Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Szum z głośnika aktywnego Yamaha dxr 15

16 Feb 2021 08:18 177 10
  • Level 4  
    Witam
    Mam głośnik aktywny Yamaha DXR15 i po włączeniu, nic nie podłączajac do niego wydobywa się szum z głośnika basowego. Czy to zjawisko da się wyeliminować czy jest to normalne?
    Pozdrawiam
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 41  
    Witam,
    moze okresl dokladniej warunki:
    - czy bylo tak od nowosci czy stalo sie "nagle", moze to nie problem a cecha tego glosnika.
    - czy poziom dzwieku (jezli jest regulacja) jest na max/min ?
    - podlaczone zewnetrzne zrodlo dzwieku/roznice bez niego?
    - szum szumowi nie rowny, czy to cos w stylu szumu miedzy stacjami w radiu FM (bez mute) jednostajny i o stalym naterzeniu?
    - szum tylko z glosnika basowego? z co z pozostalymi? To by sugerowalo na problem ze stopniem mocy (jezli jest oddzielny) toru niskotonowego, jezli jest wspolny i tylko wystepuje zwrotnica to nie mozliwe.
    Mozesz miec indukcje czegos w dlugich i slabych porzewodach sygnalowych.
    Problem z zasilaczem lub problem w torze audio.
    Pozdrawiam
  • Level 4  
    Dzięki za odpowiedź.
    - Czy od nowości nie wiem bo mam go z drugiej reki ale pewnej :)
    - nie ma znaczenia głośność, szumi tak samo na "zerze" jak i na większej głośności
    - źródło nie jest podpięte, po prostu po właczeniu zasilania wydobywa się z szum głośnika basowego
    - szum jednostajny bez reakcji na zmianę głośności (słychać tylko bez podpiętego źródła)
    - szum tylko z głośnika basowego
    Z tego co wiem o konstrukcji kolumny aktywnej to za zwrotnicą jest osobny wzmacniacz przed każdym z głośników. Szumibez podpiętego źródła wiec przewody nie maja tu znaczenia. Odnoszę wrażenie, że chyba ten typ tak ma :)
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 41  
    Witam,
    z twojego opisu wynika ze szum jest cecha tego glosnika a dokladniej kanalu basowego, prawdopodobnie jest cos nie tak z impedancja wejsciowa skoro szumi bez sygnalu a nie szumi z czyms podlaczonym. Mozesz rozwazyc dodanie rezystora na wejsciu, nie wiem jaka masz impedancje wejsciowa ale typowo to wartosc 47k.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 43  
    A dla ścisłości zapytam; jakiego charakteru jest to szum? Bo bez podpiętego źródła (czyli wejście wisi w powietrzu) to raczej można mówić o brumie (przydźwięku sieciowym) a nie szumie?
  • Level 39  
    Koluma aktywna Yamaha DXR 15 to zestaw estradowy "combo" ze wzmacniaczem oraz małym mikserem 3 kanałowym:

-wejście symetryczne liniowe lub mikrofonowe XLR
    -wejście symetryczne liniowe stereo JACK 6,3 x2
    -wejście asymetryczne liniowe stereo RCA x2.

Określ na którym z tych wejść występuje to zjawisko, a raczej jego zanik i jakie są wtedy ustawienia poszczególnych regulatorów poziomów w poszczególnych kanałach. Jak masz ustawione funkcje "D-contur" oraz filtru "HPF"?
  • Level 4  
    aaanteka wrote:
    A dla ścisłości zapytam; jakiego charakteru jest to szum? Bo bez podpiętego źródła (czyli wejście wisi w powietrzu) to raczej można mówić o brumie (przydźwięku sieciowym) a nie szumie?

No szum jak szum. Nie jest to brzęczenie tylko szum. Ciężko tak określić słowami.

Dodano po 2 [minuty]:

aaanteka wrote:
    Koluma aktywna Yamaha DXR 15 to zestaw estradowy "combo" ze wzmacniaczem oraz małym mikserem 3 kanałowym:

-wejście symetryczne liniowe lub mikrofonowe XLR
    -wejście symetryczne liniowe stereo JACK 6,3 x2
    -wejście asymetryczne liniowe stereo RCA x2.

Określ na którym z tych wejść występuje to zjawisko, a raczej jego zanik i jakie są wtedy ustawienia poszczególnych regulatorów poziomów w poszczególnych kanałach. Jak masz ustawione funkcje "D-contur" oraz filtru "HPF"?

Hmmm na którym z wejść. Otóż nic do nich nie jest podłączone. Włączam zasilanie i szumi z basowego. D-contour - OFF, HPF - OFF.
  • Helpful post
    Level 29  
    viayner wrote:
    skoro szumi bez sygnalu a nie szumi z czyms podlaczonym

cwirek11 wrote:
    Otóż nic do nich nie jest podłączone

To może "coś" do niej podłącz i napisz czy szumi w dalszym ciągu.
  • Helpful post
    Level 34  
    Położyłeś na stole głośnik o mocy maksymalnej 1100 W, przyłożyłeś ucho i dziwisz się, że słyszysz szum?
    Z parametru sygnał/szum - to na pewno "cóś ala coma" 10 do 50 mW :)
  • Helpful post
    Level 39  
    Nie odpowiadasz wprost na pytania. Jeżeli jednak masz nic nie podłączonego do miksera tego zestawu a wszystkie regulacje gain, volume rozkręcone ma maksimum to czego się spodziewasz przy zestawie o mocy 700W RMS? Tym bardziej, że to jest zestaw ze wzmacniaczami klasy D, które posiadają jakąś tam częstotliwość nośną. Szum może więc być wynikiem wprowadzania na wejścia całkowitego tła elektromagnetycznego z eteru i zmiksowanej czestotliwości nośnej.
    Jeżeli takowy szum nie występuje lub stanowczo słabnie , kiedy prawidłowo są wpięte w mikser zestawu urządzenia współpracujące , to trzeba uznać że pracuje prawidłowo i nie ma usterki.

To tak w wielkim uproszczeniu.
  • Level 4  
    Tak też myślałem, że przy takiej mocy może być lekki szum. Czyli jest wszystko ok. Wolałem jednak podpytać fachowców. Dzięki za zainteresowanie.