Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Listwa zasilająca przeciwzakłóceniowa

autominus 15 Feb 2021 12:27 1149 14
Ochrona Domu
    autominus
    Level 3  
    Witam,
    W mojej sieci energetycznej występują zakłócenia i chcę zakupić listwę zasilającą przeciwzakłóceniową.

Zastanawiam się pomiędzy dwoma modelami:
    1. Lestar LF-530WA 5+ 3L G-A K.CZ [3,0M]
    2. Acar F5 PRO [3,0M]

Która listwa byłaby lepszym wyborem?
  • Ochrona Domu
    autominus
    Level 3  
    Przejrzałem jeszcze inne modele listw w katalogach producentów. Wydaje mi się, że natrafiłem na modele o lepszych parametrach filtra EMI/RFI.
    1. Lestar LFT 2005
    2. ACAR 504WF

Z przejrzanych stron w internecie dowiedziałem się, że listwa firmy ACAR ma nity zamiast śrub.
    W przydatku Firmy Lestar listwy posiadają śruby. Dodatkowo w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3423640.html można zobaczyć wnętrze listwy Lestar LFT 2005.

Listwa LF-530WA posiada filtr o parametrach:
    - tłumienie śred. 40dB, max. 60dB, N/L/PE
    - absorpcja energii 613J, L-N: 303J, L-PE: 155J, N-PE: 155J

Listwa LFT-2005 posiada filtr o parametrach:
    - tłumienie śred. 52dB, max. 70dB, N/L/PE
    - absorpcja energii 909J, L-N: 303J, L-PE: 303J, N-PE: 303J

Listwa ACAR 504WF lub ACAR F5 Pro - brak danych o parametrach filtru przeciwzakłóceniowego.

Nadal zastanawiam się, która listwa będzie dobrym wyborem. Dodam, że w budynku jest stara instalacja dwużyłowa - kable są miedziane, ale PE z N jest zmostkowane.
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    elktrod
    Level 32  
    Listwa LFT-2005 wydaje się ok, rozbierana?
    A kolejną sprawą na jaką zwracam uwagę, to aby listwa miała przewód zasilający po drugiej stronie wyłącznika, bo jak położę obok sprzętu w pokoju na widoku, to fajnie jest mieć wyłącznik pierwszy z brzegu a przewód szpeci mi widok... Dlatego preferuję śrubki, bo robię otwór z tyłu a ten z przodu zaślepiam i zmieniam położenie przewodu zasilającego. Mało jest listew spełniających te moje zachcianki... Stąd wyjaśniło się dlaczego preferuję śrubki do rozkręcania, przy stalowych nitach musiałbyś zniszczyć sobie wiele nerwów o sprzęcie nie mówiąc aby dostać się do środka nawet w celu naprawy... Ale zdarzało mi się widzieć takie z przekładanym przewodem pod spodem listwy w zależności od potrzeb, do przodu lub do tyłu listwy... Ja posiadam właśnie taką jak niżej, że przewód daje się także do tyłu, ale nie wiem czy jest ona tłumiąca bo u mnie nie ma zakłóceń, więc kupowałem ją tylko z tych powodów co wyżej napisałem nie patrząc na tłumienie:
    Listwa zasilająca przeciwzakłóceniowa
    Nawet po awarii wyłączników (sklejenie styków czy zalanie), bez rozbierania, z zewnątrz wyciągam klawisze i papierek ścierny - wdzięczny model bo nic innego się nie psuje a styki są trwałe i srebra na nich starczy jeszcze na kilka takich napraw, bez rozkręcania... Ułożenie i wygląd styków jest taki, że każdy laik jest w stanie rozebrać i przeczyścić styki wyłączników i złożyć bez komplikacji i bez rozkręcania listwy od spodu...
    Moja jest zasilająca, ale firma Brennenstuhl produkuje i tłumiące...
    autominus
    Level 3  
    Dzięki za odpowiedź.

Dostałem informację od producenta, że ACAR 504WF ma tłumienie do 55dB.
    Natomiast Lestar LFT-2005 ma tłumienie śred. 52dB, max. 70dB.

