Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Merkury 303A - Czyszczenie potencjometrów.

Piter3040 12 Feb 2021 22:14 693 35
    Piter3040
    Level 24  
    W Merkurym 303A są 4 regulowane sensory. I na dwóch troszkę trudno z precyzją. To znaczy dwa chodzą płynnie a dwa troszkę skokowo to znaczy prawie osiągam zero detektora i nagle przeskok , no to w druga stronę i czasem tak 2-3x musze aż się ustawi.
    Czy można to popsikać KONTAKT PR a później posmarować nie wiem wazeliną może? Po niżej poglądowe zdjęcie

Czy np. pokrętła głośności, tonów i balansu też można popsikać?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    78db78
    Level 36  
    Ja zawsze wlewam oliwkę wazelinową, rzadką do maszyny do szycia np.
    Piter3040
    Level 24  
    Czyli zamiast kontakt PR to oliwę do maszyny do szycia można? Mam gdzieś buteleczkę takowej
    78db78
    Level 36  
    Możesz najpierw kontaktem ale on wyczyszcza i masz sucho a tak masz smarowanie płytki potencjometru i ślizgu.
  • Multimetr Fluke
    Piter3040
    Level 24  
    A ta oliwka nie przenosi napięcia? nie będzie zakłóceń?
    78db78
    Level 36  
    Nic nie przenosi będzie działać.
    Piter3040
    Level 24  
    A np przyciski od zmiany fal UKF, Długie, też można popsikać czy przesmarować? Pokrętła może rozbiorę i wyczyszczę w środku i przesmaruje
    klm787
    Level 26  
    Na prezentowanym zdjęciu powyżej widać cztery potencjometry tak zwane precyzyjne
    Piter3040 wrote:
    To znaczy dwa chodzą płynnie a dwa troszkę skokowo to znaczy prawie osiągam zero detektora i nagle przeskok , no to w druga stronę i czasem tak 2-3x musze aż się ustawi.

Delikatnie mówiąc mam pewne wątpliwości, czy aby smarowanie i czyszczenie im pomoże.
    Bo w takim potencjometrze precyzja jest najważniejsza. (ALE, SPRÓBOWAĆ ZAWSZE WARTO)
    Z tego co mi wiadomo to:
    W owych czasach takie potencjometry produkował KZE UNITRA Telpod.
    Potencjometry tego typu w owych czasach były montowane we wszelkiego rodzaju programatorach radiowo-telewizyjnych. Jeśli po smarowaniu i czyszczeniu efekt nie dokładności nie ustąpi, to proponuję rozejrzeć się po sprzętach z tamtych lat.
    Ewentualnie Telpod (z Lipowej 4 w Krakowie szczątki swoje przeniósł do Skawiny) zapytać zawsze warto mimo to, że w oficjalnej ofercie takowych nie widać.
    Piter3040 wrote:
    A ta oliwka nie przenosi napięcia?

