylko musisz odpowiednio umotywować swoją prośbę. Jak będzie to bezpieczeństwo, to temat na pewno przejdzie

Znalazłem autora ww. pozycji książkowej - Bolesław Lenart
    icre
    Level 11  
    No problem jest właśnie w tym ze nie mogę kupić gotowego prostownika :cry:
    A co do książki to bede musiał poszukać.
    Jak nic nie znajdę to chyba komuś innemu oddam ta prace, póki jeszcze mogę zmienić :)
    gwarych
    Level 21  
    Zapytaj proszę promotora, czy to musi być akurat na tyrystorowym prostowniku, bo jeśli można to ciachniemy to na zwykłym mostku i dorobimy całą resztę, i będzie mniej kombinowania...

Jak skończę porządki po malowaniu w mojej pracowni, i dokopię się do materiałów, to Ci podeślę przykładowy układ sterowania takim tyrystorkiem na układzie 555 - tylko ciągle się pytam po co aż tak - wszak lepiej i praktyczniej wykonać stabilizator impulsowy - jeśli zależy nam na małych stratach i "gładkim" napięciu... albo zwyczajnie na konkretnej liczbie 2N-ków, jak to ktoś wyżej sugerował ;)

...A tak swoją drogą, to bym pomierzył w tej pracowni spadki napięć na przewodach doprowadzających (pod obciążeniem oczywiście), bo tu może leżeć pies pogrzebany (takie kable powinny być konkretnie grube), bo jak na końcu linii podłączysz obciążenie np 5A i jak przewody będą miały po 0.2Ω to na samych przewodach poleci ze dwa wolty i co przyjdzie wtedy nawet z najlepszej stabilizacji - nic, a 0.2Ω to spokojnie bedzie już na 10 metrach przewodu miedzianego 1mm²... im cieńszy tym gorzej... sprawdź jakie masz te przewody...

...Sprawdził bym też moc transformatora zasilającego ten stary układ, a dopiero na końcu zajął się stabilizatorem tego zasilacza...
    ...bo bo tak przy 24v i 15A, to potrzeba konkretnego trafa, tak co najmniej 400 - 450VA to całkiem spory koszt około 150 - 200 PLN to najmniej (toż to prawie pół kilowata) może lepiej trafić jakieś trafko trójfazowe i wtedy pięknie się to wyprostuje i z filtracją mniejszy problem... albo trzy mniejsze zasilone z różnych faz, albo...albo... za dużo gdybania...

...Jeśli to chodzi o to aby działało jak należy, a nie żeby Cię akurat tego właśnie nauczyć, to powinien się zgodzić na zmiany...

...Nie wiem, czy nie sensowniej może będzie zasilić każde stanowisko z osobna?

...Pobiegaj po pracowni z miernikiem - może promotor da się namówić na pewne modyfikacje "swoich niecnych planów" ;) ?? I wtedy zaproponujesz coś co będzie działać jak należy ;)

Podaj mi dane tego co tam jest, to zaprojektujemy to tak byś mógł wykorzystać ile się tylko da ze starej instalacji...

Też będę wykonywał podobny projekt w swojej pracowni, ale jeszcze się zastanawiam nad ostatecznym rozwiązaniem - może będę jakoś mógł pomóc...

...A może lepsze rozwiązanie które samo się nasuwa - jeśli przewody są słabawe - jedno główne zasilanie z filtrowaniem i dające napięcie maksymalnie wygładzone na kondensatorkach... i mniejszy stabilizator dla każdego stanowiska oddzielnie??
    To spadki na kablach by nie szkodziły, a nawet pomagały w pewnym stopniu (duży prąd, napięcie "siądzie" na przewodach - stabilizator ma mniej do roboty i moc strat na końcówce nie rośnie tak radykalnie;)

...Napisz mi koniecznie czym dysponujesz i jakie to ma parametry, to zaczniemy mówić o konkretach ;) ... to spróbujemy zminimalizować koszty... może nawet jakimiś elementami Cię wspomogę, bo poniewiera mi się trochę "różności"...

Pozdrawiam - jak masz skype i dostęp do sieci, to możemy umówić się na rozmowę online nawet, jak będę miał czas - 3m się...