Czyli wynikałoby z tego że Listwa firmy Lestar powinna lepiej tłumić zakłócenia? - czy mam rację?
    kortyleski
    Level 43  
    Napisz może jakie zakłócenia chcesz tłumić. Bo takie listwy to raczej tak dla dobrego samopoczucia użytkownika
    autominus
    Level 3  
    W kamienicy mamy instalację elektryczną dwużyłową, w której N jest zmostkowane z PE.

Problem głównie polega na tym, że gdy w sieci energetycznej występują zakłócenia, to na ekranie telewizora powstają liczne artefakty i zakłócenia w odbiorze sygnału dvb-t.
    Również mój zasilacz od laptopa i Raspberry Pi powoduje zakłócenia. Próbowałem też z innym zasilaczem i to samo się dzieje z telewizorem.
    autominus
    Level 3  
    Zdecydowałem się na zakup listwy Lestar LFT-2005. Był to dobry wybór.
    Telewizor teraz w pełni poprawnie funkcjonuje i nie pojawiają się już artefakty na ekranie. Ku mojemu zaskoczeniu sprawdzając status kanałów w telewizorze poprawie uległa znacząco jakość sygnału DVB-T.

Zanim zamontowałem listwę, to było:
    Moc sygnału: 46 (średnia)
    Jakość sygnału: 28 - 35 (jakość wahała się w takim zakresie)

Po podłączeniu listwy Lestar LFT-2005
    Moc sygnału: 58 (dobra)
    Jakość sygnału: 69 - 100 (jakość waha się w takim zakresie)

Zapewne listwa w pełni nie eliminuje wszystkich nie pożądanych zakłóceń, ale teraz pomimo używania innego sprzętu elektronicznego telewizor działa bez zarzutu.
    elktrod
    Level 32  
    Podaj linka do zakupu bo nie mogę znaleźć filtrującej (przeciwzakłóceniowej), same zasilające lub przepięciowe się wpychają w Googlach po wpisaniu symbolu jaki podałeś... A patrzyłeś co masz w środku? Czy jest filtr? Da się rozkręcać?
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    autominus wrote:
    W kamienicy mamy instalację elektryczną dwużyłową, w której N jest zmostkowane z PE.

Problem głównie polega na tym, że gdy w sieci energetycznej występują zakłócenia, to na ekranie telewizora powstają liczne artefakty i zakłócenia w odbiorze sygnału dvb-t.
    Również mój zasilacz od laptopa i Raspberry Pi powoduje zakłócenia. Próbowałem też z innym zasilaczem i to samo się dzieje z telewizorem.

Być może te zakłócenia da się usunąć za pomocą oddalenia wtyczek zasilania od siebie. Po prostu zasilić sprzęty z różnych gniazdek nieco oddalonych. Spróbuj najpierw z przedłużaczem, a jeśli to pomoże, wtedy zmień usytuowanie sprzętu.
    Pamiętaj, przedłużacz nie jest dobrym rozwiązaniem na stałe. To wyjście awaryjne.
    autominus
    Level 3  
    elktrod wrote:
    Podaj linka do zakupu bo nie mogę znaleźć filtrującej (przeciwzakłóceniowej), same zasilające lub przepięciowe się wpychają w Googlach po wpisaniu symbolu jaki podałeś... A patrzyłeś co masz w środku? Czy jest filtr? Da się rozkręcać?

Moja listwa jest skręcona na śrubki typu krzyżak. Można ją w razie potrzeby rozebrać - tutaj jednemu z użytkowników się uszkodziła chroniąc sprzęt przed przepięciem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3423640.html . W linku są zdjęcia rozebranej listwy.

Często w sklepach internetowych piszą wyłącznie, że jest to listwa przeciwprzepięciowa lub zasilająca. Ale na stronie producenta masz podaną pełną specyfikację: http://www.lestar.pl/pl/produkty/listwy_zasil...iowe_emirfi_3l/lf_2005_ga_kcz_25m,p1595846866
    Na pudełku producent pisze: Filtr przeciwzakłóceniowy z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.

