Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki tani SBC z WiFi, do czujników teperatury i sterowania kotłem OpenTherm?

14 Feb 2021 15:32 165 1
  • Level 10  
    Cześć,

Jako, że nie jestem na bieżąco ze współczesnymi rozwiązaniami SBC, chciałem prosić o radę, jaki jednopłytkowy komputer użyć w mojej domowej kotłowni. Moim celem jest usprawnienie pracy instalacji CO opartej na kotle kondensacyjnym.

Podstawowe założenia:
    - tani (np. znany i lubiany przeze mnie BealgeBone Black + WiFi to zdecydowanie zbyt "potężna" maszyna)
    - posiadający kilka portów GPIO (do obsługi kilku czujników temperatury 1-wire oraz do obsługi protokołu OpenTherm kotła). W przyszłości być może również do zdalnego sterowania elektronicznymi głowicami termostatycznymi i do komunikacji z bezprzewodowymi czujnikami temperatury rozmieszczonymi w całym domu (tutaj nie mam jeszcze pomysłu jaki powinien być protokół komunikacyjny).
    - posiadający WiFi do połączenia z siecią domową. Również do wysłania odczytanych danych do ThingSpeak. Biorę pod uwagę możliwość podłączenia dodatkowego modułu WiFi do SBC, który domyślnie WiFi nie posiada wbudowanego, choć wtedy mogę mieć problem z obudową (wystające elementy itp).
    - umożliwiający uruchomienie serwera Apache lub innego serwera, przy pomocy którego w prosty sposób będę mógł monitorować i ewentualnie zmieniać konfigurację kilku podstawowych parametrów sterownika.
    - dobrze, żeby miał wsparcie dla współczesnych kerneli i Apache (biorę pod uwagę potencjalną możliwość konfiguracji i łączenia się do komputerka spoza domu, więc musi być bezpiecznie)
    - dobrze, żeby konstrukcja była w miarę niezawodna (nie przegrzewała się, nie zawieszała, itp.) - w końcu docelowo ma sterować kotłem CO.

Zaznaczam, że nie zależy mi na wielkiej wydajności, ilości RAMu, GPU, HDMI, itp. - to będzie urządzenie, które będzie leżało w piwnicy i od czasu do czasu zaloguję się do niego przez SSH - to wszystko.
    Generalnie zastanawia mnie czy w ogóle potrzebuję komputer z systemem, bo praktycznie gotowe do wzięcia rozwiązania z OpenTherm są dostępne np. Arduino (Link) bądź też na ESP8266 (Link). Mam jednak nieokreślone obawy przed użyciem rozwiązań nie mających systemu operacyjnego. Po prostu płytkę z systemem operacyjnym traktuję ogólnie jak taką, która daje znacznie więcej elastyczności i możliwości.

Za wszelkie sugestie dziękuję!
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Level 39  
    GrzegorzWo wrote:
    Generalnie zastanawia mnie czy w ogóle potrzebuję komputer z systemem, bo praktycznie gotowe do wzięcia rozwiązania z OpenTherm są dostępne np. Arduino (Link) bądź też na ESP8266 (Link).

Moim zdaniem lepiej użyć ESP32 ze względu na konieczność utrzymania serwera WWW i możliwość obsługi większych wyświetlaczy czy nawet monitorów.

GrzegorzWo wrote:
    Mam jednak nieokreślone obawy przed użyciem rozwiązań nie mających systemu operacyjnego.

Niepotrzebnie. Wprawdzie ESP32 nie ma systemu operacyjnego jako takiego, ale SDK dla tego MCU jest oparte na RTOS.