To jeden z najlepszych dielektryków (izolatorów)
    Odnośnie jeszcze tych potencjometrów precyzyjnych, uszkodzeniu mogła ulec sama ścieżka oporowa, może ślizgacz suwaka gdzieś tam, coś źle kontaktuje. Starość nie radość :D
    Oczywiście na myśli mam sam sprzęt :D :D
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Wybaczcie Koledzy, ale po raz kolejny nie będę tego samego pisał:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18065619#18065619
    Albo robić dobrze i mieć spokój albo odwalać partyzantkę...
    W tych potencjometrach ścieżka dość rzadko ulega uszkodzeniom - mimo, że jest praktycznie na wierzchu. Znacznie częściej problem jest w przeniesieniu połączenia ślizgacz potencjometru - końcówka do wlutowania w płytkę. Z racji na konstrukcję najpierw należy wypłukać dokładnie wszelki kurz i inne zanieczyszczenia z wewnątrz, a potem jak w linku.
    lechita
    Level 13  
    Tak, prawie zawsze powodem złego działania tych potencjometrów strojeniowych jest brak dobrego połączenia sprężynki suwaka z prętem naciętym, po którym przesuwa się ta sprężynka, jak również zły styk w miejscy gdzie pręcik jest osadzony.
    Trzeba wyciągnąć zawleczkę na końcu pręcika, zdemontować cały potencjometr, wymyć wszystkie części Kontaktem albo Propanolem, złożyć w odwrotnej kolejności i posmarować części ruchome. Ja używam smaru do styków w aerozolu.
    Ale z mojego doświadczenia wiem, że te zabiegi nie są długotrwałe.
    Piter3040
    Level 24  
    Mam jeszcze drugie pytanie, jak popsikam np w potencjometry od regulacji tonów i głośności Kontaktem PR to po jakim czasie mogę włączyć radyjko?
    I czy te Telpody łatwo rozebrać czy przez szparę psikać? Boje się by nie rozkalibrowały się. Chyba ze omomierzem można na nowo skalibrować? Bo dysponuje tylko multimetrem
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Widzę, ze za wszelką cenę chcesz uniknąć wylutowania potencjometrów z płyty - po części się nie dziwię, bo to zadanie dla bardziej obeznanego elektronika nie dla amatora totalnego. Możesz "popsikać przez szparę, ale na Twoim miejscu wcześniej bym jednak spróbował psiknąć Kontakt WL - praktycznie to samo co IPA, ale w spreju, więc można rurką (jest w zestawie) dojść do każdego potencjometru i wypłukać (tu trzeba dość obficie) jakieś kurze czy inne syfy a przy okazji ułatwi to działanie PR, którego (po wyschnięciu WL) można zaaplikować naprawdę niewiele (byle wcelować wewnątrz, a nie na płytę) i od razu pokręcić kilkukrotnie potencjometrem by się rozprowadził po całości. Włączyć można po kilku minutach (tylko wytrzyj nadmiar z potencjometru i płyty z zewnatrz)i nic nie trzeba kalibrować.
    Piter3040
    Level 24  
    Problemem nie jest wylutowanie, obawiałem się, że przy rozbiórce rozkalibruje się np potencjometr balansu i nie będą równo głośniki grały.
    Czyli obficie można wlać do środka. A teraz jak długo muszę odczekać aby włączyć radio. Chwilowo dysponuje Kontaktem PR tylko, Szacunkowo czy godzinę czy całą noc?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Piter3040 wrote:
    obawiałem się, że przy rozbiórce rozkalibruje się np potencjometr balansu i nie będą równo głośniki grały.
    Fizycznie niemożliwe.
    Piter3040 wrote:
    Chwilowo dysponuje Kontaktem PR tylko
    To wstrzymaj się jak będziesz mieć WL.
    Piter3040 wrote:
    jak długo muszę odczekać aby włączyć radio.
    398216 Usunięty wrote:
    Włączyć można po kilku minutach
    Piter3040
    Level 24  
    A czym te dwa preparaty się różnią?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Piter3040 wrote:
    A czym te dwa preparaty się różnią?
    A co Cię dokładnie interesuje? Skład? To w dużej mierze tajemnica producenta. Działanie? - masz na ulotce dostępnej również na stronie producenta.
    Poza tym w linku zamieszczonym w 10 poście masz opis.
    DIORADIO
    Level 29  
    Wyciągnij te 4 potencjometry z płytki programatora i zrób to co Ci radzą koledzy i na koniec oliwką do maszyny do szycia. Porozglądaj się w programatorach TV może znajdziesz takie potencjometry tylko one mają inny skok gwintu., ale wartość mają taką samą. Co do potencjometrów barwy ,siły głosu i równoważnika to trzeba rozebrać przeczyścić i w miarę możliwości ślizgacz ustawić tak aby nie "chodził" po starej ścieżce. ( i złożyć na koniec).

Dodano po 5 [godziny] 17 [minuty]:

Mam 8 szt.takich potencjometrów, tylko za ile to na PW, tylko dolicz za przesyłkę 10 zł.
    lechita
    Level 13  
    Włączyć można od razu. Ale potencjometr powinien być nasmarowany, są smary do potencjometrów. Ja używam smaru zabezpieczajacego w aerozolu do stykow.
    Piter3040
    Level 24  
    Nie chodzi mi o skład obu preparatów tylko czym sie różnią to znaczy czy lepiej smarują, dokładniej czyszczą? Z tego co wiem to te potencjometry są chyba podwójne, jeżeli ustawie inaczej ślizgi by nie chodziły po starej ścieżce to chyba regulacja nie będzie symetryczna w obu kanałach? Czy pamiętacie może jaka jest długość tych potencjometrów?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Piter3040 wrote:
    Nie chodzi mi o skład obu preparatów tylko czym sie różnią to znaczy czy lepiej smarują, dokładniej czyszczą? Z tego co wiem to te potencjometry są chyba podwójne, jeżeli ustawie inaczej ślizgi by nie chodziły po starej ścieżce to chyba regulacja nie będzie symetryczna w obu kanałach? Czy pamiętacie może jaka - .jest długość tych potencjometrów?
    Poszukaj informacji na stronie producenta "Kontakt Chemie".
    Nie ma takiej możliwości by coś zamienić - potencjometr jest nitowany na osi i rozłożyć na śrubki bez uszkodzenia się nie da. A długość trzeba sobie zmierzyć. Linijką.
    Naprawdę - to Twój sprzęt a my mamy za Ciebie wszystko robić? Więcej inicjatywy poproszę. Samodzielności. A nie tylko siedzenie przed monitorem i czekanie na gotowca.
    Piter3040
    Level 24  
    Ale co mi po stronie producenta, każdy chwali swoje. Pytam bardziej o doświadczenia osób które stosowały oba.
    Właśnie znalazłem filmik na którym gościu rozbiera te potencjometry Telpoda a później składa
    https://www.youtube.com/watch?v=IGAJ5MBCd4M
    398216 Usunięty
    Level 43  
    "znalazłem filmik na którym gościu rozbiera te potencjometry Telpoda a później składa " No to powodzenia.
  • Helpful post
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Piter3040 wrote:
    Czy można to popsikać KONTAKT PR a później posmarować nie wiem wazeliną może? Po niżej poglądowe zdjęcie

Czy np. pokrętła głośności, tonów i balansu też można popsikać?

