Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV SAMSUNG UE32EH5300 BN44-00665A włącza się, działa i po czasie wyłącza się.

arson18 13 Feb 2021 23:48 1140 17
e-mierniki
    arson18
    Level 17  
    Witam.
    Na warsztat trafił mi się Tv Samsung UE32EH5300 zasilacz BN44-0065A. Szukałem schematu, ale widzę że nie ma, nawet na naszym forum temat jest, że nie jest dostępny.
    TV SAMSUNG UE32EH5300 BN44-00665A włącza się, działa i po czasie wyłącza się. TV SAMSUNG UE32EH5300 BN44-00665A włącza się, działa i po czasie wyłącza się. TV SAMSUNG UE32EH5300 BN44-00665A włącza się, działa i po czasie wyłącza się.
    Włącza się i po jakimś czasie wyłącza się i tak w kółko.
    Dostałem się do zasilacza wymieniłem 221k kondensator (CM801) elektrolity 2200uF 10V (CM870) 22uF 350V (CM 874)
    Na dzień dzisiejszy mam tylko zasilacz i chciałbym po tych wymianach sprawdzić ten zasilacz. I moje pytanie jak go uruchomić (obciążyć) poza telewizorem, jaki piny odpowiedzialne są za uruchomienie ewentualnie standby.
    Wylutowałem również tranzystor QM801CS (u mnie na płycie) 9NM60N i zmierzyłem i jest ok, ale jest w okolicach jego i radiatora widoczne przegrzanie i bym go też podmienił. 9NM60N
    W tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3481413.html
    kolega miał inny 60R750P ale parametry podobne.
    Kolejne moje pytanie, znalazłem dostępny w Krakowie BUZ91A o podobnych parametrach i czy mogę go zastosować?
    i od razu bym zmienił ten scalak ICM801 S3310 bo widzę że często pada a też jest w tych okolicach płyta przegrzana.
    Prośba o pomoc w uruchomieniu i zmierzeniu zasilacza poza telewizorem, bo na chwile obecna nie mam reszty TV
    Pozdrawiam.
  • e-mierniki
    gumisie
    Level 43  
    Witam

Przepraszam za kolokwializm, lecz odnoszę wrażenie, że "porywasz się z motyką na słońce".
    Jeżeli po stronie wtórnej nie występuje żadne napięcie to jest uszkodzona strona pierwotna zasilacza.
    arson18 wrote:
    jaki piny odpowiedzialne są za uruchomienie ewentualnie standby.
    I co to zmieni, że się dowiesz.
    Na złączu CNM803 powinno występować napięcie 5V.
  • e-mierniki
    Wojtek M
    Level 36  
    arson18 wrote:
    Prośba o pomoc w uruchomieniu i zmierzeniu zasilacza poza telewizorem, bo na chwilę obecną nie mam reszty TV.
    To telewizor jest w naprawie, czy tylko zasilacz, gdzie jest reszta telewizora???
    gumisie
    Level 43  
    Wojtek M wrote:
    To telewizor jest w naprawie, czy tylko zasilacz???
    Oto jest pytanie. :wink:
    Moim skromnym zdaniem, powodem takiego zachowanie TV, nie koniecznie musi być zasilacz.
    arson18
    Level 17  
    Dzięki Panowie za włączenie sie do dyskusji ale proszę o jakieś konkretne posty a nie pytania typu
    Wojtek M wrote:
    To telewizor jest w naprawie, czy tylko zasilacz, gdzie jest reszta telewizora???

Telewizor znajomego byłem u niego na chacie. Włącza się Tv i działa normalnie od 30 min do czasem 2 godz. Mierzyłem zasilacz w trakcie pracy i jest wszystko ok napięcia na oswietlenie i na płytę główną.
    gumisie wrote:
    Oto jest pytanie.
    Moim skromnym zdaniem, powodem takiego zachowanie TV, nie koniecznie musi być zasilacz.

Mam taki sam zasilacz w innym samsungu i podpinałem więc zasilacz na 100% bo chodzi bez problemu na moim.
    gumisie wrote:
    Przepraszam za kolokwializm, lecz odnoszę wrażenie, że "porywasz się z motyką na słońce".
    Jeżeli po stronie wtórnej nie występuje żadne napięcie to jest uszkodzona strona pierwotna zasilacza.

Jak wyżej napisałem TV chodzi jakiś czas bez problemu wiec napięcia sa na trafo i trafiają w trakcie pracy na płytę (mimo że schematu nie mam to działanie TV jest dowodem)

znalazłem na płycie kondensatory elektrolity które delikatnie były napuchnięte oraz jeden ceramiczny który był zaczerniony i te elementy wymieniłem.
    Wojtek M wrote:
    gdzie jest reszta telewizora???

chyba mało istotne gdzie tv ale jak już pytasz, zabrałem sam zasilacz resztę zostawiłem, wracam za tydzień do rodzinnego miasta a zasilacz zabrałem do siebie by go poza TV serwisować
    dlatego po tych operacjach chciałbym go teraz obciążyć by sprawdzić czy dalej się będzię wyłączać

Dodano po 10 [minuty]:

gumisie wrote:
    I co to zmieni, że się dowiesz.
    Na złączu CNM803 powinno występować napięcie 5V.

