Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TSMC zbiera 9 miliardów dolarów na ekspansję w czasach kryzysu

ghost666 14 Feb 2021 00:18 597 1
 • TSMC zbiera 9 miliardów dolarów na ekspansję w czasach kryzysu
  Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) poinformowała, że ​​planuje dwie transakcje sprzedaży obligacji za kwotę około 9 miliardów dolarów, które pozwolą jej na zwiększenie produkcji i ma co może pomóc złagodzić krytyczny niedobór układów na rynku.

  Na posiedzeniu zarządu 9 lutego, największa na świecie firma produkcyjna chipów zatwierdziła emisję obligacji korporacyjnych na Tajwanie na kwotę aż 120 miliardów NT (około 4,4 miliarda dolarów) i udzieliła spółce zależnej TSMC Global gwarancji na emisję obligacji korporacyjnych denominowanych w dolarach amerykańskich dla kwoty do 4,5 miliarda dolarów, które posłużyłyby na sfinansowanie rozbudowy zdolności produkcyjnej i poprawę ekologii produkcji.

  Na posiedzeniu zarządu TSMC zatwierdziło również utworzenie spółki zależnej będącej w całości własnością spółki w Japonii w celu poszerzenia badań nad materiałami do trójwymiarowych chipów. Spółka powstać ma z kapitałem wpłaconym w całości w gotówce w wysokości do około 18,6 miliarda jenów (ok. 186 milionów dolarów). Ogłoszenie to następuje po niepotwierdzonym raporcie, że TSMC planuje otworzyć swój pierwszy zagraniczny zakład produkcji obudów dla chipów w Japonii.

  Firma działa na pełnych obrotach, aby sprostać popytowi przekraczającemu jej możliwości produkcyjne. TSMC znajduje się w centrum coraz bardziej geopolitycznej walki o zapewnienie dostaw chipów do wszystkiego, od samochodów po smartfony. Przywódcy rządów - od Niemiec po Stany Zjednoczone - wezwali ostatnio Tajwan do pomocy w rozwiązaniu problemu niedoboru układów scalonych. "Rosnąca konkurencja w sektorze tabletów, laptopów i samochodów elektrycznych stwarza jedne z najtrudniejszych warunków dla dostaw komponentów do smartfonów od wielu lat" komentuje Neil Mawston, analityk ze Strategy Analytics. Powiedział, że ceny części do telefonów, takich jak chipy i wyświetlacze, wzrosły aż o 15% w ciągu ostatnich dwóch kwartałów.

  Niedobory chipów prawdopodobnie uniemożliwi osiągnięcie poziomu 61 miliardów dolarów oczekiwanej sprzedaży układów dla producentów samochodów, jednakże wpływ tego kryzysu na przemysł elektroniczny może być znacznie większy, według Bloomberga. W 2021 roku TSMC spodziewa się zainwestować od 25 do 28 miliardów dolarów w rozwój spółki (w porównaniu z 17,2 miliardami dolarów w zeszłym roku), podała firma w styczniu. Konkurencyjna fabryka - United Microelectronics Corp. (UMC) zwiększyła swój budżet inwestycyjny na 2021 rok do 1,5 miliarda dolarów (z 1 miliarda dolarów) w 2020 roku.

  Nakłady inwestycyjne TSMC na 2021 r. obejmują inwestycje w budowę nowego obiektu w amerykańskim stanie Arizona. Firma nabyła 1100 akrów ziemi w pobliżu miasta Phoenix w ramach długoterminowego planu budowy zakładu produkcyjnego na taką samą skalę, jak tzw. Megafabryi TSMC na Tajwanie, które są podstawą produkcji firmy.

  TSMC i jego sąsiad UMC, powiedzieli w styczniu, że ich moce produkcyjne są w pełni wykorzystanie, a najlepsze, co mogą zrobić, to przesunąć produkcję, aby zaspokoić popyt światowych producentów samochodów, takich jak Volkswagen i Toyota. Producenci samochodów są zmuszeni zająć miejsce w kolejce za większymi kupującymi chipy, takimi jak Apple czy Qualcomm.

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmc-to-raise-9-billion-for-expansion-amid-shortages/

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10248 posts with rating 8528, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  Jacekser
  Level 21  
  Kurcze,być tam cieciem !