Popsikać kolega może, ale efekt poprawy będzie na krótki czas, a dwa w dłuższej perspektywie te środki wyrządzają wiele szkód.

Wszystkie przełączniki, potencjometry powinny zostać rozmontowane na części, w zależności od stopnia zabrudzenia wyczyszczone np Valvoline Clean tronic (zarówno tarcze oporowe potencjometrów jak i styki przełączników, lub do ekstremalnie zabrudzonych styków przełączników środek do czyszczenia srebra Argentum, ważne aby po tym środku dokładnie wyczyścić elementy w izopropanolu oraz nie myć w jednym naczyniu więcej niż jednego typu metalu, oraz nie zanurzać przełączników wraz z pocynowanymi wyprowadzeniami.

Tak wyczyszczone styki przełączników zabezpieczamy odrobiną wazeliny technicznej wysokiej czystości lub bardziej profesjonalnie środkiem od Electrolube SGB35L, tarcze potencjometrów powinny pracować na sucho

Dodano po 1 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    potencjometr jest nitowany na osi i rozłożyć na śrubki bez uszkodzenia się nie da

Nit ścina się na tokarce, rozkłada potencjometr, czyści, następnie wierci i gwintuje oś i skręca na śrubkę, potencjometr po takiej naprawie będzie działał jak nowy kolejnych 20-30 lat
    Piter3040
    Level 24  
    Ok, rozbiorę i poczyszczę co się da. Do tokarki nie mam niestety dostępu.
    Ten preparat do czyszczenia srebra posiadam i świetnie mi kiedyś wyczyścił przedni srebrny panel. Nie poschodziły napisy a srebrny panel zrobił sie jak nowy. Był wcześniej pożółkły od kurzy i papierosów. Zółty osad który niczym nie dawał się domyć schodził jak w dobrej reklamie:)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    "Nit ścina się na tokarce, rozkłada potencjometr, czyści, następnie wierci i gwintuje oś i skręca na śrubkę," Każdy ma przecież w domu tokarkę i gwintowniki prawda?
    Dlatego też napisałem to co napisałem.
    Poza tym - taka zabawa jest moim skromnym zdaniem zupełnie niepotrzebnym robieniem sobie komplikacji. Dostęp do wnętrza potencjometru (po zdjęciu metalowej osłony) w zupełności wystarczy aby go porządnie wymyć. Złożenie również nie sprawia kłopotu - byle mieć odrobinę sprytu w rękach i już.
    PZ IX
    Level 34  
    Uzytkowinik19 wrote:
    Popsikać kolega może, ale efekt poprawy będzie na krótki czas, a dwa w dłuższej perspektywie te środki wyrządzają wiele szkód

A jakich szkód? Ciekawi mnie, bo jak dotąd nierzadko korzystałem z Kontakt PR czy też nasz odpowiednik Cleanser PR.
    Myślę, że może w sprzęcie audio to niekoniecznie aż tak przydatne, ale w cięższych warunkach pracy jednak potencjometrom lekkie nasmarowanie może przedłużyć resurs.
    lechita
    Level 13  
    W przypadku potencjometrów obrotowych naszego Telpodu wystarczy zdjąć tę metalową osłonę, nasączyć patyczek do uszu Kontaktem 60 albo propanolem, wyczyścić ścieżkę oporową, podłożyć pod suwak papier ścierny 3000 i delikatnie przesunąć po nim suwakiem. Ponownie przemyć suwak i ścieżkę oporową, po czym nasmarować jedno i drugie smarem do potencjometrów lub do styków.
    Można też delikatnie przesunąć w bok druty suwaka (jeżeli taka jest jego budowa).
    Więcej nie ma co kombinować.
    DIORADIO
    Level 29  
    Z opisu lechity widać że to fachowiec z lat 70 - 80. W tamtych czasach nie było takiego zaopatrzenia jak jest teraz, co tylko się dało rozebrać i naprawić to tak się robiło. Wiele razy jeżdziłem do Wrocławia do sklepu BOMIS i tam się zaopatrywałem ( Diora pozbywała się swoich uszkodzonych podzespołów) właśnie w Bomisach, a w powrotnej drodze do domu (Biała Podlaska) odwiedzałem w Warszawie Wolumen. Ale to zamierzchłe czasy.
    Piter3040
    Level 24  
    Wolumen jest nadal