Uważaj na niektóre sklepy ponieważ obcinają długość gwarancji do 12 lub 24 miesięcy. Ja zamówiłem w sklepie komputerowym i jest na nią 6 lat gwarancji, a zapłaciłem 80 zł za listwę. Jedynie do czego można by się przyczepić, to trochę może jakość plastiku, ale w gruncie rzeczy najważniejsze jest dobre działanie. W moim przypadku przy telewizorze widać ewidentną poprawę, ale wszystko zależy od posiadanej instalacji (ja w kamienicy mam starą) i od zakłóceń które się pojawiają w sieci energetycznej.

Na alledrogo wpisz numer oferty: 9686132829 ,sklep komputerowy mieści się w Łodzi
    retrofood
    autominus wrote:

Często w sklepach internetowych piszą wyłącznie, że jest to listwa przeciwprzepięciowa lub zasilająca. Ale na stronie producenta masz podaną pełną specyfikację: http://www.lestar.pl/pl/produkty/listwy_zasil...iowe_emirfi_3l/lf_2005_ga_kcz_25m,p1595846866
    Na pudełku producent pisze: Filtr przeciwzakłóceniowy z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.

Nie podniecajcie się tak tymi informacjami od producenta, gdyż mają taką samą wartość jak oferta pracy "w młodym, dynamicznym zespole". Filtr przepięciowy jest klasy D (albo typu 3), czyli bez poprzedzających B oraz C (czyli typ 1 i 2), niewiele daje. Natomiast takie filtry przeciwzakłóceniowe, albo i lepsze, to miały kiedyś każde ustrojstwa biurowe czy domowe, wyposażone w silniki, chociaż nie tylko. Łącznie z komunistycznymi lodówkami typu Mińsk albo Polar.

A o zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych można poczytać tutaj Link

Dodano po 13 [minuty]:

autominus wrote:
    Jedynie do czego można by się przyczepić, to trochę może jakość plastiku, ale w gruncie rzeczy najważniejsze jest dobre działanie. W moim przypadku przy telewizorze widać ewidentną poprawę,

Poprawa najczęściej jest efektem wprowadzenia dodatkowej indukcyjności (czyli odcinka zwykłego przewodu zasilającego) pomiędzy wtyczki różnych sprzętów, o czym wspominałem wyżej. Czyli najważniejsza jest długość przewodu zasilającego listwy. Gdyż większość zakłóceń występuje w obrębie jednego i tego samego lokalu. To nasze własne sprzęty oddziałują na siebie i wzajemnie się zakłócają. Nie obce, gdyż indukcyjność cewek licznika energii elektrycznej skutecznie zapobiega przedostawaniu się większości zakłóceń na sieć i odwrotnie, z sieci do naszego mieszkania.
    autominus
    Level 3  
    retrofood wrote:
    oprawa najczęściej jest efektem wprowadzenia dodatkowej indukcyjności (czyli odcinka zwykłego przewodu zasilającego) pomiędzy wtyczki różnych sprzętów, o czym wspominałem wyżej. Czyli najważniejsza jest długość przewodu zasilającego listwy.

Jak pomiędzy gniazdko a odbiornik dałem zwykły przedłużacz o długości 3m, to zakłócenia nadal występowały w telewizorze. Natomiast ta listwa ma 2,5 metra przewodu i zakłócenia ustały. Teraz telewizor gra/działa normalnie i nie występują artefakty/silne zakłócenia, pomimo podłączonych zasilaczy, które wcześniej zakłócały. Nie mówię, że w listwie jest zastosowana nie wiadomo jaka kosmiczna technologia, ale u mnie zdała egzamin.

Teraz mogę równocześnie używać komputer i RPi, a telewizor działa. Natomiast wcześniej jak podłączyłem laptopa lub RPi, to na telewizorze były same artefakty i zaniki sygnału dvb-t (antenę mam bezpośrednio podłączoną do telewizora).
    retrofood
    autominus wrote:

Jak pomiędzy gniazdko a odbiornik dałem zwykły przedłużacz o długości 3m, to zakłócenia nadal występowały w telewizorze.
    Pisałem, żeby przez przedłużacz zasilić z innego gniazdka, ale niech tam. Skoro wystąpiła poprawa, to dobrze.
    autominus
    Level 3  
    Mając starą dwużyłową instalację elektryczną w kamienicy, listwa lestar rozwiązała problem z działaniem telewizora, niwelując w moim przypadku zakłócenia.