P.S. Temat w sumie nie jest zły... i pożyteczny, jeśli należycie go potraktować...
    gwarych
    Level 21  
    ...Ot i dokopałem się, więc zapodaję skan w załączniku - po małych przeróbkach powinno się nadać do naszych celów - bo po wstepnej regulacji daje się to sterować napięciem... wystarczy mierzyć napięcie wyjściowe, porównywać go z wzorcowym i różnicą sterować zmianę kąta wyzwalania tyrystora (oczywiście w odpowiednim znaku(+-))... a i trzeba to zrobić na tyle prosto by się czasem nie wzbudzało i nie "bujało" napięciem wyjściowym ;) - ale jak ruszyć głową to może się udać...
    icre
    Level 11  
    Jutro mam pracownie i pobiegam z miernikiem i posprawdzam te rozne zeczy, i zobacze co z tamtego prostownika nada sie do urzytku.

Mysle ze promotor zgodzi sie na ten prosciejszy sposob :)

Dzieki za skan, pokaze ten schemacik promotorowi i zobaczymy co odpowie ;)

Do uslyszenia :)
    icre
    Level 11  
    Witam po dluzszej przerwie :)

Pokazalem ten scan promotorowi i powiedzial ze jest dobry ale czy jest dalsza czesc opisu do tego ukladu, a jak niema to :
    - czy napieciem sterujacym Um mozna blokowac tyrystor
    - jakie to napiecie ( wartosci )

To sa pytania promotora, chcemy zrobic ten schemat zeby byl tam uklad przeciwzwarciowy, chce zaraz za mostkiem zbierac informacje o pradzie podac go na przerzutnik schmitta i wyjscie z przerzutnika podac na Um (sterowanie napięciowe).
    Stad te pytania promotora, chyba ze jest prosciejszy sposob :)

Aha i jakies informacje potrzebuje na temat tego Scalaka, na necie nic niema a potrzebne sa jakies konkretne dane.

Dzieki za Pomoc i czekam na dalsze sugestie ;)
    gwarych
    Level 21  
    ... To jest cały opis tego układu - więcej nie ma, ale wszystko masz tam napisane - tylko przeczytaj opis...
    ... Do Twojego przypadku będą konieczne niewielkie przeróbki - znaczy troszkę inaczej musisz umieścić tyrystor i obciążenie w układzie tego planowanego zasilacza...
    ... I pamiętać trzeba, że ten układ jest policzony dla napięcia 220V, toteż trzeba będzie zmienić odpowiednio wartość rezystora R6 tak, aby układ sterujący mógł pracować z napięciem 24V...
    ... Dalej - napięciem sterującym najprawdopodobniej da się regulować kąt otwarcia tyrystora w całym zakresie, lub wyregulować wstępnie potencjometrem - zależy jak ustawisz...
    ... Jakie to napięcie - masz napisane w opisie - tylko czytać trzeba uważnie i ze zrozumieniem :D - przy napięciu zasilającym 15V - (dioda Zenera D2) doprowadzając do wejścia 5 układu scalonego (Um) napięcie sterujące 0 ÷ 10V uzyskuje się taki sam efekt, jak przy regulacji potencjometrem P...
    ... Jeśli chodzi tylko o samo blokowanie czyli pełne włącz czy pełne wyłącz, to nie ma najmniejszego problemu - podajesz dodatkowo "sztywniejsze" napięcie 10 -11 V to włączony - wymuszasz 0V wyłączony - o ile nie nastawisz inaczej potencjometrem :D...
    ... jednak uwaga nie testowałem tego układu osobiście - ale na pierwszy rzut oka widać, że powinien się sprawdzić, no i autor układu tak twierdzi, więc raczej powinno się udać...
    ... Co do scalaka, to wszędzie znajdziesz jego opisy - to jest standardowa 555-tka :D np.:NE555 ...(toż to widać na pierwszy rzut oka - a nazwa - zwyczajnie, Polska też do niedawna produkowala układy scalone)

... A jeśli chodzi o prościej (i jak sądzę skuteczniej) w twoim przypadku to tak jak Ci napisałem wyżej:

Quote:
    ...A może lepsze rozwiązanie które samo się nasuwa - jeśli przewody są słabawe - jedno główne zasilanie z filtrowaniem i dające napięcie maksymalnie wygładzone na kondensatorkach... i mniejszy stabilizator dla każdego stanowiska oddzielnie??
    To spadki na kablach by nie szkodziły, a nawet pomagały w pewnym stopniu (duży prąd, napięcie "siądzie" na przewodach - stabilizator ma mniej do roboty i moc strat na końcówce nie rośnie tak radykalnie;)

Rozważcie taką metodę - zwiększa się niezawodność i łatwiej wykonać stabilizatory na mniejsze prądy - sprawa bardziej uniwersalna ...

... No ale zależy jak Twój Promotor zadecyduje...

Powodzenia :D