zaraz się zabieram za podłączanie do 230V to napisze jakie napięcia występują w tym stanie,
    chciałbym właśnie ten zasilacz uruchomić poza TV i zobaczyć co pokazuje w stanie obciązenia
    gumisie
    Level 43  
    arson18 wrote:
    Mam taki sam zasilacz w innym samsungu i podpinałem więc zasilacz na 100% bo chodzi bez problemu na moim.
    Co podpiąłeś?
    Ten zasilacz o którym piszesz do Twojego TV?
    Czy odwrotnie:
    Twój zasilacz do tego niesprawnego TV?
    arson18
    Level 17  
    tak mam taki sam zasilacz w swoim (rodziców TV ) wykręciłem go i zamontowałem w uszkodzonym tv znajomego. I działa na nim poprawnie, 2 dni był podpięty moj zasilacz w uszkodzonym Tv

Pomóżcie mi koledzy po prostu uruchomić ten zasilacz bez Tv żebym mógł dalej pomierzyć, widoczne elementy wymienione (być może to wystarczy) ale mam teraz czas i chce przed przyjazdem go sprawdzić w 100% czy jest już ok
    gumisie
    Level 43  
    arson18 wrote:
    Pomóżcie mi koledzy po prostu uruchomić ten zasilacz bez Tv żebym mógł dalej pomierzyć,
    Ciężko pomóc na odległość a tym bardziej podawać jakieś konkretne porady typu: wykonaj pomiar na ...
    Z racji konstrukcji tego zasilacza, po podłączeniu go do sieci energetycznej (żarówka 230V/70W, zamiast bezpiecznika FP801S), Powinno występować napięcie na diodach po stronie wtórnej zasilacza.
    Kondensator CM806, do sprawdzenia (wymiany).
    arson18
    Level 17  
    gumisie wrote:
    Ciężko pomóc na odległość a tym bardziej podawać jakieś konkretne porady typu: wykonaj pomiar na ...

Nie jestem super specjalistą ale wiem jak dokonywać pomiaru chciałbym mieć po prostu możliwość
    w niektórych zasilaczach na płycie i na schemacie jest opisany pwr on podłączam listwy led i mierzę (tu niestety nie moge znaleźć schematu i na płycie nie ma opisu pwr )
    Tu bym chciał tak samo (listwy led o podobnej mocy i zasilaniu mam)
    dzieki za każda pomoc jeszcze poszukam może na necie
    gumisie
    Level 43  
    arson18 wrote:
    Nie jestem super specjalistą ale wiem jak dokonywać pomiaru
    Ten zasilacz jest tak prosty (jedna przetwornica), że nie powinieneś mieć problemu z wykonaniem pomiarów większości napięci po stronie wtórnej zasilacza.
    arson18
    Level 17  
    [/quote]
    gumisie wrote:
    (żarówka 230V/70W, zamiast bezpiecznika FP801S)

nigdy żarówki nie stosowałem w szereg to bezpieczne ? możesz coś więcej o tym ?
    Masz rację że jest prosty i łatwo można go ogarnąć ale wiadomo zawsze pewniej, łatwiej i bezpieczniej mieć schemat i opis co ma być na wyjściu :)
    Gniazdo
    CNL 802
    (D+) 140,5V

Gniazdo CNM803
    1. 3,3V
    2. 12.8V
    3. 12.8V
    4. 12.8V
    5. 3.3V
    6. 12.9V
    7. 0V (?)
    8. 13V
    9. GND
    10. GND
    11. 5,1V
    12. 5,2V
    13. 3,1V
    14. 5,2V
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    W tej serii 32EH32.... stosowano (zależnie od matrycy)
    BN44-00665A / BN44-00604F / BN44-00493B

AOZ1948A led driver

ICM801M ?
    IC9101 ?
    inne układy na tym BN44-00665A (Link )

Z tego forum dawno temu Link

BN44-00493 to dla UE32EH5300/ matryca DE320BGM-C1
    ICM801S SSC2S110
    SLC1012C (FAN7240) led driver 146V/ 260mA
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    arson18 wrote:
    nigdy żarówki nie stosowałem w szereg to bezpieczne ? możesz coś więcej o tym ?
    Zamiast bezpiecznika. Jest to wielokrotnie opisane na forum elektrody i nie tylko.
    Tak w skrócie, podłączenie żarówki (nie LED) ma zabezpieczyć układ przed dalszą degradacją w przypadku jakiś zwarć.
    arson18
    Level 17  
    Dzięki Panowie za pomoc, wydaję się że będzie działać poprawnie podłączę po powrocie i dam znać.
    ostatnie pytania bo chyba profilaktycznie wymienię ten scalak S3310 i tranzystor9NM60N
    mogę zastąpić tym BUZ91A ?
    gumisie
    Level 43  
    arson18 wrote:
    ostatnie pytania bo chyba profilaktycznie wymienię ten scalak S3310 i tranzystor
    Ja bym nie wymieniał a zwłaszcza "profilaktycznie"/

Pozdrawiam.
    arson18
    Level 17  
    ok zostawię tak jak jest dam znać o efektach na dniach pozdrawiam
    maksar
    Level 31  
    arson18 wrote:
    bo chyba profilaktycznie wymienię

W jakim celu? Parametry identyczne? Chyba nie.
    arson18
    Level 17  
    Radiator trochę zaczerniony był więc pewnie trochę temperatury dostał
    A ten tranzystor zaproponował mi jako zamiennik sprzedawca w elektroniku sam go nie dobieralem parametry nie identyczne ale podobne Id więcej o ~2A, 8A Vds mniej o 50V, 600 V i przy nizszym U sie załącza
    Narazie podlacze zasilacz do Tv i zobaczę czy wszystko ok. Jeżeli będzie działać to nie będę kombinować