Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwusuw, graty do przeróbki na wtrysk

figa_miga 14 Feb 2021 23:14 321 6
 • #1
  figa_miga
  Level 19  
  Chciał bym się pobawić w taką przeróbkę silnika 1cylinder/100-250ccm, myślałem o jakiś monowtryskach z seicento. Nie znam jednak w ogóle tych konstrukcji, czy prócz linki do przepustnicy i sygnału dla wtryskiwacza te moduły jeszcze czegoś wymagają (podciśnienia, dodatkowe sterowanie, etc)?. Nie będzie problemu z tak małą wydajnością wtrysku?. Czy można mu w ewentualnie obniżyć ciśnienie na wejściu.
 • #2
  Ture11
  Level 38  
  Znaczy co chcesz wtryskiwać? Benzynę czy mieszankę benzyny z olejem? Bo jeśli to drugie, to masz jeszcze do rozwiązania problem smarowania skrzyni korbowej. No, chyba, że chcesz wtryskiwać mieszankę do skrzyni korbowej, ale po co ulepszać coś, co działa?
 • #3
  figa_miga
  Level 19  
  Gotową mieszankę z olejem. Ulepszanie nie jest celem samym w sobie, ot dla zabawy.
  Tak jeszcze teraz (głośno) myślę że dobrze by było ograniczyć wydajność wtrysku do "minimum", podawać stałą porcję paliwa, ale po osiągnięciu określonej porcji powietrza- doszedł by MAP/MAF. W 4t jest jakieś okienko czasowe w której otwarty jest zawór. 2t z kolei ma to okienko rozciągnięte na pół obrotu wału i taka praca mogła by dać lepsze wymieszanie paliwa z powietrzem.
 • #4
  marszałekkom
  Level 27  
  Seicento 0,9 do podstawowego wyliczenia dawki wtrysku wymaga czujnika prędkości obrotowej i czujnika podciśnienia. Potem dochodzi jeszcze czujnik temperatury cieczy, temperatury powietrza dolotowego, położenia przepustnicy i na koniec sonda lambda, ale chyba te dwa podstawowe by wystarczyły. Dawka pewnie była by za duża, ale nie bardzo można manipulować ciśnieniem bo tam i tak jest małe, ok. 1 bar. Może lepiej wziąć wtryskiwacz z jakiegoś wielopunktowca, a sterownik zostawić z seicento.
 • #5
  figa_miga
  Level 19  
  Sterownik chce zrobić swój, a z monowstryskiem jest mniej kombinacji z mechaniką.
 • #6
  karwo
  Level 26  
  figa_miga wrote:
  Tak jeszcze teraz (głośno) myślę że dobrze by było ograniczyć wydajność wtrysku do "minimum"
  marszałekkom wrote:
  Dawka pewnie była by za duża, ale nie bardzo można manipulować ciśnieniem bo tam i tak jest małe, ok. 1 bar.

  Nie zejdziesz za bardzo z ciśnieniem paliwa bo nie będzie rozpylał.
  W seju masz 900cm^3 pojemności, jak to się ma do tych powiedzmy100-250cm^3 - nie zejdziesz bardzo z czasem wtrysku bo ogranicza Cię mechanika wtryskiwacza.
  Już lepiej wziąć pojedynczy wtrysk od wielopuntka.
  Niestety takie kombinacje to ciągła walka i masa kompromisów.
  Powodzenia
 • #7
  piachu1994
  Level 38  
  figa_miga wrote:
  Sterownik chce zrobić swój, a z monowstryskiem jest mniej kombinacji z mechaniką.

  Są quady Yamaha co mają wtrysk i jeden cylinder, ale jest 4T. Może warto, abyś rozejrzał się jak w takim sprzęcie jest to zrealizowane? Bo później na 2T przerobić będzie dużo łatwiej.
  Życzę powodzenia w projekcie, i trzymam kciuki 🙂