Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty kontroler prędkości silników DC, sterowany przez I2C

znacz 13 Feb 2021 20:14 2427 7
  • Witajcie. Na potrzeby pewnego projektu potrzebowałem stworzyć kontroler 12V silników DC, pozwalający na kontrolę prędkości dwóch silników jednocześnie aby te pozwalały skręcać poprzez zmianę ich prędkości obrotowej. Pobór prądu przez te silniki to ok. 1,5A przy zablokowaniu, i 0,7A przy normalnej pracy.

Pierwszy prototyp płytki oparty jest na mosfetach SVD840F, wyciągniętych z zasilacza komputerowego, które sterowane są za pomocą Arduino Nano.
    Zdecydowałem się na te tranzystory, bo to jedyne jakie miałem wówczas pod ręką.

Płytka kontrolera wpinana jest za pomocą goldpinów w płytę główną docelowego urządzenia, i każdy pin jest powtórzony po obu stronach. Obecnie wyprowadzone są: +12V, +5V, GND, SDA i SCL, a pozostałe piny mogę wykorzystać w przyszłości.

Napięcie 12V wchodzi poprzez złącza ARK do płytki kontrolera i jest wyprowadzane złączem do płyty głównej, po czym wędruje do regulatora napięcia 5V, którego wyjście wraca do kontrolera i zasila Arduino.

Bramki mosfetów są sterowane z pinów PWM 5 i 6 Arduino, poprzez rezystory 500Ω (a w zasadzie dwa równolegle połączone 1kΩ), i są ciągnięte do masy poprzez rezystory 10kΩ. Silniki podłączane są poprzez złącza ARK.
    Dodatkowo dorzucone są dwie diody, które przez rezystory 1kΩ podłączone są do pinów 9 i 10 w Arduino i służą za prosty wskaźnik tego, jaką prędkość powinny osiągać silniki.

Arduino magistralą I2C otrzymuje wartość Z oraz A. Z może być liczbą z zakresu od 1 do 180, gdzie 1 oznacza maksymalny skręt w lewo, a 180 maksymalnie w prawo. A może wynosić 0 lub 1 i pozwala sterować włączeniem samych silników. Piny do których podłączone są diody informacyjne dają ten sam sygnał, co piny sterujące mosfetami.
    Prosty kontroler prędkości silników DC, sterowany przez I2C Prosty kontroler prędkości silników DC, sterowany przez I2C

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    znacz
    Level 9  
    znacz wrote 31 posts with rating 7, helped 0 times. Live in city Słupsk. Been with us since 2012 year.
    conisl
    Level 9  
    znacz wrote:
    Na potrzeby pewnego projektu potrzebowałem stworzyć kontroler 12V silników DC, pozwalający na kontrolę prędkości dwóch silników jednocześnie aby te pozwalały skręcać poprzez zmianę ich prędkości obrotowej.

Skoro mowa o skręcaniu poprzez regulację prędkości obrotowej silników, to domyślam się, że chodzi o napędzanie jakiegoś modelu pojazdu?
    znacz
    Level 9  
    Tak, pojazd napędzany i kierowany tylnymi kołami, z przodu są kółka obrotowe (jak w wózku sklepowym). Więcej póki co nie mogę na ten temat powiedzieć, aczkolwiek po zakończeniu prac nad całym projektem pewnie pochwalę się całą konstrukcją na forum :D
    Pablo2015
    Level 18  
    Dobra robota! Użyłeś elementy z demontażu więc jest eko :-). Na pewno zdobyłeś trochę doświadczenia co jest też ogromnym plusem.
    Moje propozycje:
    1. Proponowałbym zabezpieczyć tranzystory diodami, ponieważ w silnikach będzie się samoindukować napięcie które może zniszczyć tranzystory. Sam ostatnio spaliłem kilka przetwornic do zasilania wentylatorów zanim zabezpieczyłem je diodą. Jak to mówią- za głupotę się płaci...
    2. Jeśli układ ma mieć mały gabaryt i być dużej mocy, to zastosowałbym gotowy moduł z L298, dostępny w CN za mniej niż $2 z darmową wysyłką.
    bsw
    Level 16  
    Patrzę na fotografie i widzę jakiś bohomaz poklejony glutem.
    Brak schematu = zerowa wartość edukacyjna.
    IMO: Projekty bez schematu powinny lądować w koszu...
    Pablo2015
    Level 18  
    bsw wrote:
    Patrzę na fotografie i widzę jakiś bohomaz poklejony glutem.
    Brak schematu = zerowa wartość edukacyjna.
    IMO: Projekty bez schematu powinny lądować w koszu...

To zrób sam i wrzuć na forum.
    bsw
    Level 16